Εμετος..


vivi7

Active Member
5 Σεπτεμβρίου 2015
42
3
32
Υπαρχει περιπτωση το σκυλι μ επειδη εμεινε νηστικη στο ενα γευμα της ημερας (απο επιλογη της) να εκανε εμετο πολλες φορες μετα επειδη εμεινε ηταν νηστικη?εβγαζε καφε υγρο χρωμα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το κίτρινο υγρό στον εμετό δείχνει άδειο στομάχι και όταν κάνουν εμετό από γαστρικα υγρά συνήθως είναι μια-δυο φορές...για καφέ υγρό εγώ θα πήγαινα μια βόλτα στο κτηνίατρο...
 


vivi7

Active Member
5 Σεπτεμβρίου 2015
42
3
32
πηρα τηλ κ μ ειπε να παρω το primperan και να κανει διατροφη με κοτοπουλο κ ρυζι. το πρωτο πιατο κ το πρωτο φαρμακο το εβγαλε μετα.. :/
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το παθαίνει κ η Ηρα (εμετο γαστρικων υγρών-κιτρινοπου χρωματος) οταν περνανε πολλες ώρες ανάμεσα απτα γευματα της, πχ την έβαλα για υπνο νωρις την ξυπνησα αργα κ αργησα κ να της βαλω φαγητο (μιλάμε για 12ωρο κ πανω) σε μια φαση μαλιστα νομιζα οτι το κανε επιτηδες για να με εκβιασει!
Ξέρω κ αλλους που τους το κάνουν τα σκυλια τους.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ίσως να της δίνεις λίγο λίγο...Μια κουταλιά ανά ώρα πχ.να μην της πέσει πολύ βαρύ προφανώς το στομάχι της είναι ευαίσθητο τώρα.
Μαρία&Ηρα και εμένα μου το κάνει αλλά όπως λες με κίτρινο υγρό. Το καφέ δεν υποδηλώνει απλά άδειο στομάχι νομίζω...
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Καφέ εμετό;;;; χμ...χωρις να θελω να σε τρομαξω...εχω δει παρομοιο σκηνικο ..ειχε ομως τραυματιστει το στομαχι του σκυλιου απο κοκκαλο που ειχε καταπιει.. κ ο εμετος εβγαινε καφε...ο γιατρος ειχε πει τοτε οτι ηταν αιμα με γαστρικα υγρα...κ καναν χειρουργειο για να αφαιρεθει το κοκκαλο...μηπως...λεω εγω τωρα εφαγε κατι αιχμηρο;; ή εδωσες εσυ καποιο κοκκαλο;;; ο γιατρος τι ειπε;;;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Το παθαίνει κ η Ηρα (εμετο γαστρικων υγρών-κιτρινοπου χρωματος) οταν περνανε πολλες ώρες ανάμεσα απτα γευματα της, πχ την έβαλα για υπνο νωρις την ξυπνησα αργα κ αργησα κ να της βαλω φαγητο (μιλάμε για 12ωρο κ πανω) σε μια φαση μαλιστα νομιζα οτι το κανε επιτηδες για να με εκβιασει!
Ξέρω κ αλλους που τους το κάνουν τα σκυλια τους.
το κανει συχνα και ο δικος μου, απλα αναρωτιεμαι ,αν για παραδειγμα το βραδυνο του ειναι στις 9 και το πρωινο του στις 10 ειναι αρκετες ωρες ε? :(
 


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
επειδή είμαι κάπως noob με τα φορουμ δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω εδώ ή να ανοίξω άλλο θέμα για αυτό λοιπόν θα γράψω εδω. Η δικιά μου έκανε σήμερα εμετό χωρίς χρώμα κίτρινο ή καφέ, απλα έβγαλε τις κροκέτες ολόκληρες και πριν την προλάβω τις ξαναέφαγε. είναι κάτι ανησυχητικό? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τωρα...αυτο που ρωτας...εξαρταται...
εσυ ξερεις την σκυλα σου κ μονο εσυ μπορείς να απαντήσεις εαν αυτο ηταν ενα συμβαν εξω απτα συνηθισμένα οποτε κ σε προβληματιζει.
Εμενα το κανει 1) οταν κάτι την ενοχλει στο στομαχι κ προσπαθει να το αποβάλλει - τρωει χορτα γιαυτον τον λογο 2) οταν γίνεται υπερβολικα κοιλιοδουλη, τρώει μεχρι σκασμου αλλα επιμένει να συνεχίσει (ξερναει δλδ, τρώει κάτι αλλο που έβαλε στο μάτι κ μετα πάει κ ξανα τρωει τον εμετό - Μπλιαχ) κλπ κλπ αλλα αυτα με τον καιρο μαθαίνεις να τα ξεχωριζεις (ποτε κ γιατι κανει κατι)
Πάντως σε γενικες γραμμες, έτσι οπως το περιεγραψες, εγω δε θα ανησυχουσα (εαν εβλεπα κ αλλα θα ήταν αλλη υπόθεση)
 


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Τωρα...αυτο που ρωτας...εξαρταται...
εσυ ξερεις την σκυλα σου κ μονο εσυ μπορείς να απαντήσεις εαν αυτο ηταν ενα συμβαν εξω απτα συνηθισμένα οποτε κ σε προβληματιζει.
Εμενα το κανει 1) οταν κάτι την ενοχλει στο στομαχι κ προσπαθει να το αποβάλλει - τρωει χορτα γιαυτον τον λογο 2) οταν γίνεται υπερβολικα κοιλιοδουλη, τρώει μεχρι σκασμου αλλα επιμένει να συνεχίσει (ξερναει δλδ, τρώει κάτι αλλο που έβαλε στο μάτι κ μετα πάει κ ξανα τρωει τον εμετό - Μπλιαχ) κλπ κλπ αλλα αυτα με τον καιρο μαθαίνεις να τα ξεχωριζεις (ποτε κ γιατι κανει κατι)
Πάντως σε γενικες γραμμες, έτσι οπως το περιεγραψες, εγω δε θα ανησυχουσα (εαν εβλεπα κ αλλα θα ήταν αλλη υπόθεση)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Η αλήθεια ειναι πως δε μπορώ να κρίνω γιατί ειμαστε μαζί ενάμιση μήνα. Το μοναδικό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως δε το έχει ξανακάνει, πως ειναι πολύ λαίμαργη (είναι ικανή να φάει και εμένα) και πως τρώει πάρα πάρα πολυ γρήγορα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εεε...οποτε μη σκας!
Ενταξει ολοι στην αρχη χ@σμενοι κ πελαγωμενοι ημαστε, νορμαλ.
Εχε την στο νου σου αποψε παρολα αυτα.

Επισης αφου ειναι ετσι οπως την πρριγραφεις στην θεση σου θα προσεχα τις ποσοτητες που τρωει (μη βρεθείς στη θεση μου να παλεύεις έξι μηνες να χασει 3 κιλα, αλλα κ για αλλους λογους) κ θα επαιρνα κ ενα απο εκείνα τα ειδικα μπωλακια που είναι για να επιβραδύνουν την μασαμπουκα τους.