Επιθεση απο σκυλο στην βολτα.


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Αν το σκυλι που συντηρεις ενοχλει τοτε εισαι υπευθυνος.Μπορει με εσενα να ειναι φιλικο με μενα οχι.Και δεν ειμαι υποχρεωμενος να ανεχομαι καμια κατασταση που με περιοριζει χωιρις να την εχω επιλεξει επειδη εσυ θες να κανεις το κεφι σου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν το σκυλι που συντηρεις ενοχλει τοτε εισαι υπευθυνος.Μπορει με εσενα να ειναι φιλικο με μενα οχι.Και δεν ειμαι υποχρεωμενος να ανεχομαι καμια κατασταση που με περιοριζει χωιρις να την εχω επιλεξει επειδη εσυ θες να κανεις το κεφι σου.
Μερικές φορές ο σκύλος είναι εκεί ούτως ή άλλως. Ψάξε τις ευθύνες σε αυτόν που τον πέταξε. Εγώ στο παράδειγμα που φέρνω επωμίστηκα τελικά την ευθύνη αλλά δεν θα μπορώ να το κάνω πάντα αυτό.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
kyveli δεν με νοιαζει αυτος που το αφησε.Λαθος του αλλα αυτος που το διατηρει στην περιοχη ειναι αυτος που το συντηρει.Και με αυτον εχω το προβλημα.Τα περισσοτερα αδεσποτα περνανε και φευγουνε.Αν τα ταισεις θα κατσουν
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Αν το σκυλι που συντηρεις ενοχλει τοτε εισαι υπευθυνος...

2. ...Και δεν ειμαι υποχρεωμενος να ανεχομαι καμια κατασταση που με περιοριζει χωιρις να την εχω επιλεξει επειδη εσυ θες να κανεις το κεφι σου.
1. Σ' αυτό, τι να πω... δεν έχεις άδικο, αν το σκεφτούμε "ανθρώπινα", όπως έγραψα και στο προηγούμενο post μου... ο άνθρωπος (πρέπει να μπορεί να) προβλέπει τις συνέπειες των ενεργειών ή παραλείψεών του...

2. Εδώ... εξαρτάται... δεν θέλουν όλοι να "κάνουν το κέφι τους"...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
kyveli δεν με νοιαζει αυτος που το αφησε.Λαθος του αλλα αυτος που το διατηρει στην περιοχη ειναι αυτος που το συντηρει.Και με αυτον εχω το προβλημα.Τα περισσοτερα αδεσποτα περνανε και φευγουνε.Αν τα ταισεις θα κατσουν
Κάνεις λάθος. Πολλά σκυλιά καταλήγουν σε μια περιοχή και κανείς να μην τα ταίσει. Θα έπρεπε να σε νοιάζει αυτός που δημιούργησε το αδέσποτο πολύ,περισσότερο.
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Θα συμφωνήσοω μαζί σου και θα το συνδέσω και με άλλα θέματα που "τρέχουν" σήμερα (για το αν τα ζώα αισθάνονται όπως εμείς)...

Ισως... λέω, ίσως...

Μία τεράστια διαφορά του ανθρώπου και του σκύλου είναι η εξής:
- Ο άνθρωπος έχει πιο "μακριά" μνήμη...
- Ο άνθρωπος (κατ' επέκταση) προβλέπει... όχι όπως ο σκύλος (αν κάνω αυτό, θα γίνει εκείνο)... αλλά, όπως ο άνθρωπος: Π.χ. Αν ταΐσω το σκύλο, τι θα γίνουν τα γατάκια που έχουν μόλις γεννηθεί στον κήπο μου? Αν περιθάλψω το σκύλο, τι θα γίνει αν αυτός δεν θέτει όρια στην περιοχή του? κλπ...
Συμφωνώ. Ο άνθρωπος διαθέτει ισχυρότερη μνήμη και (σε μερικές περιπτώσεις)ισχυρότερο νιονιό. Διαθέτει όμως και συναίσθημα και βλέπει και ανάγκες, ανεξαρτήτως συμπεριφοράς σκύλου. Προσωπικά, ούτε εγώ ξέρω τι θα έκανα με δύσκολο αδέσποτο..

Θα ήθελα λίγο να μου αποσαφηνίσεις πως συνδέεται το παρόν θέμα με την "αγάπη των ζώων. Αυτό δείχνει μόνο "αναγκαστική συνθήκη" λόγω επιβίωσης
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Φταινε αυτοι που τα παρατανε.Αλλα ευθυνη εχουν και αυτοι που τα συντηρουν.

ps το ανθρωπινα δεν το σχολιαζω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Φταινε αυτοι που τα παρατανε.Αλλα ευθυνη εχουν και αυτοι που τα συντηρουν.

ps το ανθρωπινα δεν το σχολιαζω.
Δεν σε βλέπω όμως να σχολιάζεις το γεγονός ότι κάποια σκυλιά κάπου καταλήγουν, ακόμη και χωρίς τάισμα.όταν λες με νοιάζει μόνο η ευθύνη αυτού που τα ταίζει αυτό που λες είναι με νοιάζει μόνο η πάρτη μου. Αυτός που το πέταξε δεν με αφορά καθόλου, αρκεί να το έκανε μακριά μου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Θα ήθελα λίγο να μου αποσαφηνίσεις πως συνδέεται το παρόν θέμα με την "αγάπη των ζώων. Αυτό δείχνει μόνο "αναγκαστική συνθήκη" λόγω επιβίωσης
Δεν εννοούσα την αγάπη... αλλά αυτό που συζητάμε, αν τα σκυλιά αισθάνονται όπως οι άνθρωποι, σε πολλές εκφάνσεις τους...

Φταινε αυτοι που τα παρατανε. Αλλα ευθυνη εχουν και αυτοι που τα συντηρουν...
Σαφώς και όλοι έχουμε τις ευθύνες μας... από το πρωί που ξυπνάμε, μέχρι το βράδυ που θα ξανακοιμηθούμε... για κάθε τι...

Απλά, οι ευθύνες (και όλα τα πράγματα) έχουν τις διαβαθμίσεις τους... και το βάρος των συνεπειών της η κάθε μία (ευθύνη)... εν αρχη ήν ο λόγος...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλησπερα σε ολους.

Διαβασα τα ποστ που γραψατε και μπερδευτηκα λιγο.Ισως αντεδρασα λαθος.Δεν προσπαθησα να διωξω το πιτ μπουλ οταν πηδηξε πανω μου πχ να το κλωτσησω γιατι νομιζα οτι θα σταματησει.Ο σκυλος ειναι Jack Russell αρσενικος 2,5 χρονων και οταν βλεπει μεγαλους σκυλους ειδικα κυριαρχικες φυλες λυσσαει απο λιγο εως πολυ.Με μικρα σκυλια θυληκα ακομα και αρσενικα δεν εχει προβλημα,γιατι δεν νιωθει οτι απειλειται,οποτε δεν αγριευει.
Τον πηρα αγκαλια γιατι πιστεψα οτι ηταν η καλυτερη επιλογη
1)Να γυρνουσα την πλατη και να εφευγα?Απ'οτι ξερω αυτη ειναι η πιο λαθος αντιδραση.
2)Να κλωτσουσα το πιτ?Δεν το εκανα γιατι φοβηθηκα να μην με δαγκωσει και να μην αγριεψει γενικα.Ισως το εδιωχνα,δεν ξερω...Δεν ειχα ποτε μου σκυλο,ειναι ο 1ος.
Πιστευω οτι αν αφηνα τον σκυλο στο εδαφος και εμπαινα μπροστα του να διωξω το πιτ τοτε αυτο θα αρπαζε και παλι τον σκυλο και θα τον αρπαζε πολυ χειροτερα.Αφου πρωτα θα του γαβγιζε ο δικος μου ειδικα,αλλα και να μην του γαβγιζε.Ελαχιστες οι πιθανοτητες κατα την γνωμη μου να υποτασσοταν ο σκυλος μου,εως μηδαμινες.Το πιτ ηρθε αποφασισμενο.Ειχε κλειδωσει απο τα 10-15 μετρα το βλεμα του στον σκυλο μου.Δεν το ρισκαρα να αφησω τον σκυλο κατω,γιατι δεν περιμενα να αρχισει τα αλματα,νομιζα οτι θα περιοριστει μεχρι εκει.1-2 ημερες πριν που ειχα περασει διπλα στο πεζοδρομιο απο την αυλη του πιτσιρικα με τον σκυλο μου το πιτ λυσαγε αλλα και ο δικος μου.Σαν να ειχαν προηγουμενα.

Ισως να αντεδρασα υπερβολικα,ισως λαθος εως πολυ λαθος.Δεν νομιζω ομως οτι αντεδρασα με τον χειροτερο τροπο ομως.Εκεινη την στιγμη τα δευτερα ειναι λιγα.Ειναι θεμα θαρρους,ψυχραιμιας και κυριως εμπειριας.Δεν μου εχει τυχει παρομοιο συμβαν.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ισως να αντεδρασα υπερβολικα,ισως λαθος εως πολυ λαθος.Δεν νομιζω ομως οτι αντεδρασα με τον χειροτερο τροπο ομως.Εκεινη την στιγμη τα δευτερα ειναι λιγα.Ειναι θεμα θαρρους, ψυχραιμιας και κυριως εμπειριας. Δεν μου εχει τυχει παρομοιο συμβαν.
Νομίζω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!:)

Αυτό που μας περιέγραψες (και ποτέ να μην ξανασυμβεί) έχει μία λέξη που το προσδιορίζει: ΕΜΠΕΙΡΙΑ !!!:D

Οπως έγραψα κι εγώ λίγο νωρίτερα, πριν αποκτήσω τον Casper, θα αντιδρούσα το ίδιο (άντε, τώρα, να πάρεις τη Μόκα αγκαλιά!!!)... ή χειρότερα (να είχα παγώσει τελείως)...
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Κάνεις λάθος. Τον ταίζαμε πολλοί, στην αρχή δεν ήταν έτσι μετά ανέπτυξε προβληματική συμπεριφορά. Σε εμάς και στα σκυλιά μας ήταν φιλικός σε άλλους όχι. Ποιά είναι η λύση σε αυτή την περίπτωση. Και να σταματούσαμε το τάισμα στο πάρκο θα παρέμενε γιατί εκεί είχε μεγαλώσει. Αν υπήρχε λειτουργικό κράτος θα τον αναλάμβανε αλλά στην ελλάδα αυτές οι υποθέσεις έχουν έκβαση γνωστή. Φόλα.
Συγνώμη που χρησιμοποιώ προσωπικό παράδειγμα αλλά μοιάζουν οι δύο περιπτώσεις.
Ήταν απάντηση στον Κυριάκο, που είπε ότι αν σκυλί που τάιζε κάποιος του έκανε επίθεση, θα φύλαγε θερμό καλωσόρισμα σ αυτόν τον κάποιον και αναρωτήθηκα ποια θα ταν η "ετυμηγορία" του για το τελείως αδέσποτο αλλά είμαι οφ τόπικ. Για το παράδειγμα με τα κορίτσια, που ανέφερες θεωρώ απλώς ότι είχε καταλήξει ένα δεσποζόμενο με πολλές "ελευθερίες", οπότε θεωρώ ότι μιλάμε για διαφορετικές ευθύνες.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Απλά, οι ευθύνες (και όλα τα πράγματα) έχουν τις διαβαθμίσεις τους... και το βάρος των συνεπειών της η κάθε μία (ευθύνη)... εν αρχη ήν ο λόγος...
Αυτή είναι η ουσία που προσπαθώ να εξηγήσω σε τόσες γραμμές. Εσύ το πέτυχες σε δύο:)
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους.

Διαβασα τα ποστ που γραψατε και μπερδευτηκα λιγο.Ισως αντεδρασα λαθος.Δεν προσπαθησα να διωξω το πιτ μπουλ οταν πηδηξε πανω μου πχ να το κλωτσησω γιατι νομιζα οτι θα σταματησει.Ο σκυλος ειναι Jack Russell αρσενικος 2,5 χρονων και οταν βλεπει μεγαλους σκυλους ειδικα κυριαρχικες φυλες λυσσαει απο λιγο εως πολυ.Με μικρα σκυλια θυληκα ακομα και αρσενικα δεν εχει προβλημα,γιατι δεν νιωθει οτι απειλειται,οποτε δεν αγριευει.
Τον πηρα αγκαλια γιατι πιστεψα οτι ηταν η καλυτερη επιλογη
1)Να γυρνουσα την πλατη και να εφευγα?Απ'οτι ξερω αυτη ειναι η πιο λαθος αντιδραση.
2)Να κλωτσουσα το πιτ?Δεν το εκανα γιατι φοβηθηκα να μην με δαγκωσει και να μην αγριεψει γενικα.Ισως το εδιωχνα,δεν ξερω...Δεν ειχα ποτε μου σκυλο,ειναι ο 1ος.
Πιστευω οτι αν αφηνα τον σκυλο στο εδαφος και εμπαινα μπροστα του να διωξω το πιτ τοτε αυτο θα αρπαζε και παλι τον σκυλο και θα τον αρπαζε πολυ χειροτερα.Αφου πρωτα θα του γαβγιζε ο δικος μου ειδικα,αλλα και να μην του γαβγιζε.Ελαχιστες οι πιθανοτητες κατα την γνωμη μου να υποτασσοταν ο σκυλος μου,εως μηδαμινες.Το πιτ ηρθε αποφασισμενο.Ειχε κλειδωσει απο τα 10-15 μετρα το βλεμα του στον σκυλο μου.Δεν το ρισκαρα να αφησω τον σκυλο κατω,γιατι δεν περιμενα να αρχισει τα αλματα,νομιζα οτι θα περιοριστει μεχρι εκει.1-2 ημερες πριν που ειχα περασει διπλα στο πεζοδρομιο απο την αυλη του πιτσιρικα με τον σκυλο μου το πιτ λυσαγε αλλα και ο δικος μου.Σαν να ειχαν προηγουμενα.

Ισως να αντεδρασα υπερβολικα,ισως λαθος εως πολυ λαθος.Δεν νομιζω ομως οτι αντεδρασα με τον χειροτερο τροπο ομως.Εκεινη την στιγμη τα δευτερα ειναι λιγα.Ειναι θεμα θαρρους,ψυχραιμιας και κυριως εμπειριας.Δεν μου εχει τυχει παρομοιο συμβαν.
Πώς είναι ο μικρός τώρα?
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εγώ πάντως δεν έχω την εννοούμενη «υπερβολική αγάπη» προς τα σκυλιά.
Εκτιμώ ότι έχω μια κατα το μέτρο συμπάθεια και εκτιμηση πρός αυτά.
Είπα μόνο ότι όταν κάποιος δαγκωθει γιατί έβαλε το χέρι του ο ίδιος στο στόμα του σκύλου, ή γιατι έκανε με την συμπεριφορά του σιγουρη μια επίθεση, τότε δεν θα θεωρούσα ηθικό να καταφύγει στην δικαιοσύνη.
Πιστευεις οτι στην θεση μου θα καταφερνες να ληξεις το συμβαν χωρις να γινει τιποτα?Θεωρητικα μπορω και εγω να πω 100% οτι θα εκανα το σωστοτερο.Στην πραξη ομως?Πως μπορεις να εισαι σιγουρος για το πως θα αντιδρουσε το πιτ?
Απο την στιγμη που 1 πιτ θα δαγκωνε τον σκυλο σου 7 κιλων και δεν ειχε ουτε 1 ελπιδα επιβιωσης τι θα εκανες?Θα κοιτουσες το θεαμα?Να κατασπαραζει τον σκυλο σου?Τριγυρω δεν υπυρχε τιποτα να χτυπησω το πιτ,καποιο αντικειμενο,μονο τσιμεντο και χορτα.
Αν δεν ειναι ηθικο να καταφυγω στην δικαιοσυνη τοτε το οτι ο πιτσιρικας ειχε λυτο το πιτ που δεν γνωριζει τον χαρακτηρα του,δεν τον υπακουει.και αυτος ηταν μετρα πιο πισω,το οτι δεν βοηθησε την κατασταση να τραβηξει τον σκυλο τοτε αυτα ολα δεν ειναι ηθικα 10 φορες.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Όταν το ανέφερες στην αστυνομία, σε ρώτησαν αν επιθυμείς ποινική του δίωξη? Αν ναι, τι είπες?

Θα πας στον Εισαγγελέα να εκδώσει διάταξη και να υποχρεωθεί να πάει η αστυνομία
Πως διαολίζομαι όταν οι μπάτσοι δινουν και συμβουλες, μην κανεις μηνυση κοστίζει, μπλέκεις με δικαστήρια κλπ. Μηνυση μπορείς να συντάξεις και να κάνεις μόνος σου χωρίς δικηγόρο, οπότε γλυτώνεις την αμοιβή. Το κόστος των παραβόλων ειναι μόνο το θέμα, που χάρη στο κοινωνικό μας Κράτος ειναι 100 ευρω. Η δικη μου γνώμη ειναι να προχωρήσεις σε μήνυση. Δεν μπορώ τη νοοτροπια του ωχαδερφισμου πια! Και οι μπάτσοι να σκάσουν, συμβουλες στο σπιτι τους.

Ρωτησα 1ος τον αστυνομικο τι περιθωρια χρονου εχω για να κανω μυνηση και απαντησε 3 μηνες.Αλλα οτι θα χρειαστω χρηματα για δικηγορο.Εβγαλε και το ποσο κιολας.Θα χρειαστεις κανα 2000 ευρω ειπε.
Μολις του ειπα οτι καποια ατομα ειδαν το συμβαν και μπορω να φερω μαρτυρες ειπε οτι μην περιμενεις και πολλα απο αλλουςΑυτο που καταλαβα ειναι οτι απεφευγε να μπει στην οποιαδηποτε διαδικασια,βαριοταν.
Αμεσως μετα ειπε οτι μπορω να παω σε Εισαγγελεα ο ιδιος και μετα αυτοι να πανε σπιτι του πιτσιρικα,αλλα δεν ειπε τι θα γινοταν μετα.Προτεινε να παρω και 1 ιατρικη γνωματευση αν θελω να κινηθω νομικα.
Τελικως μου ειπε οτι εχω αυτες τις 2 επιλογες.Δεν με παροτρυνε να κανω καποιο απο τα 2.
Οταν του ειπα οτι ο σκυλος ειναι δηλωμενος στο ονομα μου με ρωτουσε πως γινεται αυτο να το κανει και αυτος.Τοσο σχετικος ηταν...Του εξηγησα πως δηλωνεις 1 σκυλο και τους λογους.
Σε καποια φαση με ειρωνευτηκε και για να μην αρπαχτω του ειπα οτι μπορει ο σκυλος να μην σημαινει τιποτα για αυτον αλλα για μενα σημαινει πολλα και οτι θα μπορουσε στην θεση του σκυλου να ηταν 1 παιδακι.Εκει σοβαρευτηκε ξαφνικα.
Εν τω μεταξυ ο πιτσιρικας ζηταει απο τον αδερφο μου που εχουν την ιδια ηλικια συγνωμη,να κατσουν να μιλησουν κλπ.Αλλα εχει φαει ακυρο.Η μητερα του ειναι αρρωστη και χωρις συζυγο.Δηλαδη ειναι 2 αδερφια με την μητερα τους και μενουν σε 1 παλιο ισογειο.Τσακωνονται συχνα.Εχουν χτυπησει ακομα και την μητερα τους.Αυτοι ειναι καποιοι λογοι που δεν θελω να κινηθω νομικα.Τι θα γινει αν παω στον Εισαγγελεα,αυτοι δωσουν εντολη στο τμημα και πανε σπιτι του?Θα του αφαιρεσουν το δικαιωμα να μην εχει τον σκυλο?Και τους 3?Αν ναι,μετα τι θα απογινει το πιτ,μπορει να βρεθει παλι στον δρομο.Ισως το σωστο ειναι να παει σε καποιο καταφυγιο και να το αναλαβει καποιος υπευθυνος "ιδιοκτητης"
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Πώς είναι ο μικρός τώρα?
Θα του δινω αντιβιωση Baytril 50 mg για 1 εβδομαδα συμφωνα με τον κτηνιατρο.
Σημερα που τα τραυματα εχουν κλεισει καπως,προσεξα οτι κατω απο το σαγονι του δεν εχει απλα 2 γραμμες σαν λαμδα,αλλα κανονικη δαγκωνια,δλδ 2 ημικυκλια που ενωνονται.Πιο πριν δεν φαινοταν.Τον δαγκωμα τον επιασε κατω απο το σαγονι αλλα απο τα πλαγια.
Το τραυμα στο ματι χθες το ειδα,δεν φαινοταν.Το καταλαβα γιατι ο σκυλος τριβοταν στο κρεβατι γιατι η πληγη εκλεινε και τον ετρωγε.Ευτυχως ειναι μετα την ακρη του ματιου.Παντως εχει ξεπρηστει γενικα και τρωει και παιζει σχεδον κανονικα.
Εχω παθει φοβια μην βρω και αλλο τραυμα πανω του.Παρ'ολο που ειναι η 3η φορα που εχει δαγκωθει,οταν βλεπει πιτ,ροτ κλπ λυσσαει και μετα λυσσανε και αυτα.Ειναι ομως δεμενα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οι μπατσοι όσο πανε με νευριάζουν όλο και περισσότερο. Προσπάθησα να τους δω με ανθρωπιστική ματια "ε ανθρωποι ειναι και αυτοι με λάθη και πάθη" αλλά δεν την παλευουν καθόλου. Επειδη δεν θέλει να μπλέξει αυτός να ασχοληθεί, βγάζει και τιμολόγιο πόσο θα κοστίσει η μήνυση? Βρε μπαγλαμα (στο μπατσο απευθυνομαι) η μηνυση μπορεί να βγει μόνο 100-200 ευρώ. Δεν χρειάζεται ο παθών να παρασταθεί στο δικαστήριο με δικηγόρο, αρα δεν πληρώνει παράσταση, βλημα, που νομιζεις ξέρεις νομικά να εκφέρεις και γνώμη.
Κοιτα, επειδη εγώ ειμαι διαολος και όπως ειπες θα μπορούσε αντι για το σκύλο να ειναι παιδι εκει (αφού μόνο έτσι η πολιτεία ευαισθητοποιείται), θα το προχωρούσα.
Παρε την ιατρική και κτηνιατρικη γνωματευση, μάζεψε και τις αποδειξεις από φαρμακα και εξετάσεις, παρε και αντιγραφο από την αστυνομία από το βιβλίο συμβάντων, και εχεις 3 μηνες να το σκεφτείς σοβαρα. Είτε κάνεις καταγγελία στον Εισαγγελέα, είτε μήνυση, τα πρώτα στάδια ειναι παραπλήσια. Ο Εισαγγελέας θα εκδώσει διάταξη να τσακιστει η αστυνομια να καλέσει για σύσταση το παιδι. Αν δεν συμμορφωθεί πχ να κυκλοφορεί ο σκύλος με φίμωτρο και μόνο στην αυλή να το βγάζει, τότε μπορούν να του τα πάρουν για να πάνε σε κυνοκομείο. Αν κρίνει ο Εισαγγελέας κάποια παράβαση εκ μέρους του παιδιού, δεν θα μεινει κολλημένος στο αν εχει τσιπ ή όχι. Τουλάχιστον εδώ Πατρα εχουμε εισαγγελείς πιο "περπατημένους" και όχι τυπολάτρες.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Από τη στιγμή που ήρθε να δώσει εξηγήσεις, σημαίνει ότι αναγνωρίζει τον σκύλο "σαν δικό του". Αυτομάτως λοιπόν, υπάρχει και ανάληψη αντίστοιχων ευθυνών. Είτε θα τις αναλάβει εξ ολοκλήρου, που σημαίνει ότι σαν ιδιοκτήτης πλέον, θα μεριμνά για την ασφάλεια του σκύλου του(και των υπολοίπων σκύλων), θα μένει μόνιμα πλέον στο σπίτι του και τέρμα οι αμέριμνες βολτούλες χωρίς λουρί (πράγμα δύσκολο, γιατί θα το είχε ήδη κάνει), είτε το σκυλί(και όλα τα υπόλοιπα που έχει, αν αποτελούν αντίστοιχο κίνδυνο) θα καταλήξει στη φιλοζωική. Υπενθύμισε του, ότι έχει δύο επιλογές: Μπορεί να γίνουν όλα όμορφα, ωραία και ήρεμα ή να κινηθείς εσύ νομικά και να γίνουν όλα υποχρεωτικά και δύσκολα.

Εξήγησε ότι έχεις αρκετοοοοό χρόνο στη διάθεση σου για να κινηθείς νομικά(παραπάνω από 3 μήνες), σε περίπτωση που του μπουν ιδέες να απομακρύνει προσωρινά το σκυλί και ότι υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσα στους παρόντες στο συμβάν, που θέλησαν να σε υποστηρίξουν σαν μάρτυρες. Εν ολίγοις, το ρεζουμέ της υπόθεσης, είναι να συνειδητοποίησει ότι ΠΡΕΠΕΙ να δοθεί μια οριστική λύση, μεταξύ σας ή μέσω εισαγγελέα. Περιττό να σου πω για το ...ανάλογο ύφος που θα συνοδεύει όλα τα παραπάνω: "Δεν θα έπρεπε καν να τα συζητάτε αυτά":mad:

Μίλα μαζί του....
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf