Επιλογη αμπουλας η κατι αλλο;


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Δηλαδη τι εκανε πιο μπροστα που δεν κανει τωρα;γιατι και εμενα πρωτου φυγω για δουλεια κανενα 40λεπτο τον βγαζω στην βεραντα κλεινω τις κουρτινες και γενικα κανω υσηχια να δω τι θα κανει και κοιμαται μετα απο κανα 15λεπτο αλλα το βρισκω λογικο,γιατι ειναι και μετα απο βολτα..οταν ειμαι εγω εχει κεφια τις περισσοτερες φορες.μοιπως ισως και λογο ζεστης κοιμουνται περισσοτερο;θα μας πουνε οι ειδικοι εδω (να'ναι καλα) ;)
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Δηλαδη τι εκανε πιο μπροστα που δεν κανει τωρα;γιατι και εμενα πρωτου φυγω για δουλεια κανενα 40λεπτο τον βγαζω στην βεραντα κλεινω τις κουρτινες και γενικα κανω υσηχια να δω τι θα κανει και κοιμαται μετα απο κανα 15λεπτο αλλα το βρισκω λογικο,γιατι ειναι και μετα απο βολτα..οταν ειμαι εγω εχει κεφια τις περισσοτερες φορες.
...το σπίτι άνω κάτω......!!!Ο γιατρός που την είδε προχτες μου είπε ότι είναι μια χαρά και ότι αυτή η ακεφιά μάλλον είναι από την ωτίτιδα που τη ταλαιπωρεί!!Απλώς με αυτά που διαβάζω έχω φοβηθεί!!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ίσως και να φταίει η ζέστη για τη βαριεστημάρα της!!! Αν δεν ξύνεται, τρώει κανονικά, και γενικά η συμπεριφορά της είναι στα συνήθη όρια, τότε μάλλον είσαι οκ ;)

Edit: Τώρα διάβασα για την ωτίτιδα. Αυτό φταίει κατά πάσα πιθανότατα. Η μικρή είναι αρρωστούλα λογικό να είναι άκεφη. Βάλε και τη ζέστη στην εξίσωση και η ακεφιά διπλασιάζεται :p

@toykaki για επιπλέον προστασία ειδικά απέναντι στις σκνίπες. Ειδικά στην Ελλάδα που μαστιζόμαστε από κουνούπια (για εμάς) και φλεβοτόμους σκνίπες (για τους τετράποδους φίλους μας) καλό είναι να παίρνουμε όσα περισσότερα μέτρα μπορούμε, αρκεί φυσικά να μην έχουν παρενέργειες. Το scalibor έχει ισχυρότατες δραστικές ουσίες αλλά δεν προστατεύει 100% από σκνίπες, τσιμπούρια κλπ. Το ιδιο ισχύει και με την αμπούλα. Συνδυάζοντάς τα, όμως, αυξάνεις το επίπεδο προστασίας που παρέχουν ;) Ειδικά τους επικίνδυνους μήνες (Απρίλιο-Οκτώβριο) συμβουλή μου είναι να εφαρμόζεις και τα δύο (σκάλιμπορ κάθε 2-3 μήνες και αμπούλα κάθε 1 μήνα). Επίσης, αν την πας για μπάνιο στη θάλασσα να της βγάλεις το σκάλιμπορ και να της ξαναβάζεις αφου τη ξεβγάλεις ;) Και πάνω στα παραπάνω, το σπρέυ σιτρονέλλας αυξάνει και αυτό την προστασία μιας και οι σκνίπες δεν τα πάνε καλά με τη συγκεκριμένη μυρωδιά :D
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Μαλιστα..δηλαδη το σκαλιμπορ αρκει μονο για τα αλλα εξωπαρασιτα εκτος σκνιπας;η παλι χρειαζεται και η αμπουλα;απλες ερωτησεις κανω.εγω χρσιμοποιω και advantix και σιτρονελα.μετα την θαλασσα ξεβγαζω απλα με νερο;η με σαμπουαν;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μαλιστα..δηλαδη το σκαλιμπορ αρκει μονο για τα αλλα εξωπαρασιτα εκτος σκνιπας;η παλι χρειαζεται και η αμπουλα;απλες ερωτησεις κανω.εγω χρσιμοποιω και advantix και σιτρονελα.μετα την θαλασσα ξεβγαζω απλα με νερο;η με σαμπουαν;
Βασικό μέσο προφύλαξης είναι η αμπούλα, το κολλάρο λειτουργεί επικουρικά.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όλα συμπληρώνουν το ένα το άλλο για να μπορέσεις να παρέχεις τη μεγαλύτερη δυνατή προστασία. Όπως προειπα, προσωπικά στους επικίνδυνους μήνες βάζω και σκάλιμπορ και αμπούλα και ψέκασμα κάθε απόγευμα μόνο με σιτρονέλλα ;) Τώρα για το ξέβγαλμα ένα πολύ πολύ πολύ καλό ξέβγαλμα με μόνο νερό αρκεί (βασικά το σαπούνι το βάζουμε για εμάς κυρίως εκτός και αν υπάρχουν δερματικά θέματα οπότε και παίρνουμε εξειδικευμένα σαμπουάν). Απλά πρόσεξε να το ξεπλένεις με επιμέλεια και σχολαστικότητα, για να φύγει όλο το αλάτι ;). Και καλό είναι για μπάνιο τις απογευματινές ή πρωινές ώρες πριν ανέβει ο ήλιος για να μην κινδυνεύσετε ηλίαση ;)
 
  • Like
Reactions: Ran Tan Plan


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Εγω μια φορα το 2μηνο το κανω μπανιο.βεβαια τωρα υο χειμωνα ειχα να το κανω 4-5 μηνες και πισω στην ραχη προς ουρα σαν να κολλουσε η τριχα μεταξυ της.μετα το μπανιο με σαμπουαν οκ..αλλα πιστευω θελει μια φορα ακομα για να γινει τζαμι.σαφως και δεν ειναι οπως ηταν,αλλα ειδα στην μπανιερα πολλη μαυριλα.το επομενο βεβαια θα ειναι στην βεραντα ...το εκανα πριν 1 μηνα
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αν κυλιέται σε χώματα κλπ ναι ίσως να χρειαστεί και 2 χέρια πλύσιμο όταν την μπανιάρεις. Το πολύ καλό ξέπλυμα μόνο με νερό το ανέφερα για όταν το πηγαίνεις για μπάνιο στη θάλασσα. Και αυτό γιατί αν την πηγαίνεις 3 φορές τη βδομάδα στη θάλασσα δεν κάνει να χρησιμοποιείς έτσι σαμπουάν ;)
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
οποτε λενε δεν ειναι καλο να κανει συχνα ο σκυλος μπανιο εννοουνε με σαμπουαν και οχι με σκετο νερακι ε?
 






toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Να επανελθω στο θεμα..του ειχα 2 μηνες περιπου το scalibor και η βολτα του ηταν με περιλαιμιο λουρι αλλα τραβουσε ..καθε φορα που γυρνουσα σπιτι ξινοταν με αποτελεαμα να ερεθιστη κατω απο τον λαιμο.οχι τιποτα το ιδιαιτεροβ απλα εχει λιγο κοκκινιλα.πριν μι;μιση εβδομαδα του εβγαλα το scalibor και του παω βολτα με σαμαρι..πλεον δεν ξινετε.τι εφτεγε οτι τραβουσε στην βολτα και ξινοταν και ερεθιζοταν;η το scalibor?.να πω την αληθεια το πεταξα πλεον.ο ερεθισμος ηταν μονο απο κατω.τι λετε να κανω;να ξαναπαρω η να παρω καπιο αλλο;
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Να επανελθω στο θεμα..του ειχα 2 μηνες περιπου το scalibor και η βολτα του ηταν με περιλαιμιο λουρι αλλα τραβουσε ..καθε φορα που γυρνουσα σπιτι ξινοταν με αποτελεαμα να ερεθιστη κατω απο τον λαιμο.οχι τιποτα το ιδιαιτεροβ απλα εχει λιγο κοκκινιλα.πριν μι;μιση εβδομαδα του εβγαλα το scalibor και του παω βολτα με σαμαρι..πλεον δεν ξινετε.τι εφτεγε οτι τραβουσε στην βολτα και ξινοταν και ερεθιζοταν;η το scalibor?.να πω την αληθεια το πεταξα πλεον.ο ερεθισμος ηταν μονο απο κατω.τι λετε να κανω;να ξαναπαρω η να παρω καπιο αλλο;

μπορει να εφταιγε και το ότι τραβουσε.
αν ειχες πνιχτη θα σου ελεγα ότι μαλλον αυτό φταιει αν είναι μονο από κατω.
για μενα παρε ένα και δοκιμασε με σαμαρι μονο .αν δε κανει κοκινιλα στη πρωτη δευτερη μερα τοτε φταιει το τράβηγμα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Οχι πνιχτη ..με τιποτα κανονικο ειχω καιμε σφουγγαρακι..αλλιως αλλο καλο σαν το scalibor εχουμε καπιο;
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Οχι πνιχτη ..με τιποτα κανονικο ειχω καιμε σφουγγαρακι..αλλιως αλλο καλο σαν το scalibor εχουμε καπιο;
Έχω ακούσει για kiltix (δεν θυμάμαι αν είναι για σκνίπα) taber, που το χρησιμοποιούσαμε και μεις, και seresto, αν θυμάμαι καλά το προτείνουν αντί της αμπούλας. Αυτά έχω εγώ ακουστά, κάνε και συ την έρευνα σου. ;)
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
αν είναι λουρι κανονικο πολύ δυσκολα να εγινε από τραβηγμα.όχι απιθανο βεβαια αλλα δυσκολο αρκετα.
δε τα χρησιμοποιω τα scalibor κτλ λογω αλλεργιας.παντως από όλα αυτά το scalibor θεωρείται καλυτερο και αοσμο.υπαρχει ένα της Bayer νομιζω που διωχνει ότι υπαρχει γυρω ανθρώπους - κουνούπια - αλλα σκυλια λογω μυρωδιας .μη το παρεις θα μετανιώσεις..
 
  • Like
Reactions: toykaki


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Xaxaxaxaxaxa....μαλιστα οποτε για να ακουσω γνωμες για αλλα που εχουν χρησημοποιθη απο φιλους εδω
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
αν είναι λουρι κανονικο πολύ δυσκολα να εγινε από τραβηγμα.όχι απιθανο βεβαια αλλα δυσκολο αρκετα.
δε τα χρησιμοποιω τα scalibor κτλ λογω αλλεργιας.παντως από όλα αυτά το scalibor θεωρείται καλυτερο και αοσμο.υπαρχει ένα της Bayer νομιζω που διωχνει ότι υπαρχει γυρω ανθρώπους - κουνούπια - αλλα σκυλια λογω μυρωδιας .μη το παρεις θα μετανιώσεις..
Νομίζω ότι αναφέρεσαι στο kiltix το οποίο όντως βρωμάει. Το taber μυρίζει και αυτό, αλλά ευχάριστα (για μένα τουλάχιστον) και μετά απο κάποιο διάστημα η μυρωδιά σχεδόν δεν υπάρχει.
 
  • Like
Reactions: theo9


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εγώ έχω μια ερώτηση γιατί μάλλον δεν κατάλαβα. Το ξύσιμο το ξεκίνησε από την πρώτη μέρα που του έβαλες το σκάλιμπορ;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf