Επιληψία!!!


31 Δεκεμβρίου 2008
12
0
45
Athens-Crete
Καλημέρα! Το όνομα μου είναι Κατερίνα και αντιμετωπίζω ένα σοβαρότατο πρόβλημα σε σχέση με τον αγαπημένο μου Μολοσό (το όνομά του είναι Μαρμαντιούκ). Είναι 17 μηνών-αρλεκίνος και έχει παρουσιάσει 3 φορές επιληπτική κρίση. Την πρώτη φορά ήταν 5 μηνών, την δεύτερη 1 έτους και την τρίτη σχεδόν 17 μηνών (παραμονή Χριστουγέννων-πριν μερικές μέρες δηλαδή). Είμαι σε απόγνωση. Το σκυλάκι υποφέρει, πέφτει κάτω με σπασμούς βγάζοντας αφρούς από το στόμα και στη συνέχεια για μερικές ώρες έχει απώλεια συνείδησης (δηλαδή, με λίγα λόγια, δεν ξέρει τι του γίνεται, γαβγίζει συνέχεια, δεν μας αναγνωρίζει κ.λ.π.). Κάθε φορά που συμβαίνει αυτό τον τρέχουμε στον γιατρό αλλά λύση δεν έχουμε βρει. Έχουμε ξοδέψει υπερβολικά πολλά χρήματα (το θέμα δεν είναι αυτό βέβαια) και ο Μαρμαντιούκ παραμένει αβοήθητος ουσιαστικά. Μετά την τελευταία κρίση (στις 3.30 τα ξημερώματα - παραμονή Χριστουγέννων), και αφού πλήρωσα €270 στον εφημερεύοντα κτηνίατρο που βρήκα και ο οποίος του έκανε μόνο μια ηρεμιστική ένεση, μου πρότεινε να τον ευνουχίσω για να ηρεμήσουν, λέει, οι ορμόνες του. Θα το κάνω και αυτό. Επίσης ο Μαρμαντιούκ είναι και κουφός (από τότε που γεννήθηκε). Φυσικά όταν τον αγόρασα από το PET SHOP δεν το ήξερα (αλλά για τους "γνώστες" είναι πλέον γνώριμο το φαινόμενο του ότι οι ιδιοκτήτες των PET SHOP παίρνουν ένα κάρο χρήματα και "μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"), όμως τώρα πια τον έχω και τον αγαπώ τόσο πολύ που ακόμα και αυτό το παραβλέπω. Το πρόβλημα όμως είναι διπλό, όπως καταλαβαίνεται, γιατί καλά να έχεις ένα σκύλο 70 κιλών κουφό, αλλά και επιληπτικό??? Δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω! Κάποιος μου πρότεινε την ευθανασία αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με συμβουλέψει σχετικά με το τι μπορώ να κάνω??????????????? Ευχαριστώ πολύ!!!
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Καλημέρα και περαστικά. Μία φίλη έχει ένα ημίαιμο επιληπτικό που είναι υπό φαρμακευτική αγωγή. Εχει δει κάποια αποτελέσματα και προσφέρει στο σκυλάκι της όσο το δυνατόν μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Αν δεν απατώμαι θα πρέπει πρώτα απ όλα ο κτηνίατρος να διαγνώσει από τι προέρχεται η επιληψία.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Η στείρωση μπορεί να βοηθήσει αλλά δεν θα λύσει το πρόβλημα.

Τα φάρμακα μειώνουν την ένταση και την συχνότητα των κρίσεων αλλά δεν εξαλείφουν την αιτία της επιληψίας και έχουν πολλές παρενέργειες.

Υπομονή γιατί όπως ήδη γνωρίζεις η κατάσταση είναι δύσκολη…
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχω συζητήσει αρκετά με κτηνίατρο γι' αυτό το θέμα. Μπορείτε να κάνετε κάποιες εξετάσεις αίματος, αλλά να ξέρεις ότι αν εμφανίζεται λιγότερο από μια φορά το μήνα/δίμηνο το πρόβλημα είναι λιγότερο σοβαρό απ' όσο φαίνεται.
Πρέπει κάθε φορά που του συμβαίνει να προσέχεις να μη χτυπήσει / σπάσει κανένα λαιμό / πόδι.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ναι θελει υπομονη..,δυστηχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο περα απο αυτο..
 




Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
.

Κατερίνα, καλωσήρθες και από εμένα.

Πριν χρόνια, είχα βέλγικο ποιμενικό, ο οποίος ήταν επιληπτικός.
Αφήνω ασχολίαστη την συμβουλή του κτηνίατρου καθώς και το κόστος της επίσκεψης.

Το 2001 το Νοέμβριο, πήγα το σκύλο στην Θεσσαλονίκη (στο ΑΠΘ). Τον κράτησαν μία εβδομάδα, έκαναν τις απαραίτητες εξετάσεις, βρήκαν την κατάληλη δόση του φαρμάκου (gardenal), και ο σκύλος έζησε αξιοπρεπέστατα για 4 χρόνια ακόμα.

Τότε για μία εβδομάδα νοσηλεία + φάρμακα είχα πληρώσει 350 ευρώ περίπου.

Ανα εξάμηνο έστελνα δείγμα αίματος στην κλινική για να ελέγχουν την ποσότητα του φαρμάκου στο αίμα, μήπως και χρειάζονταν αλλαγή στη δοσολογία.

Για στείρωση δεν ανέφεραν ποτέ (ως λύση στο πρόβλημα)
Το σίγουρο είναι ότι η επιληψία (αν δεν προκύπτει από άλλους παράγοντες π.χ. δηλητηρίαση), είναι μη ανατρέψιμη (δηλαδή ο σκύλος θα ζει με αυτή).
Απλά με το φάρμακο προσπαθούμε να κάνουμε τις κρίσεις όσο το δυνατόν σπανιότερες.
Μόλις ο οργανισμός του σκύλου "προσαρμοστεί" με το φάρμακο, κανείς δεν θα καταλαβαίνει ότι είναι επιληπτικός.

Κουράγιο.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά ενδέχεται η επιληψία να οφείλεται σε νευρολογικό πρόβλημα, το οποίο με τη σειρά του οφείλεται στο ακατάλληλο ζευγάρωμα. Εάν το σκυλάκι υποφέρει πάρα πολύ θα πρέπει να συζητήσεις τις επιλογές σου σοβαρά.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Chloe, εννοώ να συζητήσετε τις επιλογές σας. Το ζήτημα είναι ότι πρέπει να αποκλείσετε το πραγματικά τρομερό που απεύχομαι διότι είναι ανίατο και το ζώο μόνο υποφέρει. ΕΑΝ είναι νευρολογικό πρόβλημα, αποτέλεσμα ακατάλληλου ζευγαρώματος.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πολλοί επηληπτικοί σκύλοι ζουν "φυσιολογική ζωή" αν και αναγκάζονται να παίρνουν για πάντα τα φάρμακά τους. Μάλλον πρέπει να βρει καλό γιατρό άμεσα.

Το πιο δύσκολο με την πάθηση είναι να βρεις την κατάληλη δοσολογία φαρμάκων (θέλει μήνες δοκιμών αν όχι 1-2 χρόνια).

Το πιο επικίνδυνο δεν είναι μόνο να χτυπήσει αλλά να να δαγκώσει κι εσάς. Πρέπει να προσέχεις ΠΟΛΥ. Συνηστώ να κρατάς ημερολόγιο με σημειώσεις (ημερ. κρίσεων, συμπεριφορά πριν και μετά, ακόμη και αλλαγές σε φάρμακα και διατροφή).

Κουράγιο, έχεις δρόμο μπροστά σου.

Δεν βλέπω λόγο για ευθανασία του σκύλου φυσικά. Αλλά πιστεύω πως οι κρίσεις του σύντομα θα γίνονται πιο συχνά και πρέπει να ξεκινήσεις να ψάχνεις με κτηνίατρο την αγωγή που θα ακολουθήσει.

Μάθε για την επιληψία (σημάδια πχ πως έρχεται κρίση) από τον νετ και έναν καλό γιατρό, έτσι ώστε να μπορείς να "προβλέψεις" (τουλάχιστον κάποιες φορές) τις κρίσεις και να φροντίζεις να είναι κάπου ασφαλές (στο ΠΑΤΩΜΑ, όχι καναπέ ή κρεβάτι!) και μην είσαι κοντά του. Αν δαγκώσει, μπορεί να μην σε αφήνει ΟΣΟ και να το θέλει.

Το θέμα της στείρωσης ίσως το ανέφερε ο ιατρός γιατί φοβάται μην τον ζευγαρώσεις.

Φαντάζομαι πως δεν είσαι αρκετά τρελή να κάνεις τέτοιο έγκλημα.

'Εχεις μιλήσει με το πετ-σοπ για το θέμα; Καλό θα ήταν, γιατί έτσι μπορεί να μην ξαναπάρουν σκύλο από τον συγκεκριμένο εκτροφέα. Οπως και να 'χει, καλό είναι οι πληροφορίες να μην μένουν κρυφές. Εγώ θα ζήταγε από το πετ-σοπ το τηλ. του εκτροφέα, για να τον ενημερώσω εγώ η ΙΔΙΑ πως κάνει έντονα προβληματικά σκυλιά.

Γελοίο ακούγεται ναι (αλλά επιμένω πως τέτοιες πληροφορίες δεν πρέπει να μένουν μυστικές) μα ο εκτροφέας ενδέχεται απλώς να μην ξέρει τι κάνει.

Επίσης ενδέχεται να είναι ΕΛΛΗΝΑΣ.

Έχει pedigree o σκύλος; Τι γράφει; Λογικά πρέπει να έχει πάνω και το τηλ. του εκτροφέα...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αλλά πιστεύω πως οι κρίσεις του σύντομα θα γίνονται πιο συχνά
.
Σύμφωνα πάντα με όσα ξέρω από γιατρό αυτό δεν είναι καθόλου απαραίτητο! Αν θέλεις γιατρό αισιόδοξο και έμπειρο σε θέματα επιληψίας - τη θεωρεί ασθένεια που επιτρέπει άνετα στο σκύλο να ζει φυσιολογικά κι έχει κουράρει επιτυχημένα αρκετά σκυλιά - στείλε μου π.μ. Πρόσφατα φίλος μου απευθύνθηκε εκεί για το σκύλο του και ο άνθρωπος του έδωσε ΠΟΛΥ κουράγιο.
 


ιωσιφίνα

New Member
2 Ιανουαρίου 2009
3
0
καλήμερα κατερινα καλη χρονια σε σενα και στο σκυλο σου.θα συνιστουσα να πας το σκυλο σου και σε αλλο γιατρο.οσο για πετ-σοπ που πηρες το σκυλο.....μαλλον επεσες σε απατεονακο!τα περισσοτερα πετ-σοπ που ψωνιζουν απο σωστους εκτρωφεις δινουν 1 χρονο εγγυηση για γεννετικα προβληματα.αν ηταν λοιπον σωστος επρεπε να σου αντικαταστησει το σκυλο οσο ηταν μωρο.τα λεφτα δε που βγαζουν ειναι 100-150 ευρω.πιστεψε με,εχει η αδερφη μου πετ-σοπ και ξερω.οσο για το αρρωστο σκυλακι σου πηγεναι το και σε αλλο γιατρο.δεν χανεις τιποτα.δυστυχος ειναι πιο πολλοι οι κτηνιατροι που δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους αλλα απλα θελουν να τα παιρνουν!!!!!ευχομαι περαστηκα στο σκυλακο σου και οτι καλυτερο!
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
καλήμερα κατερινα καλη χρονια σε σενα και στο σκυλο σου.θα συνιστουσα να πας το σκυλο σου και σε αλλο γιατρο.οσο για πετ-σοπ που πηρες το σκυλο.....μαλλον επεσες σε απατεονακο!τα περισσοτερα πετ-σοπ που ψωνιζουν απο σωστους εκτρωφεις δινουν 1 χρονο εγγυηση για γεννετικα προβληματα.αν ηταν λοιπον σωστος επρεπε να σου αντικαταστησει το σκυλο οσο ηταν μωρο.τα λεφτα δε που βγαζουν ειναι 100-150 ευρω.πιστεψε με,εχει η αδερφη μου πετ-σοπ και ξερω.οσο για το αρρωστο σκυλακι σου πηγεναι το και σε αλλο γιατρο.δεν χανεις τιποτα.δυστυχος ειναι πιο πολλοι οι κτηνιατροι που δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους αλλα απλα θελουν να τα παιρνουν!!!!!ευχομαι περαστηκα στο σκυλακο σου και οτι καλυτερο!
Με συγχωρείτε αλλά τι είναι το σκυλί για να το πάει πίσω και να το ''αλλάξει''. Τι θα το κάνει ο πετ-σοπας, πιθανόν θα το θανατώσει. Καλύτερα να το κρατήσει και να το φροντίσει όσο μπορεί με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
τα περισσοτερα πετ-σοπ που ψωνιζουν απο σωστους εκτρωφεις δινουν 1 χρονο εγγυηση για γεννετικα προβληματα.
και τα ''προβληματικα'' τι τα κανουν??? αυτο μου θυμιζει τι κυρια με το λαμπραντορ το οποιο ειχε διαρροιες οποτε θεωρηθηκε προβληματικο και το επεστρεψε στο πετ σοπ....αλλωστε η επιληψια δεν ειναι ασθενεια η οποια οπως προαναφερθηκε επιτρεπει στο σκυλο να εχει φυσιολογικοτατη ζωη...

ηθελα να πω επιτρεπει στο σκυλακι να εχει φυσιολογικη ζωη!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
τα περισσοτερα πετ-σοπ που ψωνιζουν απο σωστους εκτρωφεις δινουν 1 χρονο εγγυηση για γεννετικα προβληματα.αν ηταν λοιπον σωστος επρεπε να σου αντικαταστησει το σκυλο οσο ηταν μωρο.τα λεφτα δε που βγαζουν ειναι 100-150 ευρω.πιστεψε με,εχει η αδερφη μου πετ-σοπ και ξερω.
Ποιους εκτροφείς εννοείς σωστούς?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο ιωσιφίνα Εμφάνιση μηνυμάτων
τα περισσοτερα πετ-σοπ που ψωνιζουν απο σωστους εκτρωφεις δινουν 1 χρονο εγγυηση για γεννετικα προβληματα.αν ηταν λοιπον σωστος επρεπε να σου αντικαταστησει το σκυλο οσο ηταν μωρο.τα λεφτα δε που βγαζουν ειναι 100-150 ευρω.πιστεψε με,εχει η αδερφη μου πετ-σοπ και ξερω.
ποιοι σωστοι εκτροφεις δινουν σε πετσοπ????
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
KANENAΣ ηθικός εκτροφέας δεν θα έδινε κουτάβι σε πετ-σοπ.
ΚΑΝΕΝΑΣ.

Χλόη, εννοούσα πως θα έχει πιο συχνές κρίσεις στο μέλλον (μάλλον) ΧΩΡΙΣ φαμακευτική αγωγή. Δεν διάβασες το ποστ μου.

Βεβαίως και θα ζει φυσιολογική ζωή (αν εξαιρέσουμε το ότι θα παίρνει για πάντα φάρμακα και θα έχει πάντα αραιά και που κρίσεις).

Η επιληψία στους σκύλους ΕΙΝΑΙ κληρονομική ασθένεια αλλά όχι μόνο.
Μπορεί να γίνει επιληπτικός ένας σκύλος από δηλυτρίαση ή τραυματισμό στο κεφάλι (ακόμη και από αναισθητικό σε χειρουγείο).

Επειδή είναι συχνά κληρονομική ασθένεια (ιδίως όταν αποκλείεις όλα τ' άλλα) πρέπει ο εκτροφέας του να ενημερωθεί άμεσα.

Μπορεί να ξεκινάει τώρα και να μην το ξέρει το πρόβλημα. Μπορεί από ανήθικος να θέλει να γίνει μια μέρα ηθικός εκτροφέας...

... εκτροφέας που ΔΕΝ ζευγαρώνει σκύλους που μεταφέρουν το γονίδιο της επιληψίας. Εκτροφέας που ΔΕΝ πουλάει σε μεσάζωντες ΠΟΤΕ, γιατί ενδιαφέρεται για το ΠΟΥ είναι τα κουτάβια του και θέλει να παρακολουθεί τα κουτάβια του καθώς μεγαλώνουν (για να προοδεύει ως εκτροφέας).
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
τα περισσοτερα πετ-σοπ που ψωνιζουν απο σωστους εκτρωφεις δινουν 1 χρονο εγγυηση για γεννετικα προβληματα.αν ηταν λοιπον σωστος επρεπε να σου αντικαταστησει το σκυλο οσο ηταν μωρο.τα λεφτα δε που βγαζουν ειναι 100-150 ευρω.πιστεψε με,εχει η αδερφη μου πετ-σοπ και ξερω.οσο για το αρρωστο σκυλακι σου πηγεναι το και σε αλλο γιατρο.δεν χανεις τιποτα.δυστυχος ειναι πιο πολλοι οι κτηνιατροι που δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους αλλα απλα θελουν να τα παιρνουν!!!!!ευχομαι περαστηκα στο σκυλακο σου και οτι καλυτερο!
Μια που λόγω της αδελφής σου είσαι μέσα στα πράγματα, μπορείς να μας πεις από που φέρνει τα κουτάβια, με ποιους εκτροφείς συνεργάζεται και τι κάνει με τα σκυλιά που μέσα στο χρόνο της εγγυησης παρουσιάζουν γεννητικά προβλήματα?

Σχετικά με την επιληψία θα πρέπει να λάβουμε υπ’ οψιν πως άλλο η επιληψία και άλλο οι επιληπτικές κρίσεις. Μπορεί η επιληψία να χαρακτηρίζεται από επιληπτικές κρίσεις, αλλά οι επιληπτικές κρίσεις δεν οφείλονται πάντα σε επιληψία.

Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο. Είναι αρκετά κατατοπιστικό:
Επιληψία – επιληπτικές κρίσεις
:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3