Επιλογη αμπουλας η κατι αλλο;


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ερώτηση:τι εννοείται οταν λέτε να γίνει σωστή εφαρμογή σε κολάρο και αμπούλα;;;;;;υπάρχει κάποια διαδικασία;;;;;γιατι σημερα αγόρασα το σκσλιμπορ και αυριο θα της το φορέσω,ομως την αμπούλα ειναι να της την βάλω 20 Απριλίου.
Πειράζει;;;;πρέπει να τα βάλω μαζι και τα δυο;;;;
 


Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
Α! Θα το δοκιμάσω αυτό με τον δυόσμο, μ'άρεσε :rolleyes:
Θα το ψάξω για την Vectra3D για να μην έχω κανά τρελό και τρελαθώ εγώ μετά.

Σ'ευχαριστώ πολύ.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ερώτηση:τι εννοείται οταν λέτε να γίνει σωστή εφαρμογή σε κολάρο και αμπούλα;;;;;;υπάρχει κάποια διαδικασία;;;;;γιατι σημερα αγόρασα το σκσλιμπορ και αυριο θα της το φορέσω,ομως την αμπούλα ειναι να της την βάλω 20 Απριλίου.
Πειράζει;;;;πρέπει να τα βάλω μαζι και τα δυο;;;;
Δλδ το σκαλιμπορ πχ να εφαρμοζει καλα στον λαιμο (οχι να το πνιγει το ζωντανο) κ οση ακρη περισσευει την κοβεις (οχι συριζα,αφηνεις μποσικα) κ την αμπουλα να σιγουρευεσαι οτι παει σε δερμα κ οχι στο τριχωμα (αλλιως δουλεια δεν γινεται-για οποιον δυσκολευεται μπορει να χρησιμοποιησει κατι τετοιο 10100_355.png

πως χρησιμοποιεις την χτενα κρεπαρισματος?με την ακρη δημιουργεις την γραμμη διαχωρισμου κ υστερα "ριχνεις" το κοκαλακι απτην μια πλευρα-μαζι με την τουφα πουχει πιασει,δημιουργωντας μια τελεια ολοισια γραμμη δερματος,κ εχεις κ τα δυο σου χερια ελευθερα :D αιντε να δουμε ποσα ακομη απτα μυστικα μου θα βγακω στην φορα)

Το σκαλιμπορ εαν δεν το χεις ξαναβαλει κ δεν ξερεις πως θα αντιδρασει (ορισμενα δεν το ανεχοντα-τα πιανει φαγουρα κλπ κλπ) ανοιξε την συσκευασια κ αφησε την να "αεριστει" ενα 24ωρο πριν την εφαρμογη (ορισμενοι λενε να το περνας κ ελαφρα με ενα στεγνο πανακι-ταχω κανει κ τα 2-αλλα την Ηρα ποτε δεν την πειραξε τιποτα...)
να ξερεις οτι το σκαλιμπορ κανει περιπου βδομαδα (αν θυμαμαι καλα) να "προστατεψει" το σκυλι (μεχρι να δρασει) οποτε εγω παντα βαζω την αμπουλα κ το σκαλιμπορ μαζι (αλλιως 7 μερες ειναι εκτεθειμενη)
Δε ξερω αν ξεχασα κατι...


@Ειρήνη/Άριελ δε κανει τιποτα :) οτι αλλο θες ρωτα ;)
 
  • Like
Reactions: noni_papa


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Δλδ το σκαλιμπορ πχ να εφαρμοζει καλα στον λαιμο (οχι να το πνιγει το ζωντανο) κ οση ακρη περισσευει την κοβεις (οχι συριζα,αφηνεις μποσικα) κ την αμπουλα να σιγουρευεσαι οτι παει σε δερμα κ οχι στο τριχωμα (αλλιως δουλεια δεν γινεται-για οποιον δυσκολευεται μπορει να χρησιμοποιησει κατι τετοιο View attachment 56819

πως χρησιμοποιεις την χτενα κρεπαρισματος?με την ακρη δημιουργεις την γραμμη διαχωρισμου κ υστερα "ριχνεις" το κοκαλακι απτην μια πλευρα-μαζι με την τουφα πουχει πιασει,δημιουργωντας μια τελεια ολοισια γραμμη δερματος,κ εχεις κ τα δυο σου χερια ελευθερα :D αιντε να δουμε ποσα ακομη απτα μυστικα μου θα βγακω στην φορα)

Το σκαλιμπορ εαν δεν το χεις ξαναβαλει κ δεν ξερεις πως θα αντιδρασει (ορισμενα δεν το ανεχοντα-τα πιανει φαγουρα κλπ κλπ) ανοιξε την συσκευασια κ αφησε την να "αεριστει" ενα 24ωρο πριν την εφαρμογη (ορισμενοι λενε να το περνας κ ελαφρα με ενα στεγνο πανακι-ταχω κανει κ τα 2-αλλα την Ηρα ποτε δεν την πειραξε τιποτα...)
να ξερεις οτι το σκαλιμπορ κανει περιπου βδομαδα (αν θυμαμαι καλα) να "προστατεψει" το σκυλι (μεχρι να δρασει) οποτε εγω παντα βαζω την αμπουλα κ το σκαλιμπορ μαζι (αλλιως 7 μερες ειναι εκτεθειμενη)
Δε ξερω αν ξεχασα κατι...


@Ειρήνη/Άριελ δε κανει τιποτα :) οτι αλλο θες ρωτα ;)
Μαρια&Ηρα σε ευχαριστω πολυ για της πληροφορίες σου.σημερα που το αγόρασα το το σκαλιμπορ το έπλυνα με λιγο νερό κσι το έβγαλα έξω.αυριο θα το βάλω στην μόλυ.και πάλι ευχαριστω...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τη vectra 3D την έχω χρησιμοποιήσει και εγώ σε ενήλικο σκύλο χωρίς καμία παρενέργεια. Είναι όντως δυνατή αμπούλα, πιο δυνατή από την Advantix (δηλαδή η μεν vectra 3d προστατεύει από σκνίπες για 4 εβδομάδες, η δε Advantix για περίπου 3). Στην κουταβίνα θα βάλω Advantix μέχρι να γίνει 8 μηνών, και μετά θα δοκιμάσω vectra. Τώρα όσον αφορά στις παρενέργειες, δεν έχει να κάνει τόσο με την αμπούλα όσο με το σκύλο. Όπως υπάρχουν σκύλοι που δεν τους έχει κάτσει καλά η Advantix έτσι υπάρχουν και εκείνοι που δεν τους άρεσε η vectra. Καμία δεν είναι σαν τη Certifect πχ που περιέχει επικίνδυνο για το νευρικό σύστημα συστατικό. Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις τι ανέχεται ο σκύλος σου και τι έχει. Σε κάθε περίπτωση, αν ο σκύλος δε δέχεται καλά μια αμπούλα φαίνεται σχεδόν άμεσα ή μέσα σε ελάχιστες ώρες, οπότε και τον κάνουμε πολύ καλό μπάνιο με μπόλικο νερό για να φύγει η δραστική ουσία προτού απορροφηθεί από το δέρμα και συμβουλευόμαστε στο καπάκι τον κτηνίατρο. Επίσης, αν σου δημιουργήσει θέμα το scalibor θα στο εμφανίσει με έντονη φαγούρα. Το βγάζεις άμεσως και δεν το ξαναβάζεις. Πρόσεξε ιδιαίτερα όσα σου είπε η Μαρία&Ήρα για την εφαρμογή και των δύο.

(Για τον ύπνο, εκτός του ότι δεν κοιμόμαστε μαζί, γιατί αναμένεται να φτάσει 35 κιλά και αν τη μάθω από τώρα μετά θα πρέπει να κοιμάμαι εγώ στο πάτωμα και εκείνη στο κρεβάτι μου :p , όταν βάζω το σπρέι σιτρονέλλας πρέπει για καμιά ώρα να κάθομαι μακριά για να μην πάθω ασφυξία :p . Απορώ πώς μας ανέχονται!!)
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Εβαλα το scalibor σημερα..πτωτη φορα στον σκυλο μου.σε περιπτωση αντενδειξες σε ποσο καιρο φαινεται;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επειδή ειναι ισχυρό υποθέτω εντός λίγης ώρας. Αν και μπορεί να παρατηρηθεί και μετά από μέρες. Παρατήρησέ τον για έντονο ξύσιμο στο σημείο που του το έβαλες. Πότε το εφάρμοσες;
 




toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Την ιδια μερα.να πω την την αληθεια λιγο το τοναξα.δεν το επλυνα η κατι αλλο.3μερες 4 τωρα δεν εχω δει κατι.ενταξει ξινετε σπανια μετα απο την βολτα γιατι ειναι κ λιγο ατιθασος και τραβαει λιγο και ισωε σπανια μεσα στην μερα.συνεχεια οχι.το εβαλα στο λαιμο του με λιγο αερα.δεν το εσφυξα τελειος.υπαρχει περιπτωση να εχει απολεια τρυχωματος σε αλλο σημειο εκτος λαιμου;οταν λεμε απωλεια τριχωματος ας μου στειλει καποιος μια φωτογραφια να δω τι εννοει.γιατι αν και δεν παρατηρησα κατι καπου.ολο και υπαρχει ο φοβος του πρωταρη ξερετε..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Συνήθως, δηλαδή απ'οσο ξέρω, η απώλεια τριχώματος αν οφείλεται στο σκάλιμπορ θα είναι στην περιοχή εφαρμογής του. Και μιλάμε συνήθως για τούφες δηλαδή το βλέπεις δεν περνάει απαρατήρητο. Αλλά αφού δεν σου έχει παρουσιάασει θέμα μέχρι τώρα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα..Για το ξύσιμο, μπορεί να είναι από το κολάρο, μπορεί να είναι από τη γύρη, από το χώμα κλπ. Μην ξεχνάμε ότι είμαστε στην άνοιξη! (σημείωση το σκάλιμπορ για να δράσει πλήρως θέλει καμιά βδομάδα οπότε γενικά πριν την εφαρμογή του καινούριου θα πρέπει να έχου,ε εφαρμόσει ήδη καινούρια αμπούλα 2 μέρες πριν πχ)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τις προάλλες ήρθε σπίτι ένα σκύλος που φορούσε (φρεσκοβαλμένο ήταν) κολλάρο Anti-Phlebotome. Μύρισε όλο το σπίτι σιτρονέλα - πολύυυυυ έντονα. Eμπειρίες κανείς?
Τώρα θα με δείρετε αλλά μου πέρασε από το μυαλό να τους το φοράω μαζί με το skalibor - δηλαδή 2 κολάρα ταυτόχρονα. Διότι με την αμπούλα X-spot πέρυσι είχα κακή εμπειρία και τρέμω ποια αμπούλα να βάλω...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πιστεύω ότι δύο κολάρα θα της πέσουν πολύ βαριά. Θα πρότεινα να αφήσεις το scalibor, να βάλεις και μια καλή αμπούλα (πχ advantix που πιάνει και σκνίπες) και να τους ψεκάζεις το απόγευμα με σπρέι σιτρονέλλας που απωθεί σκνίπες και κουνούπια. Σε όλο τους το σώμα και στις μασχάλες. ενώ για τη μουσούδα τους θα βάζεις λίγο στο χέρι σου (καλό να φοράς γάντι) και θα το τρίβεις με προσοχή μην μπει στο μάτι. Μυρίζει έντονα η αλήθεια είναι αλλά είναι αποτελεσματικό.
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Διαβασα στις οδηγιες του σκαλιμπορ οτι πολυ σπανια επιρεαζει και τον χαρακτηρα του.επειδη παρατηρησα κατι αν κ δεν νομιζω να οφειλεται σε αυτο.το εβγαλα εαν το βαλω μετα απο 2 μερες θα χασει την δραση του η κατι αλλο;
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Διαβασα στις οδηγιες του σκαλιμπορ οτι πολυ σπανια επιρεαζει και τον χαρακτηρα του.επειδη παρατηρησα κατι αν κ δεν νομιζω να οφειλεται σε αυτο.το εβγαλα εαν το βαλω μετα απο 2 μερες θα χασει την δραση του η κατι αλλο;
Τι εννοεις;;;εγω εχθες το έβγαλα που έκανα μπανιο την μόλυ και της το φόρεσα σημερα το πρωι επειδή ειτανε ανοιχτοί οι πόροι μετα το μπανιο...δηλαδή έχασε την δράση του!!
 




tzini

Member
4 Αυγούστου 2015
20
30
48
Διαβαζω προσεχτκα το θεμα σας αλλά και το φορουμ εδώ και καιρο...Ας πω κι εγω τι εκανα λοιπον μιας κι εχω προβληματιστει πολύ με τα σκευασματα που κυκλοφορουν. Χρησιμοποιήσα στην σκυλιτσα μου (γκολντεν 10 μηνων) τελικα την vectra3d που ειναι δυνατη και αποφασισα να παω σε ένα πιο ελαφρυ κολλάρο φυτικό (beaphar) για να μην την φουλαρω εντελώς στα χημικά. Εννοείται ότι πηρε και χαπακι για τα ενδοπαρασιτα αλλά δεν θυμαμαι τωρα ποιο. Επίσης την ψεκάζω το απόγευμα με το antiphlebotome citro.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Διαβαζω προσεχτκα το θεμα σας αλλά και το φορουμ εδώ και καιρο...Ας πω κι εγω τι εκανα λοιπον μιας κι εχω προβληματιστει πολύ με τα σκευασματα που κυκλοφορουν. Χρησιμοποιήσα στην σκυλιτσα μου (γκολντεν 10 μηνων) τελικα την vectra3d που ειναι δυνατη και αποφασισα να παω σε ένα πιο ελαφρυ κολλάρο φυτικό (beaphar) για να μην την φουλαρω εντελώς στα χημικά. Εννοείται ότι πηρε και χαπακι για τα ενδοπαρασιτα αλλά δεν θυμαμαι τωρα ποιο. Επίσης την ψεκάζω το απόγευμα με το antiphlebotome citro.
Αχ αυτό το antiphlebotme, η μυρωδιά του δηλαδή, θα με συντροφεύει για μια ζωή :p Το beaphar απωθεί σκνίπες; Τη vectra τη λατρεύω. Η προηγούμενη σκυλίτσα μου δεν έπιασε ποτέ τσιμπούρι/ψύλλους με αυτή :D Για την κουταβίνα να κλείσει τώρα τους 6 μήνες και από Μάιο θα της την δοκιμάσω
 


tzini

Member
4 Αυγούστου 2015
20
30
48
Αν σε ενοχλεί η μυρωδια noni_papa ναι εχεις θεματακι. Εμενα ευτυχως όχι . Παρολ' αυτά την πρωτη φορα που το εβαλα στην εισοδο της πολυκατοικίας και μετα αμεσως μπήκαμε στο αυτοκινητο να παμε πολυτεχνειουπολη για βολτα την 'άκουσα' με τη μυρωδια. Για τη βεκτρα το μελετησα το θεμα και αποφασισα να τη χρησιμοποιησω γιατι είναι δυνατη. Απερριψα όμως το σκαλιμπορ γιατι με αυτά που ειχα ακουσει το φοβηθηκα . Και αυτά τωρα που ζεστανε. Το χειμωνα με φυτικα την ειχα και ευτυχως καλα...
Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει: τα σκυλια με πολύ τριχωμα (όπως η δικια μου - γκολντενιτσα) 'κινδυνευουν' λιγοτερο από τσιμπηματα κουνουπιών; Μπορει να φαινεται ανοητη ερωτηση αλλά είναι μια απορια μου...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Βασικά σε μένα αρέσει, η μητέρα μου τη μισεί η μικρή δεν έχω καταλάβει ακόμα :p όσον αφορά στο ερώτημά σου, η αλήθεια είναι όχι και τόσο. Βασικά ούτως ή άλλως είναι έξυπνα τα διαολεμένα και πάνε και τσιμπάνε άτριχες περιοχές, πχ μασχάλη εσωτερικό ποδιών και μουσούδα (αγαπημένο σημείο) οπότε αυτά να τα προσέχεις ιδιαίτερα. Για να το εφαρμόσεις σε μουσούδα και κεφάλι το καλύτερο είναι να ψεκάζεις μια καλή ποσότητα στο χέρι σου (ιδανικά να φοράς γάντι μιας χρήσης) και να το τρίβεις προσεκτικά να μη μπει στα ματιά. Να φανταστείς η Λάρα (η προηγούμενη σκυλίτσα μου) κόλλησε παρά την προστασία της καλαζάρ στα 10 της χρόνια αλλά ευτυχώς το αντιμετώπισε, έριξε τους δείκτες της και τελικά δεν έφυγε από αυτό. Ό,τι και να κάνουμε δυστυχώς δεν μπορούμε να τους εξασφαλίσουμε 100% προστασία από τις σκνίπες. Πρόσθετα μέτρα: μην την αφήνεις έξω από όταν αρχίσει να πέφτει ο ήλιος (πχ από τις 8 το βράδυ- οι βόλτες δεν είναι θέμα γιατί ο σκύλος κινείται). Εγώ το καλοκαίρι βάζω στη βεράντα 1 φιδάκι, ενώ έχω και 1 μεγάλο βασιλικό.
 
  • Like
Reactions: tzini


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf