Εμπειρίες από pet shops / bybs


Status
Κλειδωμένο θέμα

foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους εσάς για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρετε και ειδικά στους αρχάριους ιδιοκτήτες,όπως είμαστε εμείς.
Για να μην μακρυγορώ,πριν από 9 μέρες μας έφεραν δώρο από pet shop,ένα χρυσό labradorακι 8 βδομάδων και κάτι ημερών,τη Πέρη,την οποία λατρέψαμε κατευθείαν!!
Τότε λοιπόν ξεκίνησαν και τα προβλήματα.
Τα οποία παραθέτω αναφορικά για να μην κουράζω:
α)Διάρροια-Το ξεπεράσαμε.(κτηνίατρος)
β)Πυρετός -Το ξεπεράσαμε.(Πρωτες υποψίες για μόρβα που ακόμα υπάρχουν αλλά έχουν ελλατωθεί...)
γ)Επίμονος βήχας-Δεν το έχουμε ξεπεράσει ακόμα(η φαρμακευτική αγωγή συνεχίζεται).
δ)Κοιμάται συνέχεια,είναι ενεργειακό μόνο όταν πεινάει, μόλις φάει κατευθείαν για ύπνο..( Το ταιζουμε συχνά)
Πέρα από τα αρνητικά έχουμε και θετικά,όπως:
α)Αστείρευτη όρεξη(παίρνει βάρος)
β)Όρεξη για παιχνίδια(μόνο όταν πεινάει).
Και το πιο παράξενο από όλα είναι ότι κοιμάται μονο στα κρύα(μάρμαρο,τσιμέντο)ενώ όλο το σπίτι έχει χαλιά και δεν είναι ιδιαίτερα ζεστό(καλοριφέρ κ.τ.λ.),όπου και να τη βάλεις πάει κατευθείαν(κατευθείαν όμως)στο κρύο..Μήπως επηρεάζει το βήχα της έχει και λίγο συνάχι...
Εν τω μεταξύ μου λένε κατι βλακείες(μη πω κάτι χειρότερο) για εγγυήσεις και αντικαταστάσεις τα οποία μου φαίνονται αδιανόητα!!!!
Πέστε μου κινδύνευω να τη χάσω από μορβα;( τα ματάκια της είναι πεντακάθαρα απο εκκρίσεις κ.τ.λ.).
Μόνο να το σκεφτώ τρέχουν τα μάτια μου...
Ευχαριστώ όλους σας που θα αφιερώσετε χρόνο να ασχοληθείτε με το μωρό μας!
.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλησπέρα,είμαι νέο μέλος και στο φόρουμ και στην απόκτηση ενός σκύλου!πριν 3 ημέρες αγόρασα ένα μικρό 2,5 μηνών ροτβάιλερ απο κάποιον εκτροφέα.το σκυλάκι μόλις το φέραμε σπίτι ήταν μια χαρά,έτρεχε,έπαιζε κλπ.μετά απο 2 ώρες έκανε έναν εμέτο.συνεχίστηκε όμως όλο το βράδυ να κάνει εμετούς.λέω θα είναι σύμπτωση.το βράδυ λοιπόν τον πήγα σε νοσοκομείο ζώων.είχε 40 πυρετό,αυξημένα λευκά και του βάλαμε ορό.την επόμενη ήταν καλύτερα,βέβαια δεν είχε φάει καθόλου.τον λυπήθηκα και του πήρα κονσέρβα την οποία κατασπάραξε (την ξηρά τροφή ούτε να την δει δεν ήθελε)τον πήγα πάλι σε κτηνίατρο,είχε πάλι πυρετό,είχε μικρό βήχα και άρχισε την διάρροια.αφού γυρίσαμε ήταν άλλος σκύλος.έπαιζε,έτρεχε,γαύγιζε.όλα καλά.ώςσπου το βράδυ ξανά εμετοί,μικρός βήχας,διάρροια κλπ.τον πήγα πάλι κτηνίατρο και τον κράτησε εκεί.είναι αδύναμος μου είπε και έκανε σήμερα κίτρινο εμετό.Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?μου είπε η γιατρός οτι δεν μπορεί ακόμα να μου πει αν είναι σοβαρά..θα δείξει λεει!είμαστε πολύ στενοχωρημένοι γιατί πρόλαβε να μας συνεπάρει.τον λατρέψαμε.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?ο ένας γιατρός μου έλεγε δεν βλέπει τύφο,ο άλλος δεν βλέπει μόρβα αλλά το σκυλί είναι χάλια.φοβάμαι μην είναι σοβαρά και έχω από την 1η μέρα για μια ζωή πρόβλημα με το σκυλί.βέβαια έχω δικαίωμα αλλαγής αλλα 1ον φοβάμαι τι θα απογίνει το ζωντανό και 2ον τον αγαπήσαμε ήδη!Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
ναι μίλησα και μου είπε ότι το σκυλί ήταν μια χαρά και να το πάω στην κτηνίατρο που συνεργάζεται (δωρεαν για μένα).το πήρα απ το DogCenter αν γνωρίζετε.δεν ξέρω τι να πω.το σκυλάκι λυπάμαι ειλικρινά.πραγματικά θέλω να είναι απλά μια ίωση γιατί είμαι πολύ στενοχωρημένος!επίσης τα σκυλιά δεν ξέρω αν τα εκτρέφει ο ίδιος,αλλά νομίζω τα φέρνει απο εξωτερίκο.βέβαια όπως μου μιλάει μου έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη αλλα δεν ξέρω..απλά ελπίζω
τον έχω αφήσει ήδη!η κτηνίατρος φαίνεται και καλή σαν χαρακτήρας αλλα κ καλός γιατρός!το σκυλί είναι ήδη με ορό και του κάνει θεραπεία.πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.την 1η ημέρα πλήρωσα 100 ευρώ στο νοσοκομείο ζώων!πάντως δεν μπορώ να καταλάβω.την μία στιγμή είναι άρχοντας και την άλλη εμετούς κλπ.
στο νοσοκομείο μου είπαν ότι μάλλον δεν έχει τύφο γιατί τα λευκά του ήταν λίγο πιο ψηλά από τον μέσο όρο και άμα είχε τύφο θα ήταν πιο χαμηλά!τι να σας πώ ρε παιδιά..άπειρος είμαι.βρήκα το συγκεκριμένο,μου έδωσε βιβλιάρειο υγείας κλπ (κάτι σαν διαβατήριο) ελπίζω να είναι μια απλή ίωση.Υπάρχει τέτοια πιθανότητα?
το χειρότερο απόλα είναι ότι στενοχωριέμαι για το σκυλάκι.2 μέρες το έχω αλλά πραγματικά το αγάπησα τρελά.δεν με νοιάζουν τα λεφτά(όχι οτι έχω πολλά,τα μάζευα πόσο καιρό)με νοιάζει πραγματικά να μην υποφέρει την στιγμή που βρήκε μια στέγη και ήταν χαρούμενος.δεν ξέρω τι να πω.ελπίζω όσο δεν πάει να είναι απλά μια ίωση.είμαι απίστευτα στενοχωρημένος όσο σκέφτομαι την φάτσα του όταν είναι άρρωστο
Ευχαριστω ολους για τις ευχες και την βοηθεια!μιλησα σημερα με την γιατρο και μου ειπε οτι ειναι σταθερος,εφαγε κοτοπουλακι που του αλεσε η ιδια και του εχει πεσει ο πυρετος.μονο λιγο βηχα και μυξες εχει και περιμενει λεει να φαει μονος του(επειδη σημερα τον ταισε με συριγγα)ειναι πεσμενος βεβαια αλλα ελπιζω.κατι με αναπνευστικο μου λεει.του εκανε τεστ για τυφο και για μορβα και μου ειπε βγηκε αρνητικο αν και το τεστ για μορβα εχει 95% επιτυχια να φανει τι παιζει!ελπιζω ο μικρουλης να γυρισει υγιης γιατι αυτο που φοβαμαι πιο πολυ ειναι για το που θα καταληξει αν τον δωσω πισω(δεν θελω καν να το σκεφτομαι)ευχαριστω και παλι
παιδια δυστυχως το σκυλακι πεθανε..δεν ξερω απο τι..λογικα μορβα η τυφο..πεθανε χτες αλλα απο σημερα εχω ενα αλλο μικρο ροτβαιλερ το οποιο ειναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο!υγιες,δυνατο,το πηγα σε γιατρο και το βρηκε μια χαρα.κριμα για το αλλο σκυλακι,ας αναπαυεται τουλαχιστον απ το να ποναει..ευχαριστω ολους για την βοηθεια,τις ευχες κ οτιδηποτε..σας ευχαριστω και θα τα λεμε
.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
.
Αρχικό μήνυμα απο valeria


Και ο δικος μου καθαροαιμος ειναι αλλα απο byb, γι' αυτο και εχει κληρονομικο προβλημα στο ισχιο του και σημερα το πρωι καναμε εγχειρηση, και ειναι μονο 8 μηνων μωρακι!! Αν ομως ηταν απο σοβαρο εκτροφειο, θα ειχε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να μην παρουσιασει προβληματα υγειας.
Ξανασκεψου απο που θα παεις το σκυλι σου...

Αρχικό μήνυμα απο valeria
Βοηθεια γιατι θα μου στριψει!!!!!

Καλησπερα!Λοιπον, οπως γνωριζετε εχω ενα πολυ γλυκουλι, μωρουλι, ομορφουλι τσιουαουα 8 μηνων, το οποιο το πηρα απο μια οικογενεια που δεν το ηθελε αλλο.Φυσικα, δεν εχει χαρτια.Τον Μπλανκι τον ειχαν κανει δωρο στο παιδι της οικογενειας και απο ο,τι καταλαβα οι γονεις του ειναι αγορασμενοι απο πετ σοπ.

Στο θεμα μας τωρα: Πριν ενα μηνα τον ακουω να κλαιει στο αλλο δωματιο, παω κι εγω να δω τι συμβαινει και τον βλεπω με τα 2 μπροστινα ποδια στο κρεβατι σαν να μου λεει "μαμα ανεβασε με, δε μπορω μονος μου!".Σκεφτομαι πλακα μου κανει το χαζο αφου αυτος τα πηδαει ολα , καναπεδες, κρεβατια, το σκυλοπαρκο, ολα!Τον ανεβαζω και φευγω απο το δωματιο, μετα απο λιγο ξανα τα ιδια, λεω κατι συμβαινει δε μπορει, του λεω την εντολη "κατσε"και ιδου: το ενα ποδι το εχει κανονικα λυγισμενο ενω το αλλο σχεδον τεντωμενο (στη θεση "κατσε").
Το επομενο πρωι τον παω σε εναν κτηνιατρο που μου συστησαν απο τη φιλοζωικη που ειμαι μελος.Του βγαζει ακτινογραφια ο γιατρος και μου λεει οτι εχει κακωση στο γονατο, συνιστα ξεκουραση, οχι σκαλια και να παρει αντιφλεγμονωδη για μια εβδομαδα και θα γινει περδικι μου λεει.Περναει η βδομαδα και τιποτα δε γινεται, ισα ισα που μερικες φορες ψιλοκουτσαινε. Τον παω σε δευτερο γιατρο, τον Μαραγκο γιατι ολοι πινουν νερο στο ονομα του.Παει να τον εξετασει αλλα επειδη ο Μπλανκυ δεν καθοτανε, κοιταξε μονο την ακτινογραφια και μου λεει κι αυτος οτι ειναι κακωση στο γονατο , να μην αμησυχω και να ξαναπαω σε μια εβδομαδα.Εν τω μεταξυ το σκυλι εχει ξαναρχισει να πηδαει στους καναπεδες(στο κρεβατι δεν μπορει, του εχω φτιαξει ομως σκαλοπατακι χεχε) αλλα μερικες φορες κουτσαινει και φαινεται οτι το "φυλαει" το ποδαρακι του.Ξαναπαω στον Μαραγκο, του κανει ηρεμιστικη, του βγαζει ακτινογραφια και η διαγνωση ειναι η εξης: δυσπλασια ισχιου.Μου συνταγογραφει sinoguin small(περιεχουν χονδροιτινη και γλουταμινη) ,τα οποια θα τα παιρνει το σκυλι για 3 μηνες και μου λεει να ξαναπαω σε ενα μηνα για επανεξεταση.
Τελοσπαντων, επειδη ηθελα και μια τριτη γνωμη,πηγαμε σημερα το απογευμα στον Βλαχοπουλο στη Ν. Σμυρνη, που επισης λενε οτι ειναι πολυ καλος.Ειχα μαζι μου και τις ακτινογραφιες.Του εκανε ηρεμιστικη ενεση, κλινικη εξεταση και του εβγαλε αλλες 2 ακτινογραφιες!!! Το πορισμα: α) Ασηπτικη Νεκρωση της Κεφαλης του Μηριαιου και β) Εξαρθρωση Επιγονατιδας.Λεει οτι ειναι κληρονομικες παθησεις και συμβαινουν συχνα στις μικροσωμες φυλες.Αντιμετωπιζεται μου ειπε μονο με χειρουργικη επεμβαση, μου ειπε να το σκεφτω και να ξαναπαω σε ενα μηνα για να αποφασισουμε τι θα γινει.
Λοιπον, εγω τωρα ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ?????
Ο καθενας λεει κατι διαφορετικο, ποιον να πιστεψω??? Εχετε καποιον αλλο που να εχει ειδικοτητα στην Ορθοπεδικη υποψην σας????
Βοηθεια!!!!!!!!!!!





Αρχικό μήνυμα απο valeria
Λοιπον, πηγαμε σημερα και στον Κεστη και στον Φλαρακο, και οι 2 υποστηριζουν οτι ειναι ασηπτη νεκρωση της κεφαλης του μηριαιου και θεωρουν οτι ο Μπλανκυ χρειαζεται αμεσα εγχειρηση. Οποτε, οι 4 απο τους 6 γιατρους που εχουμε παει συμφωνουν,
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο Aths

Καλημέρα!!είμαι καινούργιο μέλος ήθελα την βοήθεια από κάποιον που ίσως είχε παρόμοια περιπέτεια με εμενα! μετά από πολύ σκέψη, αμέτρητες επίσκεψης σε κτηνιάτρους και "ορθοπεδικους", έρευνες στο internet αποφάσισα και έκανα την επέμβαση τριπλή οστεοτομή στο λυκάκι μου!!είναι 9 μηνών θηλυκό..
.

Αρχικό μήνυμα απο Aths
καλημέρα σε όλους!!πω πω ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!
συγνώμη για τα Greekilish δεν το ήξερα!!έκανα το μεγάλο λάθος και την πήρα από το Pet city!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
.
Λοιπον παιδια υπαρχει θεμα. Τον σκυλο μου τον τσαρλι μερικοι τον εχετε δει στις φωτο. Ειναι μπασε.

Τον πηρα μετα τα χριστουγεννα.
Αλλα υπηρχε θεμα με το pet shop .
Εκτος οτι μου το αργουσε συνεχεια σημερα μετα απο τοσο καιρο πηρα τα "χαρτια" του.

Μου πηρε 450 ευρω.
Μου ειπε οτι ηταν 2 μηνων ενω ηταν 3+.
Μου εδωσε μονο το διαβατηριο του με το εμβολιο του και μια εξεταση απο γιατρο.
Ηρθε απο Τσεχια ή Σλοβενια.

Pedigree ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ.
Της το λεω τωρα και λεει α δεν φερνω με pedigree.
Γιατι αν ειχε θα κοστιζε 200+ ευρω παραπανω.
Την ρωτησα πως αποδικνυει την γνησιοτητα του και δεν ειχε τι να μου πει.

Μου λεει οτι Pedigree θελει 7-8 μηνες για να στο στειλουν... και οτι εγω μπορω να το παω σε εκθεσεις και ιστοριες και να βγαλω.

Τη ρωτησα για τοιυς γονεις κτλ και δεν ειχε τι να μου πει.
ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ?
Γενικα πεχτηκε μια μεγαλη κοροιδια.
Απιστευτες μουφες ακουσα ολους αυτους τους μηνες.

Τι πρεπει να κανω παιδια για να δω τι συμβαινει? Τα εχω παρει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

Μπορει καποιος να βοηθησει να βγαλω ακρη?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
.
Αρχικό μήνυμα απο Xotikouli
Ένα ακόμα αγορασμένο από πετ σοπ ''καθαρόαιμο'' ζώο που στους 6 μήνες της ηλικίας του δεν μπορεί να περπατήσει.

Η Mariesol έχει βαριάς μορφής ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ και στα δύο πίσω ισχύα. H λεκάνη του δεν έχει καν την καμπύλη για να ακουμπούν τα πόδια του!

Μέχρι τώρα υπολογίζεται ότι χρειάζονται 3000 ευρώ για να χειρουργηθεί.

Αγοράστηκε από πετ σοπ της Ρόδου και για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πώς τα καθαρόαιμα ζώα που πωλούνται σε αυτά τα καταστήματα ΔΕΝ είναι καθαρόαιμα και ΔΕΝ είναι υγιή. Αν ήταν καθαρόαιμο, θα είχε χαρτιά γνησιότητας που θα αποδείκνυναν ότι έχει κάνει εξετάσεις για δυσπλασία και κάθε άλλη πιθανή ασθένεια.

Οι σοβαροί εκτροφείς δεν προμηθεύουν κουτάβια στα πετ σοπ. Οι σοβαροί εκτροφείς έχουν γονείς-σκύλους που είναι υγιείς και έχουν κάνει εξετάσεις για τέτοιες ασθένειες πριν το ζευγάρωμα. Οι σοβαροί εκτροφείς δεν είναι ''εκτροφείο της Ουγγαρίας ή της Ε.Ε.'' όπως λένε οι πετ σοπάδες.


Την επόμενη φορά που θα θέλετε ένα ακόμα γλυκό Λαμπραντόρ, ή ένα φύλακα ρότβαιλερ ή ένα κλασσικό λυκόσκυλο ή μια γλυκιά Περσικιά γάτα ή μια όμορφη Σιάμ κλπ.... σκεφτείτε να πάτε σε εκτροφείο και όχι στο πετ σοπ της γειτονιάς σας. Τα ζώα των πετ σοπ υποφέρουν από τύφο, λευχαιμία, λοιμώδη περιτονίτιδα, δυσπλασίες κ.α.

Επίσης, σκεφτείτε πόσα αδέσποτα ζητούν σπίτι, πριν πληρώσετε πχ. 700 ευρώ για ένα ''καθαρόαιμο'' ζώο.

Πηγή: adespoto.gr
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
.
Αρχικό μήνυμα απο vrmode

Γράφω το συμβάν εδώ για να μην ανοίγω και άλλο θέμα για τα θύματα των pet shops...

Την Κυριακή πέρασα από τον κτηνίατρο για να προγραμματίσουμε τα εμβόλια της κουτάβας. Εκεί που περίμενα, μπαίνει ζευγάρι έχοντας αγκαλιά ένα γαλλικό μπουλντόγκ απελπιστικά μικρό σε ηλικία! Έχοντας στο μυαλό μου τις φωτογραφίες της δικιάς μου, το "έκοψα" περίπου 30 ημερών, όχι περισσότερο πάντως. Ρωτώντας τους ανθρώπους, έμαθα ότι:

- Το αγόρασαν από pet shop
- Τους είπε το μαγαζί ότι είναι 30 ημερών, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μπορούν άνετα να το πάρουν (αν ήταν 30 ημερών στο μαγαζί, πόσων ημερών είχε φύγει από τη μάνα του?), αλλά τελικά μάλλον ήταν και μικρότερο
- Το κουτάβι δεν είναι καλά και μάλλον έχει τύφο.

Το ότι το κουτάβι δεν ήταν καλά το είδα κι εγώ όταν μπήκαν γιατί μου φάνηκε υποτονικό - ευτυχώς ενστικτωδώς απομακρύνθηκα στην άλλη άκρη του ιατρείου ήδη πριν ανοίξω κουβέντα μαζί τους.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Παιδια,εγω παντως απο pet shop τον αγορασα κ η αληθεια ειναι οτι ηταν αρρωστος κ τον ταιζα με συριγγα στην αρχη...δεν ειχα ιδεα για εκτροφεις κ τετοια.Αλλωστε τοτε δεν ειχα ουτε pc ουτε internet...Μεγαλη υποθεση το internet.Δηλαδη να μην του κανω ουτε στειρωση???3 κτηνιατροι μου το ειπαν.οι 2 μου ειπαν οταν θα ειναι 6 χρ κ ο αλλος μου ειπε οτι επρεπε ηδη να του εχω κανει...
.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ανεβηκα απο την Πέμπτη Αθηνα και γυρισα σημερα. Πήγαμε σε 2 κτηνιατρους,θεωρουνται απο τους καλυτερους.Ειδικα ο ενας του εκανε 5 ακτινογραφιες.

Ας τα παρω με τη σειρα. Ο σκυλος ειναι 2 χρονων.Απο 14 περιπου μηνων,αρχισε να ποναει στα πισω ποδια και να μην μπορει να καθεται και ιδιαιτερα να ξαπλωνει.Ξεκιναει να τρεμει και για να καθισει πρεπει να ακουμπησει καπου για αντισταση και αργα αργα να ξαπλωσει.Του ειχαμε κανει ακτινογραφιες,ειχε πολυ ελαφρια δυσπλασια δεξια που δε δικαιολογουσε τον πονο.Πηραμε φαρμακα ,αλλα τιποτα.Συνεχιζε.Λεμε ισως να ειναι επειδη ακομα μεγαλωνει,ας τον αφησουμε και οταν τελειωσει η αναπτυξη το ξανακοιταμε.Δεν μπορουσα,ειχα τσιτες.Ολο και εψαχνα να βρω γιατι με τοσο μικρη δυσλασια ποναει τοσο πολυ.Δεν αντεχα να τον βλεπω,τυρρανιοταν στην καθημερινοτητα του .Τρεχει μια χαρα,παιζει,σηκωνεται,κτλ...αλλα ποναει καθισμα και ειδικα ξαπλωμα.

Παμε λοιπον στους γιατρους.Ο πρωτος ειδε τις ακτινογραφιες που ειχαμε βγαλει απο τα χανια,τον εξετασε με τα χερια,κτλ και μου ειπε οτι δεν ειναι απο τη δυσπλασια.Εχει συμπτωματα απο διαφορες ασθενειες,αλλα κανενα τοσο ισχυρο και ξεκαθαρο για να ξερουμε τι ακριβως.Μου ειπε να παρει αντιφλεγμονοδες φαρμακο,να δουμε την πορεια του και βλεπουμε.Πολλα σκυλια λυνουν το προβλημα τους με αυτο.

Ο δευτερος γιατρος, του εκανε 5 ακτινογραφιες,αυχενα,ποδια κλειστα και ανοιχτα,σπονδυλικη στηλη,κτλ.Δεξια ελαφρα δυσπλασια που δε δικαιολογει τον πονο,αριστερο ατροφικο ποδι και μειωμενα αντανακλαστικα,καποια οστεοφυτα στον αυχενα που θυμιζει συνδρομο wobler αλλα δεν τον απασχολει και επηρεαζει ακομα.

Η αιτια λοιπον του πονου(που ειναι και ο τιτλος του θεματος),ειναι οτι ο τελευταιος σπονδυλος πριν το ιερο ειναι μικροτερος από τον προηγουμενο,ενω θα επρεπε να ειναι το ιδιο,και δημιουργει μια γεφυρα αναμεσα σε αυτους τους δυο σπονδυλους για να ενισχυσει τον μικροτερο. Αυτο τριβεται και ποναει πολυ στις συγκεκριμενες κινησεις.Σαν χρονιο λουμπαγκο μου το εξηγησε.Μας ειπε να παρουμε αντιφλεγμονοδη κορτιζονουχα να δουμε πως παει,κι αυτος υποστηριζει οτι βοηθουν πολυ σε αυτες τις καταστασεις και αν δε δουμε διαφορά, προχωραμε σε εγχειριση.Ο σκυλος ισως κινδυνεψει αργοτερα να παραλυσει.

Τον ποναει η ψυχη μου.Ρωτησα το γιατρο αν η εγχειριση εξαλειφει το προβλημα και μου ειπε οτι δεν το γνωριζει ακομα.Η' σταθερο θα μεινει ή θα βελτιωθει.Α! και κατι αλλο.Βρηκαν παλιο καταγμα στο ενα πισω ποδι(δε θυμαμαι ποιο) και σας εγγυομαι οτι δεν το επαθε μετα τους 2 μηνες που το πηρα.puppy mills;Καλα το λιγοτερο ειναι αυτο...

Υ.Γ. Η δευτερη λεξη του συνδρομου δεν ειμαι σιγουρη αν γραφεται ετσι.Δεν καταλαβαινω τα γραμματα του γιατρου.
.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Καλησπέρα στη παρέα λέγομαι Κώστας και εχτες πήρα ένα 45 ημερών mini pincher εάν το λέω σωστά από κάποιον κύριο αλλοδαπό... είχε όλη την οικογένεια μαζί με τη μάνα υποτίθεται ...αλλά δεν είχα χρόνο να τη δω ... "χαζομάρα μου" μόλις το πήρα το πήγα στο γιατρό που πήγαινα και ένα κανις που είχα παλιότερα και το είδε οκ
ενώ στην αρχη έκανε καλά κακα "σχηματισμένα" σήμερα κάνει διάριες και δεν τρώει καθόλου "πήρα τη τροφή που του έδινε ο ιδιοκτήτης" η διάθεσή του είναι χάλια δε τρώε,ι δε παίζει μόνο κοιμάται τώρα το βράδι κάνει και εμετούς τα υγρά που του δίνω τσάι και χαμομήλι "με σύριγγα"
πήρα τους ιδιοκτήτες και ενώ μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν απενεργοόίησαν το κινητό πήρα το γιατρό μου και μου είπε ότι είναι ευθύνη των ιδιοκτητών που μου το πούλησαν ....όταν τον ξαναπήρα τηλέφωνο και του είπα ότι δεν τους βρίσκω απλά μου το έκλεισε ...τώρα τι?
τα εγραψα περιληπτικά ...εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ....είμαι όλος αυτιά....!

Λοιπόν μόλις γύρισα απο την κλινική τελικά είχε φύγει από τη Ν.Φιλαδελφεια και τώρα βρίσκεται στα Α.Πατησια Καυτατζογλου 34 το Μένιο μου μόλις που το σώσανε είχε υπογλικαιμία και ειχε αρχίσει να αφυδατώνεται του εβαλαν γλυκοζη και μετα ορο και αρχισαμε θεραπεια προοληπτικα για ιογενης δυσεντερια αλλά"μάλλον είναι επειδη του δώσαμε λίγο γάλα" για τυφο δεν φαινεται να έχει... καθε 12 ωρες θα το πηγαινω για ορό και για την αντιβίωση ευτυχώς μένω πολυ κοντά ... δεν το κρατήσαμε μέσα επειδή ειναι Σ/Κ και μπορώ να το φροντίζω 24ωρο
ευχαριστώ και πάλι!!!
Καινούργια νέα .... όχι και τόσο καλά ....τα κόπρανα του Μένιου έγιναν αίμα σκέτο και σε μεγάλη ποσότητα επίσης ότι πίνει από το στόμα το κάνει εμετό... επίσης παραπατάει ....σε λίγο πάω πάλι στη κλινική...μάλλον είναι αυτό που φοβάμαι ,τύφος...!


.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
τελικα μετά από μεγάλη ταλαιπωρία του Μένιου... πριν λίγα λεπτα ...κατέληξε.... τις τελευταιες μερες το γυρισε σε πνευμονία... και δεν προλαβαμε καν να παρουμε τα αποτελεσματα της εξετασης αίματος... ενώ τελίωσε η θεραπεία για τυφό.... πρέπει να'χε και μόρβα οπότε ο αγώνας ήταν άνισος...
Σας ευχαριστούμε όλους για την πολύτιμη βοήθεια και συμπαράστασή σας σε αυτή τη μάχη... νάστε όλοι καλά ευχόμαστε υγεία σε σας και την οικογένειά σας...
Κώστας και Μένιος...
.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γεια σας παιδια,

ονομάζομαι Αχιλλέας και έχω το Φιντέλ, ένα σοκολατί λαμπραντορ 9 μηνών. Δυστυχώς δεν το είχα ψάξει πριν ούτε ήμουν μέλος του φόρουμ κι ετσι τον αγόρασα απο πετ σοπ. Καταλήξαμε λοιπόν με δυσπλασία αγκώνα και στα δύο πόδια. Μέτα απο δύο εγχειρήσεις όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά.
Το θέμα μου όμως είναι άλλο. Ενώ ο Φιντέλ είχε ΑΨΟΓΗ συμπεριφορά, τις τελευταίες δύο βδομάδες όταν μένει μόνος (3-4 ώρες τη μέρα) μασάει οτιδήποτε βρει. Παπούτσια, κινητά, τηλεκοντρόλ. Τον αφήναμε μόνο απο 4 μηνών και ποτε δεν είχε δειξει παρόμοια συμπεριφορά. Τι άλλαξε ξαφνικά; Μπαίνει στην εφηβεία; Δοκιμάζει τα όρια του; Και τι να κάνω;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.
:(
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν και η αναφορά μόνο των γεγονότων που θα σας διηγηθώ πονάει πραγματικά παρά πολύ, νομίζω ότι η ψυχολογική πίεση που εγώ θα υποστώ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που τα πλασματάκια αυτά περνάνε…

Ήταν 2 Αυγούστου και είχαμε μόλις μετακομίσει, με τον άντρα μου και τις δυο μας κόρες, στην μονοκατοικία των ονείρων μας. Μην γνωρίζοντας το άσχημο παιχνίδι που παίζετε πίσω από τις βιτρίνες των pet shops αποφασίσαμε να πάρουμε από γνωστή αλυσίδα ένα Γερμανικό Ποιμενικό (πόσο ηλίθια κίνηση Θεέ μου…).
Τα παρατράγουδα άρχισαν από την πρώτη κιόλας μέρα… συνεχείς διάρροιες και εμετοί. Το παίρνουμε το κακόμοιρο και το πάμε στον κτηνίατρο που εκείνοι μας είχαν υποδείξει και που βάση εγγύησης έπρεπε να το παρακολουθεί… ο εν λόγω κύριος τρεις λαλούν και δυο χορεύουν…
-΄Δεν έχει τίποτα το σκυλί΄ μας λέει… - ΄Είναι μέχρι να προσαρμοστεί από το ταξίδι που έκανε…΄ προσθέτει !
Στην αφέλεια μας πάνω, και μην θέλοντας να πιστέψουμε ποτέ ότι είχε κάποιο λόγο να μας πει αερολογίες τον πιστέψαμε… Μέχρι που η κατάσταση έφτασε πια στο απροχώρητο. Είχαμε κλείσει πια μια εβδομάδα με την μικρή και αυτή δεν έλεγε να συνέλθει… Την παίρνουμε και την πάμε στον κτηνίατρο ενός φίλου μας… μόλις την βλέπει μένει στήλη άλατος! Από πού να αρχίσω… από το ότι το σκυλί δεν ήταν ούτε καν δυο μηνών… ή από το ότι ο υποτιθέμενος κτηνίατρος θα έπρεπε αν όχι να υποβάλει την μικρή σε γενικές εξετάσεις τουλάχιστον να μας πει να της κάνουμε ειδική διατροφή για ένα διάστημα… και σκεφτείτε ότι τα χειρότερα ακόμα δεν είχαν αρχίσει!
Στην αναμονή των εξετάσεων η μικρή μου εμφανίζει έναν τεράστιο όγκο στο πίσω μηρό… πάλι στον κτηνίατρο αλλά αυτήν την φορά στον δικό μας. Κάνουμε βιοψία και το αποτέλεσμα αυτής ινοσάρκωμα. Ο γιατρός σε δίλημμα, εμείς σε απόγνωση… Τι κάνουμε τώρα???
Δεν θέλαμε να το πιστέψουμε… άσε που μας φαινόταν απίστευτο καρκίνος σε κουτάβι τριών μηνών και μάλιστα με όλα του τα χαρτιά εντάξει.
Παίρνουμε τις εξετάσεις και τις πάμε πρώτα στο κτηνίατρο που το pet shop μας είχε συστήσει, ο οποίος το μόνο που μας είπε ήταν ότι τα παιχνίδια της φύσης κανείς δεν τα ξέρει… και κατόπιν στο pet shop όπου ο υπεύθυνος, όταν τελικά τον βρήκαμε, μας είπε να του αφήσουμε την μικρή και να διαλέξουμε κάτι άλλο (… ούτε ελαττωματικό παπούτσι να ήταν…)
Τέλος πάντων για να μην σας κουράσω άλλο προσπαθήσαμε να το παλέψουμε τόσο με φαρμακευτική αγωγή όσο και με επέμβαση… Το μετεγχειρητικό διάστημα ήταν μια κόλαση τόσο για την μικρή (φαντασθείτε ένα πλασματάκι τόσο δα, πάνω στην τρέλα της ηλικίας του, να πρέπει να κάθετε ήρεμο, να μην παίζει έντονα παιχνίδια, να μην πειράζει την παροχέτευση της τομής και άλλα πολλά…) όσο και για μας. Δυστυχώς όμως η ζημιά είχε γίνει… μετάσταση στους πνεύμονες μέσα σε διάστημα δυο μηνών!!! Εκεί δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα…
Μικρούλα δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ!

ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΑΘΩΩΝ ΨΥΧΩΝ.
:(
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πριν αρκετά χρόνια πήρε η μανα και η αδερφή μου ένα Περσικό γατή απο ένα κατάστημα στην περιοχή της Ομόνοιας.
Την επόμενη μέρα που ξυπνίσαμε δεν την είδαμε πουθενά και μας ενημέρωση η μάνα ότι πέθανε.
Πήγε πίσω στο κατάστημα και της έδωσε άλλο. Αυτό έζησε δύο μέρες, πάλι κατα την διάρκεια της νύχτας έφυγε.
Πήγε και πάλι πίσω και προσπάθησε να δικαιολογήσει ο καταστηματάρχης το λόγο που γίνεται αυτό. Την ρώτησε αν υπάρχουν μυρμίγκια στο σπίτι γιατί μπορεί να φταίει αυτό... ουδέν σχόλιο. Της έδωσε χωρίς δεύτερη σκέψη τρίτο κατα σειρά γατάκι.
Κατα την διάρκεια της νύχτας ξύπναγα που και που να δω αν είναι καλά το γατί. Σε κάποια στιγμή πάω και του ψυθιρίζω να δω αν είναι ζωντανο. Δεν ξύπναγε. Φοβόμουν να το ακουμπίσω μη το τρομάξω στον ύπνο του αλλα πήρα το θάρρος και με το δάκτυλο μου ακούμπισα ίσα ίσα τα πλευρά του. Ακούστηκε ένα "φφφρρρρρρ", είχα ζουλίξει τον αέρα που είχε μέσα της...
Ζητήσαμε απο την μάνα μας να μη ξαναπάμε πίσω.

Περίπου δύο χρόνια μετά αποφασήσαμε να πάρουμε σκύλο. Επειδί έγινε ότι έγινε με τα γατιά ζητήσαμε απο ένα θείο μας (που λόγου δουλειάς ξέρει αρκετούς ανθρώπους) να μας βρει ένα σκύλο. Έτσι αποκτήσαμε τον Μόκκο μας που τώρα είναι 8χρονών. Όταν τον ρωτήσαμε απο που τον πήρε μας είπε απο το ίδιο μέρος που έχει πάρει κι αυτός το σκύλο του. Δυστηχώς ήταν το ίδιο κατάστημα με τα γατιά.
Ο Μόκκο εδώ και 4 χρόνια είναι τυφλός.
.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,
ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ GOLDEN RETRIEVER. ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΣΩ INTERNET ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΣΗΓΑΓΕ ΑΠΟ ΟΥΓΓΑΡΙΑ. ΤΟ ΠΗΡΑ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΤΑ ΔΉΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΟΡΒΑΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΡΧΙΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΒΑ. ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΜΟΥ ΟΛΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ , ΤΡΩΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΒΗΧΕΙ ΠΟΛΥ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ. ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ!!! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
καλησπερα παιδια. θελω τη συμβουλη σας σχετικα με ενα παλικαρι που γνωρησα μεσα απο καποιες επαφες κατοχων ποιμενικου καυκασου! το παλικαρι σαν πρωταρης πηγε και αγορασε κουταβι καυκασιο απο γνωστο αθηναικο πετσοπ. το σκυλι μετα απο 20 περιπου μερες πεθανε.μετα απο μια εβδομαδα ενεσεων,ορων,ειδικων τροφων,χαπιων και δε ξερω ποσα ακομα. αφου τον ενημερωσα για καποια πραγματα πειστηκε να παρει με καποια χρηματα επιπλεον,ενα καλο κουταβι απο ελληνα εκτροφεα που μαλιστα τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη εχει διαθεσιμα κουταβια. το θεμα ειναι οτι ο ανθρωπος θελει τα χρηματα του πισω και δε ξερει πως να ενεργησει...δε του πηραν και λιγα εξαλλου!! 700ευρω......!!!!:eek: λεει οτι η εγγυηση ισχυει για τις πρωτες 10 μερες (λες και ειναι ανταλλακτικο...) θα ηθελα την αποψη σας που σιγουρα καποιοι θα εχετε και καποιες εμπειριες πανω σε αυτο το θεμα...ευχαριστω!! σημειωτεον οτι το κουταβι που του εφεραν ηρθε απο ουγγαρια πηγε αθηνα και ξανα ταξιδι κομοτηνη!!!!!!!!
:(
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Είχα ένα κανισακι mini 3 μηνών. Προχθές το μεσημέρι παρουσίασε δύσπνοια και δεν είχε διάθεση. Το απόγευμα η δύσπνοια χειροτέρεψε και έκανε εμετό. Την πήγα στην κτηνίατρο και με ρώτησε αν έφαγε κάτι ώστε να χει πάθει δηλητηρίαση. Της είπα ότι αποκλείεται διότι το σκυλί ήταν όλη μέρα στο δωμάτιο μου και γενικότερα επειδή ήταν κουτάβι δεν την έβγαζα έξω (είχε κάνει τα 2 πρώτα εμβόλια). Διαπιστώνοντας ότι παρουσίαζε υποθερμία (36) πήρε την απόφαση να της κάνει ένα κοκτέιλ φαρμάκων (αντιεμετικό, αντιβίωση, κορτιζόνη, αντίδοτο δηλητηρίασης, βιταμίνες, φυσικό ορό). Επιπλέον, της έκανε νευρολογική εξέταση και ήταν μια χαρά. Αφού έγιναν οι ενέσεις, το σκυλί μετά από 10 λεπτά πέθανε. Της έκανε μαλάξεις αλλά τίποτα…..
Μου είπε ότι το σκυλί πρέπει να είχε είτε πρόβλημα καρδιάς και έπαθε πνευμονικό οίδημα είτε διάπλαση καρδιάς.
Το γεγονός ότι της έκανε τόσες ενέσεις υπάρχει περίπτωση να την πείραξαν; Ρώτησα άλλους 3 γιατρούς και μου είπαν το ίδιο. Θα μπορούσε να το χειριστεί διαφορετικά;
Από την άλλη η εκτροφέας (η οποία αρνείται αυτό τον όρο) μου το πούλησε χωρίς χαρτιά / πιστοποιητικά. Αναφέρει ότι δεν φταίει αυτή και ότι το σκυλί μπορεί να απέκτησε πρόβλημα καρδιάς από κάποιο θόρυβο που άκουσε. Επίσης, λέει ότι έχει ευθύνη μόνο για 24 ώρες…
Πείτε μου τι πρέπει να κάνω……. γιατί κοντεύω να τρελαθώ.

:(:(:(:(
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
καλήμερα σας!
τελικά και με τα αποτελέσματα των 2ων αιματολογικών ο κένζο έχει σίγουρα υποθυρεοειδισμό! :( :(
τώρα είμαστε στο στάδιο όπου με συνεχόμενες αιματολογικές θα ρυθμίσουμε την επιθυμητή δοσολογία!
ρώτησαμε την κτηνιάτρο για το forthyron, αλλά μας είπε ότι με το Τ4 υπολογίζονται καλύτερα οι δόσεις..
οι ωτιτίδες δεν μας έχουν ξεχάσει και ακόμα το παλεύουμε!! το καλό είναι ότι η doc μας πληροφόρησε ότι ενδεικνειται και η χρήση kenacomb και Lamicil για τοπική χρήση στα αυτιά, γεγονός που απλουστεύει ελαφρώς τον τρόπο χορήγησης!!
Υπάρχουν δυο θέματα που με αποσχολούν ακόμα..
το γεγονός ότι και η τελευταία γιατρός προτεινε επεμβαση στα αυτιά (το έχω ξανακούσει, αλλά προς το παρόν το αποκλείω)
και ότι μας είπε ότι η ωτίτιδα, παίζει και να μην οφείλεται στον υποθ. αλλά μπορεί να είναι και τροφική αλλέργία που την προκαλέι και να κάνουμε το σχετικό τεστ...
έχει κάνει και κατί πυρετούς τελευταία (συνεχόμενο 2ημερο) και δεν ξέρουμε σε ποιο μέτωπο να πρωτοεστιάσουμε..

ρε παιδιά, διαβάζω το φόρουμ εδώ και 2 τουλάχιστον χρόνια, ψάχνω πάντα ιατρικά θέματα και περιπτώσεις σκύλων που είχαν προβλήματα και σε άλλα σιτε του εξωτερικού, αλλά τέτοιο χάλι μαυρο - μπερδεμα σαν το δικό μας δεν έχω ξαναματαδει!!!!!!!!!

οποιαδήποτε συμβουλή - συμπαράσταση δεκτή!!!!!! με έχει υπερκαταβάλλει το θέμα!!!
[FONT=&quot]
αα! και για να σας προλάβω αγοράστηκε απο πετσοπ:(, μας είχε πει ότι πουλάει μόνο κουτάβια απο εκτροφείς (δεν είχε ζώα στο κατάστημα) και του είχα ζητήσει και πεντριγκρι.. μου έφερε ουγγρικο "πεντιγκρι" και ένα κουτάβι άρρωστο απο την 1η μέρα... το μόνο που μπόρεσα να κάνω ήταν να τον καταγγείλω στην εφορία για φοροδιαφυγή και να πληρώσει πρόστιμο...τα υπολοίπα θα τα βρεί απο αλλού, δεν μπορεί!!:mad:





.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Καλησπέρα σε όλους

Στις 22 Δεκεμβρίου αγόρασε ο άντρας μου ένα miniature daschund από ένα ΚΑΙ ΚΑΛΑ «εκτροφέα» στη Σαρονιδα.

Μας είπε ότι το κουτάβι είχε κάνει το εμβόλιο (puppy) χωρίς να μας δώσει χαρτιά για αυτό. (Λαθος και δικο μας εδω που δεν επιμείναμε). Το κουτάβι επίσης ήταν πολύ αδύνατη.
Τι πρώτη και δεύτερη μέρα η μικρή μας ήταν οκ. 24 Δεκεμβρίου όμως τα πράγματα άλλαξαν γρήγορα.

Διαπιστώσαμε ότι είχε σκουλήκια – και άρχισε να κάνει έντονη διάρροια.
Την πήγαμε κτηνίατρο 24 Δεκεμβρίου όπου έμεινε μέχρι και τις 31 Δεκεμβρίου. Διάγνωση – PARVO.

Στις 31 Δεκεμβρίου μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο στο Μαρκόπουλο – δύστυχος όμως ο κτηνίατρος μας είπε ότι τα πράγματα δεν φαίνονται καθόλου καλά.
Η μικρή κατέληξε στις 2 Ιανουαρίου :(

ΔΕΝ μπορώ να περιγραφώ τη στενοχώρια έχουμε περάσει και τι πέρασε και η μικρή μας.
Ο «εκτροφέας» αρνείται τα πάντα και δεν παίρνει ΚΑΜΙΑ ευθύνη. Είχε το θράσος μόνο να μας πρωτεΐνη ένα δεύτερο σε μισή τιμή – πράγμα που φυσικά ποτέ δεν θα δεχόμασταν.
Το θέμα είναι πλέον με το δικηγόρο μας… αλλά πραγματικά αμφιβάλω αν θα βρούμε άκρη.

Παρόλα αυτά. Θέλουμε στο μέλλον να αποκτήσουμε ένα miniature daschund – και αυτή το φορά να το ψάξουμε ΠΟΛΥ.

Γνωρίζει κάνεις για επίσημα breeders στην Ελλάδα για τι συγκεκριμένη ράτσα?
.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Καλησπέρα σε όλους........Μπήκα εδώ γιατί είμαι πολύ αγανακτισμέος και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Πριν 10 μέρες αγόρασα ένα σαρ πει από ένα pet shop στην Αθήνα και χθες πήγα να κάνω στον κτηνίατρο το υποτιθέμενο 3 εμβόλιο και με το που έγινε ο εμβολιασμός το σκυλί λιποθύμισε και κατα πάσα πιθανότητα έπαθε ανακοπή καρδιάς....Αυτή την στιγμή που σας μιλώ το σκυλί βρίσκεται στο πανεπηστιμιακό νοσοκομείο θεσσαλονίκη για αυτοψία γιατί δεν θέλω να μείνω με δεμένα τα χέρια γι αυτά που συμβαίνουν στα Pet Shop και αφ'ετέρου να διεκδικήσω αυτό που νομίζω πως πρέπει.Ευχαριστώ
.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα