Επιθετικός με τους ξένους...


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Παιδιά καλησπέρα!! Εχω εναν θεμα με τον αργο.. Είναι 2 χρονων και ενώ απο κουταβι εχει συνηθισει να συναναστρεφεται με πολυ κοσμο στις βολτες του και δεν εχει κανενα θεμα (οι καθημερινες του βολτες ειναι σε πολυ κεντρικα μερη, ερχεται μαζι μου για καφε εξω και γενικα εχει συνηθησει τον κοσμο) τα προβληματα αρχιζουν οταν καποιος παει να του μιλησει ή να το χαίδέψει αποτομα. Δεν θα δαγκώσει εννοειται αλλα θα γαβγισει εντονα σαν να τους λεει αφηστε με στην ησυχια μου!!! :sick:Πολύ λίγα ατομα εχουν καταφερει να τον χαίδεψουν και μαλιστα ο ιδιος να γυρισει και ανασκελα και να το δεχτει. Να τονισω οτι με οσους εχουν σκυλο διπλα τους δεν εχει κανενα θεμα.. θα παιξει, και θα ειναι σαν να τους ξερει.. Με τους αλλους ομως εχουμε θεμα και κυριως με τους αντρες.. Και ρωταω , να δεχτω οτι ο σκυλος μου ειναι ετσι και απλα δεν θελει να τον ενοχλουν αγνωστοι ή να προσπαθησω να το αλλαξω?
 




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Χρωστάω απάντηση... Το βράδυ ίσως... Μέχρι τότε απλά να εμπιστευεσαι την κρίση, προειδοποίηση, ένστικτο του... Ένας Argos ξέρει πάντα τι κάνεις και πότε το κάνει!
 
Last edited:


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
αν ερχεται ο άλλος απότομα όπως λες οκδε φταιει ο σκυλος.
ανθρωποι που δεν ξερουν από σκυλια συνηθως είναι λιγο απότομοι.
αλλα εμενα ο μεγαλος κανει ακριβως τα ιδια...σε οσους θελει παει και οσους δε θελει απλα τους διωχνει με τον τροπο του (τους γυρναει πλατη ή αν τον χαιδευουν απλα τουσδειχνει ότι δε θελει).
θεωρω ότι για το δικο μου είναι ο χαρακτηρας του ετσι.
παντως χωρις να ξερω τι παιζει βαλε ένα ποσοστο να είναι ετσι ο δικος σου.ολα τα σκυλια εχουν χαρακτήρα και το ότι είναι κοινωνικοποιημένος δε σημαινει ότι ανεχεται τα παντα.απλα ζει με αυτά.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μπορεί να είναι επιφυλακτικός από τη φύση του. Πάντως δεν είναι απαραίτητα κακό να μην αφήνει να τον χαϊδεύουν όλοι παρά μόνο όσοι εκείνος εμπιστεύεται και του γεμίζουν το μάτι. Μην ξεχνάμε ότι οι σκύλοι έχουν πολύ πιο ανεπτυγμένο αυτό το ένστικτο. Η δικιά μου πχ ανθρώπους που την πλησιάζουν με "θράσος", ταχύτητα, σαν να απαιτούν να μπουν στο χωρο της, που την κοιτούν κατάματα ή που απλώνουν κατευθείαν το χέρι τους και κατευθείαν προς το κεφάλι της (που γενικά οι σκύλοι μπορεί να το εκλάβουν ως προσπάθεια κυριαρχίας από τον ξένο) δεν τους αφήνει να την αγγίξουν. Ανθρώπους που της επιτρέπουν να πλησιάσει εκείνη με το δικό της ρυθμό και αν θέλει τους αφήνει και τους κάνει χαρές όποτε τους βλέπει
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Μπορεί να είναι επιφυλακτικός από τη φύση του. Πάντως δεν είναι απαραίτητα κακό να μην αφήνει να τον χαϊδεύουν όλοι παρά μόνο όσοι εκείνος εμπιστεύεται και του γεμίζουν το μάτι. Μην ξεχνάμε ότι οι σκύλοι έχουν πολύ πιο ανεπτυγμένο αυτό το ένστικτο. Η δικιά μου πχ ανθρώπους που την πλησιάζουν με "θράσος", ταχύτητα, σαν να απαιτούν να μπουν στο χωρο της, δεν τους αφήνει να την αγγίξουν. Ανθρώπους που της επιτρέπουν να πλησιάσει εκείνη με το δικό της ρυθμό και αν θέλει τους αφήνει και τους κάνει χαρές όποτε τους βλέπει
Μιλάς για εκείνα τα ενοχλητικά παιδάκια που νομίζουν ότι ο σκύλος είναι παιχνίδι και προσπαθούν να τον χαϊδέψουν βγάζοντας παράλληλα τα μάτια του;:p
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα! Συνήθως οι "ξένοι" είναι λίγο άγαρμποι, μπορεί ας πούμε να του μιλάνε χαζοχαρούμενα μεν, δυνατά δε ή να πάνε να το χαϊδέψουν στο κεφάλι, πράγματα που αγχώνουν ένα σκυλί. Μην αφήνεις οποιονδήποτε γνωστό/άγνωστο να ακουμπάει τον σκύλο, εγώ πχ σε άλλους έλεγα ότι τον εκπαιδεύω και το σέβονταν, σε άλλους (άγνωστους κυρίως και παιδιά ασυνόδευτα) ότι δαγκώνει και μας άφηναν ήσυχους. Σε γνωστούς μου πάλι τους έλεγα να μην ασχοληθούν μαζί του από την αρχή, να του δώσουν τον χρόνο του πρώτα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Γενικά, απ' όσο ξέρω, οι σκύλοι δεν δέχονται μερικές φορές τις απότομες κινήσεις, το απότομο τέντωμα του ξένου χεριού, το κοίταγμα κατάματα, το χάιδεμα στο κεφάλι ή στην πλάτη, και γενικά κινήσεις που ο σκύλος στη γλώσσα του εκλαμβάνει ως θράσος/αναίδεια/απειλή/προσπάθεια επιβολής κυριαρχίας. Πχ ο ιδανικός τρόπος είναι ο άλλος να σκύβει, να στρέφει το κεφάλι στο πλάι χωρίς να κοιτάει τον σκύλο, και να αφήνει το σκύλο να μυρίσει πρώτα - που για το σκύλο είναι και εκλαμβάνονται ως σήματα ηρεμίας.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μιλάς για εκείνα τα ενοχλητικά παιδάκια που νομίζουν ότι ο σκύλος είναι παιχνίδι και προσπαθούν να τον χαϊδέψουν βγάζοντας παράλληλα τα μάτια του;:p
Μας έχει δει στην πλατεία που συχνάζουμε;;;; :p :p :p Ειδικά για εκείνα (που κατά βάση οι γονείς είναι ένας Θεός ξέρει που :p ) Αλλά υπάρχουν και ενήλικες που το κάνουν αυτό. Τα παιδάκια οκ τα συγχωρώ δεν ξέρουν. Αλλά τους γονείς και τους ενήλικες κάποια στιγμή θα τους πάρω παραμάσχαλα να τους ψελλισω δύο φωνήεντα :p
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα! Συνήθως οι "ξένοι" είναι λίγο άγαρμποι, μπορεί ας πούμε να του μιλάνε χαζοχαρούμενα μεν, δυνατά δε ή να πάνε να το χαϊδέψουν στο κεφάλι, πράγματα που αγχώνουν ένα σκυλί. Μην αφήνεις οποιονδήποτε γνωστό/άγνωστο να ακουμπάει τον σκύλο, εγώ πχ σε άλλους έλεγα ότι τον εκπαιδεύω και το σέβονταν, σε άλλους (άγνωστους κυρίως και παιδιά ασυνόδευτα) ότι δαγκώνει και μας άφηναν ήσυχους. Σε γνωστούς μου πάλι τους έλεγα να μην ασχοληθούν μαζί του από την αρχή, να του δώσουν τον χρόνο του πρώτα.
Ακριβώς ίδια προσέγγιση σε όλα :D
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Δεν θα πρέπει να αποκλειστεί η πιθανότητα του αγριεματος λόγω διάθεσης κορταρισματος της κοπέλας από τους άντρες... Αυτή η συμπεριφορά των ανδρών βγάζει σε κάποια σκυλιά άγρια ένστικτα... Το χω πάθει κι εγω στα νιάτα μου... Την είδα νοστιμουλα... Είδα και τι πιτμπουλακι... Peace of cake... Aερας καρδιναλιου... Γειά σου κοπελιά... Ουρά στα σκελιά και πάρα λίγο ξεκοιλιασμενος...
 
  • Like
Reactions: ευτυχία


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Μας έχει δει στην πλατεία που συχνάζουμε;;;; :p :p :p Ειδικά για εκείνα (που κατά βάση οι γονείς είναι ένας Θεός ξέρει που :p ) Αλλά υπάρχουν και ενήλικες που το κάνουν αυτό. Τα παιδάκια οκ τα συγχωρώ δεν ξέρουν. Αλλά τους γονείς και τους ενήλικες κάποια στιγμή θα τους πάρω παραμάσχαλα να τους ψελλισω δύο φωνήεντα :p
Στην πυρά όλοι!:LOL:
 
  • Like
Reactions: noni_papa


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Καλα για παιδακια δεν αφηνω καν να τον χαϊδειψουν.. Αλλάζω δρομο γιατι δεν τα συμπαθει και πολυ..!! Μόνο οσα και οσους εχουν μαζι τους σκυλο... μαλλον επικεντρωνεται στο σκυλι και δεν τον νοιαζουν οι υπολοιποι? αυτο πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω... Η αλήθεια ειναι πως οι περισσοτεροι δεν ξερουν πως να προσεγγισουν ενα σκυλο.. Μιλαμε δεν εχουν ιδεα... Νομιζουν οτι ειναι λουτρινο.. Απλα βλεπω αλλα σκυλακια που ειναι πολυ φιλικα και λεω μηπως εγω κανω κατι λαθος.. :sick: αλλα μαλλον εχω σκυλι στριμμενο! :p Δεν μπορω ομως με τιποτα να καταλαβω γιατι κανει τον καλο σε οσους εχουν μαζι σκυλο... δεν εχει γρυλισσει ποτε σε κανεναν!!! :confused::confused:
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Αυτοί οι ξένοι συνήθως πώς τον προσεγγίζουν;
Οι περισσοτεροι ή του μιλανε και πανε να τον πλησιασουν , ή απλωνουν το χερι και οπου βγει, ή ερχονται σκυβουν και αφηνουν να τους μυρισει αλλα ολο αυτο αποτομα οποτε ο δικος μου δειχνει να κομπλαρει....
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Να του βαλεις ταμπελακι!
Αγαπω μονο οσους εχουν σκυλακια:love:

Μια χαρα ειναι το σκυλακι σου δεν υπαρχει λογος να αλλαξει κατι.
Επιφυλακτικος ειναι,οχι επιθετικος.
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Να του βαλεις ταμπελακι!
Αγαπω μονο οσους εχουν σκυλακια:love:

Μια χαρα ειναι το σκυλακι σου δεν υπαρχει λογος να αλλαξει κατι.
Επιφυλακτικος ειναι,οχι επιθετικος.
Ο ενας σημερα παει τον πλησιαζει και του λεει (φωναχτα ) καλε τι ομορφος εισαι εσυ!!!!! ο αργος αρχιζει να ουρλιαζει και μου λεει αυτος απαπα γτ κανει ετσι?? δεν μου εχει ξαναγαβγισει σκυλος..... (!) και σκεφτομαι οκ , εγω εχω το δικο μου που ειναι 15 κιλα οποτε ο αλλος δεν φοβαται... αλλα αν ειχα μεγαλο σκυλο και εκανε ετσι στους ξενους, μπορουσε δλδ θεωρητικα να δαγκωσει αν καποιος επιμεινει και απλωσει το χερι δεν θα ειχα θεμα νομικα??
 
  • Like
Reactions: noni_papa


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Να λες....δεν θελει χαδια απο ξενους,δεν ειναι κακο!
Ο σκυλος ειτε 15 ειτε 85 κιλα προειδοποιει γαυγιζοντας....μεινε μακρια!
Αν ο αλλος δεν το καταλαβαινει,κακο του κεφαλιου του.
Δεν μπορει επειδη καποιοι θελουν να υποχρεωσουμε το σκυλο μας να δεχτει το χαδι τους!
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Να λες....δεν θελει χαδια απο ξενους,δεν ειναι κακο!
Ο σκυλος ειτε 15 ειτε 85 κιλα προειδοποιει γαυγιζοντας....μεινε μακρια!
Αν ο αλλος δεν το καταλαβαινει,κακο του κεφαλιου του.
Δεν μπορει επειδη καποιοι θελουν να υποχρεωσουμε το σκυλο μας να δεχτει το χαδι τους!
Συμφωνω... Και εγω δεν θελω να τον πιεσω να κατσει με το ζορι... αν ηταν εχθρικος γενικα οταν εβλεπε κοσμο θα ελεγα εχουμε θεμα... αλλα τωρα ουσιαστικα αυτο που δεν θελει ειναι να ασχολουνται μαζι του!! Αλλιως , στην τσιμισκη περπαταμε για παραδειγμα μεσα σον χαμο! δεν εχει θεμα! Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις!!! :D (Και ο αργος ευχαριστει γιατι ειχα αρχισει να τον μαλωνω λιγο γ αυτο τωρα τελευταια! :p)
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Οι περισσοτεροι ή του μιλανε και πανε να τον πλησιασουν , ή απλωνουν το χερι και οπου βγει, ή ερχονται σκυβουν και αφηνουν να τους μυρισει αλλα ολο αυτο αποτομα οποτε ο δικος μου δειχνει να κομπλαρει....
Ε να τη η απάντησή σου! Μερικά σκυλιά δεν έχουν θέμα, άλλα είναι πιο επιφυλακτικά ή είναι πιο πολύ του σκυλίσιου σαβουάρ βιβρ. Δεν έχει να κάνει με κοινωνικοποίηση, αλλά με θέμα χαρακτήρα. Ούτε σημαίνει ότι οι μεν σκύλοι είναι καλοί και οι δε στριμμένοι. Απλά στους μεν σκύλους αρέσει το ένα στους άλλους το άλλο! Οι άνθρωποι που έχουν σκύλους εκπέμπουν άλλα σήματα, φιλικά, ξέρουν να φερθούν και έτσι και ο δικός σου σκύλος αισθάνεται πιο άνετα μαζί τους ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf