Εμπειρία με ερλιχίωση;


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
ο Δίας έχει ξαναβρεί την ζωηράδα του.
Του έγινε και η δεύτερη imizol αυτή την φορά του προκάλεσε σιαλόρροια η οποία σταδιακά μειωνόταν μέχρι που σταμάτησε μετά από λίγες ώρες.
Συνεχίζουμε με vibramycin, στοργή προδέρμ και
αρκουδάκια παρόλο που είμαστε 9 χρονών badass σκυλιά.
IMG_20150509_224311.jpg
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Σήμερα κάναμε επαναληπτικές αίματος και βγήκαν καλές :giggle::giggle::giggle:.

9/5 -19/6
WBC:5.90 - 9.1
RBC:5.09-7.09
HGB:11.1-15.6
HCT:34.6-48.9
PLT:80-269
LYM:0.9-1.6

Αναμένω τις βιοχημικές. Σε λίγους μήνες επαναληπτική αίματος και τίτλο. Άντε να δούμε :barefoot::barefoot::barefoot:
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Τσιμπήσαμε κι εμείς μια ερλιχίωση καλοκαιριάτικα, έτσι για ν' ασχολούμαστε με κάτι και να μην βαριόμαστε.
Εδώ και 8 μέρες είναι με αντιβίωση, έχουν επανέλθει όρεξη και ζωηράδα, θεωρώ επομένως ότι είμαστε σε καλό δρόμο.
Η ερώτησή μου είναι η εξής .... Θα ανεβούμε για ένα 3ήμερο στο βουνό, να την έχω γενικά περιορισμένη στις βόλτες; Λίγη ώρα και όχι πολλά-πολλά; Ή δεν θα έχει πρόβλημα να τρέξει και λίγο παραπάνω;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Να μην την περιορίσεις σε τίποτα, που έχει αντοχή και όρεξη να κάνει.
Κανονικά, σαν να μην τρέχει τίποτα. Που δεν τρέχει δηλαδή.
Απλώς βέβαια, την παρατηρείς πάντα, προληπτικά.
Τι τίτλο έχει;
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δεν μου είπε για τίτλο, έκανε γενική αίματος γιατί είχε 41 πυρετό, βρήκε χαμηλό αιματοκρίτη και πεσμένα αιμοπετάλια και λευκά. 4 μέρες μετά ξαναπήρε αίμα και είχε ανέβει στα φυσιολογικά ο αιματοκρίτης, οπότε μου είπε συνεχίζουμε κανονικά αντιβίωση και την παρακολουθούμε ...
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Πες ελεύθερα τι σκέπτεσαι .... Θα έπρεπε να μου δώσει τίτλο; Είναι συγκεκριμένη εξέταση;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Είθισται να δίνουν τίτλο. Για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης περισσότερο, ανάμεσα στις εξετάσεις. Να ξέρεις στα σίγουρα, αν υπάρχει βελτίωση, σταθερότητα ή επιδείνωση και να ξέρεις συνεπώς, αν και πως, θα συνεχίσεις φαρμακευτικά. Ο οποίος τίτλος βέβαια, κι αυτός από μόνος του, δεν τα λέει όλα. Δηλαδή, μπορεί ο σκύλος να είναι απόλυτα υγιής, αλλά ο τίτλος να μην έχει μηδενίσει, γιατί κάνουν πάρα πολύ καιρό, να εξαφανιστούν τυπικά τα αντισώματα και σε επόμενες λήψεις, μπορεί και για μήνες ακόμη, να εξακολουθούν να δίνουν τίτλο, ενώ στην πραγματικότητα, ο σκύλος έχει θεραπευτεί.

Περαστικά του και μην σκας, δεν είναι τίποτα :)
 


ilianna

New Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
1
0
46
Καλησπέρα σε όλους,

διάβασα με μεγάλη προσοχή και τις 12 σελίδες, καθώς είμαι καινούρια και στο φόρουμ και στον κόσμο της ερλιχίωσης ... Πριν μια βδομάδα διαγνώστηκε με ερλιχίωση (1/100) η μικρή μου και ξεκίνησε Vibramycin ... ο δείκτης είναι χαμηλός και καθώς είναι μόλις 3 χρονών ελπίζω να το ξεπεράσει σχετικά εύκολα. Πάντως και κολάρο φοράει, και αμπούλα της βάζω και μέσα στο σπίτι ζει και τσιμπούρι επάνω της δεν έχω βρει ποτέ … αλλά την πατήσαμε … Από συμπτώματα, την τυπική ανορεξία την είχε τον τελευταίο καιρό (20 μέρες περίπου) και την είχα αποδώσει στη ζέστη και τις διακοπές… που να ήξερα…

Η πρώτη μου απορία έχει να κάνει με τη δοσολογία του Vibramycin και η δεύτερη με τη διάρκεια της θεραπείας ...

Εμένα μου πρότειναν 1 + 1/2 χάπι ανά δώδεκα ώρες για 30 κιλά και από ότι είδα μοιάζει να είναι η στάνταρντ δόση και για διάρκεια μου είπαν 28 ημέρες.

Δεύτερος κτηνίατρος μου πρότεινε 55 μέρες και τη διπλή δόση (6 χάπια την ημέρα, 3 ανά δώδεκα ώρες). Τη δεύτερη γνώμη τη ζήτησα λόγω άγχους … και στη συνέχεια από φίλο έμαθα ότι η κτηνίατρός του που εξειδικεύεται στην ερλιχίωση προτείνει την ημερήσια δόση το σκυλί να την παίρνει όλη με τη μία και συνιστά μίνιμουμ ένα μήνα θεραπείας …

Ψάχνοντας και διαβάζοντας στο ίντερνετ κατάλαβα ότι είναι κτηνίατροι που συνιστούν την ημερήσια δόση το ζώο να την παίρνει όλη σε μία φορά και άλλοι που τη δίνουν ανά 12ωρο. Έχει κανείς εμπειρία για τη διαφορά που μπορεί να κάνει η μία και η άλλη μέθοδος? Είναι η μια πιο αποτελεσματική ή η άλλη πιο επιβαρυντική για το στομάχι? Έχει κανείς δοκιμάσει και τις δύο σε κάποια φάση? Η δεύτερη απορία έχει να κάνει με τη διάρκεια της θεραπείας … πάλι έχω διαφορετικές γνώμες κτηνιάτρων … ξέρει κανείς ποιος είναι ο μέσος όρος της θεραπείας ή εάν εξαρτάται από το δείκτη η διάρκεια? Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί …

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις / συμβουλές σας
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Καλώς ήρθατε καταρχάς και περαστικά.
Στην δικιά μας πρόσφατη περίπτωση, σε ίδιου βάρους σκύλο, 30 κιλά, 5 και κάτι ετών,
με Vibramycin πάντα, η δοσολογία ήταν 3 χάπια την ημέρα, 1 1/2 το πρωί και 1 1/2 το βράδυ,
για 1 μήνα.
Ψάχνοντας κι εγώ είδα ότι γενικά αυτή είναι η προτεινόμενη θεραπεία, όπως δηλαδή είπαν και σε σένα, τα 6 χάπια την ημέρα για 2 μήνες μου ακούγεται υπερβολικό.
Η ανταπόκριση ήταν άμεση, σε 4-5 μέρες είχε βρει την όρεξή της και ζωήρεψε, με το πέρας δε της θεραπείας ξανακάναμε αιματολογικές και οι δείκτες είχαν επανέλθει στα φυσιολογικά.
Όσο για scalibor, αμπούλες κλπ, ήταν σε όλα κομπλέ, παρ΄ όλα αυτά την άρπαξε.
Περαστικά και πάλι, από την στιγμή που την προλάβατε στην αρχή λογικά όλα θα πάνε καλά.
 
  • Like
Reactions: LaCat and mareco


eleftheria_ch

New Member
22 Μαϊου 2016
1
0
34
Καλησπέρα!

Πριν 3 πήγα το σκυλάκι μου στον κτηνίατρο γιατί δεν είχε καθόλου όρεξη, δεν έτρωγε, κοιμόταν όλα μέρα και επειδή είναι και μεγάλο σε ηλικία (16 ετών) σκέφτηκα ότι ίσως έχει να κάνει με αυτό. Ο γιατρός μου έκανε κάποια τεστ και μου είπε ότι βγήκε θετικό σε ελιχίωση και ξεκινήσαμε θεραπεία από την Παρασκευή. Της έκαναν μία ένεση στο κτηνιατρείο και στο σπίτι παίρνει τα Ronaxan (μισό και ένα τέταρτο χάπι την ημέρα-εiναι 5.5 kg).
Μέχρι στιγμής όμως δεν έχω δει τρομερή βελτίωση και της προκαλούν και εμετό τα χάπια.
Έχω αγχωθεί αρκετά που δεν βλέπω βελτίωση ακόμα και με τους εμετούς. Χρειάζεται κι άλλος χρόνος για να δω βελτίωση?
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπέρα!

Πριν 3 πήγα το σκυλάκι μου στον κτηνίατρο γιατί δεν είχε καθόλου όρεξη, δεν έτρωγε, κοιμόταν όλα μέρα και επειδή είναι και μεγάλο σε ηλικία (16 ετών) σκέφτηκα ότι ίσως έχει να κάνει με αυτό. Ο γιατρός μου έκανε κάποια τεστ και μου είπε ότι βγήκε θετικό σε ελιχίωση και ξεκινήσαμε θεραπεία από την Παρασκευή. Της έκαναν μία ένεση στο κτηνιατρείο και στο σπίτι παίρνει τα Ronaxan (μισό και ένα τέταρτο χάπι την ημέρα-εiναι 5.5 kg).
Μέχρι στιγμής όμως δεν έχω δει τρομερή βελτίωση και της προκαλούν και εμετό τα χάπια.
Έχω αγχωθεί αρκετά που δεν βλέπω βελτίωση ακόμα και με τους εμετούς. Χρειάζεται κι άλλος χρόνος για να δω βελτίωση?
Νομιζω πως αυτο θα πρέπει να το ρωτήσεις στον κτηνίατρο σου.ευχομαι περαστικά
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καλησπέρα!

Πριν 3 πήγα το σκυλάκι μου στον κτηνίατρο γιατί δεν είχε καθόλου όρεξη, δεν έτρωγε, κοιμόταν όλα μέρα και επειδή είναι και μεγάλο σε ηλικία (16 ετών) σκέφτηκα ότι ίσως έχει να κάνει με αυτό. Ο γιατρός μου έκανε κάποια τεστ και μου είπε ότι βγήκε θετικό σε ελιχίωση και ξεκινήσαμε θεραπεία από την Παρασκευή. Της έκαναν μία ένεση στο κτηνιατρείο και στο σπίτι παίρνει τα Ronaxan (μισό και ένα τέταρτο χάπι την ημέρα-εiναι 5.5 kg).
Μέχρι στιγμής όμως δεν έχω δει τρομερή βελτίωση και της προκαλούν και εμετό τα χάπια.
Έχω αγχωθεί αρκετά που δεν βλέπω βελτίωση ακόμα και με τους εμετούς. Χρειάζεται κι άλλος χρόνος για να δω βελτίωση?
Aπό όσο θυμάμαι, και συγγνώμη αν κάνω λάθος, γιατρός δεν είμαι και έχουν περάσει χρόνια που είχα σκύλο με ερλίχια, θυμάμαι θεραπεία με vibramicyn για βδομάδες, όχι για μέρες. Ηταν η πρώτη φορά που κατάλαβα ότι ο σκύλος μπορεί να πάρει φάρμακα ίδια με τον άνθρωπο και μου έκανε φοβερή εντύπωση και το θυμάμαι ακόμη. Γενικά συγκρατώ μια ταλαιπωρία που κράτησε αρκετα. Ο σκύλος μας είχε θεραπευτεί πλήρως, αλλά δεν ήταν τόσο μεγάλος.
 
