Εναλλαγή βασικής πηγής πρωτεΐνης;


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!

Μια σύντομη ερώτηση. Έχω ακούσει από αρκετούς να λένε ότι στη διατροφή του σκύλου καλό είναι ανά διαστήματα να υπάρχει εναλλαγή στη βασική πηγή πρωτεΐνης (δηλαδή να μη δίνουμε μόνο ξηρά τροφή με κοτόπουλο, αλλά να τους δίνουμε και με αρνί και με ψάρι). Η απορία μου είναι η εξής: Κάθε πότε λέτε να γίνεται αυτή η εναλλαγή; Και φυσικά την προσωπική σας άποψη/εμπειρία :D
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
αν το σκυλο σου δεν τον επηρεαζει η αλλαγη αυτη, το διαστημα μπορεις να το καθορισεις εσυ.
κατι που ξεκιναει με τη φραση "καλο θα ηταν" δε χρειαζεται απαραιτητα και να το κανεις.

στον δικο μου του αλλαζω αυτον τον καιρο (για αλλους λογους) την τροφη του απο κοτοπουλο με ρυζι, σε χοιρινο με ρυζι σταδιακα και δεν εχει προβλημα.
πιστευω πως ο, τι και να του 'δινα θα το καταναλωνε με τα ιδια αποτελεσματα, αλλα δε θα του το εκανα για λογους ποικιλιας, ουτε σαν πειραμα.
σε γενικες γραμμες αυτοι οι προβληματισμοι ειναι ανθρωπινοι.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Βασικά ο προβληματισμός μου αυτός δεν έχει σχέση με το να μη βαρεθει ο σκύλος το φαγητό του, αλλά έχουν γραφτεί κατά καιρούς ότι όταν ένας σκύλος τρέφεται συνέχεια με την ίδια πηγή πρωτεϊνης τότε ίσως να αναπτύξει αλλεργία σε αυτή την πηγή, πχ κοτόπουλο. Φυσικά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο...