Επιληψία!!!


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mε δεδομένο ότι το έχει πολλά χρονια, δημιουργεί την αίσθηση ότι είναι μια κατάσταση που την γνωρίζεις και ξέρεις να την αντιμετωπίσεις εφόσον το σκυλάκι την έχει χρονια.

Δυστυχώς πρόκειται για μια νόσος που είναι ανίατη..

Το εφόδιο που πρέπει να έχουν οι ανθρωποι που έχουν σπίτι τους έναν επιληπτικό σκύλο, είναι η υπομονή..

Μην ξεχνάς πως αυτό που χρειάζονται και λόγο ηλικίας και λόγο νόσου είναι την αγάπη μας και την προσοχή μας..
Άλλωστε αναμφίβολα το αξίζουν..
 


athinamj

Active Member
14 Οκτωβρίου 2009
34
2
Το αξίζουν και με το παραπάνω οι ψυχούλες μας!
Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη, είναι μεγάλη ανακούφιση για μένα να μιλάω με ανθρώπους που καταλαβαίνουν τη κατάσταση. Τώρα σταμάτησε τους σπασμούς και την πήρε ο ύπνος, εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Την είδε γιατρός γι' αυτή τη νέα κρίση Αθηνά? Έπαθε, αν κατάλαβα καλά τρεις κρίσεις σε ένα μήνα κι απ' την τελευταία δεν έχει συνέλθει. Υποφέρει απ' τους σπασμούς. Μην την αφήνεις να υποφέρει. Να σου πω κάτι... το σκυλάκι σου είναι γέρικο. Στη θέση σου θα έπαιρνα γνώμες κτηνιάτρων (όχι μόνο ενός) για το κατά πόσο μπορεί να βελτιωθεί στο εξής η κατάσταση, κατά πόσο μπορεί να επιδεινωθεί και κατά πόσο ζει χωρίς να υποφέρει.
 


athinamj

Active Member
14 Οκτωβρίου 2009
34
2
Θα την πάω σήμερα το απόγευμα στο γιατρό, μόλις επιστρέψω απο τη δουλειά. Να δω αν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνο. Δεν μπορεί να σηκωθεί πλέον τα μπροστινά της ποδαράκια έχουν παραλύσει. Ξέρω ποιά λύση θα μου προτείνει αλλά αυτή τη συγκεκριμένη λύση τη θεωρώ σαν έσχατη. Είμαι καταρρακωμένη ειλικρινά!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Η ευθανασία, Αθηνά μου, είναι υποχρέωσή μας απέναντι στο ζωάκι μας που τόσα μας πρόσφερε στη ζωή του. Καλό είναι να μη σκεφτόμαστε τον εαυτό μας σ' αυτές τις περιπτώσεις :(
Αν θες τη γνώμη μου...
Βέβαια μην προδικάζεις, μπορεί να γίνει κάτι. Κουράγιο...
 


athinamj

Active Member
14 Οκτωβρίου 2009
34
2
Την πήγα το απόγευμα στο γιατρό της και τις έκανε 2 ηρεμιστικές ενέσεις. Μου είπε να αυξήσω τη δόση Gardenal και να της δώσω 3 ολόκληρα χάπια, 1 πρωί, ένα μεσημέρι κι ένα βράδυ για να την πιάσει η δράση και να σταματησουν οι κρίσεις. Της έδωσα ήδη ένα χάπι τώρα το βράδυ διαλυμένο σε νερό και βλέπω οτι η κρίση είναι πολύ πιο ήπια!
Αν δεν πιάσει κι αυτή η δόση και συνεχίσει τις κρίσεις θα την πάω πλέον για την έσχατη λύση....οοοοοουφ! Το μόνο που θελω είναι να μην υποφέρει και δεν με νοιάζει τίποτα άλλο!
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
καλησπερα,
σχετικα με την επιληψια μια φιλη μου, που η δασκαλα της ειναι στην φιλοζωικη και υποτειθετε λεει οτι τα ξερει ολα -.-
της ειπε οτι η επιληψια ειναι λεει γιατι μερικες φορες οταν μαθενεις πολλα πραγματα στον σκυλο σου νευριαζει και γυρναει και σε δαγκωνει!
και γυρναει και μ κανει ''για αυτο προσεχε μην μαθενεις πολλα στον ροκυ''
ελεος, εχετε ακουσει κατι πιο γελειο???
φυσικα και δν υσχειει εετσι??
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πιστεύω Μαρουσώ ότι η φίλη σου τα μπέρδεψε. Η επιληψία είναι ασθένεια, δεν έχει καμία σχέση με το τι μαθαίνεις στο σκυλί σου. Εσύ να του μαθαίνεις όσα περισσότερα μπορείς :) Και κανένας δεν τα ξέρει όλα!
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Πιστεύω Μαρουσώ ότι η φίλη σου τα μπέρδεψε. Η επιληψία είναι ασθένεια, δεν έχει καμία σχέση με το τι μαθαίνεις στο σκυλί σου. Εσύ να του μαθαίνεις όσα περισσότερα μπορείς :) Και κανένας δεν τα ξέρει όλα!
βασικα δν μου ειπε οτι η κριση επιλιψιας ειναι γτ τουσ κανεις αυτο...
μου ειπε οτι τρελενονται τα σκυλια ετσι και εγω υπεθεσα οτι θα ελεγε για την κριση επιλιψιας
 


Dafni Jack Russell

New Member
19 Μαρτίου 2012
3
0
Καλημέρα σε όλους, κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι σε αυτή τη συζήτηση μπήκα τυχαία ψάχνοντας για αυτό το πρόβλημα, αν και το μόνο σίγουρο είναι ότι ένας καλός γιατρός βοηθάει περισσότερο από τις γνώμες τις δικές μας, καθώς κάθε περίπτωση είναι μοναδική και δε πρέπει να θεωρούμε τις απόψεις τον άλλων απάντηση στα ερωτήματά μας... Ωστόσο θα σας πω κι εγώ την εμπειρία μου και όσα έχω διαβάσει και ακούσει από το στόμα γιατρών (καλών ή όχι δεν ξέρω) ίσως βοηθήσω κάποιους που πραγματικά είναι σε απελπισία. Κατ αρχάς, το πρόβλημα ξεκινά να είναι ανησυχητικό όταν οι κρίσεις εμφανίζονται πιο συχνά από 1 φορά το μήνα. Μέχρι εκεί μπορείς να μη δώσεις καν θεραπεία. Το θέμα είναι ότι μια μέρα μπορεί ξαφνικά το πρόβλημα για κάποιο λόγο να διογκωθεί... Έτσι κι εμένα η Δάφνη μου...

Πριν από 3 μήνες περίπου εμφάνισε την πρώτη κρίση σε ηλικία 3 ετών και μετά από απελπισμένες προσπάθειες να την ζευγαρώσω.. Η γιατρός μου είπε ότι αν αργίσει να εμφανίσει όλα καλά! έτσι κι έγινε.. 2 μήνες μετά έκανε άλλη πολύ πολύ πιο έντονη, αλλά δεν ανησυχησα.. και μετά από 20 μέρες κι άλλη... Προσπαθούσα να μην την πιέζω και να μην την αγχώνω γιατί όντως το ψυχολογικό κομμάτι είναι πολύ βασικό. Χθές βράδυ όμως, υπέστη το μεγαλύτερο σοκ. 4 κρίσεις σε διάστημα λίγων ωρών.

Από αύριο ξεκινάμε θεραπείες και εξετάσεις. Και βέβαια είμαι της άποψης ότι οι θεραπείες χρειάζονται όταν το φαινόμενο είναι συχνό, γιατί οι συχνές κρίσεις μπορεί να οδηγήσουν σε δυσλειτουργία του σκύλου, σε σπάνιες περιπτώσεις το θάνατο (και λυπήθηκα πολύ με την ιστορία του φίλου μας που έζησε κάτι τέτοιο γιατί πραγματικά εχθές φοβήθηκα πολύ ότι θα το ζήσω και φαντάζομαι πως ένιωσε), να μην αναφέρω τους τραυματισμούς..

Μια χρήσιμη πληροφορία που δε διάβασα πουθενά αλλά την έμαθα από την κτηνίατρό μου σήμερα το πρωί, πολλές φορές οι επιληπτικές κρίσεις εντείνονται όταν το σκυλί είναι νηστικό γιατί παθαίνει υπογλυκαιμία. Όποιος έχει πρόβλημα με αραιές κρίσεις ας δοκιμάσει να ταίζει το σκύλο τους μικρά και συχνά γεύματα για να μη μένει το στομαχάκι άδειο.. και προσοχή να παίρνει από την τροφή όλα τα συστατικά που χρειάζεται για να είναι σαν οργανισμός ισορροπημένος. Κι εγώ ξεκινάω σήμερα να δοκιμάζω αυτό, γιατί μέχρι χθές την τάιζα μια την ημέρα, μπας και γλιτώσω άλλη μια ή άλλες πολλές κρίσεις σήμερα.

Εύχομαι σε όλους τους ομοιοπαθείς περαστικά, και υπομονή. Το λιγότερο που έχουμε να κάνουμε για τα πλάσματα που μόλις συνέρχονται από την κρίση μας κουνάνε την ουρά (!) είναι να τους δώσουμε δύναμη και να τους δείξουμε εμπιστοσύνη.. Μπορούν να ζήσουν καλά και με αυτό το πρόβλημα! Καλή μέρα σε όλους και να είστε όλοι καλά!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Περαστικά σας εύχομαι.
Έχω περίπτωση και εγώ επιληπτικού σκύλου αλλά με κρίσεις κάθε 3 μήνες περίπου, είναι 11 ετών τώρα και δεν της δώσαμε ποτέ θεραπευτική αγωγη. Σε ορισμένες περιπτώσεις κάνει 2 και 3 απανωτές κρίσεις αλλά μετά και πάλι περνάει μεγάλο διάστημα μέχρι την επόμενη.
Αυτό με το φαγητό το ακολουθώ κι εγώ γιατί μας το είχε συμβουλεύσει ο γιατρός μας ,επίσης μας είχε πει ότι την ώρα της κρίσης μπορούμε να του κάνουμε το τεστ που υπάρχει στα φαρμακεία και δείχνει το επίπεδο ζακχάρου για να δούμε αν πρόκειται τελικά για υπογλυκαιμικές κρίσεις. Δεν έχω καταφέρει να της το κάνω γιατί στην τελευταία της κρίση κοιμόμουν και ξύπνησα όταν είχε τελειώσει και κατάλαβα ότι είχε κρίση από την εικόνα του σκύλου.
Αυτό που προσέχω είναι να την κρατάω όταν είμαι μπροστά και να την ηρεμώ. Η φαρμακευτική αγωγή έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει να δίνεται για όλη την ζωή του σκύλου και σε συγκεκριμένες ώρες, αν γίνει κάποιο λάθος μπορεί να δώσει πολύ μεγάλη κρίση, μακάρι να μπορέσετε να την αποφύγετε.
 


Dafni Jack Russell

New Member
19 Μαρτίου 2012
3
0
SOS SOS SOS- Η Δάφνη μας νοσηλεύεται σε άσχημη κατάσταση από συνεχείς επιληπτικές κρίσεις! Τα πράγματα είναι δύσκολα...Ξέρει κανείς κανέναν γιατρό έμπειρο σε βαριές επιληψίες? Ρωτήστε τους γιατρούς σας παρακαλώ!
 




Dafni Jack Russell

New Member
19 Μαρτίου 2012
3
0
Είμαστε Αθήνα και αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται στο Αττικό Νοσοκομείο για να έχει 24 ωρη παρακολούθηση..όσο γίνεται
 


pmike

Member
18 Δεκεμβρίου 2011
22
2
SOS SOS SOS- Η Δάφνη μας νοσηλεύεται σε άσχημη κατάσταση από συνεχείς επιληπτικές κρίσεις! Τα πράγματα είναι δύσκολα...Ξέρει κανείς κανέναν γιατρό έμπειρο σε βαριές επιληψίες? Ρωτήστε τους γιατρούς σας παρακαλώ!
Κατερίνα ο δικός μου σκύλος είναι επιληπτικός περίπου 7 χρόνια με ρυθμό περίπου 2 φορές/έτος.
Ο δικός μου γιατρός αποφεύγει να του δώσει φαρμακευτική αγωγή διότι θεωρεί ότι η συχνότητα είναι πολύ χαμηλή και σταθερή όλα αυτά τα χρόνια.

Βέβαια έχει βρει την αιτία που σίγουρα θα του προκαλέσει επιληψία και αυτή ειναι κάποιες τροφές και κόκκαλα που διεγείρουν το έντερο και προκαλούν κολικούς άρα και επιληψία.
Απαγορεύοντας αυτές τις τροφές το σκυλί θα πάθει επιληψία 1 φορά το χρόνο ή στον 1,5.
Πάντως κάθε φορά που θα φάει κόκκαλο (όχι από εμάς βέβαια) είναι σίγουρο ότι στις 5 το πρωί θα έχουμε επεισόδιο.

Χωρίς να σε ζαλίζω άλλο σου έστειλα με pm τον γιατρό μου ο οποίος προσωπικά δεν γνωρίζω τι εμπειρία έχει στο θέμα απλώς εγώ προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος από τον χειρισμό του.

Περαστικά.
 


Antwnella

New Member
30 Μαϊου 2020
2
0
28
Καλησπέρα!!!έχω ένα ημίαιμο σκυλάκι το οποίο άρχισε ξαφνικά να χτυπάει τα δόντια του χωρίς να δαγκώνει κάτι...απευθύνθηκα αμέσως στον κτηνίατρο στέλνοντας πρώτα κάποιο βίντεο για να καταλάβει τι γίνεται...κάνοντας κάποιες εξετάσεις αίματος δεν βρήκε κάτι και η επόμενη κουβέντα του ήταν ότι είναι στα αρχικά στάδια επιληψίας!!!έχουμε ανησυχήσει πάρα πολύ...υπάρχει κάποιος με επιληπτικό σκυλάκι να μου πει τι να κάνω???ζουν φυσιολογικά???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf