Επιλογή εκτροφείου για Ακίτα


sakis32

Member
5 Ιουλίου 2012
9
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΗ, ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΙΑΠΩΝΙΚΟ ΑΚΙΤΑ..ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ..ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟ..ΑΠΛΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ SAIT EINAI
Akita Nagi , ΚΑΙ ΖΕΥΓΑΡΩΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ
Akita Inu Pedigree
Akita Inu Pedigree..
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΕΚΕΙ..ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΗΜΟΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ..ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΑΣ ΤΗΝ ΛΕΩ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ?
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Θα σου πω τι βλέπω από τα Pedigree των γονέων που ΔΕΝ μου αρέσει...
Όποια σκυλιά δεν έχουν επωνυμία εκτροφείου κατά πάσα πιθανότητα είναι από ιδιώτες....
Αυτό σημαίνει οτί δεν έχει γίνει επιλεκτική εκτροφή....
Δηλαδή, 2 σκυλιά, καθαρόαιμα με Pedigree, ζευγαρώνουν, και ότι βγει βγήκε....
Αν δεις Pedigree από εκτροφείς Ελλάδας και Κύπρου....ΟΛΑ μα ΟΛΑ είναι από εκτροφεία...
Καλύτερες γραμμές, ποιο καθαρές και λογικά ποιο υγιείς....
Από τους τίτλους που βλέπεις πως έχουν οι γονείς, μην ψαρώνεις...

Αυτά στα λέω γιατί και η μητέρα του δικού μου είναι από σκυλί εκτροφέα Ελλάδος, Πρωταθλήτρια κτλ κτλ....
Ο Μπαμπάς ήταν από Serbia, όπως και ο σκύλος που θες να πάρεις, με πολλούς προγόνους ίδους...
Αυτό είναι το Pedigree του δικού μου.. -->
Akita Inu Pedigree

Απλά να σου πω, πως έχει Δυσπλασία και είναι και κρυψόρχης...
Και τα 2 είναι κληρονομικά, και τα 2 μου κόστισαν πολλά παραπάνω σε χρήμα από το κόστος αγοράς....

Η επιλογή είναι δικιά σου..
Απλά να ξέρεις πως παίρνεις ένα Ρίσκο, που δεν είμαι σίγουρος πως τα λεφτά που θα γλυτώσεις αν όντως το αξίζει...

Επίσης αν πάρεις από Ελληνα εκτροφέα θα μπορείς να μιλάς μαζί του στο τηλέφωνο για την παραμικρή απορία που σε προβληματίζει...Με τον άλλον, νομίζω θα το πάρεις, και μετά μην τον είδατε...
 


sakis32

Member
5 Ιουλίου 2012
9
0
Να σου πω την αληθεια καπως ετσι το σκεφτόμουν και εγω .Απλα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις ή μηπως ηξερε καποιος τον συγκεκριμενο εκτροφεα.Ειδικα για τον αρσενικο μου ειπε ενα σορό βραβεια και διακρισεις.Τωρα για τα χρηματα δεν ειναι ο κυριαρχικος παραγοντας αφου εχω αποφασισει οτι θα παρω απο εκτροφεα. Απλα με βολευε και η εποχη της γεννας του συγκεκριμενου.Ξερει καποιος κανενα αξιολογο εκτροφειο απο τις γειτονικες χωρες ?
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Κοίτα....Τον έχω ακουστά...Δεν μου είναι τελείως άγνωστος....
Τώρα για την ποιότητα, δεν είμαι σίγουρος...
Μπορεί να έχει και τα καλύτερα σκυλιά του κόσμου....Δεν ξέρω...Εγώ απλά την γνώμη μου είπα...Πάρε και άλλες....
Πάντως να πάει ένα Ακίτα σε έκθεση στην Σερβία π.χ. και να πάρει τίτλους δε λέει και πολλά...
Φαντάσου εκεί οι συμμετοχές είναι 2-3 σκυλιά....Για να πάει o "πρωταθλητής" του σε κανένα Ακίτα Cup που εκεί υπάρχουν 100+ συμμετοχές, να δούμε τι θα πάρει.... :)
Για αυτό σου λέω μη ψαρώνεις από τίτλους....
Από γειτονικές χώρες έχω ακούσει επίσης για την Sadra Perin...Έχω ακούσει και καλά και κακά λόγια....
Δε ξέρω....Δεν θα εμπιστευόμουν κάποια Βαλκανική χώρα για απόκτηση Ακίτα....Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και αξιόλογα εκτροφεία...
Νομίζω από όλα τα Βαλκάνια ο Βαζάκας είναι κορυφή....Με διαφορά....
Έχεις δει τις γραμμές του Βαζάκα??? Δεν συγκρίνονται...

Από εκεί και πέρα σε κάτι κοντινό θα πήγαινα Ιταλία...Που έχει ΠΟΛΛΑ εκτροφεία, άρα και μεγάλο ανταγωνισμό....Και αν ήθελα κάτι ποιο μακρινό θα πήγαινα Ισπανία...Στο Kensha...Βέβαια εκεί μιλάμε για τιμές που αγγίζουν ή και ξεπερνάνε τα 3000 Ευρώ...

Ότι πληρώνεις παίρνεις γενικά...
 


sakis32

Member
5 Ιουλίου 2012
9
0
Για πες μου μερικά αξιόλογα εκτροφεία στην Ιταλία με νορμάλ κόστος..Γιατί τα 3000 δεν τα φτάνω..Με τον δικό σου πως τα πάτε?Είσαι ευχαριστημένος από την ράτσα?
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Centro Cinofilo Casasaporito - Allevamento Akita, Shiba, Pensione - via Alpignano 47 Givoletto (TO) cel: 392 0656524

Αυτό είναι ένα που πάλι έχει πάλι το αυτί μου...ΑΛΛΑ από τιμές δεν έχω ιδέα...
Πολύ φοβάμαι οτί φτηνά δεν θα είναι ούτε αυτά...
Ψάξε στο Ακιτα Cup Akita Cup ποια εκτροφεία έχουν πάρει τίτλους και προσπάθησε να επικοινωνήσεις....
Γερμανία επίσης πολλά εκτροφεία, αλλά λογικά επίσης πολύ ακριβά...
Δεν το έχω ψάξει τόσο για να ξέρω τι παίζει προς τα εκεί...
Αν κάνεις έρευνα αγοράς και μάθεις πες και σε εμάς για να ξέρουμε... :)

Τώρα με τον δικό μου...Καλά τα πάμε...
Είναι "δύσκολα" σκυλιά έχε υπόψην...
Αν πας σε αρσενικό ακόμα ποιο "δύσκολα"....

Εφόσον έχεις μπει στο σωστό δρόμο να πας σε εκτροφείο, θα σου τα πει και ο εκτροφέας...
 


sakis32

Member
5 Ιουλίου 2012
9
0
Εχω μιλήσει με εκτροφείς στις εκθέσεις..Δεν σε βλέπω και πολύ ενθουσιασμένο όμως..Οταν εννοώ νορμάλ κόστος εννοώ κάπου στα 1400..
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Ο Βαζάκας "νομίζω" τα δίνει 1200.
Ο Τραϊκος "νομίζω" τα δίνει 1000.
Ο Τσίγκος ο Κύπριος "νομίζω" τα δίνει 1500.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από αυτές τις τιμές....
Οπότε γιατί δεν πας σε κάποιον από αυτούς και ψάχνεσαι για εξωτερικό???

Είμαι ενθουσιασμένος, αλλά δεν το δείχνω... :) Προσπαθώ να τονίσω τα αρνητικά της φυλής... :)
π.χ. Aν πιστεύεις πως θα έχεις ένα σκύλο που θα είναι "στρατιώτης"... Ξέχασε το....
Αν πιστεύεις πως θα έχεις ένα σκύλο που θα είναι μονίμως από πίσω σου...Ξέχασε το...
Αν πιστεύεις πως θα πας σε ένα παρκάκι και θα τον έχεις εκτός λουριού...Ξέχασε το...
Αν πιστεύεις πως θα αντέξει η ηλεκτρική σου σκούπα πάνω από χρόνο... Ξέχασε το... :-D
 
  • Like
Reactions: sok


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Και θα κάνω Copy-Paste μία άποψη που έχω διαβάσει, και λίγο-πολύ με αντιπροσωπεύει:
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!(Μην πιστεύετε εμένα, ψάξτε ,διαβάστε, ενημερωθείτε ΠΡΙΝ τον βάλετε σπίτι σας)

Κατ'εμε ανήκει στην κατηγορία των Jindo, Thai Bangkaew, Presa Canario, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Boerboel κ.α. , ίσως κάνει μικρότερη ζημιά από τα παραπάνω, αλλά κάνει.

Δεν ενδείκνυται για ανθρώπους που δεν είχαν ποτέ τους σκύλο, απλά γιατί δεν έχουν δει και αισθανθεί τα λάθη που κάνουμε όλοι μας στην διαπαιδαγώγηση του και πιθανόν δεν εντοπίζουν το συντομότερο τυχόν σημάδια παρεκκλίνουσας συμπεριφοράς.

ΟΚ, μπορεί ο Ακίτα να βγεί χαδιάρης και μπουνταλάς. ΜΠΟΡΕΙ....ΙΣΩΣ.....ΠΙΘΑΝΟΝ....
Υπάρχουν όμως και πολλές πιθανότητες να βγεί θηρίο, και τότε ποιος φταίει; Ο ιδιοκτήτης; Ο εκτροφέας; Ο εκπαιδευτής; Το σκυλάκι της κυρα-Μαριγώς απέναντι που γαυγίζει συνέχεια;

Κι αντε βρήκαμε ποιος φταίει, τώρα τι θα γίνει με τον σκύλο;
Το πρώτο βήμα λοιπόν είναι να επιλέξουμε ένα ισορροπημένο κουτάβι. Πως θα το κάνετε αυτό; Εκτροφείς, βιβλία, διαδικτυο.Αντε το βρήκαμε το κουτάβι, τώρα; Μερικοί βασικοί κανόνες που κάποιος πρέπει να ακολουθήσει στην διαπαιδαγώγηση ενός ακίτα: (κατά την γνώμη μου)

- ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ βία και αγριοφωνάρες! Υπάρχουν πολλές πιθανότητες μόλις καταλάβει την δύναμη του να σας γυρίσει μπούμερανγκ.

- ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ! Δεν τον ανθρωποποιούμε και δεν του συμπεριφερόμαστε σαν να ήταν.
- Το πιο ευχάριστο πράγμα στον κόσμο πρέπει να είναι η οικογένεια του ακίτα. Προσπαθήστε να μην συνδέσει δυσάρεστες εμπειρίες με τα άτομα της οικογένειας.

- Σταθερότητα, συνέπεια, οχι συναισθηματικές εξάρσεις κυρίως θυμού και αγανάκτησης που εκδηλώνουμε άσχημα.

Ο ακίτα δεν είναι ο χαζοβιόλης σκύλος που θα μας κάνει όλα τα χατίρια, είναι σαν φίλος, πρέπει να κερδίζουμε την εμπιστοσύνη του από 2 μηνών μέχρι 12 χρονών. Ολα αυτά περι κυριαρχίας και αρχηγού της αγέλης είναι παραμύθια της χαλιμας.

- Το ακίτα δεν είναι το καινούριο λούτρινο παιχνίδι των παιδιών. Πάρτε καλύτερα ένα Boxer που οι πιθανότητες λένε οτι θα βγεί καλύτερο κι από λούτρινο.

- Μην κάνετε υπερβολές σε τίποτε, στο παιχνίδι, στα χάδια, στο φαί, βούρτσισμα, όλα με μέτρο συνέπεια και τακτικότητα.

- Δημιουργήστε του εξάρτηση από εσάς και την οικογένεια σας, μην τον παρατήσετε όλη μέρα μόνο στο μπαλκόνι, στην αυλή, στον κήπο. Αυτό ενέχει τον κίνδυνο να ανεξαρτητοποιηθεί και πιστέψτε με οι συνέπειες ΔΕΝ θα είναι καλές.

- Τα κόλπα πάρτου το φαί για να μαθαίνει, και άλλοι παρόμοιοι τσαμπουκάδες καλύτερα να αποφεύγονται. Αυτός ο σκύλος ΔΕΝ είναι βλάκας, θα το πάρεις 1,2,3...20 φορές. Την 21 υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να καταλάβει το ηλίθιο παιχνίδι και να αντιδράσει άσχημα. (Το ίδιο ισχύει με παιχνίδια, μεζεδάκια, κ.α.)

- ΟΛΗ η οικογένεια ασχολείται με τον σκύλο, τον ταίζει, τον παίζει, τον βουρτσίζει κλπ

- Μαδάει 2 φορές τον χρόνο και μιλάμε για χνουδόμπαλες όχι αστεία. Τον υπόλοιπο καιρό , μαζί με τα χαδάκια ένα βουρτσισματάκι είναι μια χαρά.

- Αν μενετε σε σπίτι με κήπο, κάτι χαζοφράχτες 1.80μ τους έχει για την πλάκα και ισως ο ταχυδρόμος ΔΕΝ θα ξαναχτυπήσει ουτε 1 φορα.

- Τα παιδιά των φίλων, οι γείτονες και οποιοσδήποτε "ξένος" δεν πρέπει να μένει μόνος του με τον ακιτούλη μας.
Αφού τελειώσαμε με τα "εν οικω" , πάμε στα "εν δήμω".

- Κοινωνικοποίηση, Κοινωνικοποίηση, Κοινωνικοποίηση, Κοινωνικοποίηση μέχρι να πεθάνει. Με ισορροπημένα ζώα κατά προτίμηση, μην τρέξετε στο πάρκο να δουν οι σκυλοφίλοι σας τον νέο ακιτάκο. Προχωρήστε σταδιακά. Πριν κάνει νέες γνωριμίες βεβαιωθείτε ότι ο σκυλάκος που θα του μυρίσετε τον πισινό δεν είναι επιθετικός. Κάτι σκυλάκια τύπου Jack Russel που δαγκώνουν ότι βρουν σίγουρα δεν θα φύγουν αρτιμελή.

- Bite Inhibition , οσο είναι μικρούλης βρείτε κουτάβια να παίζει μαζί τους και να μάθει να μην δαγκώνει σαν κροκόδειλος.

- Οχι δεν εχει πλάκα να κυνηγάει τις γάτες. Το prey drive είναι ισχυρό στην συγκεκριμένη ράτσα και ΔΕΝ πρέπει να το ενισχύουμε περισσότερο. Ισως κάποια στιγμή αυτός που θα τρέχει να είναι το ανηψάκι σας , και σίγουρα δεν θα σας άρεσε να το σβερκώσει ο κατά τα άλλα γλυκύτατος ακιτάκος.

- Θελει βολτίτσα, δεν ανήκει στους υπερενεργητικούς σκύλους (βλ. Jack Russel που λεγαμε) αλλά χρειάζεται εκτόνωση. Αν δεν εκτονωθεί έξω, σίγουρα θα βρεί τον τρόπο στην τραπεζαρία, στο σαλόνι. Κρατήστε του το ενδιαφέρον, βαριέται γρήγορα , μα πολύ γρήγορα.

- Αν θελετε τον σκυλάκο που θα φέρνει συνέχεια το μπαλάκι.....άσε δεν κάνει ο ακίτα.

Εκπαίδευση.

- Πρώτο και κύριο που πρέπει να μάθει (αν το μάθει ποτέ) : "Ασε ότι κάνεις και έλα σε μένα. ΤΩΡΑ!"
- Αστο! (Η καινούρια γόβα του Χαραλά δεν είναι το νεο chew toy!)
- Μείνε!Αυτά.

Κι οπως είπα και στην αρχή, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, εσείς ερευνήστε το θέμα ακίτα ΠΡΙΝ τον φέρετε σπίτι.
 
Last edited:




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Δεν είναι δικά μου... Τα έχω κλέψει από αλλού, αλλά σε γενικές γραμμές συμφωνώ...
Λέει αλήθειες, και καλό είναι όσοι σκοπεύουν να πάνε σε αυτή τη φυλή να τα έχουν υπόψην...
Να μη μένουν μόνο στο περιτύλιγμα που είναι όμορφο...
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
ΤΟΣΟ δυσκολα ειναι τα ακιτα????? :eek: Οχι οτι ειχα σκοπο να παρω αν και ειναι ομορφα σκυλια αλλα δεν ηξερα οτι εχουν τετοιο χαρακτηρα. Σιγουρα παντως δεν ειναι σκυλι για μενα γιατι δεν μαρεσει που ειναι τοσο ανεξαρτητος. Εσενα tsimarkgr ποσο χρονων ειναι? Σε ακουει? Στην φωτο στο avatar τον εχει ελευθερο? :p Ρωταω γιατι μαρεσει να μαθαινω διαφορα για τις ρατσες!! Σορρυ για το off topic .
sakis32 δεν ξερω εκτροφεια για ακιτα αν κι εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον Βαζακα :D Γιατι θελεις οπωσδηποτε απο το εξωτερικο?
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Εμένα ο δικός μου είναι 14 μηνών. Με ακούει, καταλαβαίνει τι θέλω να κάνει..Αλλά δεν το κάνει!!! :-D
Πολύ Πείσμα...!!
Εντάξει τον δουλεύω και σε εκπαιδευτή εδώ και λίγο καιρό και έχουμε μια κάποια βελτίωση....
Πάντως αν δεν θέλει να το κάνει, ΔΕΝ θα το κάνει τον κόσμο ανάποδα να γυρίσεις...Δεν χαμπαριάζει...

Ελεύθερος στο Avatar δεν είναι, είναι με Flexi....
(Αλλά μην το πολυφωνάζουμε γιατί αν το μάθει ο εκπαιδευτής μου θα μου το φορέσει κολάρο. Για τώρα δεν θέλει Flexi...)

Τον είχα αφήσει ελεύθερο ξανά σε βουνό, χωρίς κόσμο...Γενικά φεύγει μπροστά για να εξερευνήσει...Αλλά κοιτάει και πίσω να δει αν ερχόμαστε...Απλά στο βουνό μια φορά είχε πιάσει μυρωδιά ένα ζαρκάδι και το πήρε στο κυνήγι και μαζί και εγώ από πίσω...(Τρέχει γρήγορα το ρημάδι)
Οπότε το Off-Leash, τουλάχιστον για μένα δεν παίζει...Ίσως αν μεγαλώσει και άλλο και δώσει και το OK ο εκπαιδευτής...Μου είπε θα το ξανασυζητήσουμε πάλι όταν πάει 2,5 - 3 χρονών...Μέχρι τότε ούτε λεπτό εκτός λουριού...

Πάντως με ανθρώπους είναι πολύ φιλικός... Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα...
Πρόβλημα αντιμετώπιζα και αντιμετωπίζω με ενήλικους σκύλους ίδιου φίλου....(Αρσενικούς)...
Τουλάχιστον όποιον δεν τον έχει ξαναδεί και νιώσει απειλή....
Με θηλυκά, κουτάβια και στειρωμένα δεν έχει δείξει να έχει πρόβλημα...
Παλιά κάποια Ακίτα τα χρησιμοποιούσαν και για κυνομαχίες...Οπότε έχουν και λίγο από αυτό στα γονίδια τους....

Ο Βαζάκας ξέρω πως εκτός από μορφολογία δίνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ έμφαση και στον χαρακτήρα. Να βγαίνουν ποιο
ισορροπημένοι χαρακτήρες....Να βελτιώσει τη φυλή...
(Πολύ διαφήμιση του κάναμε..!!! :) )

Αντιθέτως έχω ακούσει για πολλά Pet Shopάδικα Ακίτα που έχουν φάει πολύ κόσμο...Εντάξει, εν μέρει φταίει και ο κόσμος που νομίζουν ότι είναι λούτρινα....

 
  • Like
Reactions: sok


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...(Αλλά μην το πολυφωνάζουμε γιατί αν το μάθει ο εκπαιδευτής μου θα μου το φορέσει κολάρο. Για τώρα δεν θέλει Flexi...
Επιτρέπεις?

Αν και θα είναι λιγάκι off-topic...:cool:
 


sakis32

Member
5 Ιουλίου 2012
9
0
Απλα επειδη αυτο το καλοκαιρι θα πραγματοποιήσω ενα μικρο ταξιδι στα βαλκανια ειπα μηπως έβρισκα καποιο καλο εκτροφειο και σε χαμηλοτερες τιμες.Το ξερω οτι ο κ.Βαζακας εχει τρομερα σκυλια τα εχω δει σε εκθεσεις άλλωστε.Με αυτα που διαβαζω σκεφτομαι οτι θα ειναι σαν να εχω πρωτη φορα ξανα σκυλο αφου ουδεμια σχεση εχει με Γ.Π.
Φιλε Tsimak το εκτροφειο στην Ιταλια εχει κουταβια διαθεσιμα απο αυτο το ζευγαρι εχεις αποψη?
Centro Cinofilo Casasaporito - Allevamento Akita, Shiba - Pensione
Centro Cinofilo Casasaporito - Allevamento Akita, Shiba - Pensione
 




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Απλα επειδη αυτο το καλοκαιρι θα πραγματοποιήσω ενα μικρο ταξιδι στα βαλκανια ειπα μηπως έβρισκα καποιο καλο εκτροφειο και σε χαμηλοτερες τιμες.Το ξερω οτι ο κ.Βαζακας εχει τρομερα σκυλια τα εχω δει σε εκθεσεις άλλωστε.Με αυτα που διαβαζω σκεφτομαι οτι θα ειναι σαν να εχω πρωτη φορα ξανα σκυλο αφου ουδεμια σχεση εχει με Γ.Π.
Φιλε Tsimak το εκτροφειο στην Ιταλια εχει κουταβια διαθεσιμα απο αυτο το ζευγαρι εχεις αποψη?
Centro Cinofilo Casasaporito - Allevamento Akita, Shiba - Pensione
Centro Cinofilo Casasaporito - Allevamento Akita, Shiba - Pensione
Μορφολογικά, με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω, μου φαίνονται πολύ καλύτερα από αυτά του εκτροφείου της Σερβίας.
Τώρα δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.....Αν μιλήσεις με τον εκτροφέα, και ακόμα καλύτερα αν τον επισκεφτείς, δεις εγκαταστάσεις, μιλήσεις και γενικά σου "κάνει" σαν άνθρωπος....go for it...
Ρώτα επίσης για εξετάσεις γονέων για κληρονομικές ασθένειες....Τι έχει κάνει...Τι έχει δει με τα χρόνια...

Και πριν το αποκτήσεις, ρώτα και τον Βαζάκα τη γνώμη του...Νομίζω έχει πάρει και αυτός σκύλο από εκεί...Ο Βαζάκας δεν είναι άνθρωπος που θα το δει ανταγωνιστικά...Ίσα ίσα θέλει να έρθουν καλά σκυλιά στην Ελλάδα...Θα σου μιλήσει αντικειμενικά, επειδή είναι και κριτής σε εκθέσεις....
Έστω στειλτου ένα μήνυμα στο FB....Θα δεις...Θα σου απαντήσει....

(Υ.Γ. Από τιμή?? Πάει πολύ ψηλά???)
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Ο Αρσενικός είναι και European Hozonkai CH 2010.

Οπότε μάλλον τούμπανο ο Μπαμπάς...!!!!

Της μαμάς το Pedigree δεν το βρήκα...
 
Last edited:


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εμένα ο δικός μου είναι 14 μηνών. Με ακούει, καταλαβαίνει τι θέλω να κάνει..Αλλά δεν το κάνει!!! :-D
Πολύ Πείσμα...!!
Εντάξει τον δουλεύω και σε εκπαιδευτή εδώ και λίγο καιρό και έχουμε μια κάποια βελτίωση....
Πάντως αν δεν θέλει να το κάνει, ΔΕΝ θα το κάνει τον κόσμο ανάποδα να γυρίσεις...Δεν χαμπαριάζει...

Ελεύθερος στο Avatar δεν είναι, είναι με Flexi....
(Αλλά μην το πολυφωνάζουμε γιατί αν το μάθει ο εκπαιδευτής μου θα μου το φορέσει κολάρο. Για τώρα δεν θέλει Flexi...)

Τον είχα αφήσει ελεύθερο ξανά σε βουνό, χωρίς κόσμο...Γενικά φεύγει μπροστά για να εξερευνήσει...Αλλά κοιτάει και πίσω να δει αν ερχόμαστε...Απλά στο βουνό μια φορά είχε πιάσει μυρωδιά ένα ζαρκάδι και το πήρε στο κυνήγι και μαζί και εγώ από πίσω...(Τρέχει γρήγορα το ρημάδι)
Οπότε το Off-Leash, τουλάχιστον για μένα δεν παίζει...Ίσως αν μεγαλώσει και άλλο και δώσει και το OK ο εκπαιδευτής...Μου είπε θα το ξανασυζητήσουμε πάλι όταν πάει 2,5 - 3 χρονών...Μέχρι τότε ούτε λεπτό εκτός λουριού...

Πάντως με ανθρώπους είναι πολύ φιλικός... Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα...
Πρόβλημα αντιμετώπιζα και αντιμετωπίζω με ενήλικους σκύλους ίδιου φίλου....(Αρσενικούς)...
Τουλάχιστον όποιον δεν τον έχει ξαναδεί και νιώσει απειλή....
Με θηλυκά, κουτάβια και στειρωμένα δεν έχει δείξει να έχει πρόβλημα...
Παλιά κάποια Ακίτα τα χρησιμοποιούσαν και για κυνομαχίες...Οπότε έχουν και λίγο από αυτό στα γονίδια τους....

Ο Βαζάκας ξέρω πως εκτός από μορφολογία δίνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ έμφαση και στον χαρακτήρα. Να βγαίνουν ποιο
ισορροπημένοι χαρακτήρες....Να βελτιώσει τη φυλή...
(Πολύ διαφήμιση του κάναμε..!!! :) )

Αντιθέτως έχω ακούσει για πολλά Pet Shopάδικα Ακίτα που έχουν φάει πολύ κόσμο...Εντάξει, εν μέρει φταίει και ο κόσμος που νομίζουν ότι είναι λούτρινα....


Απο οτι καταλαβαινω δηλαδη ειναι πολυ ανεξαρτητα!! Εγω οταν της πω μια εντολη θελω να την κανει γιατι ετσι ειναι δεν εχει αν θελει :p Αλλα αλλο σκυλι η δικια μου και αλλο τα ακιτα. Αν και ειναι πολυ ωραια σκυλια (ορισμενα :mrgreen: ) πχ ο δικο σου φαινεται κουκλος αλλα πχ τα αλλα δυο σκυλια απο την ιταλια δεν μαρεσει το αρσενικο που "δεν εχει ματια". Σε χαρακτηρα εχοει διαφορα αμερικανικο απο ιαπωνικο? Ελπιζω ομως οποιος περνει αυτο το σκυλι να μην το περνει επιρεασμενος απο το Hachiko δεν λεω για σενα ετσι?! γενικα λεω :D
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
τα αλλα δυο σκυλια απο την ιταλια δεν μαρεσει το αρσενικο που "δεν εχει ματια". Σε χαρακτηρα εχοει διαφορα αμερικανικο απο ιαπωνικο?
Όσο ποιο "σχιστά" τα μάτια τόσο το καλύτερο μορφολογικά... :-D Αλλά, γούστα είναι αυτά....
Τον πιέζει με το λουρί για να φαίνονται ακόμα ποιο σχιστά στη φωτογραφία...Έτσι τα παρουσιάζουν σε εκθέσεις... :)
Τα Αμερικάνικα είναι ποιο μεγαλόσωμα αλλά πολλοί πιστεύουν πως είναι ποιο εύκολα εκπαιδεύσιμα....
Το "ανεξάρτητο" το έχουν και τα 2....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf