Ελληνικα Γκριφον & Γκριφον Κανις


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μα αν δεν κάνω λάθος για πολύ μεγάλο δείγμα που μπορεί να στηρίξει επιλεκτική εκτροφή μίλησε ο κ. Λέκκας.
Όχι? :confused:

edit: Το βρήκα
Υπάρχει επαρκής αριθμός δειγμάτων και των δύο τύπων στα οποία θα μπορέσουν να βασισθούν προγράμματα επιλεκτικής εκτροφής.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
...ουτε ομως μπορουμε να ειμαστε τοσο απολυτα, κατηγορηματικα σιγουροι & κυνολογικα πεπεισμενοι οτι οοοοοοοοοοοοοοοοολα αυτα τα σκυλακια ειναι προιον byb και οχι αυτοχθονος τυπος...:)
Που προέκυψε πώς , αν όχι με τακτικές byb?
Από την στιγμή που εκτροφείς δεν υπαρχούν , πρόθεση για δημιουργία νέας φυλής δεν υπήρχε , τη φυσική επιλογή δε πρέπει ούτε ως αστείο να την σκεφτούμε και για πρότυπο ούτε λόγος.
Άρα ένας τύπος σκύλου (με αρκετή ανομοιογένεια) που προέκυψε από καθαρές τακτικές byb , ψάχνει να "επιβραβευθεί" με αναγνώριση?!
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Μα αν δεν κάνω λάθος για πολύ μεγάλο δείγμα που μπορεί να στηρίξει επιλεκτική εκτροφή μίλησε ο κ. Λέκκας.
Όχι? :confused:

edit: Το βρήκα

αυτο ειναι διαπιστωση. Οχι προταση.
Αν και οταν ηθελε κανεις να ασχοληθει ως εκτροφεας. Απο την εκτροφη μεχρι την αναγνωριση υπαρχει πολυ δρομος.
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Που προέκυψε πώς , αν όχι με τακτικές byb?
Από την στιγμή που εκτροφείς δεν υπαρχούν , πρόθεση για δημιουργία νέας φυλής δεν υπήρχε , τη φυσική επιλογή δε πρέπει ούτε ως αστείο να την σκεφτούμε και για πρότυπο ούτε λόγος.
Άρα ένας τύπος σκύλου (με αρκετή ανομοιογένεια) που προέκυψε από καθαρές τακτικές byb , ψάχνει να "επιβραβευθεί" με αναγνώριση?!
Αν διαβασεις τα ιστορικα στοιχεια για την παρουσια αυτων των τυπων στον ευρυτερο ελλαδικο χωρο και γενικα στη Μεσογειο, θα καταλαβεις πως προεκυψε. Οπως προεκυψαν και δεκαδες παρομοιες φυλες και τοπικες ποικιλλιες και προιοντα τυχαιας αναπαραγωγης που αναγνωριστηκαν απο κυνολογικους ομιλους ξενων χωρων.

Και για να μιλαμε κυνοτεχνικα πλεον και χωρις συναισθηματισμους.
Οποιοσδηποτε πληθυσμος σκυλων με καποια κοινα χαρακτηριστικα, ειτε προεκυψε φυσικα (μεγαλη κουβεντα), ειτε απο πρακτικες byb, μπορει να εκτραφει και να καλλιεργηθει και να σταθεροποιηθει και να γινει φυλη ! (ολες οι εκτροφες εκτος γενεαλογιων ειναι byb. Ολη η εκτροφη σκυλων απο τα αρχαια χρονια μεχρι την ιδρυση κυνολογικων ομιλων ειναι byb. Δεν υπηρχαν προτυπα, δεν υπηρχαν Ομιλοι, ο καθενας αναπαρηγαγε κυνοχρηστικα οτι χρειαζοταν και οτι νομιζε οτι ηταν καλο για τις αναγκες του. Ολα τα ζευγαρωματα των κυνηγων και των τσοπανηδων ειναι byb. Ετσι ομως προεκυψαν ολες οι συγχρονες καθαροαιμες φυλες. Byb και ο Ντομπερμαν που ζευγαρωνε μπασταρδια και πινσερ και ενας θεος ξερει τι αλλο, και ο Μαρτινεζ που ανακατεψε δεκαπεντε φυλες και οι εκτροφεις που μπασταρδευαν γκρευχαουντ με τοπικους σκυλους και προεκυψαν ετσι το Πολωνικο και το Ισπανικο λαγωνικο και τοσα αλλα παραδειγματα...Δεν μπορουμε να επιβαλουμε πρωθυστερες λογικες και κυνοφιλικα κριτηρια στην ιστορια των σκυλων!) Το αν ειναι θεμιτο, ωφελιμο, ηθικο εν τελει, ειναι αλλο θεμα.

