Ετήσιος εμβολιασμός




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Είμαι κι εγώ κατά των ετησίων εμβολίων. Όμως πιστεύω ότι όσο τα σκυλιά είναι μικρά, πρέπει να τα κάνουν. Αν ο σκύλος μου μετά το εμβόλιο παρουσιάσει άσχημη αντίδραση, ποιά είναι τα ανησυχητικά συμπτώματα;
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δηλαδη αν εμβολιαζουμε κανονικα ενα σκυλο μεχρι πχ 3ετων...μετα μπορουμε να εμβολιαζουμε καθε 2-3 χρονια???
Ειναι ΟΝΤΩΣ ασφαλες αυτο???...:confused::paja1:

Νοela,
Νομιζω τρεμουλο,ασταθεια...κατι τετοια...
ας πει καποιος π ξερει καλυτερα ομως...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν ο σκύλος μου μετά το εμβόλιο παρουσιάσει άσχημη αντίδραση, ποιά είναι τα ανησυχητικά συμπτώματα;
Ένα εμβόλιο είναι πιθανό να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση στο σκύλο που σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει μέχρι και σε αλλεργικό σοκ (έλλειψη ισορροπίας, λιποθυμία, επιληπτικές κρίσεις-σπασμοί, αύξηση θερμοκρασίας).
Τα μέτρα που θα πρέπει να ληφθούν πρέπει να είναι άμεσα, διαφορετικά επέρχεται ο θάνατος.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για να προληφθεί κάτι τέτοιο λογικά πρέπει να κάνουμε αλλεργιογόνο test πριν τον κάθε εμβολιασμό όπως και στους ανθρωπους?:rolleyes:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Μιας και χτες ήμασταν στο κτηνίατρο, με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από τα εμβόλια και ότι πλέον είναι απόλυτα ασφαλή. Φυσικά, δε μου απέκλεισε την περίπτωση αλλεργικής αντίδρασης, η οποία θα είναι εμφανής αμεσότατα (π.χ. θα πέσει κάτω). Το αναφέρω γιατί εγώ πίστευα ότι για κανένα μισάωρο θα έπρεπε να είμαι κάπου κοντά στο κτηνιατρείο σε τέτοια περίπτωση. Το ότι πεθαίνουν κάποια κουτάβια το χρέωσε στο ότι πιθανότατα είχαν ήδη κάποια ασθένεια όπως μόρβα και το μικρόβιο επιδείνωσε την κατάσταση. Γενικώς, είπε, ότι αν υπάρξει πρόβλημα, σημαίνει ότι κάτι έχει το σκυλί και όχι ότι οφείλεται στο εμβόλιο.
 




jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
H δικη μου ερωτηση ειναι η εξης.¨
αν το σκυλι μας δαγκωσει καποιον και μας ζητησουν το βιβλιαριο υγειας του σκυλου,βασει νομου τι ισχυει στη Ελλαδα?εμβολιασμος καθε χρονο η κατι αλλο?
ολα τα αλλα ειναι προσωπικες μας αποψεις
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ΑΝΑΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΣΟΚ
Ενα στα 1.000 σκυλιά παθαίνει αναφυλακτικό σοκ στατιστικά μετά απο εμβολιασμό. Το εμβόλιο της λύσας είναι το πιο επικίνδυνο.
Μέρος απο το άρθρο απο μια κυρία που έχασε το 2,5 χρονών πάγκ πρωταθλητή της μετά απο το εμβόλιο.

Anaphylactic shock. It occurs in roughly 1 in 10,000 dogs in the general population. Rabies vaccine is one of the most virulent and dangerous for dogs who are predisposed to this reaction. The type of fatal reaction that took Brando from me is rare to the extreme, though one important fact was unknown to me when I took him to that clinic: Pugs are one of a short list of high risk breeds for vaccine reaction. There is some disagreement among veterinary professionals as to what that increased risk is, but a study at Purdue University found that Pugs have a 4 times higher risk of severe or fatal reaction than other breeds. The only breed with a higher risk is Miniature Dachshunds, whose risk is 5 times greater.

Other breeds have been identified by Dr. Dodds in her research as at risk for autoimmune hemolytic anemia associated with vaccination:

“Among the more commonly recognized predisposed breeds were the Akita, American cocker spaniel, German shepherd dog, golden retriever, Irish setter, Great Dane, Kerry blue terrier, and all dachshund and poodle varieties; but predisposition was found especially in the standard poodle, longhaired dachshund, Old English sheepdog, Scottish terrier, Shetland sheepdog, shih Tzu, vizsla, and Weimaraner, as well as breeds of white or predominantly white coat color or with coat color dilution (e. g., blue and fawn Doberman pinschers, the merle collie, Australian shepherd, Shetland sheepdog, and harlequin Great Dane). “

Ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός, αλλά δεν είναι και ακίνδυνος όπως νομίζουν πολλοί.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
H δικη μου ερωτηση ειναι η εξης.¨
αν το σκυλι μας δαγκωσει καποιον και μας ζητησουν το βιβλιαριο υγειας του σκυλου,βασει νομου τι ισχυει στη Ελλαδα?εμβολιασμος καθε χρονο η κατι αλλο?
ολα τα αλλα ειναι προσωπικες μας αποψεις
νομιζω πως εαν το ζητησουν, θα ειναι μονο για το εμβολιο της λυσσας ..
ποιος θα στο ζητησει ομως και ποτε ?:rolleyes:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εδώ (δηλαδή στο Καλαμποκιστάν) έβγαλε φιρμάνι η κτηνιατρική και το υιοθέτησε η πολιτεία, ότι το εμβόλιο της λύσσας θα είναι από τώρα και στο εξής τριετές και τέρμα. Μόνο που υποχρεώνουν τον ιδιοκτήτη να φοράει στο σκύλο ειδική ταυτότητα (μπλε και φωσφοριζέ για να φαίνεται από μακρυά, λέει) με νούμερο που αντιστοιχεί στον αύξοντα αριθμό της δόσης του εμβολίου λύσσας και η οποία λέει ότι η πολιτεία του Ιλλινόι εγγυάται ότι ο συγκεκριμένος σκύλος (του οποίου έχουν και το τσιπάκι στο σύστημά τους) έχει κάνει αναμνηστικό εμβόλιο λύσσας που λήγει την τάδε ημερομηνία.

Τα υπόλοιπα εμβόλια είναι ετήσια και υποχρεωτικά. Επίσης συνιστάται η λύσσα να γίνεται χωριστά από τα άλλα διότι είναι πολύ βαρύ εμβόλιο και έχει παρενέργειες (π.χ. συνήθως το Μουφ ξερνοβολάει και είναι άκεφο και ανόρεκτο για 24 ώρες).
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ρε συ σαρα, μας εχεις κανει τα ουμπαλα ΝΑ με το τι γινεται στο ιλλινοι και το αμερικα και το καλαμποκισταν.
:D:maria:
εδω, στην ελλαδα, γνωριζεις τι γινεται να μας ενημερωσεις? αυτο ρωταει το παιδι.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ρε συ σαρα, μας εχεις κανει τα ουμπαλα ΝΑ με το τι γινεται στο ιλλινοι και το αμερικα και το καλαμποκισταν.
:D:maria:
εδω, στην ελλαδα, γνωριζεις τι γινεται να μας ενημερωσεις? αυτο ρωταει το παιδι.
βλαχουλα επειδη εσυ μενεις πισω απο τον ηλιο δεν σημαινει οτι οι υπολοιποι δεν θελουμε να μαθαινουμε τι γινεται στον υπολοιπο κοσμο. σαρα συνεχισε παιδι μου, εγω τα βρισκω πολυ ενδιαφερονται και κατατοπιστικα
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
η αληθεια ειναι οτι λογω βλαχιας μου βγαινει αυθορμητα μια κακια, μια ζηλεια, ενας κομπλεξισμος, αλλα μπαινω γρηγορα στην θεση μου, διοτι ειμαι ταπεινη.
συγγνωμη σαρα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γαλάζια, καλή μου, εγώ είμαι ΠΟΛΥ πιο βλάχα από σένα! Αμφιβάλλω πολύ αν έχεις κοντά σου όσα καλαμπόκια έχω εγώ. Τα οποία κάνουν για πολύ πιο ίδια πράγματα απ' όσα τα δικά σου καλαμπόκια. Αλλά έτσι είστε εσείς οι ημίβλαχοι, μη δείτε πρόβατα αλλού, σας μένει το μάτι! Ζήλεια σε πιάνει διότι ασφαλώς και δεν έχετε κοπράδικο στην επόμενη γωνία από το σπίτι σας, ούτε έχετε πλέον αυθεντικούς χωματόδρομους και πολλούς μάλιστα κοντά σας! Να μην αρχίσω δε για το πώς ΔΕΝ μπορείτε να χαθείτε σε καλαμποκολαβύρινθο διότι θα μου πάθετε και καμιά συμφόρηση από τη ζήλεια:D:D

Όσο για το γιατί σας έγραψα τι γίνεται στο Καλαμποκιστάν, το ρεζουμέ είναι ότι υπάρχει τάση να καθιερωθεί το τριετές εμβόλιο της λύσσας αντί για το ετήσιο.
 
Last edited:


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
επειδή δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα θα γράψω εδώ μια ερώτηση που έχω σχετική με εμβόλια :)

Αν κάνουμε σε ένα σκυλί κάποιο εμβόλιο το οποίο το έχει κάνει πρόσφατα αλλά δεν το ξέρουμε θα πάθει τίποτα;

Ρωτάω διότι έχω δει να περνάει ένα ημιαιμάκι από ένα συγκεκριμένο σημείο εδώ και 2 εβδομάδες και σκεφτόμουν να το πάρω στο σπίτι αν το ξαναδώ. Το θέμα είναι ότι ενώ τριγυρνάει σε μια παραλία μόνο και έρημο έχει και ένα μπλε λουράκι. Οπότε φοβάμαι μήπως το φροντίζει καμιά φιλοζωική ή κανένα σωματείο για αδέσποτα και του έχουν κάνει ήδη εμβόλια :-s
 






ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
εγώ έχω καταλάβει ότι πρέπει να εμβολιάσουμε το σκυλί αλλά όχι κάθε χρόνο, αυτό είναι που δημιουργεί το πρόβλημα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf