Ελληνικα Γκριφον & Γκριφον Κανις








FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
το αν πειθεσαι ή οχι και το αν χαρακτηριζεις τα επιχειρηματα πειστικα ή οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο δεν νομιζεις? :) ισχυει και το ου με πεισεις καν με πεισεις σε αυτα πολλες φορες...αν ξεκιναμε με την αποψη οτι κατι δεν υπαρχει, δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να πειστουμε περι του αντιθετου. Γι αυτο και ανεφερα οτι οταν τη δεκαετια του 80 μιλαγαμε για ελληνικες φυλες, πολλοι (οι περισσοτεροι) ηταν πεπεισμενοι οτι δεν υπηρχαν...ουτε ο ελληνικος ποιμενικος, ουτε ο Μολοσσος της Ηπειρου, ουτε το Κοκονι, ουτε ο Κρητικος λαγωνικος...:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για εμένα το θέμα είναι ότι αν τυχών προυπήρχε ο Γρύφος αξίζει αναγνώρισης μετά απο επιλεκτική εκτροφή
όπως και όλες οι παλιές φυλές οι με φυσική επιλογή φτιαγμένες

για λόγους διατήρησης της φυσικής κληρονομιάς κάθε τόπου


βέβαια κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό απο ότι κατάλαβα
(η τεκμηρίωση του αν προυπήρχε ή όχι)

και πράγματι μια τέτοια φημολογία θα δώσει μεγάλο μπούμ byb γεννήσεων αμφιβόλου υγείας και προοπτικών κουταβιών και αυτό είναι ένα σημαντικό θέμα επίσης:)

οπότε και λόγο προβληματικής κυνολογικής φυσιογνωμίας της χώρας
αλλά και λόγο ότι ακόμα προσπαθούμε να συμφωνήσουμε για τις φυλές που ήδη έχουμε αναγνωρίσει τοπικά

καλύτερα να μην δίνουμε έκταση σε μυθοπλασίες και φημολογίες indeed

οι ενδιαφερόμενοι μελετητές σίγουρα δεν θα σταματήσουν την δουλειά τους έτσι κι αλλιώς...αυτό είναι μεράκι;)

και προφανώς δεν σταμάτησαν όταν παλιότερα αμφισβητήθηκε η ύπαρξη τον άλλων ελλήνικών φυλών...
η ύπαρξη τους ή η παρουσία τους στο σήμερα?
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
αγαπητε Κοκονι αυτο ακριβως ειναι το θεμα...
οτι ουτε η εκτροφη ουτε η κουταβοπαραγωγη σταματανε ποτε
ειτε υπαρχει το κανις γκριφον ειτε οχι
ειτε υπαρχουν καθαροαιμες φυλες και ελληνικες προς αναγνωριση ειτε οχι
θα παψουν να ερχονται και νεες στην Ελλαδα?
Θα παψουν να δημιουργουνται καινουργιες παγκοσμιως?
το που βλαπτει δεν βλεπω
και το που εβλαψε οταν αναφεραμε πριν απο τοσα χρονια την υπαρξη καποιων φυλων που τοτε ακομη δεν τις ηξερε κανεις...
σα να λεμε μη διαβαζετε επικινδυνα / αιρετικα βιβλια / κειμενα μου φαινεται αυτο ... :(
λες και περιμεναν την πιθανολογηση του κανις γκριφον και του οποιου αλλου καποιοι για να κανουν κουταβοπαραγωγη και εκμεταλλευση ...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ πάντως πολύ θα ήθελα ν' αναγνωριστεί ΠΡΩΤΑ το Ελληνικό Πικινουά, μιάς και είναι ΤΟΣΟ πιο ανθεκτικό, υγειές και όμορφο από το καθαρόαιμο...

Κι αυτό δεν θα κάνει και τόσο κακό στην κυνοφιλία της χώρας (όσο η αναγνώριση του γκριφόν-κανίς).

α) γιατί δεν υπάρχουν τόσα πολλά αδέσποτα δείγματα (ούτε καν τόσα δείγματα όσο τα γκριφονοϊδες γενικότερα στη χώρα)

και
β) και να επιρεάσει το εκθεσιακό Πικινουά του σήμερα (ή και να το αφανήσει στην τελική!) μόνο καλό θα είναι από κυνοφιλική άποψη. -Δεν έχω καθόλου τέτοια άποψη για ούτε για τα Κανίς του σήμερα (ούτε και για όλα τ' αναγνωρισμένα γκριφόν του σήμερα).

άσε που

γ) είναι πολύ διαφορετικός σκύλος και τώρα υπάρχει μόνο ένα "Πικινουά" (υπάρχει χώρος για δεύτερο ενώ οι φυλές των γκριφόν είναι ήδη αρκετές).

λες και περιμεναν την πιθανολογηση του κανις γκριφον και του οποιου αλλου καποιοι για να κανουν κουταβοπαραγωγη και εκμεταλλευση ...
Η άποψή μου είναι πως άνετα μπορεί να μειωθεί όμως το πρόβλημα στην Ελλάδα.

Φυσικά δεν τα σταματήσουν τις κουταβοπαραγωγές τελείως (όχι σύντομα τουλάχιστον) αλλά εσύ πιστεύεις πως δεν υπάρχει πιθανότητα για βελτίωση;;;;

Αντί να τους ενθαρύνουμε (κατωχειρώνοντας αυτό που παράγουν σαν φυλή) θα έπρεπε να ψάχνουμε τρόπους να τους εκπαιδεύσουμε, να τους μειώσουμε το αγοραστικό κοινό κλπ....

Δεν μπορώ με τίποτα απλώς να δεχτώ την κατάσταση ως έχει.

Και φαντάσου πως (πληροφοριακά) ΛΑΤΡΕΥΩ τα γκριφονοϊδή, ημίαιμα και μη και κατά βάθος, θα ήταν η καλύτερή μου να είχαμε μια τέτοια φυλή "δικιά μας"....

Ίσως στο μέλλον να το θέλω κι εγώ. Όταν σταματήσω να τα βλέπω πατημένα από αμάξια δηλαδή....
 
Last edited by a moderator:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ειχα ελληνικο πεκινουα και ειναι θαυμασια, αλλα ο υπερτυπισμος δεν σταματαει με την αναγνωριση εναλλακτικων ουτε με ευχολογια! Σταματαει με αντιμετωπιση στη ριζα του κακου (κακη εκτροφη και προβληματικα προτυπα). Ουτε το Θιβετιανο σπανιελ εξαφανισε το εκθεσιακο πεκινιζ πουθενα...

οσο για την υπαρξη ή οχι (δεν προκειται για αναγνωριση! Συζηταμε, δεν αποφασιζουμε:D) του γκριφον κανις δεν βλεπω σε τι θα βλαψει την κυνοφιλια στη χωρα μας! Γιατι τοση προκαταληψη με το σκυλακι αυτο? Γιατι αλλα μετρα και αλλα σταθμα για αυτα που προτιμαμε υποκειμενικα ?

οσο για το τι ειναι αρκετο στο χωρο των σκυλων ειναι καθαρα υποκειμενικο...εμενα θα μου αρκουσαν 100 αρχετυπα ή 50 ή 10, αλλα εδω φτασαμε στις 400+ φυλες και δεν βλεπω να μενουμε εκει...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατι τοση προκαταληψη με το σκυλακι αυτο? Γιατι αλλα μετρα και αλλα σταθμα για αυτα που προτιμαμε υποκειμενικα ? .
Μα δεν πρόκειται για σκυλάκι! Για όνομα πρόκειται που έχουμε κοτσάρει αυτοβούλως σε όλα τα κατσαρότριχα ημίαιμα Ελλάδας-Κύπρου.
Μια χαρά είναι τα κατσαρομάλλικα ημίαιμα. Τα λατρεύω. Καμία προκατάληψη.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά τώρα σοβαρό ήταν αυτό ε?
ελληνικό πεκινουά?\αθηνουά ?

και αυτό τι είναι τώρα? ίσως να προυπήρχε του κινέζικου δηλαδή?

τι έγινε ρε παιδιά???
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ελα Κοκονι μου εσυ! Μην τρελαθουμε! Ελληνικο πεκινουα - αθηνουα ελληνικης εκτροφης εννοω και οχι υπερτυπικο! Επιανε το γκρεϋχαουντ μου στο τρεξιμο! Και απο χαρακτηρα...Μολοσσος! Και με ρυγχακι για ν αναπνεει και με ποδαρακια για να κινειται και με τριχωμα...λογικο σε ποσοτητα! δηλαδη αρκετο για την Ελλαδα και οχι παραπανω...κοινως υποτυπικο, αλλα τυφλα ναχουν τα εκθεσιακα :D την ειχα περασει ΒΕΑ και ηταν με τη βουλα πεκινιζ (!) ο πατερας της ενας υπερτυπικος απο Ουγγαρια, η μανα της υποτυπικη ελληνιδα...μια χαρα!

Μα δεν πρόκειται για σκυλάκι! Για όνομα πρόκειται που έχουμε κοτσάρει αυτοβούλως σε όλα τα κατσαρότριχα ημίαιμα Ελλάδας-Κύπρου.
Μια χαρά είναι τα κατσαρομάλλικα ημίαιμα. Τα λατρεύω. Καμία προκατάληψη.
καλα στο ονομα θα κολλησουμε? παω πασο...να τα λεμε ελληνικα βοστρυχομαλλα! :)
 
Last edited by a moderator:








FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
η ιστορια θα δειξει...:)
ας μην ειμαστε απολυτοι ! εχω δει και πολλες φυλες πως ηταν προ ιδρυσεως κυνολογικων ομιλων...της δικης μου συμπεριλαμβανομενης! :D
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Sorry που παρεμβαινω διοτι δεν κατεχω το αθλημα των φυλων ωστοσο αναρωτιεμαι τι χαρακτηριζει ενα φαινοτυπο σκυλου ωστε να χαρακτηριστει φυλη? Η να αρχισει η διαδικασια αναγνωρισης του.
Το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι αν εχουμε μια ομαδα σκυλων με κοινο φαινοτυπο (εμφανιση, καποιες συγκεκριμενες ιδιοτητες)οπου αν τα αναπαραγουμε μεταξυ περνουμε σταθερα απογονους με τα ιδια φαινοτυπικα χαρακτηριστικα. Ποιος και πως λοιπον οριζει αν αυτη η ομαδα θα χαρακτηριστει φυλη η οχι?
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
οι γείτονες μας οι ιταλοί δεν ήταν τόσο στενόμυαλοι σαν εμάς και σίγουρα πιο πατριώτες!!!!!Όταν στις 20.04.1998
αναγνωρίστηκε από την FCI (φαντάζεστε ποσα χρονια δουλευόταν για να αναγνωριστεί σε διεθνές επίπεδο)
Αυτό που πολύ εύκολα κάποιοι από
εμάς θα πέρναγαν για Poodle!!!!
Δεν είδα στην ιταλία η και παγκόσμια να παραγκώνισε και ποσο μάλλον να εξαφανίσει το poodle.
Η ΓΈΝΝΗΣΗ ΜΙΑΣ ΦYΛΗΣ ΔΕΝ ΣΗΜAΊΝΕΙ ΤΟ ΘAΝΑΤΟ ΜΙΑΣ AΛΛΗΣ!!!!!
 

Attachments

Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
οι γείτονες μας οι ιταλοί δεν ήταν τόσο στενόμυαλοι σαν εμάς και σίγουρα πιο πατριώτες!!!!!!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)
Έχεις κάποιο επιχείρημα
Α. Για να στηρίξεις ότι όντως υφίσταται η φυλή "γκριφόν-κανίς"?
Β. Για να αιτιολογήσεις γιατί πρέπει να αναγνωριστεί?

Δεν θεωρώ το επιχείρημα "εθνική υπόθεση" σοβαρό.