  • Like
Reactions: Kotzak






1 Αυγούστου 2016
3
0
39
Καλημερα και καλο μηνα και καλη εβδομαδα!
Λοιπον καταρχην ειμαι καινουργια εδω οποτε καλως σας βρηκα!
Εχω μια αδεσποτη σκυλιτσα εδω και κανενα 6μηνο ,δεν ξερω τη ρατσα ειναι,μπασταρδακι βεβαια,μεσαιο μεγεθος γυρω στα 20 κιλακια την υπολογιζω και πρεπει να ειναι τωρα 10με 11 μηνων...λοιπον λογο ανεργιας δεν μπορω να παω να τις κανω εξετασεις και ολα οσα χρειαζετε ενα σκυλακι και ξερω θελει πολλα γιατι παντα ειχα σκυλια αλλα πριν κανα 2 χρονια πεθανε το κοριτσακι μου και δεν ξαναπηρα απο τοτε...τωρα καλως ηρθε η αδεσποτουλα κανελλα την εχω ονομασει...πριν απο κανα 2μηνο εμφανησε συπτωματα ερλιχιας ειχε αδυνατησει παρα πολυ δεν ετρωγε τιποτα της ξεκινησα vibramycin για 2 εβδομαδες,ηρθε στα ισια της στα παντα ολα,ορεξη κεφι.....πριν απο κανενα μηνα τα ιδια παλι αλλα πιο χαλια κατασταση ειχε και παρα πολυ εντονο κοιλοπονο και με το που την αγγιζα πονουσε...της εδωσα για το στομαχι χαπι για 3 ημερες μια αρα δεν πονουσε μετα την ξεκινησα παλι vibramycin εδω και 3 εβδομαδες και ειναι μια χαρα και παλι,εχει παρει και παχαινει και γενικως ειναι πολυ καλα εξωτερικα τουλαχιστων...αα και κατι αλλο ειναι βραχνιασμενη...δυστυχως και παλι δυστυχως δεν μπορω να της κανω εξετασεις λογω ελλειψης χρηματων,η φιλοζωικη πουθενα ... το ερωτημα μου ειναι κανω καλα που της κανω αυτην την αγωγη(παει παρα πολυ καλα το σκυλακι)και για ποσο καιρο να την συνεχισω...βασικα ξερωοτι θα μου πειτε αν δεν δουμε εξετασεις με μοναδες δεν μπορουμε να πουμε αλλα τι να κανω εχω πελαγωσει και λυπαμαι ελλεεινα που δεν μπορω να την παω σε καποιον γιατρο να την δει κανονικα.....ευχαριστω και συγνωμη για το μπλα μπλα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Καλημέρα καλή εβδομάδα και καλό μήνα.
Με την Σκάλυ από τα x-files έχεις καμιά συγγένεια;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με άλλες φιλοζωικές της ευρύτερης περιοχής σου αν υπάρχουν, και με το Δήμο που είναι ο κατ' εξοχήν υπεύθυνος για τα αδέσποτα ζώα. Επικοινώνησε με τους κτηνίατρους που έβλεπαν τα σκυλιά σου ή/και με άλλους της περιοχής, μήπως κάποιος θέλει/μπορεί να κάνει τις εξετάσεις με οποιαδήποτε διευκόλυνση πληρωμής ή αφιλοκερδώς. (κάνε και καμιά ερώτηση στην περιοχή/πήγαινέ το σε ένα κτηνίατρο έτσι να ελέγξει για τσιπάκι, μήπως ο σκύλος είναι χαμένος) Ρώτησε γνωστούς σου μήπως ενδιαφέρονται για το σκυλάκι είτε να το υιοθετήσουν είτε να του παράσχουν μόνο ιατρική φροντίδα.

Όσο ευγενής και να είναι η πρόθεσή σου να βοηθήσεις, οι αυτοσχέδιες διαγνώσεις και η χορήγηση φαρμάκων "με το μάτι" μπορεί να αποβούν πολύ χειρότερες από την όποια πάθηση.
 




1 Αυγούστου 2016
3
0
39
Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με άλλες φιλοζωικές της ευρύτερης περιοχής σου αν υπάρχουν, και με το Δήμο που είναι ο κατ' εξοχήν υπεύθυνος για τα αδέσποτα ζώα. Επικοινώνησε με τους κτηνίατρους που έβλεπαν τα σκυλιά σου ή/και με άλλους της περιοχής, μήπως κάποιος θέλει/μπορεί να κάνει τις εξετάσεις με οποιαδήποτε διευκόλυνση πληρωμής ή αφιλοκερδώς. (κάνε και καμιά ερώτηση στην περιοχή/πήγαινέ το σε ένα κτηνίατρο έτσι να ελέγξει για τσιπάκι, μήπως ο σκύλος είναι χαμένος) Ρώτησε γνωστούς σου μήπως ενδιαφέρονται για το σκυλάκι είτε να το υιοθετήσουν είτε να του παράσχουν μόνο ιατρική φροντίδα.

Όσο ευγενής και να είναι η πρόθεσή σου να βοηθήσεις, οι αυτοσχέδιες διαγνώσεις και η χορήγηση φαρμάκων "με το μάτι" μπορεί να αποβούν πολύ χειρότερες από την όποια πάθηση.
SIS λες να μην εχω κανει καμια κινηση ...αλλα κανεις δεν ενδιαφερεται......η κτηνιατρος αυτη που εμπιστευομαι βεβαια γιατι ειχα παει σε αλλους 2 και κοντεψαν να μου το πεθανουν 10 χρονια νωριτερα το κοριτσακι μου ειναι λονδινο με αρρωστη την μανα της.....τωρα θα κοιταξω αυτο που ειπες απο αλλους δημους μπας και καποιος κανει κατι αλλα δεν το κοβω....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3