Εμβόλιο Canileish (λυόφιλο) τι είναι;


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Προφανώς ο γιατρός στηρίχθηκε σε εξετάσεις προηγούμενου μήνα ή μηνών για το καλααζάρ και προφανώς την πίεσε την κοπέλα να το κάνει λόγω εποχής.
Δεν πίεσε γιατρός την κοπέλα, απλά έκανε το εβμόλιο χωρίς να της πει καν τι είναι και για πιο κόγο το έκανε. Η μόνη φραση του ήταν «Έτσι πρέπει» και στο βιβλιάριο κόλλησε μισό χαρτάκι από το μπουκαλάλι για να μην καταλάβουμε (μάλλον) τι έχει γίνει. Το μεταξύ στο δικό του τζακ ράσσελ δεν έχει κάνει αυτό το εμβόλιο γιατι άραγε ?
Του έλειψαν τα 45 €... από εδώ και πέρα μακριά από αυτόν.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Ο γιατρος πρεπει να τα ακουσει ενα χερακι.
Δεν ειναι λογικο να κανει οτιδηποτε αν δεν ενημερωσει τον κατοχο του σκυλου.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Kάτι δεν σου λέει καλά η φίλη σου...
Πηγαινε βόλτα... Περνώντας σκεφτηκε να πάρει μια αμπούλα από έναν τυχαίο γιατρό επειδή έτυχε στον δρόμο της κατά την βόλτα...
Και αυτός της έκανε ένα εμβόλιο χωρίς να της πεί τίποτα ή μάλλον λέγοντάς της «έτσι πρέπει» και κόλλησε το ταμπελάκι στο βιβλιάριο που εντελώς τυχαία είχε μαζί της.slap.gif

Μαλλον σε φοβήθηκε και για να δικαιολογηθεί σου τα περιέγραψε έτσι...lol.gif
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μπορεί να τον βρήκε πιο φτηνό. Μια αμπούλα κι εσυ θα είχες να της δώσεις. Η ουσία είναι ότι το σκυλάκι έφαγε την ένεση χωρίς λόγο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Eίτε η φίλη σου είναι forest gump και δεν πήρε χαμπάρι τίποτα, είτε, που το θεωρώ πιο πιθανό, κάπου το τηλέφωνο χαλάει....

Όπως κι ο epial, δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να έχει γίνει έτσι η ιστορία....
Σιγά μην είχε την ένεση έτοιμη στην τσέπη της ρόμπας του και στο ανοιγόκλειμα των ματιών της, την κάρφωσε, ωσαν άλλος Λούκυ Λουκ, πιο γρήγορα κι από την σκιά του...και μετά μισοκόλλησε την ταμπέλα, για να μην τον πάρουν χαμπάρι....

Πάντως αυτό που μου κάνει πάνω από όλα εντύπωση είναι ότι τελικά έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά....
Ο κτηνίατρος που κάνει τον groomer είναι τρισκατάρατος....
Όλοι οι άλλοι που κάνουμε τον κτηνίατρο περνάμε μάλλον αδιάφορα....
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ο καθένας πρέπει να αποφασίζει και να ρισκάρει
(κάνοντας ή μη κάνοντας κάτι)
ΜΟΝΟ για τα δικά του σκυλιά.
Δε δικαιούμαστε να πάρουμε στο λαιμό μας κανέναν αποφασίζοντας για πάρτη του.

ΟΛΑ τα εμβόλια ανεξαιρέτως μπορούν να έχουν παρενέργειες.
 


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
AN το ΕΚΑΝΕ αυτο ο γιατρος ειναι οντως ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ και δεν χωραει 2 κουβεντα, ολα στον βωμο του χρηματος!!!Εβαλε σε μεγαλο κινδυνο το σκυλι χωρις να κανει πρωτα τις απαιτουμενες εξετασεις, ελπιζω οντως να μην ηταν μολυσμενο το σκυλι πριν με την ασθενεια αυτη, γιατι σε περιπτωση που ειναι, θα γινουν πολυ δυσκολα τα πραγματα... Θετικη σκεψη ομως...

Παντως φωτεινη εγω δεν θα επεμβαινα με το ετσι θελω στον σκυλο του αλλου.. Η φιλη σου ειναι νοημων ανθρωπος και μπορει να καταλαβει η ιδια πιο ειναι το σωστο και πιο οχι για τον σκυλο της, και οχι να επεμβαινεις και να λες, δεν θα την αφησω εγω να το κανει το επομενο, δικο σου ειναι ? Και αν απλα ηθελε να το κανει και δεν στο ειπε για να μην αντιδρασεις οπως τωρα?Το σκεφτηκες καλα αυτο?
Δεν μπορει ο γιατρος να ειναι τοσο μ@@@ς και να βαλει σε ρισκο την ζωη του σκυλου για 50 ευρω....

Δεν ξερω τι να πω.... Η γνωμη μου ειναι να το συνεχισει μιας και το αρχισε,ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες,και οπως εχω πει και αλλη φορα, αλλες τις αντιλαμβανομαστε και αλλες περναν απαρατηρητες ..
Καλο ειναι να γινει πρωτα το τεστ πριν την β δοση(καλιο αργα παρα ποτε)αν και νομιζω τωρα το αποτελεσμα που θα παρει θα ειναι θετικο λογου του εμβολιου ... Κατα 70% ! Δεν ειμαι 100 % σιγουρος πανω σε αυτο, καλο ειναι να ρωτησει εναν γιατρο εμπιστοσυνης και να την συμβουλεψει, οτι και να λεμε εμεις τωρα, ειναι απλα λογια...

Αυτα απο μενα και σορρυ για την πολυλογια μου, ααα μην ξεχασω θα σε χρειαστω για να μου δωσεις μια συμβουλη σε σχεση με το κουρεμα της μικρης μου, μιας και ειναι η δουλεια σου αυτη και εισαι τσακαλι απο οτι βλεπω :)
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Παντως φωτεινη εγω δεν θα επεμβαινα με το ετσι θελω στον σκυλο του αλλου.. Η φιλη σου ειναι νοημων ανθρωπος και μπορει να καταλαβει η ιδια πιο ειναι το σωστο και πιο οχι για τον σκυλο της, και οχι να επεμβαινεις και να λες, δεν θα την αφησω εγω να το κανει το επομενο, δικο σου ειναι ? Και αν απλα ηθελε να το κανει και δεν στο ειπε για να μην αντιδρασεις οπως τωρα?Το σκεφτηκες καλα αυτο?
Δεν μπορει ο γιατρος να ειναι τοσο μ@@@ς και να βαλει σε ρισκο την ζωη του σκυλου για 50 ευρω....




Αυτα απο μενα και σορρυ για την πολυλογια μου, ααα μην ξεχασω θα σε χρειαστω για να μου δωσεις μια συμβουλη σε σχεση με το κουρεμα της μικρης μου, μιας και ειναι η δουλεια σου αυτη και εισαι τσακαλι απο οτι βλεπω :)
Το σκυλί αυτό κατά κάποιο τρόπο είναι δικό μου. Το θεωρώ δικό μου δηλαδή, πριν κάποια χρόνια τον βρήκα στα σκουπίδια (ήταν ημερών και δεν είχε ανοίξει τα μάτια του ακόμα) τον μεγάλωσα μεχρί 3 μήνων και έδωσα στην κοπέλα που τον έχει στα όπα-όπα και εφόσον αισθάνομαι ευθήνη απ'έναντι σ'αυτό το τετράποδο έχω αναλάβει (εθελοντικά πάντα) να τον προσέχω, να τον πηγαίνω τακτικά στο δικό μου κτηνίατρο και όλα τα σχετικά.
Όσο αφόρα ερωτήσεις για το κούρεμα της μικρής σου αν μπόρω να σε βοηθήσω σε κάτι πολύ ευχαρίστως.
 




vik

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
46
0
Καλά το κατάλαβα ! Τι χάζη που είναι και της το΄λεγα πριν κάνει οτι τίποτε στο σκύλι να με ρωτήσει πρώτα. Πήγε να πάρε μια αμπούλα για τα τσιμπούρια (προληπτικά) και έκανε τη μ@@@κία να ακούσει τον κτηνίατρο χωρίς να της πεί τι είναι αυτό εμβόλιο που έκανε στο σκυλί. Θα της το ψάλλω αύριο για τα κάλα, ελπίζω δεν θα πάθει τίποτα το σκυλί.
Ευχαριστώ.
Θα ηθελα να μαθω γιατι εισαι αντιθετη στο εμβολιο? εμεις εχουμε κανει τις δυο πρωτες δοσεις χωρις καμια παρενεργεια ευτυχως,- αλλα χωρις να το ψαξουμε ειναι η αληθεια-εμπιστευτηκαμε τον γιατρο μας .Περα απο καποια σκυλια που μπορει να μην το δεχτηκαν υπαρχει κατι αλλο που σε κανει να εισαι αρνητικη στο συγκεκριμενο εμβολιο? Δηλ παμε να προστατευσουμε τα σκυλια μας και να αρχιζουμε να ανυσηχουμε ? Απο οτι διαβασα κ το φυλαδιο ειναι ερευνα χρονων και σε μεγαλο δειγμα σκυλιων.Απλα δεν μιλανε για απολυτη προστασια για 80%αν θυμαμαι καλα
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το πιο σημαντικό είναι να μάθεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έχει γίνει. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος να κάνει το εμβόλιο χωρίς τις απαραίτητες εξετάσεις πριν. Αν όντως έγιναν όλα όπως τα λες εγώ θα του έκανα καταγγελία και μήνυση. Χωρίς δεύτερη κουβέντα. Για το εμβόλιο τώρα, πριν βγάλεις έτσι αυθαίρετα συμπεράσματα κάνε μία έρευνα (όχι από το facebook) μίλα με τον κτηνίατρό σου και μετά αποφάσισε. Το εμβόλιο αυτό θεωρείται πολύ σημαντικό αυτή τη στιγμή και δεν έχω ακούσει κάποιον κτηνίατρο μέχρι στιγμής να το απορρίπτει.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Αν όντως έγινε έτσι όπως τα λέει η φίλη σου ο κτηνίατρος είναι στην καλύτερη απαράδεκτος και ειδικά αν το έκανε χωρίς να τσεκάρει αν το σκυλί είναι άρρωστο.
Προσωπικά κάτι δεν μου κάθεται στην όλη ιστορία.

Και σταματήστε να κρίνεται το εμβόλιο αν είναι εντάξει από μία φωτογραφία στο FB έλεος, βγάζει κάποιος μία φωτογραφία και λέει το μακρί και το κοντό του.
Όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες ακόμα και η πενικιλίνη και η κορτιζόνη.

και το θέμα το έχουμε αναλύσει όσο δεν πάει με τα ως τώρα δεδομένα εδώ.

http://www.dogforum.gr/v3/%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1.%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-17/%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%BF.%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC.%CF%84%CE%BF%CF%85.%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%AC%CF%81-11887/index36.html
 


lucretia

Member
11 Δεκεμβρίου 2011
6
0
Δεν το ηξερα πως οταν κανουμε εμβολια στα παιδια μας, πρεπει πρωτα να παιρνουμε την αδεια απο την κομμωτρια !

Να τους πειτε τους κτηνιατρους, οι κομμωτριες ξερουν πιο πολλα απο αυτους, γιατι εχουν φεισμπουκ και εχουν δει φωτογραφιες απο παρενεργειες!

Να το πουμε και στην virbac που βγαζει τα εμβολια, οτι η κομμωτρια εχει αντιρρησεις για το εμβολιο. Νομιζω πως και το ευρωπαικο κολλεγιο των κτηνιατρων εχει φοβηθει τωρα...
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
lucretia, σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή ειδικά από εσένα που δεν είχες ποτέ σκυλιά στη ζωή σου. Ασχολήσε με τις γάτες σου και άσε με εμένα να έχώ τη δική μου άποψη με το τι να κάνω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Ααα έχουμε ξεφύγει εδώ μέσα..
Για την ιστορία, Φωτεινή κάτι δεν σου είπε σωστά η φίλη σου. Το εμβόλιο χωρίς εξετάσεις δεν γίνεται. Και ο γιατρός δεν σε βάζει κάτω να σου κάνει 150 ευρώ εμβόλιο έτσι.
Εάν παρόλα αυτά έγιναν έτσι μια καταγγελία αρκεί, όλη αυτή η συζήτηση τι νόημα έχει;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95