Να συζητησουμε αν ειναι ηθικη επιβραβευση των byb η αναγνωριση των ελληνικων πεκινουα, που ξερουμε οτι αποτελει υποτυπωδη (υποτυπικη, εκφυλιστικη) τοπικη εξελιξη ξενης φυλης, να συζητησουμε αν αξιζει τον κοπο να αναπαραχθουν για να εξυγειανουν τα εκθεσιακα πεκινιζ, να συζητησουμε οτι θελετε, αλλα επιτελους, δεν μπορουμε να αμφισβητησουμε το πως σχηματιστηκαν και σχηματιζονται, αναπαραγονται, σταθεροποιουνται, εκτρεφονται και τελος αναγνωριζονται τοσες και τοσες φυλες που σημερα τις λεμε καθαροαιμες γιατι υπαρχουν τα τελευταια 200 χρονια ΚΟ να εκδιδουν πετιγκρι, αλλα δεν υπηρχαν απο καταβολης κοσμου, ε, γιατι τοτε δεν εχουμε κοινη γλωσσα επικοινωνιας!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Και για να μιλαμε κυνοτεχνικα πλεον και χωρις συναισθηματισμους.
Δεν έχω τέτοια πρόθεση.

Οποιοσδηποτε πληθυσμος σκυλων με καποια κοινα χαρακτηριστικα, ειτε προεκυψε φυσικα (μεγαλη κουβεντα), ειτε απο πρακτικες byb, μπορει να εκτραφει και να καλλιεργηθει και να σταθεροποιηθει και να γινει φυλη ! (ολες οι εκτροφες εκτος γενεαλογιων ειναι byb. Ολη η εκτροφη σκυλων απο τα αρχαια χρονια μεχρι την ιδρυση κυνολογικων ομιλων ειναι byb. Δεν υπηρχαν προτυπα, δεν υπηρχαν Ομιλοι, ο καθενας αναπαρηγαγε κυνοχρηστικα οτι χρειαζοταν και οτι νομιζε οτι ηταν καλο για τις αναγκες του. Ολα τα ζευγαρωματα των κυνηγων και των τσοπανηδων ειναι byb. Ετσι ομως προεκυψαν ολες οι συγχρονες καθαροαιμες φυλες. Byb και ο Ντομπερμαν που ζευγαρωνε μπασταρδια και πινσερ και ενας θεος ξερει τι αλλο, και ο Μαρτινεζ που ανακατεψε δεκαπεντε φυλες και οι εκτροφεις που μπασταρδευαν γκρευχαουντ με τοπικους σκυλους και προεκυψαν ετσι το Πολωνικο και το Ισπανικο λαγωνικο και τοσα αλλα παραδειγματα...Δεν μπορουμε να επιβαλουμε πρωθυστερες λογικες και κυνοφιλικα κριτηρια στην ιστορια των σκυλων!) Το αν ειναι θεμιτο, ωφελιμο, ηθικο εν τελει, ειναι αλλο θεμα.
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω , αλλά η λέξη "κλειδί" είναι "κυνοχρηστικα".
Δηλαδή σε τέτοια θέματα που όπως και εσύ παρατηρείς και συμφωνείς , δεν πρέπει να μπαίνουν συναισθηματισμοί , η δημιουργία αυτού του τύπου σκύλων στην εποχή που δημιουργούνται (από το 1950 και μετά) και δεν χρησιμεύουν κάπου και δεν δημιουργούνται από κάποιον "ονειροπόλο , θέλω να γίνω κυνοτέχνης" που έχει "παρατηρήσει" κάποιο "κενό" , αλλά από την κα. Σούλα που ήθελε η Μπουμπού της να ζευγαρώσει , τον Κωστάκη που ήθελε να κρατήσει ένα άσπρο , την Μαρία που θεωρεί αμαρτία την στείρωση , κοκ...βασίζονται σε συναισθηματισμούς , βλακεία για κάποιους , παραπληροφόρηση και άγνοια.
Άρα λοιπόν δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα "στο ίδιο καζάνι"!
Παίζει ρόλο το πως , το γιατί...πάντα.
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
αυτο που για καποιους ειναι κυνοφιλια για αλλους ειναι κυνοχρησια και τουμπαλιν.
Ειναι θεμα οπτικης γωνιας.
Πολλες καθαροαιμες φυλες δημιουργηθηκαν οχι απο ονειροπολους εκτροφεις αλλα απο αμειλικτους κυνοχρηστες που ηθελαν ενα εργαλειο. Το Μαυρο Ρωσικο Τερριερ δημιουργηθηκε με αμειλικτο κυνοτεχνικο προγραμμα του σοβιετικου κρατους για τη δημιουργια του υπερ-σκυλου εργασιας και χιλιαδες σκυλοι θυσιαστηκαν σ' αυτο το βωμο. Αποτελεσμα μαι φυλη αγαπητη σημερα. Το ηθικο τιμημα μεγαλο. Διαφωνω με τον τροπο ζωοφιλικα αλλα δεχομαι το αποτελεσμα.
Το Γαλλικο Μπουλντογκ ειναι συμφωνα με ορισμενες πηγες προιον byb που ηθελαν ενα μικροσωμο μπουλντοκακι με ορθια αυτια και υποπροιον γεννων Μπουλντογκ, το Μποστον Τερριερ byb χαριν γουστου επισης προεκυψε (τυχαια παραδειγματα που μου ηρθαν στο μυαλο, μην τα δεσετε σε ψιλο μαντηλι παρακαλω...) κοκ κοκ.
Διαφωνω και με το σκεπτικο και με τον τροπο αλλα δεχομαι το αποτελεσμα, οχι ζωοφιλικα αλλα κυνολογικα. Διαφωνω ζωοφιλικα/κυνοφιλικα με την κυνοχρησια (ημουν η πρωτη που χρησιμοποιησα τον ορο στην Ελλαδα και μου επιτεθηκαν καποιοι τοτε γιατι αμφισβητησα τον τροπο που εκμεταλλευονταν το σκυλο) και προβληματιζομαι με την εκτροφη ξενων φυλων οταν οι ελληνικες παραμελουνται, προβληματιζομαι ζωοφιλικα με την εκτροφη καθαροαιμων οταν τοσα ημιαιμα υποφερουν, αλλα δεχομαι το δικαιωμα των ανθρωπων να εχουν τη φυλη που επιλεγουν.
Και αναρωτιεμαι, απο τη στιγμη που δεχομαστε αυτο το δικαιωμα για τους εαυτους μας, που ειμαστε κυνοφιλοι, ζωοφιλοι και εκτροφεις και ιδιοκτητες υπευθυνοι, με ποια λογικη το αρνουμαστε σε Σουλες και Μαρικες και Κωστακηδες που αναφερεις? η υπευθυνοτητα, το πως και το γιατι , ειναι το μονο που διαχωριζει τους μεν απο τους δε, οπως πολυ σωστα λες. Τιποτ' αλλο. Ολοι σκυλοι ειναι, και οι εκτρεφομενοι και οι κατα τυχην αναπαραγομενοι. Και αυτο που τους εκανε αντικειμενο ανθρωπινης παρεμβασης (και εξασφαλισε την υπαρξη τους) δεν ειναι καποιοι λογοι ρομαντικοι ή ιδεολογικοι, παρα η κυνοχρησια (και οι φυλες συντροφιας καποια αναγκη δικη μας καλυπτουν, ειναι η ωμη πραγματικοτητα).
Ειναι συμβιωτικη σχεση που εξυπηρετει και τα δυο ειδη, δηλαδη αμοιβαια χρηστικη / ωφελιμιστικη, αν θελουμε να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Ο κυνοτεχνης δεν ειναι κι αυτος παρα κυνοχρηστης, με πιο κομψο τιτλο...

σκεψεις που εχουν να κανουν με τον προβληματισμο μου τον ηθικο / ζωοφιλικο / κυνοφιλικο τελικα, ορμωμενη απο φρασεις οπως επιβραβευση byb κλπ...Μηπως θα ηταν προς το συμφερον της ελληνικης κυνοφιλιας τελικα αυτους τους ανθρωπους να τους βαλουμε στο χωρο και να τους μαθουμε να λειτουργουν με κανονες, αντι να τους εξοστρακιζουμε στο πυρ το εξωτερον? Μηπως θα επρεπε να ειμαστε λιγοτερο θεωρητικοι και περισσοτερο πρακτικοι τη στιγμη που τοσοι και τοσοι κατ ονομα εκτροφεις λειτουργουν με πρακτικες byb και χωρις ελεγχο? Και πώς διαχωριζουμε τελικα εκτροφεις και byb οταν ο ΚΟΕ ολιγωρει στο θεμα του ελεγχου και καποια οργανα που ειχαν συσταθει καποτε και αυτα αδρανησαν?

Προβληματισμους εκθετω, έτσι; :)
 
Last edited:




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Φαινομενον δηλωνω φαν!!
ευχαριστω, τιμη μου :)
και μου δινεις αφορμη να παραφρασω μια αγαπημενη μου φραση του David Hancock , "η εκτροφη δεν χρειαζεται φαν, χρειαζεται αρχιτεκτονες"...
ευχομαι να ενωθουν μια μερα κυνοφιλοι και ζωοφιλοι στην Ελλαδα και να παμε ολοι μαζι μπροστα!
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η εκτροφή των τσοπάνων ήταν χειρότερα αμείλικτη από του πιο σοβαρού εκτροφέα, και δεν πρέπει να συγκρίνεται με ΒΥΒ.

Ολα ήταν ΒΥΒ πρίν ιδρυθούν όμιλοι ... διαφωνώ αλλά έστω ότι είναι έτσι ... ΤΩΡΑ γιατί το "έτσι βγήκαν και άλλες φυλές" αποτελεί επιχείρημα ?

Fainomenon ΄ποιά η διαφορά του Griffon Κανίς από τις διασταυρώσεις Πάγκ και Πίντσερ για να βγεί μίνι ροτ, και αν συμφωνείς με το δεύτερο ...
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Η εκτροφή των τσοπάνων ήταν χειρότερα αμείλικτη από του πιο σοβαρού εκτροφέα, και δεν πρέπει να συγκρίνεται με ΒΥΒ.
ετσι λες? και γω εχω να σου πω πολλα για τσοπανηδες που εκφυλισαν και τα λιγα καλα σκυλια που ειχαν βαζοντας οτι σκυλι τους πεταγε ο καθενας μεσα και μικραινοντας τα συνεχεια για να τρωνε λιγοτερο...υπαρχουν και υπηρχαν τσοπανηδες και τσοπανηδες οπως εκτροφεις και εκτροφεις...οχι ωραιοποιημενες ρομαντικες εικονες περι της δηθεν εργασιακης εκτροφης οπως τη βλεπουμε απο αποσταση χρονου...

Ολα ήταν ΒΥΒ πρίν ιδρυθούν όμιλοι ... διαφωνώ αλλά έστω ότι είναι έτσι ... ΤΩΡΑ γιατί το "έτσι βγήκαν και άλλες φυλές" αποτελεί επιχείρημα ?

σαφως. Χωρις υπαρξη γενικα αποδεκτου προτυπου φυλης οποιαδηποτε εκτροφη byb και θεμα προσωπικου γουστου ειναι

Fainomenon ποιά η διαφορά του Griffon Κανίς από τις διασταυρώσεις Πάγκ και Πίντσερ για να βγεί μίνι ροτ, και αν συμφωνείς με το δεύτερο ...
δεν ξερω...θα κριθει απο τον τροπο και το αποτελεσμα...πολλες φυλες συντροφιας γενικης αποδοχης σημερα ξεκινησαν απο το ζευγαρωμα δυο αλλων...με το ονομα μινι ροτ δε συμφωνω...η συγκεκριμενη διασταυρωση μαλλον θα ωφελησει και τις δυο σε γονιδιακο σφριγος , και μπορει να τις γλυτωσει και απο τα ιδιοπαθη τους προβληματα...
 
Last edited by a moderator:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ετσι λες? και γω εχω να σου πω πολλα για τσοπανηδες που εκφυλισαν και τα λιγα καλα σκυλια που ειχαν βαζοντας οτι σκυλι τους πεταγε ο καθενας μεσα και μικραινοντας τα συνεχεια για να τρωνε λιγοτερο...υπαρχουν και υπηρχαν τσοπανηδες και τσοπανηδες οπως εκτροφεις και εκτροφεις...οχι ωραιοποιημενες ρομαντικες εικονες περι της δηθεν εργασιακης εκτροφης οπως τη βλεπουμε απο αποσταση χρονου...
Τα τελευταία χρόνια φυσικά ... όταν έτρεχε ο σκύλος σε 3 μέτρα χιόνι και πάλευε με την φύση, δεν νομίζω ... είπα ΗΤΑΝ.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
τα παλια τα χρονια να δεις...που δεν ειχαν να φανε ουτε οι ανθρωποι ουτε οι σκυλοι...πως βγηκαν νομιζεις τοσες μικροσωμες / αναμικτες ποιμενικες φυλες που προηλθαν απο αλλες προτυτερες πιο δυσκολες , μεγαλοσωμες και ανοικονομητες; :)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ας το πιάσουμε λοιπόν αντίστροφα το θέμα μήπως και "συναντηθούμε"...:D

Οι ερωτήσεις μπορεί να φαίνονται "ηλίθιες" αλλά οι απαντήσεις ίσως βοηθήσουν να βρούμε κοινά σημεία...

FAINOMENON τι είναι για εσένα BYB και είσαι υπέρ ή κατά?

Γιατί με τη λογική ότι επειδή από λάθη μπορεί να βγούν σωστά , ας πράττουμε λανθασμένα , δεν νομίζω να συμφωνεί κανείς...
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
οποιοσδηποτε εκτρεφει χωρις γνωσεις, χωρις οραμα για τη φυλη, χωρις ποιοτικα κριτηρια, χωρις ηθος, χωρις θαρρος, χωρις ευφυια, χωρις καταθεση ετων στα θρανια, χωρις αυταπαρνηση, χωρις θυσιες οικονομικες και αλλες, χωρις να εχει μαζεψει σκυλοσκατο χρονια...οποιοσδηποτε εκμεταλευεται τη φυλη ποικιλοτροπως και απο ματαιοδοξια και δεν καταλαβαινει τις αναγκες και τα συμφεροντα της...δε νομιζω χρειαζεται να συνεχισω
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Άρα , αφού έδωσες αυτή την εικόνα για το BYB και από όσο καταλαβαίνω είσαι "κατά" , θα συμφωνείς πως η συγκεκριμένη περίπτωση του Γκριφόν-Κανίς στηρίζετε κατά 99% σε τέτοιες τακτικές (όπου διαφωνείς θα το γράψεις).

Ποιός ο τρόπος λοιπόν να διαφυλλάξουμε πως "χειροκροτώντας" τέτοιες προσπάθειες "αναγνώρισης" και "κατοχύρωσης" δεν "βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας" δίνοντας ένα πολύ όμορφο και επιστημονικά "εμποτισμένο" επιχείρημα/δικαιολογία σε όλους τους ανήθικους , άσχετους , χωρίς όραμα , βλάκες ,κλπ.?

Πως πρέπει να αντιδρούμε?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
να το παω και γω αναποδα...οπως και συ...μπας και με καταλαβεις...ΑΝ εκτρεφει καποιος οπως περιεγραψα παραπανω, δε με ενδιαφερει τελικα τι εκτρεφει, γιατι εκτρεφει με ηθικο τροπο...για το αποτελεσμα θα τον κρινει η ιστορια...

και οχι δεν συμφωνω οτι το συγκεκριμενο σκυλακι προερχεται κατα 99% απο τετοιες τακτικες. Να σου πω γιατι. Πριν χρονια πολλα, οταν επισημαναμε την υπαρξη μικροσωμων κατοικιδιων σκυλων, καποιοι εκαγχασαν και μας ειπαν οτι προκειται για πομερανοειδη υποπροϊοντα λουλου...Αποδειχτηκε οτι δεν ειναι ετσι και οτι υπαρχουν αρχεγονοι υγιεις πληθυσμοι και υποποικιλιες εδραιωμενες σε διαφορες περιοχες στην Ελλαδα, που εκτεφονται και σημερα οπως και παντα, εμπειρικα/χρηστικα. Βαζουν τα ομοια με ομοια ακομα και οταν δεν ξερουν τι ειναι, απλα εχουν την παραδοσιακη μνημη οτι αυτα απο παλια ηταν ντοπια και ητανε καλα για την ταδε ή δεινα δουλεια (να φυλανε τις κοτες στο κοτετσι πχ). Στη χωρα μας, οπως και σε αλλες μεσογειακες και ημι-προηγμενες κυνολογικα, γινεται ακομα εκτροφη τετοια, εμπειρικου / αγροτικου / εργασιακου / χρηστικου τυπου . Γινεται και ελευθερη / ημι-κατευθυνομενη αναπαραγωγη σκυλων. Χαρη σ΄αυτην επιβιωσαν πολλες γηγενεις φυλες. Δεν ειναι ακριβως byb αλλα και δεν ειναι και ενταγμενη σε κυνολογικους κανονες.
Οταν θα εχουμε την υποδομη να την εξαλειψουμε αυτη την ντεμί αναπαραγωγη ζωων θα την εξαλειψουμε αλλα ακομα δεν εχουμε ουτε την παιδεια ουτε τους μηχανισμους να απορροφηθουν αυτοι οι πληθυσμοι σκυλων και να μπουν σε αποδεκτα κυνοτεχνικα πλαισια, όπου οι μεν σκυλοι που εκπροσωπουν καποιο τυπο να αποτελεσουν κυνοτεχνικο υλικο, οι δε αλλοι να στειρωθουν και να υιοθετηθουν ως συντροφοι κλπ.

Επειδη λοιπον ειμαστε σε μεταβατικο σταδιο, δε μπορει να λειτουργησει η λογικη της σκουπας και της γενικης στειρωσης ή ευθανασιας, γιατι στο ονομα καποιου ισοπεδωτικου αστικου αισθηματος ζωοφιλιας θα χασουμε και καποια γηγενη ειδη που επιβιωσαν -λαθρα βιωσαντα- δεκαδες, εκατονταδες, ισως και χιλιαδες χρονια!

Μπορει - μπορει λεω - και αυτος ο γρυφος να ειναι ενα τετοιο σκυλακι. Η καποιο μερος του πληθυσμου αυτου. Και γι' αυτο λεω μπραβο στην Κυπρο που βασιζομενοι εκει σε ιστορικα στοιχεια και παραδοσεις πανε βουρ για αναγνωριση του Κυπριακου πουντλ! (Και του Κυπριακου λαγωνικου που εμενα γκρεϋχαουντ μου κανει αλλα γιατι οχι?)

Ακομα και για τυχον προιοντα ξενων φυλων, που οι προγονοι τους εισηχθησαν πριν 10, 20, 30, 40, 50 χρονια, αν εξελιχτηκαν στη χωρα μας (οπως τα πεκινοειδη πχ) δε βλεπω το λογο γιατι να μην συστηματοποιηθουν σαν ελληνικες ποικιλιες.

ας μην πεφτουμε λοιπον σε μελοδραματικες παγιδες που φτιαχνουμε μονοι μας περι επιβραβευσης των byb και λοιπα. Εγω λεω, ισως, και αφηνω ενα περιθωριο στο μυαλουδακι μου να πει βρε μπας και? χρηζει ερευνας το θεμα και χωρις να πεισθω οτι ειναι ημιαμα του κερατα δεν τα απορριπτω (δεν ειναι σοφο χωρις επιστημονικες αποδειξεις να αποκλειουμε τιποτα), για να μην εχω και το κριμα στο λαιμο μου. Αλλοι, που ειστε ισως πιο ενημεροι και απολυτοι απο μενα, μπορει να το κανετε, δικαιωμα σας.

Και το θεμα των γρυφων μεν το συζηταμε μαλλον θεωρητικα, γιατι δεν επικειται καμια δαμοκλειος σπαθη να αποφασισουμε σωνει και ντε τωρα αυτη τη στιγμη αν αξιζει να εκτραφουν η οχι. Αλλα ας μας χρησιμευσουν οι συλλογισμοι για αλλες περιπτωσεις μη αναγνωρισμενων / ελληνικων φυλων. Οποιος ελευθερα συλλογαται, συλλογαται σωστα...:)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Mε μπέρδεψες...

ΑΝ εκτρεφει καποιος οπως περιεγραψα παραπανω, δε με ενδιαφερει τελικα τι εκτρεφει, γιατι εκτρεφει με ηθικο τροπο...
Παραπάνω περιγράφεις...

οποιοσδηποτε εκτρεφει χωρις γνωσεις, χωρις οραμα για τη φυλη, χωρις ποιοτικα κριτηρια, χωρις ηθος, χωρις θαρρος, χωρις ευφυια, χωρις καταθεση ετων στα θρανια, χωρις αυταπαρνηση, χωρις θυσιες οικονομικες και αλλες, χωρις να εχει μαζεψει σκυλοσκατο χρονια...οποιοσδηποτε εκμεταλευεται τη φυλη ποικιλοτροπως και απο ματαιοδοξια και δεν καταλαβαινει τις αναγκες και τα συμφεροντα της...
Πες μου τι δεν κατάλαβα?... :confused:

και οχι δεν συμφωνω οτι το συγκεκριμενο σκυλακι προερχεται κατα 99% απο τετοιες τακτικες. Να σου πω γιατι.
Δε μου λές όμως!... :)
Μου περιγράφεις μια διαφορετική περίπτωση.Πάνω στο συγκεκριμένο (Γκριφόν-Κανίς) ζητώ τοποθέτηση...


ας μην πεφτουμε λοιπον σε μελοδραματικες παγιδες που φτιαχνουμε μονοι μας περι επιβραβευσης των byb και λοιπα. Εγω λεω, ισως, και αφηνω ενα περιθωριο στο μυαλουδακι μου να πει βρε μπας και?
Δε νομίζω να είμαι μελοδραματικός , το αντίθετο , ρεαλιστής προσπαθώ να είμαι...
Μπας και τι?...Μπας και από χιλιάδες λάθος τακτικές , χιλιάδες ζευγαρώματα από ανθρώπους "...χωρις γνωσεις, χωρις οραμα για τη φυλη, χωρις ποιοτικα κριτηρια, χωρις ηθος, χωρις θαρρος, χωρις ευφυια, χωρις καταθεση ετων στα θρανια, χωρις αυταπαρνηση, χωρις θυσιες οικονομικες και αλλες, χωρις να εχει μαζεψει σκυλοσκατο χρονια..." και εκατομύρια σκυλιά με προβλήματα (υγείας , αδέσποτα , νεκρά , κλπ.) , προκύψει άλλη μία φυλή συντροφιάς?!

Μόνο εγώ βλέπω πρόβλημα?...Μήπως το ότι θα είναι ελληνικό "χρυσώνει το χάπι"?

Βοηθήστε με παρακαλώ να κατανοήσω...
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Συγνωμη αλλα αν απο την αναγνωση ολων των παραπανω δεν καταλαβες τι θελω να πω, δεν υπαρχει λογος να επαναλαμβανομαι...σημαινει οτι δεν θελεις...οχι να καταλαβεις, αλλα να δεχτεις οτι μπορει να εχω δικιο...(ενω εγω ειπα, μπορει...και μπορει αντιθετα εσυ/εσεις να εχετε δικαιο)...εισαι κλειδωμενος στην αποψη σου...και επι τετοιας βασης, λυπαμαι, δεν εχει νοημα ο διαλογος...