Εμετοί μετά το τάισμα


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τον τελευταίο καιρό και χωρίς προφανή αιτία, το σκυλί μου μετά το τάισμα (τον ταΐζω 2 φορές την ημέρα πρωί-βράδυ) κάνει εμετό την τροφή. Αυτό έχει συμβεί 4 περίπου φορές κατά τον τελευταίο μήνα.
Να σημειώσω:

1.Δεν κάνει εμετό μόνο την ξηρά τροφή (techni-cal), αλλά και γεύματα μαγειρευτού φαγητού.
2. Δεν υπάρχουν άλλα σημάδια που να προδιαθέτουν για ασθένεια όπως ανορεξία, έλλειψη διάθεσης ή ατονία.

Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Rottie, εγώ θα έκανα εξετάσεις για συκώτι,
και γενικά για οποία όργανα έχουνε σχέση με την μεριά της κοιλιάς.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ηπατίτιδα δηλαδή?
Απ’ όσο διάβασα, τα συμπτώματα της ηπατίτιδας είναι η διψά (δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στην ποσότητα του νερού που πίνει), η διάρροια (δεν έχει), οι πόνοι στο στομάχι (δεν φαίνεται να πονάει και η διάθεση του είναι καλή με όρεξη για παιχνίδι κτλ), και η δυσκολία στην αναπνοή (δεν έχει).

Εγώ υποπτεύομαι γαστρίτιδα…
Θα του αλλάξω την τροφή σε Orijen (θα τον ξεκινήσω από σήμερα κιόλας) και θα του αυξήσω τα γεύματα σε 2 από 3 ημερησίως και βλέπουμε…
Εάν συνεχιστεί το πρόβλημα πάμε για γενικές εξετάσεις…
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
παντος στο προηγουμενο σκυλι που ειχα με ρυζι (οπως οι ανθρωποι-πιλαφι) και μια παστα απο το στομα

diar sanil σε 2 μερες εγινε καλα!!!

μια ερωτηση!!! τα βγαζει αμασητα η μετα απο λιγη ωρα αλεσμενα με γαστρικο υγρο?
 




Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
επειδη ειδα οτι λες οτι το εκανε 4 φορες τον τελευταιο μηνα δεν νομιζω για γαστριτηδα!

μηπως την παταει απο λαιμαργια? δεν δοκιμαζεις να την τα'ι'σεις 3 η 4 φορες την μερα?

Πχ αν δεινεις 1000 γραμ (και δεινεις 500-500) καντο 250-250-250-250

σιγουρα θα ειναι καλητερο!!!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Αφου τα βγαζει αυτουσια αρα δεν μπορει να χωνεψει,ξεκινα απο αυτο και ψαξτο,καλυτερα να μην αλλαζεs την τροφη.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Είδες ???
Γι'αυτό δεν απαντάω ... :lol: :lol: :lol:

Ηπατίτιδα δηλαδή?
Απ’ όσο διάβασα, τα συμπτώματα της ηπατίτιδας είναι η διψά (δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στην ποσότητα του νερού που πίνει), η διάρροια (δεν έχει), οι πόνοι στο στομάχι (δεν φαίνεται να πονάει και η διάθεση του είναι καλή με όρεξη για παιχνίδι κτλ), και η δυσκολία στην αναπνοή (δεν έχει).

Εγώ υποπτεύομαι γαστρίτιδα…
Θα του αλλάξω την τροφή σε Orijen (θα τον ξεκινήσω από σήμερα κιόλας) και θα του αυξήσω τα γεύματα σε 2 από 3 ημερησίως και βλέπουμε…
Εάν συνεχιστεί το πρόβλημα πάμε για γενικές εξετάσεις…
Εγώ έλεγα να κάνεις άμεσα μία ακτίνα κοιλίας και οισοφάγου ...

Επίσης μία ερώτηση ... τρώει πολύ γρήγορα?
Και άλλη μία συμβουλή ... αν δεν μουλιάζεις την κροκέτα μούλιαζέ την τώρα για λίγο ...
Α! :D και άλλη μία ... μήν αλλάξεις τροφή τώρα. Με την ίδια, ότι γίνει, να μην έχεις άλλα από την αλλαγή και τα μπερδεύεις.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Είδες ???
Γι'αυτό δεν απαντάω ... :lol: :lol: :lol:
Δεν καταλαβαίνω… Τι εννοείς?

Επίσης μία ερώτηση ... τρώει πολύ γρήγορα?
Όχι

Αυτό που υποψιάζομαι είναι αρχή γαστρίτιδας και ο βασικός λόγος της γαστρίτιδας (εάν δεν έχει λοιμώδη αίτια) είναι η διατροφή, γι’ αυτό σκέφτηκα την αλλαγή της τροφής.

Σχετικά με την ακτινογραφία θα το κανονίσω άμεσα με τον κτηνίατρο.
 




Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
σπασε τα γευματα ειναι το καλητερο μην το ξεχνας!!

ακομα και οταν γινει καλα!! εγω τον ταιζω 4 φορες την μερα!!

σαν τους ανθρωπους!! ειναι καλητερο παντα
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eννοώ ότι με το διάβασμα που έχεις ρίξει τώρα τελευταία, σε λίγο θα σε ρωτάω ... :D

Αρχή γαστρίτιδας μπορεί να έχει ... μπορεί να έχει όμως και της παναγιάς τα μάτια στο στομάχι ... :D κάνε καλύτερα μιά ακτινογραφία ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Kango1 said:
ποσο καιρο συμβενει αυτο?
Το τελευταίο μήνα κατά βάση. Μια δυο φορές έχει συμβεί και στο παρελθόν αλλά δεν το θεώρησα ανησυχητικό.

Kango1 said:
μηπως εχει ληξει η τροφη?
Όχι.

Simeonaras said:
σπασε τα γευματα ειναι το καλητερο μην το ξεχνας!!
Το θεωρώ και ‘γω απαραίτητο να αυξήσω τα γεύματα για να μην επιβαρύνεται το στομάχι του, τουλάχιστον μέχρι να περάσει το σαββατοκύριακο (γιατί όλα τα προβλήματα παρουσιάζονται Παρασκευή βράδυ? :evil: :evil: :evil: ) και να πάμε στον γιατρούλη τη Δευτέρα...

:(
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν είναι λαίμαργο το σκυλί (κατεβάζει αμάσητη την τροφή) καλό είναι να σπάμε ή να βρέχουμε λιγάκι την ξηρά τροφή για να την κάνουμε πιο εύπεπτη.
Αυτό το “tip”, μαζί με άλλα όπως οι διαίρεση των γευμάτων σε μικρότερα /περισσότερα, η αποφυγή της άσκησης μετά το γεύμα και η αποφυγή υπερβολικής κατανάλωσης νερού μετά το τάισμα (ιδιαίτερα εάν πρόκειται για ξηρά τροφή), βοηθάνε στην καλή πέψη της τροφής και αποτελούν, συν τοις άλλοις, μέσα πρόληψης για τη γαστρική διάταση. :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και μένα μου έχει κάνει εμετό στο παρελθόν μετα από φαγητό αλλά είχε συμβεί γιατί έφαγε και μετά έτρεχε σα τρελή :evil:

δυστυχώς η Μάγια τις περισσότερες φορές καταπίνει και δεν μασάει,πολύ λαίμαργο αυτό το σκυλί.....οπότε καλά κάνω και την βρέχω την τροφή :idea: βέβαια εγώ το κάνω γιατί της αρέσει πιο πολύ βρεγμένη :roll: