Ερώτηση sos (είναι οίστρος;)


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
  • Καλημέρα σας μολις γυρίσαμε απο την βολτα και καθώς την καθάριζα με το μωρομαντιλο είδα λιγο αίμα.ειναι 6 μηνών.παιζει να ειναι οίστρος;;;;;;;;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αν το αίμα το είδες στο αιδοίο μετά , ναι. Αν το είδες κάπου στο αυτί αλλάζουν τα πράγματα.
Τι καθάριζες με τα μωρομάντιλα και γιατί;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Αν το αίμα το είδες στο αιδοίο μετά , ναι. Αν το είδες κάπου στο αυτί αλλάζουν τα πράγματα.
Τι καθάριζες με τα μωρομάντιλα και γιατί;
Καθαρίζω πατουσακια.και αν εχει κανει τσίσα και κακά τα σημεία εκει.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
ναι η ηλικια ειναι σωστη...
Οποτε παρακολουθώ για να σιγουρευτώ,για να ξέρω να προσέχω στην βολτα μας,και φυσικα να προετοιμαστούμε σε μερικές μέρες για στείρωση.
Ευριστω πολυ GRDANE.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Συγνώμη λάθος μου.οχι σε μερικές μέρες ειναι 6 μηνών οποτε το εχω δρομολογήσει περίπου μεχρι να παει 9 μηνων να εχει στειρωθεί.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αν είναι μικρόσωμη, θα μπορούσε πρώτο οίστρο να κάνει και 4 μηνών. Τρελό αλλά μπορεί να συμβεί.
Κατι άλλο που μπορεί να συμβεί είναι να δημιουργήσεις ερεθισμούς, μολύνσεις και λοιπά όμορφα πράγματα στο σκυλί με το να το ''καθαρίζεις''. Δεν ξέρω αν έχεις περάσει ποτέ κολπίτιδα ή ουρολοίμωξη , πάντως να ξέρεις οτι δεν είναι καθόλου ευχάριστο. Τώρα ειδικά με τον οίστρο θα είναι πιο ευαίσθητη σε αυτά, δεν ζητας την άποψη κανενός γιατρού;
Για τη στείρωση είναι πολύ καλά 2 μήνες μετά το τέλος του οίστρου, δηλ περίπου 9 μηνών(y)
 
  • Like
Reactions: Aslan


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Αν είναι μικρόσωμη, θα μπορούσε πρώτο οίστρο να κάνει και 4 μηνών. Τρελό αλλά μπορεί να συμβεί.
Κατι άλλο που μπορεί να συμβεί είναι να δημιουργήσεις ερεθισμούς, μολύνσεις και λοιπά όμορφα πράγματα στο σκυλί με το να το ''καθαρίζεις''. Δεν ξέρω αν έχεις περάσει ποτέ κολπίτιδα ή ουρολοίμωξη , πάντως να ξέρεις οτι δεν είναι καθόλου ευχάριστο. Τώρα ειδικά με τον οίστρο θα είναι πιο ευαίσθητη σε αυτά, δεν ζητας την άποψη κανενός γιατρού;
Για τη στείρωση είναι πολύ καλά 2 μήνες μετά το τέλος του οίστρου, δηλ περίπου 9 μηνών(y)
Μωρομαντιλα ειδικά για σκυλακια και μετα στεγνώνω με μπιστολακι.ρωτησα την κτηνίατρο μου.ευχαριστω παντός θα τα εχω στο νου μου ολα όσα μου ειπες
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ξανά εδώ.απο την τελευταία φορά που μιλήσαμε δεν εχω δει τιποτα.(αίμα)εννοώ.
Ερώτηση.υπαρχει περίπτωση ο πρώτος οίστρος επειδή ειναι μικρόσωμο να ειναι διακοπτόμενος;;;;μου το είπε μια κυρία αλλα δεν εχω ακούσει κάτι τέτοιο γιαυτο ρωτάω..
Εχει περίπου δυο μέρες που ειναι λιγο διαφορετική εχει αρχίσει και γριλιζει λιγο την ωρα που την βάζω το βράδυ στο κρειτ για ύπνο ενω μπαίνει και κάθεται κανονικά,και περίπου μετα απο μια ωρα γκρινιάζει να της ανοίξω ενω ως τωρα δεν το εχει ξανά κανει ποτε.παντα κοιμοτανε μέσα στο κρειτ τον τελευταίο μήνα και με περίμενε μεχρι να σηκωθώ στης 7 να παμε βολτα.ειναι της περισσότερες ώρες ξαπλωμένη και αν πας να την σηκώσεις ξανά γριλιζει.εν το μεταξύ εχω την εντύπωση πως μυρίζει λιγο περίεργα το κουτάκι της...
Υπαρχει περίπτωση να ειναι η ήτανε και να μην το πήρα χαμπάρι;;;;;;;;εννοώ σε οίστρο;;;;;;;;;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Και επιδει βγαίνουμε κανονικά την βολτα μας ναι δυο αρσενικά που συναντάμε συνέχεια εχουν παει κατευθείαν εκει να την μυρίσουν το ένα απο τα δυο προσπάθησε και να την καβαλήσει αλλα την πήρα γρήγορα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να κάνει ο σκύλος διακοπτόμενο οίστρο.Ελπίζω να μας διαφωτίσουν κ τις δυό μας όσοι ντογκφορουμάδες τα ξέρουν καλύτερα αυτά....
Είναι πιθανό να περάσει οίστρο και να μην παίρνουμε χαμπάρι - οι άνθρωποι. Ένα μήνα μετά όμως- πρέπει να τελειώσατε με αυτή την ιστορία. (ήταν πράγματι οίστρος το αίμα που είδες αρχικά; )
Αν αυτό που μυρίζει περίεργα είναι μέρος του σώματος του ζώου , θα πρέπει να την δει κτηνίατρος αύριο.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να κάνει ο σκύλος διακοπτόμενο οίστρο.Ελπίζω να μας διαφωτίσουν κ τις δυό μας όσοι ντογκφορουμάδες τα ξέρουν καλύτερα αυτά....
Είναι πιθανό να περάσει οίστρο και να μην παίρνουμε χαμπάρι - οι άνθρωποι. Ένα μήνα μετά όμως- πρέπει να τελειώσατε με αυτή την ιστορία. (ήταν πράγματι οίστρος το αίμα που είδες αρχικά; )
Αν αυτό που μυρίζει περίεργα είναι μέρος του σώματος του ζώου , θα πρέπει να την δει κτηνίατρος αύριο.
Ειναι μέρος του σώματος ειναι ακριβώς εκει που κανει τα τσισακια της(κουτάκι)το εχω τσεκάρει.οσο για την προηγούμενη φορά πριν ένα μήνα δεν ξαναείδα τιποτα εκτός αυτο που είχαμε συζητήσει.γιαυτο ξανά ρωτάω μηπως και κάποιος ξερει να μου πει.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
δεν νομιζω πως υπαρχει διακοπτομενος οιστρος !! τα σκυλια οπως και ολα τα αλλα θηλαστικα μαζι και εμεις .. απο αλλου κανουμε τσισακια απο αλλου βγανει το αιμα της περιοδου .. βεβαια ειναι αρκετα δυσκολο να το δεις στο σκυλι ... μηπως στην βολτα εγινε κατι το οποιο δεν ειδες ? πχ να πηγε σε χορτα και γδαρθηκε η τριφτηκε στο πατωμα .. μηπως το αιμα ηταν απο την ουρηθρα και οχι απο τον κολπο ? αυτο μπορεις να το δεις με μια εξεταση ουρων πολυ απλα .. αν υπαρχει αιμα στα ουρα θα φανει .. επισης μια γυναικολογικη εξεταση στο σκυλακι για να παρουν δειγμα μπορει να δειξει κατι ... οπως και να εχει τα μικροσωμα σκυλια μπορει να αδιαθετησουν και πιο νωρις .. θα σου προτεινα να πας το σκυλακι σου στον κτηνιατρο για να σε ενημερωσει καλυτερα :)
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλημερα σας.το μυστήριο λύθηκε.απο εχθες ειδα αίμα.αγορασαμε βρακάκι για μέσα στο σπίτι,ΡΟΗ κανονική και οχι οπως μου έλεγαν οτι ισως να μην το καταλάβω καν τον πρωτο οίστρο.
Ερωτήσεις:
1 πόσες μέρες κρατάει;
2 ποιες οι επικίνδυνες μέρες;;
3 ειναι λογικό που δεν εχει διάθεση για περαιτέρω βολτα εκτος απο το να κανει τις ανάγκες της κακά τσισα;;;
4 μετα απο ποσο καιρό μπορώ να την στειρώσω;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
1. Έχει τέσσερα στάδια. Ο πρόοιστρος είναι η φάση που εμφανίζεται το αιμα, το αιδοίο πρήζεται και η φάση που η θηλυκιά δεν επιδιώκει το ζευγάρωμα. Διαρκεί περίπου 9 μέρες αλλά μπορεί να κρατήσει και παραπάνω είναι ανάλογα με το σκύλο. Η δεύτερη φάση είναι ο οίστρος κατά την οποία το αιδοίο είναι πολύ διογκωμένο, το αίμα συνήθως σταματάει ενώ η σκύλα τώρα επιδιώκει το ζευγάρωμα. Συνήθως κρατάει 9 μέρες περίπου αλλά καλό είναι για να είσαι σίγουρη να προσέχεις γύρω στις 20 μέρες. Η τρίτη φάση είναι ο μεταοίστρος, όπου το αιδοίο επανέρχεται στο κανονικό του μέγεθος ενώ πια δεν υπάρχει επιθυμία να ζευγαρώσει. Το στάδιο αυτό κρατάει γύρω στις 90 μέρες . Εδώ αν η σκύλα δεν ζευγάρωσε μπορεί να εμφανίσει ψευδοκύηση. Όταν περάσει και αυτό περνάει στη φάση του άνοιστρου που κρατάει μέχρι την επόμενη περίοδο.
2.Το πιο επικίνδυνο διάστημα είναι η φάση του οίστρου.
3. Απόλυτα λογικό είναι να έχει πεσμένη διάθεση, να είναι πιο συναισθηματική, να πεινάει λιγότερο.
4. 2-3 μήνες μετά τη λήξη του οίστρου.

:D :D :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf