Εμετός και μονοφαγία


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σήμερα μας λαχτάρησε ο Ελβις,εγώ έλειπα και ήταν με τον αγαπημένο του πατέρα στο σπίτι όταν με πήρε τηλέφωνο πανικόβλητος διότι έτρεμε και έκανε απανωτούς εμετούς. Εντωμεταξύ ο καλός μου που είναι και άσχετος θεώρησε ότι επειδή τα έβγαλε όλα πρέπει να ξαναφάει και τον τάισε...Ε καταλαβαίνετε ότι συνέχισε το ζώο να κάνει εμετό.
Αυτό που με απασχολεί είναι ότι ο μικρός τρώει μόνο της ξηρά του τροφή και όσο καιρό τον έχουμε 1 μήνα περίπου δεν του έχουμε δώσει τίποτε άλλο. Απολύτως τίποτα. Σήμερα του αγορασα τα educ της royal , λιχουδίτσες για εκπαίδευση και του δώσαμε 5 σε διάστημα μιας ώρας. Προφανώς αυτά προκαλέσανε το πρόβλημα..
Μίλησα με τον Θωμά τον γιατρό μας και μου είπε ότι τα λαμπραντορ έχουν πολύ ευαίσθητο στομαχάκι (και δεν τους φαινότανε) και σίγουρα οι λιχουδιές κάνανε το πρόβλημα, και να μην το ταίσω τίποτε μέχρι το βράδυ και μόνο αν συνεχίσει τους εμετούς να του τον πάω. Έχει σταματήσει να κάνει εμετούλι τώρα, αφού τα βγάλε όλα πρώτα. Κλαψούριζε κιόλας το αγοράκι μου , πονούσε η κοιλίτσα του.

Μήπως κάνω βλακείες και δεν του δίνω και άλλες γεύσεις και δεν πρέπει γιατί έτσι δεν μαθαίνει να τρώει τίποτα άλλο και οτιδήποτε διαφορετικό θα τον πειράζει;

Kαι στον γιατρό τι να κάνω , μήπως να τον πάω ούτως ή άλλως παρόλο που δεν κάνει εμετούλιδες πια;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Μήπως κάνω βλακείες και δεν του δίνω και άλλες γεύσεις και δεν πρέπει γιατί έτσι δεν μαθαίνει να τρώει τίποτα άλλο και οτιδήποτε διαφορετικό θα τον πειράζει;...
Πιστεύω πως καλά κάνεις και του δίνεις μόνο την ξηρά τροφή του!
Για αργότερα, μην ανησυχείς καθόλου... Ολα τα σκυλιά, με "επικεφαλής" τα Labrador, μπορούν να φάνε (και τους αρέσει να τρώνε) σχεδόν οτιδήποτε, χωρίς να τα πειράζει...
Αρκεί να προσέχεις τις ποσότητες από τα μεζεδάκια "εκπαίδευσης" που δεν είναι και ότι πιο υγιεινό υπάρχει στον κόσμο...

Υ.Γ. Και, βέβαια, να κοιτάζεις με το μάτι την ποσότητα από μεζεδάκια που δίνεις, ώστε να την αφαιρείς αναλογικά από την τροφή του, ώστε να μην παχύνει...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Υ.Γ. Και, βέβαια, να κοιτάζεις με το μάτι την ποσότητα από μεζεδάκια που δίνεις, ώστε να την αφαιρείς αναλογικά από την τροφή του, ώστε να μην παχύνει...
Πραγματικά το "να μην παχύνει" είναι το κυριότερο άγχος μου. Και γιατί εχει την γνωστή λαιμαργια των lab, και γιατί θα γίνει μεγαλόσωμος και αν γίνει και χοντρός μεγαλόσωμος δεν θα την βγάλει καθαρή, και γιατί δεν θέλω με τίποτα να έχει πρόβλημα στο μυοσκελετικό του με παχυσαρκίες και τέτοια. Έχω και την άλλη μου την σιτεμένη μου κούκλα που προσπαθώ να την αδυνατίσω και μόνο κάμερες δεν έχω βάλει όταν η μητέρα μου είναι εδώ γύρω γιατί την ταίζει κρυφά και δεν θέλω να συμβεί με τίποτα αυτό με τον μικρό. Προς το παρόν είναι τέλειος στο βάρος του, ούτε παχύς ούτε αδύνατος.