Επιλογή ακιτα απο εκτροφείο !!








Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Όταν θα μεγαλώσετε μια ψυχή που σε όλη του τη ζωή θα εξαρτάται από 'σας χρειάζεται κάτι περισσότερο από ένα στοίχημα με τον εαυτό σας.

Τουλάχιστον σάς συγχαίρω που κεντρίστηκε το ενδιαφέρον σας απ' το χαρακτήρα του και όχι απ' την εμφάνιση.

Φιλική συμβουλή: Η ομάδα 5 περιλαμβάνει τις ωραιότερες και δυσκολότερες φυλές, ειδικά αν δεν έχετε εμπειρία σκυλογονιού όσο και χειριστή άπαξ και η βόλτα είναι το 60% της συμβίωσης σας.

Προσωπικά δε μου αρέσει η έκφραση "σύγκριση φυλών" αλλά θέλω να υποθέσω πως είναι μόνο μια ατυχής έκφραση.
 






Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
εχετε να προτεινετε καποιον εκτροφεα??
Φιλε μου αρχικα καλως ηρθες στο φορουμ!
Θα βρεις πολλους εκτροφεις μεσω του ΚΟΕ αλλα και των εκθεσεων που διοργανωνει, απο εκει και περα ειναι στο χερι σου να κανεις μια σωστη ερευνα μεχρι να βρεις καποιον που θα εμπιστευτεις και θα σε εμπιστευτει με το κουταβι του.
Εδω μπορεις να διαβασεις τα βασικα για την σωστη επιλογη εκτροφεα:
Πως διαλεγω εκτροφεα;
Πως διαλεγω εκτροφεα; #2

Πριν προβεις στην αποκτηση ενος τετραποδου συντροφου, και επειδη η φραση σου "ειναι μια προκληση για μενα ο χαρακτηρας του" ειναι λιγο ανησυχητικη τοσο για εσενα οσο και για τη σχεση σου με τον σκυλο που πιθανον θα αποκτησεις, καλο θα ηταν να διαβασεις το ακολουθο νημα:
Ειμαι ετοιμος να υιοθετησω ζωο;
 
  • Like
Reactions: Grifos






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ έχω να πω 2 μόνο πράγματα...αφού από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις εμπειρία με Ακίτα..
α) καλό εκτροφείο για σωστό σκυλί και
β) καλό εκπαιδευτή για σένα και τον σκύλο
Καλή επιτυχία.
 
  • Like
Reactions: swtiros77


swtiros77

Member
13 Μαϊου 2015
8
0
34
εκτροφεα ειμαι αναμεσα σε κυριακου και βαζακα
τρ εκπαιδευτη δεν εχω βρει ακομα
εχετε να μ προτεινετε κατι?
 




Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
εκτροφεα ειμαι αναμεσα σε κυριακου και βαζακα
τρ εκπαιδευτη δεν εχω βρει ακομα
εχετε να μ προτεινετε κατι?
Αν εννοωεις τον Δ.Κυριακου εχει οντως μια απιστευτη γεννα απο 2 πολυ καλα σκυλια import απευθειας απο Ιαπωνια.
Εγω τον ειχα παρει απο τον Νικο τον Βαζακα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Ειτε παρεις απο αυτον ή οχι σου συστηνω να μιλησεις μαζι του για τα ακιτα να πας και απο εκει αν μπορεις να τα δεις απο κοντα.Δεν υπαρχει νομιζω αλλος στην Ελλαδα να σε κατατοπισει περισσοτερο για την ρατσα.Τωρα για γεννες γενικα δεν ξερω αλλα το επιπεδο τα τελευταια 2 χρονια εχει ανέβει εξαιρετικά.Πολλα σκυλια τα οποια βρίσκονται στην Ελλαδα μπορουν να σταθουν ισάξια σε ευρωπαϊκούς στίβους και να διακριθουν.
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Πρόσεξε μόνο κάτι μάγκες "μεσάζοντες" που δρουν ώς φιλικοί ενδιάμεσοι τάχα και προωθούν σκυλιά συγκεκριμένων εκτροφέων-κουταβεμπόρων. Η κομπίνα είναι καλοστημένη, μακρυά από καλοθελητές.
 


Chris75

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
20
0
Και γιατί να απευθυνθεί κάποιος για κουτάβι Ακίτα στον κάθε κ.Βαζάκα όταν μπορεί να πάει στην Ιαπωνία και να προμηθευθεί κουτάβι original Akita Inu από εκεί εκτροφείο ;

Μιας και είναι όνειρο ζωής το ταξίδι στην Ιαπωνία, έτσι σκοπεύω να πάρω κουτάβι, και αν μάλιστα ικανοποιεί συγκεκριμένες απαιτήσεις διαστάσεων (που ένα κουτάβι τις ικανοποιεί), μπορεί να μεταφερθεί στην καμπίνα του αεροσκάφους και να μην κοστίσει πολλά.

Έτσι, θα είμαι απολύτως σίγουρος για την προέλευση των Γιαπωνεζούλας μου, και δεν θα σκάω 2χίλιαρα στον εκάστοτε ενδιάμεσο. :)
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Και γιατί να απευθυνθεί κάποιος για κουτάβι Ακίτα στον κάθε κ.Βαζάκα όταν μπορεί να πάει στην Ιαπωνία και να προμηθευθεί κουτάβι original Akita Inu από εκεί εκτροφείο ;

Μιας και είναι όνειρο ζωής το ταξίδι στην Ιαπωνία, έτσι σκοπεύω να πάρω κουτάβι, και αν μάλιστα ικανοποιεί συγκεκριμένες απαιτήσεις διαστάσεων (που ένα κουτάβι τις ικανοποιεί), μπορεί να μεταφερθεί στην καμπίνα του αεροσκάφους και να μην κοστίσει πολλά.

Έτσι, θα είμαι απολύτως σίγουρος για την προέλευση των Γιαπωνεζούλας μου, και δεν θα σκάω 2χίλιαρα στον εκάστοτε ενδιάμεσο. :)
Το περίεργο είναι πως φαίνεται να μιλάς σοβαρά. Ελπίζω να έφταιγε η ώρα.
Γνωρίζεις τι θα πει μεσάζοντας ή ενδιάμεσος;
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Και γιατί να απευθυνθεί κάποιος για κουτάβι Ακίτα στον κάθε κ.Βαζάκα όταν μπορεί να πάει στην Ιαπωνία και να προμηθευθεί κουτάβι original Akita Inu από εκεί εκτροφείο ;

Μιας και είναι όνειρο ζωής το ταξίδι στην Ιαπωνία, έτσι σκοπεύω να πάρω κουτάβι, και αν μάλιστα ικανοποιεί συγκεκριμένες απαιτήσεις διαστάσεων (που ένα κουτάβι τις ικανοποιεί), μπορεί να μεταφερθεί στην καμπίνα του αεροσκάφους και να μην κοστίσει πολλά.

Έτσι, θα είμαι απολύτως σίγουρος για την προέλευση των Γιαπωνεζούλας μου, και δεν θα σκάω 2χίλιαρα στον εκάστοτε ενδιάμεσο. :)
Αν ειχε ο καθενας τη δυνατοτητα και τις διασυνδεσεις για να παει στην Ιαπωνια και να παρει ενα ακιτα καλυτερης ποιοτητας απο αυτα που υπαρχουν στην Ευρωπη,τοτε θα το εκανε.Το να πας στην Ιαπωνια "γυμνος στα αγγουρια" και χωρις να γνωριζεις προσωπικα συγκεκριμενους εκτροφεις δεν σημαινει τιποτα απολυτως,θα καταληξεις με ενα μετριας ποιοτητας(ενδεχομενως) σκυλο που θα τον εχεις χρυσοπληρωσει και το μονο πιστοποιητικο "ανωτεροτητας" του σκυλου σου θα ειναι οτι θα εχει ενα 100% akiho ή JKC pedigree,ενω στην ουσια μπορεις να παρεις αναλογης ποιοτητας σκυλι χωρις να βγεις απο την Ευρωπη.Δεν περιμενουν ολοι οι ιαπωνες εκτροφεις καποιους τυχαιους για να τους δωσουν τα καλυτερα κουταβια τους ενω εχουν μακροχρονη συνεργασια με μεγαλους ευρωπαιους εκτροφεις.Παρεμπιπτοντως τι σημαινει οριτζιναλ ακιτα ;

Φυσικα σου ευχομαι να πας στην Ιαπωνια,οπως και εγω θα ηθελα να παω καποια στιγμη,αλλα δεν σημαινει οτι αν παω θα παρω και ενα σκυλι μαζι μου με την ευκαιρια.
 
Last edited: