Επιλογής έτοιμης ή φτιάχνει σιτρονέλας


victoras21

Active Member
9 Μαϊου 2015
29
5
30
Νικαια
Για σας και καλή Μεγαλοβδόμαδα να έχουμε.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πια είναι ποιο αποδοτική σιτρονέλας σιγκεκριμένα από αυτές τις δυο (AntiPhlebotome Citro ή Vio Health) και αν έχετε καμία καλλίτερη ιδέα για τα κουνούπια πείτε την.
Καμια για να φτιάξω μονος μου παίζει, η δεν θα είναι αποδοτική. Ενός ότι άμα πάρω αιθέριο ελαίο σιτρονέλας θα χρειαστώ και κάποιο άλλο συστατικό για να φτιάξω το σπρέι βεβαια θα την αλιόνα την σιτρονέλας με νερό. Αυτά προς το παρόν ευχαριστώ εκ των προταίρων
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ειχα προσπαθησει μονη μου να φτιαξω με αιθεριο ελαιο σιτρονελας, ειχα βρει και τις αναλογιες, αλλα οικονομικα δεν συμφερει καθολου! Για να φτιαξω τα 500ml του εμποριου, μου ειχε κοστισει πολυυυυυυ παραπανω. Δεν θυμαμαι ποσο, αλλα ηταν απογοητευτικο.
 
  • Like
Reactions: victoras21


victoras21

Active Member
9 Μαϊου 2015
29
5
30
Νικαια
Άρα να στραφώ στου εμπορείου. Σε ευχάριστο πωλεί για την απάντηση και θέλω τώρα να ρωτήσω τι από τις δυο μάρκες να πάρω οι να μου προτείνεται κάποια άλλη μάρκα. Εγώ πάντως του είχα πάρει το spray AntiPhlebotome Citro και ήμουνα ευχαριστημένος για τον σκύλο μου. Δεν τον ακούμπαγε τίποτα πέρσι που ήμουνα και Σαλαμίνα που έχει και πολλά κουνούπια, κοιμότανε και έξω. :)

Ο Δίας μου πάντως είναι καλυμμένος για 3 μήνες από το BRAVECTO 20-40kg. (Τσιμπούρια - ψήλους)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αφου τα εχεις δοκιμασει, μεινε εκει. Δεν υπαρχει λογος να τ' αλλαξεις, αφου εισαι ευχαριστημενος.
 


victoras21

Active Member
9 Μαϊου 2015
29
5
30
Νικαια
Ok άμα είναι θα παραμείνω σε αυτό το προϊόν.

Πάντως πείτε μου και εσείς τι Citronela βάζετε στο σκύλο σας.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Eukacid 2-3 σταγόνες από το πρωί και για την απογευματινή και βραδινή βόλτα εξονυχιστικό ψέκασμα-πέρασμα [ειδικά σε κοιλιά, πατούσια, αυτιά, μύτη κλπ] με antiphlebotome citro.
 
  • Like
Reactions: victoras21


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Εγώ αραιώνω αιθέρια έλαια (σιτρονέλλα, λεβάντα, δεντρολίβανο και ευκάλυπτο) σε νερό και μετά το ψεκάζω κάθε απόγευμα. Η αναλογία είναι 4-5 σταγόνες απο το καθένα σε 500-600ml νερο. Αυτή τη "συνταγή" την δανείστηκα απο ένα αλλο μέλος εδώ. Είμαι πολύ ικανοποιημένη, και επίσης συμφέρει οικονομικά. Τα αιθέρια έλαια κοστίζουν περίπου 5-6 ευρώ το ένα αλλά έχουν μεγάλη διάρκεια.
 
  • Like
Reactions: Shelly


victoras21

Active Member
9 Μαϊου 2015
29
5
30
Νικαια
Σας ευχάριστο για τις απαντήσεις σας. Εγώ το μόνο αιθέριο έλαιο που έχω είναι το tea tree. Κάνει tpt ή να το πετάξω?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αν θυμάμαι καλά, κάπου ειχα διαβάσει ότι το tea tree, είναι τοξικό για τα σκυλιά!

EDIT : Τωρα που το έψαξα στα γρήγορα, δεν βρήκα κάτι! Μπορει να κανω και λαθος.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Shelly and sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τώρα που το λες epial κι εγώ κάτι τέτοιο νομίζω (μπράβο μνήμη που έχεις πάντως!). Το μόνο που βρήκα είναι αυτό, έχει συζητηθεί κι αλλού, και φυσικά τώρα που το θέλω δεν το βρίσκω!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
καλά ε, μπήκα στη σελίδα της ταφάρμ (y) , την πλάκα μου έπαθα ! :coffee: σχεδόν τυφλώθηκα... :cry: τι καμμπάκ ο λάζαρος... εδώ και οι τυφλοί είδαν ! (ειδικά όταν πατάς το σκιπ/αριέλ)
δεν μπόρεσα να δω κάτι, αλλά αν είναι ελληνική εταιρία να την υποστηρίξουμε.. (y) (την έχει και ο Γαληνός (y) )
και η βιο χέλθ αν είναι και αυτή ελληνική μια χαρά (y) (ένας κουμάντος λέει & σια παρασκευαστής σκευάσματος) παρασκευαστής της δ.ο τέρα νόστα γερμανία ( δώστα όλα :love: )
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
  • Like
Reactions: sis


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
το αιθέριο έλαιο τεϊτόδεντρο είναι όντως τοξικό στα σκυλιά. τα παραπάνω αιθέρια έλαια που προτείνει η @maraki267 σιτρονέλλα, λεβάντα, δεντρολίβανο και ευκάλυπτο ισχύουν.Κ΄νουν δουλειά,έχουν αντικουνουπικές ιδιότητες.Θα πρόσθετα κ θυμάρι,γεράνι κ μέντα επίσης!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf