Επέμβαση κρυψορχίας...


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Καλησπέρα!έχω ένα πίτ μπουλ-ντογκο αρτζεντίνο και είναι 16 μηνών!όταν ήταν 4 μηνών έκανε ενα χειρουργείο στο γονατό του και ο γιατρός μας είπε οτι έχει κατέβει μονο ο ένας όρχις,μας είπε να περιμένουνε να δούμε μηπως κατέβει αλλα μέχρι τώρα τπτ...μπήκα και διάβασα στο φορουμ παρόμοιες περιπτώσεις αλλα αυτόπου θέλω είναι να μου πει καποιος που ήδη έχει κάνει αυτη την επέμβαση,πληροφορίες...ποση ώρα κράτησε,αν ήταν μεγάλη τομή,αν σηκώθηκε αμέσως ο σκύλος και οτι εμπειρία εχει ο καθένας απο ενα τέτοιο χειρουργείο!με μια ψηλαφιση που κάναμε τελευταία ο ορχις δεν ειναι στο οσχεο αλλα καπου μέσα στη κοιλια!τη παρασκευή θα πάω στο γιατρο να μαθω ολες τις λεπτομερειες του χειρουργειου γιατι τον αλλο μηνα θα το κανουμε,θα ηθελα ομως και τις δικες σας εμπειριες!ευχαριστω πολυ!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ο γατος μου ειχε κρυψορχια.
οταν καναμε τη στειρωση το χειρουργειο ειχε κρατησει περιπου μια ωρα (ισως και κατι περισσοτερο).
μετα την επεμβαση ειχε παρουσιασει ενα μελανωμα και ενα μερικο φουσκωμα στην κοιλια, το οποιο μας ειχε τρομοκρατησει αρχικα αλλα τελικα ηταν αντιδραση του οργανισμου, η οποια μπορουσε σε καποια ατομα να παρουσιαστει. τελικα εφυγε, αλλα δε θυμαμαι ομως ποσο καιρο μετα. εχω και graphic photo αν σ' ενδιαφερει.
η συμπεριφορα του μετα την επεμβαση ηταν φυσιολογικη εγχειρισμενου ζωου.

φροντιστε να μαθετε που ακριβως ειναι ο ορχις για να μην ανοιχτει αδικα το ζωο σε λαθος σημειο.
 


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Αυτο ειναι το αγχος μου,να βρουμε που ειναι ο ορχις!θα κανουμε κι εμεις στειρωση μαζι,διαβασα εδω μεσα μια περιπτωση που ο ορχις ηταν πισω απο το συκωτι κι εκανε 2.5ωρες χειρουργειο το σκυλακι,τρομοκρατηθηκα!εχει κανει δυο χειρουργεια στο γονατο ο καημενος μου κι εχει ταλαιπωρηθει πολυ!μετα κ απο αυτο σιγουρα θα με μισησει αλλα πρεπει να γινει!ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!
 
  • Like
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
υπαρχουν καποια στερεοτυπα σημεια που μπορει να βρισκεται ο ορχις, αλλα μπορει και να μην ειναι εκει που τον περιμενεις. καλο θα ηταν να γινει μια ακτινογραφια πριν.

το σημαντικο θεμα ειναι οτι ενας ορχις που δε βρισκεται στο οσχεο, πρεπει οπωσδηποτε να αφαιρεθει.

καλη επιτυχια να εχετε και γρηγορη αναρρωση του ευχομαι :).
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Ναι εννοειται θα αφαιρεθει!ηακτινογραφια θα γινει η υπερηχο!ευχαριστω πολυ,να'σαι καλα!
 
  • Like
Reactions: spyv


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κάνετε ακτινογραφίες και βλέπετε που είναι ο όρχης!
Τον βγάζετε και κάνετε και στείρωση κατευθείαν στον σκύλο!
Με έναν σμπάρο, δύο τρυγόνια...

Υ.Γ.: Νομίζω ότι η διαδικασία δεν είναι κάτι πιο περίπλοκο από ότι η στείρωση...εγχείρηση ρουτίνας δηλαδής!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Ρωτησα σημερα το γιατρο για ακτινογραφια η υπερηχο...μου ειπε οτι δε μας βοηθαει σε κατι και οταν τον ανοιξει θα ψαξει για τον ορχι,μηπως να παρω κι αλλη γνωμη?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
κι αν δεν το βρει τι θα κανει; θα κλεισει την τομη και θα ανοιξει αλλου μεχρι να τον πετυχει;

αν ηταν ανθρωπος στη θεση του το ιδιο θα εκανε; αν ηταν αυτος στη θεση του σκυλου;

πληροφοριακα, το γατο μου τον ανοιξαν 2 φορες σε λαθος σημειο μεχρι να τον βρουν... με την τριτη προσπαθεια. αυτος ηταν και ο κυριος λογος που καθυστερησε το χειρουργειο του τοσο.
 
  • Like
Reactions: Aslan


bettyk

Member
12 Οκτωβρίου 2015
6
0
52
Μήπως μπορείς να μου πεις πόσο σας ζήτησε ο κτηνίατρος για την επέμβαση της αφαίρεσης του όρχη γιατί είναι αρκετά πιθανό να το αντιμετωπίσουμε και εμείς;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Να μην το δεχτείς...Εαν εμπιστεύεσαι το γιατρό σας να κάνει την επέμβαση δεν χρειάζεται να αλλάξεις γιατί η εμπιστοσύνη είναι πολύ σημαντική όταν περιμένεις απέξω. Μπορείς λοιπόν να ζητήσεις την ακτινογραφία, έχεις αυτό το δικαίωμα. Να αρνηθείς το "τυφλό" χειρουργείο...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Μήπως μπορείς να μου πεις πόσο σας ζήτησε ο κτηνίατρος για την επέμβαση της αφαίρεσης του όρχη γιατί είναι αρκετά πιθανό να το αντιμετωπίσουμε και εμείς;
το χειρουργειο κοστισε περιπου 150,00€. σε γενικες γραμμες ομως, ηταν ενας ακριβος γιατρος.