Επιλογη αμπουλας η κατι αλλο;


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Εχω μπερδευτη και θελω την βοηθεια σας..αμπουλα;κολαρο;bravecto? Η καποιο sprey? Επισης για το κουνουπι τι εχετε να προτεινεται;μιλαω για labrador 17 μηνων αρσενικο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Κάνε μια αναζήτηση.
Εχει μόλις πρόσφατα, σχετικά θέματα!
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Οσο αφορα το κουνουπι;τι εχετε να προτεινεται;διαβαδσα σχετικα με το χαπι και την αμπουλα.αλλα μαλλον θα συνεχισω με αμπουλα.καθως λενε οτι ειναι πολυ δυνατο;βεβαια ο κτηνιατρος μου περσυ του ειχε δωσει bravecto οπως ειδα στο βιβλιαριο..αλλα παλι δεν ξερω..για το κουνουπι καπιο σκευασμα;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Για το κουνουπι (σκνιπα) εγω προτεινω :

1) Αdvantix αμπουλα (για τα κιλα του σκυλου σου) καθε 20-30 ημερες
και (οχι ή)
2) Scalibor περιλαιμιο (για το λαιμο του σκυλου σου) με αλλαγη καθε 2-3 μηνες
και (οχι ή)
3) Ψεκασμα με Antiphlebotome Citro (ή αλλο σπρει σιτρονελας/ευκαλυπτου) , πρωι και βραδυ

Μεγαλη προσοχη αν ο σκυλος μενει μονιμα εξω / βρεχεται συχνα κλπ .
Καλο για σενα και το σκυλο να χρησιμοποιεις και οικιακα αντικουνουπικα (ταμπλετες,υγρα,φιδακια κλπ) οταν αραζετε τα βραδια στο μπαλκονι ή τον κηπο.

Το σκυλι εχει κανει εξετασεις καλαζαρ ? Αν οχι, να κανει τωρα και ξανα τον επομενο Νοεμβριο.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Μπορω να βαλω 2 αμπουλες ταυτοχρονος?δηλαδη για κουνουπια και για αλλα εντομα?
γιατι του βαζω καθε μηνα front line combo spot-on kαι σκεφτομαι κατι απο τα παραπανω για το κουνουπι..του δινω και ενα χαπι για ενδοπαρασιτα το drontal εαν θυμαμαι καλα..??καλο η να το αλλαξω?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το drontal δεν έχει καμία σχέση με την προφύλαξη του ζώου από τα εξωτερικά παράσιτα. Είναι για τα εσωτερικά...

Εγώ δεν θα έβαζα δύο αμπούλες ταυτόχρονα για κανένα λόγο!πολύ χημικό...Εαν δεν ήμουν ευχάριστημενη από αυτή που χρησιμοποιουσa θα δοκίμαζα μια άλλη...
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
δοξα τον θεο κανενα προβλημα δεν εχω μεχρι στιγμης.απλα εδω διαβασα που λετε κατι ξεχωριστο για εξωπαρασιτα και κατι ξεχωριστο για σκνιπα?σαφως και εγω δεν θελω κατι το πολυ χημικο,λετε δηλαδη να του δινω αμπουλα για αλλα εντομα και σπρευ (πρωι βραδυ) για σκνιπα?αυτο ειναι λιγοτερο χημικο ή περιλαιμιο (για σκνιπα)?
Tricky οσο αφορα τις εξετασεις καλαζαρ οχι δεν εχω κανει..
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
δοξα τον θεο κανενα προβλημα δεν εχω μεχρι στιγμης.απλα εδω διαβασα που λετε κατι ξεχωριστο για εξωπαρασιτα και κατι ξεχωριστο για σκνιπα?σαφως και εγω δεν θελω κατι το πολυ χημικο,λετε δηλαδη να του δινω αμπουλα για αλλα εντομα και σπρευ (πρωι βραδυ) για σκνιπα?αυτο ειναι λιγοτερο χημικο ή περιλαιμιο (για σκνιπα)?
Tricky οσο αφορα τις εξετασεις καλαζαρ οχι δεν εχω κανει..
Λοιπον για να μη μπερδευεσαι :

Για τα εξωπαρασιτα (ψυλλους, τσιμπουρια) και τη σκνιπα θα χρησιμοποιεις το Advantix (αμπουλα που τη βαζεις στη ραχη του ζωου) και το Scalibor (λουρακι που μπαινει στο λαιμο), στα διαστηματα που σου ανεφερα παραπανω. Σαν εξτρα προστασια , θα ψεκαζεις το ζωο με καποιο εντομοαπωθητικο,φυτικο spray για κουνουπια/σκνιπες ειδικα για σκυλους.
Η αμπουλα Advantix θα αντικαταστησει την αμπουλα Frontline που τωρα βαζεις καθως το Advantix παρεχει την ιδια προστασια με τη Frontiline και επιπροσθετα προστατευει απο σκνιπες .

Επισης, να κανεις εξετασεις του σκυλου για καλαζαρ (προκαλειται απο σκνιπα) και ερχιλια (προκαλειται απο τσιμπουρια) ...αν εισαι Αθηνα, μπορεις να πας με το σκυλο στο Παστερ και να τις κανεις εκει (κοστος 40 ευρω περιπου και για τις δυο)... Οι εξετασεις αυτες θα γινονται τουλαχιστον ετησιως ανεξαρτητα απο τα προστατευτικα μετρα καθως τιποτε δε μπορει να προστατευσει 100% ενα σκυλο απο σκνιπες (και τσιμπουρια)

Τα παραπανω μπορεις να τα συζητησεις με τον κτηνιατρο που παρακολουθει το σκυλο σου καθως εγω ειμαι απλα ενα nickname και μπορει να ειμαι παρανοικος :)

Για τα ενδοπαρασιτα (ασκαριδες, αγκυλοστοματα, κεστωδη,τριχουροι) , δινουμε χαπι απο το στομα, οπως το Drontal, συνηθως ανα τριμηνο. Επισης να το συζητησεις με τον κτηνιατρο σου.
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Ναι σαφως τα συζηταω απλα και εδω παιρνω γνωμες και γρνικα μαθαινω για αυτο και οι συζητησεις..οσο αφορα το κωλαρο του ειχα παλια και επειδη φαγουριζετε καποιες φορες το ειχε κοψει και το ειδε για παιχνιδι και το εφαγε.αλλα εβγαλε απο τα κοπρανα κομματια αλλα απο εμμετο καθως επαθε δηλητηριαση(το ειχα παει στο γιατρο)και απο τοτε φοβαμαι.λετε να προσπαθησω;
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Εμένα μου είπε ο γιατρός να της δώσω το Bravecto,όταν τον ρώτησα για αμπούλα και λουράκι μου είπε ότι αφού της έδωσα το χάπι δε χρειάζεται.Εγώ όμως της πήρα και το Scalibor αλλά θα της το φορέσω όταν είναι να πάμε στο εξοχικό το Πάσχα.Θέλω να ρωτήσω,μήπως όταν τη βγάζω βόλτα πρέπει να τη ψεκάζω με κάποιο σπρευ σιτρονέλας και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;Κάπου έχω δει και αυτό...http://www.pet4u.gr/eukacid-20ml.html !!!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εμένα μου είπε ο γιατρός να της δώσω το Bravecto,όταν τον ρώτησα για αμπούλα και λουράκι μου είπε ότι αφού της έδωσα το χάπι δε χρειάζεται.Εγώ όμως της πήρα και το Scalibor αλλά θα της το φορέσω όταν είναι να πάμε στο εξοχικό το Πάσχα.Θέλω να ρωτήσω,μήπως όταν τη βγάζω βόλτα πρέπει να τη ψεκάζω με κάποιο σπρευ σιτρονέλας και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;Κάπου έχω δει και αυτό...http://www.pet4u.gr/eukacid-20ml.html !!!
To Bravecto ΔΕΝ προστατευει απο τη σκνιπα ... προστατευει απο ψυλλους και τσιμπουρια (προφανως εξισου καλα με τις αμπουλες) . Eπομενως ο γιατρος σου καπως πρεπει να καλυψει το σκυλο σου απο τις σκνιπες (=καλαζαρ) που εγω τις θεωρω ως το μεγαλυτερο κινδυνο για το σκυλο στις μερες μας.

Το Eukacid πρεπει να ειναι καλο αλλα εχει εντονο αρωμα (εως ανυποφορο) . Το χρησιμοποιω και εγω σε εκτακτες περιπτωσεις αφου η συσκευασια/εφαρμογη του ειναι βολικη εναντι των spray σιτρονελας (μπορεις να το εχεις μαζι σου το βραδυ, στην παραλια κλπ )

Για spray, εγω χρησιμοποιω το ANTIPHLEBOTOME CITRO αλλα φανταζομαι πως τα περισσοτερα φυτικα spray των pet shops πανω-κατω τα ιδια ειναι (οχι του Jumbo βεβαια ...:) )
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
To Bravecto ΔΕΝ προστατευει απο τη σκνιπα ... προστατευει απο ψυλλους και τσιμπουρια (προφανως εξισου καλα με τις αμπουλες) . Eπομενως ο γιατρος σου καπως πρεπει να καλυψει το σκυλο σου απο τις σκνιπες (=καλαζαρ) που εγω τις θεωρω ως το μεγαλυτερο κινδυνο για το σκυλο στις μερες μας.

Το Eukacid πρεπει να ειναι καλο αλλα εχει εντονο αρωμα (εως ανυποφορο) . Το χρησιμοποιω και εγω σε εκτακτες περιπτωσεις αφου η συσκευασια/εφαρμογη του ειναι βολικη εναντι των spray σιτρονελας (μπορεις να το εχεις μαζι σου το βραδυ, στην παραλια κλπ )

Για spray, εγω χρησιμοποιω το ANTIPHLEBOTOME CITRO αλλα φανταζομαι πως τα περισσοτερα φυτικα spray των pet shops πανω-κατω τα ιδια ειναι (οχι του Jumbo βεβαια ...:) )
Αφού της έδωσα το χάπι μπορώ να της βάλω και την αμπούλα;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπέρα εχω δώσει το χάπι
Milbemax και βάζω και καθε μήνα frontline Αμπούλα.χρειαζεται κάτι άλλο τωρα;;;οπως κολάρο η κάποιο σπρέι για κουνούπια σκνίπα κλπ;;;;;;αν ναι θα ήθελα την γνώμη σας.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Τώρα χρειάζονται όλα στο φουλ... και κολάρο και αμπούλα και βραδυνο ψεκασμό και φιδάκια πιο μετά στο μπαλκόνι και το σταυρό μας να κάνουμε...
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Τώρα χρειάζονται όλα στο φουλ... και κολάρο και αμπούλα και βραδυνο ψεκασμό και φιδάκια πιο μετά στο μπαλκόνι και το σταυρό μας να κάνουμε...
Καλημέρα Μαρθα & Σίλβα.ειναι εύκολο να μου πεις ποιο κολάρο και ποιο για να ψεκάζω;;;;;;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αυτό είναι κυρίως θέμα δικής σου επιλογής αλλά και τι κάθεται καλά στο σκυλάκι σου. Εγώ πχ της βάζω scalibor κολάρο, ξέρω όμως ότι σε αρκετά σκυλάκια πέφτει βαρύ...

Όσο για το ψεκασμό, ένα σπρέι σιτρονέλας για σκύλους αρκεί. Αν έχει μέσα και tea tree oil λένε είναι ακόμα καλύτερο.

Μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα μόνη σου με αιθέρια έλαια. Διαλύεις μέσα σε νεράκι μερικές σταγόνες από έλαιο σιτρονέλας, λεβάντας, εύκαλυπτου και ψεκάζεις το σκυλάκι ή του φοράς ένα μαντήλι που έχει μπόλικο πάνω..
(Εγώ χρησιμοποιώ νερό ξύδι και λεβάντα για το καθάρισμα της,δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αντίκουνούπικο, οπότε δεν ξέρω να σου πω αναλογίες ακριβώς, κάνε μια αναζήτηση αν επιλέξεις αυτή την οδό)
 
  • Like
Reactions: elpinor


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Καλησπέρα εχω δώσει το χάπι
Milbemax και βάζω και καθε μήνα frontline Αμπούλα.χρειαζεται κάτι άλλο τωρα;;;οπως κολάρο η κάποιο σπρέι για κουνούπια σκνίπα κλπ;;;;;;αν ναι θα ήθελα την γνώμη σας.
Διαβασες τα παραπανω posts αυτου του θεματος και σου εμειναν αποριες ?? :unsure:
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Αυτό είναι κυρίως θέμα δικής σου επιλογής αλλά και τι κάθεται καλά στο σκυλάκι σου. Εγώ πχ της βάζω scalibor κολάρο, ξέρω όμως ότι σε αρκετά σκυλάκια πέφτει βαρύ...

Όσο για το ψεκασμό, ένα σπρέι σιτρονέλας για σκύλους αρκεί. Αν έχει μέσα και tea tree oil λένε είναι ακόμα καλύτερο.

Μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα μόνη σου με αιθέρια έλαια. Διαλύεις μέσα σε νεράκι μερικές σταγόνες από έλαιο σιτρονέλας, λεβάντας, εύκαλυπτου και ψεκάζεις το σκυλάκι ή του φοράς ένα μαντήλι που έχει μπόλικο πάνω..
(Εγώ χρησιμοποιώ νερό ξύδι και λεβάντα για το καθάρισμα της,δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αντίκουνούπικο, οπότε δεν ξέρω να σου πω αναλογίες ακριβώς, κάνε μια αναζήτηση αν επιλέξεις αυτή την οδό)
Σε ευχαριστω πολυ.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Διαβασες τα παραπανω posts αυτου του θεματος και σου εμειναν αποριες ?? :unsure:
Όλοι σχεδόν έχουν δώσει bravecto.δεν εχω απορίες απλα επειδή εχω δώσει άλλο χάπι εγω που δεν γνωρίζω και 100%ζητησα την γνώμη σας.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Όλοι σχεδόν έχουν δώσει bravecto.δεν εχω απορίες απλα επειδή εχω δώσει άλλο χάπι εγω που δεν γνωρίζω και 100%ζητησα την γνώμη σας.
Αλλη δουλεια κανει το bravecto και αλλη δουλεια κανει το milbemax που δινεις εσυ.

Το bravecto ειναι ενα νεο φαρμακο για εξωπαρασιτα (τσιμπουρια/ψυλλος) που τα ''αντιμετωπιζει'' εκ των εσω (σε αντιθεση με τις αμπουλες που εχουν εξωτερικη χρηση).
Το ''προβλημα'' με το bravecto ειναι πως δεν αντιμετωπιζει το προβλημα της σκνιπας (=καλαζαρ) , για το οποιο θα χρειαστουν τα μετρα που αναφερονται παραπανω.

Το Μilbemax ειναι χαπι για ενδοπαρασιτα (αντιστοιχο του drontal που αναφερθηκε παραπανω με εξτρα προστασια για τη διροφιλαρίωση αλλα πρεπει να δινεται μονο με κτηνιατρικη συμβουλη και να προηγειται εξεταση του ζωου για διροφιλαριωση πριν την πρωτη χορηγηση)
 
  • Like
Reactions: manolo