Ετήσιος εμβολιασμός


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ξέρω Ανδριάννα αν είναι σπάνιο πάντως ο σκύλος μου το πέρασε αν και εμβολιασμένος , ελαφρά.
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Έπρεπε να το αναστήσει ο ricos αυτό το θέμα για να το δώ.
Με απασχολούσε ένα θέμα πριν το δω κ έψαχνα αφορμή να το γράψω,αλλά επειδή δεν μου πολυαρέσει να δημιουργώ νέα threads για τον εαυτό μου δεν ήξερα που να το γράψω..

Είχα μια κουβέντα τις τελευταίες ημέρες με το γιατρό και μπορώ να πω ότι ήταν από τις κουβέντες που σε κάνουν να μπλοκάρεις καμιά φορά,εσωτερικά..
Τον γιατρό να πω οτι τον έχω σε πολύ ιδιαίτερη εκτίμηση.Είμαι πολύ ψίρας όσον αφορά το personality check κ έστω κ κάτι μικρό να δω σε κάποιον που δεν μου αρέσει,ξενερώνω εξαρχής ..
Ο γιατρός αυτός λοιπόν σε μια κατ' ιδίαν συζήτηση μου είπε ότι ο τακτικός κ χρόνιος εμβολιασμός στα σκυλιά μπορεί να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα και παρενέργειες.Συγκεκριμένα σε μεγάλα σε ηλικία σκυλιά,καταθέτει την άποψή του στον ιδιοκτήτη κ αφήνει το δικαίωμα της επιλογή σε αυτούς ..ο ίδιος μάλιστα έχει σταματήσει να εμβολιάζει τον σκύλο του που είναι μεγαλύτερος από 5 χρονών.

Ήταν μια άποψη που δεν είχα ξανακούσει ομολογουμένως,ήξερα ότι όλα αυτά είναι χημικά κ όσο το λιγότερα τόσο το καλλύτερο,αλλά δεν ήξερα ότι μπορεί να ισχύει κ για αυτά που θεωρούμε δεδομένα,όπως τα προληπτικά εμβόλια ..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εχει συζητηθει το θεμα αρκετες φορες στο φορουμ.. και γω ειμαι της ιδιας αποψης με το γιατρο σου. Τον μεγαλο των γονιων μου που ειναι 9 τον εμβολιαζουμε καθε 2 χρονια περιπου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στην γερμανια ( και οχι μονο) γινονται ΟΛΑ τα εμβολια πια σε αποσταση 3 ετων! Λυσσα, Μορβα, Ηπατιτιδα, Παρβο.
Ερευνες εχουν αποδειξει, οτι τα εμβολια κρατανε και πολυ περισσοτερα ( Μορβα Παρβο και 7 χρονια- ισωβια) - και εδωσαν τα 3 ετη για "ασφαλεια".
Λεπτοσπειροση θα επρεπε να γινει καθε 6 μηνες- και παροτι δεν την κανει κανεις τοσο συχνα ( ουτε εδω στην ελλαδα)- δεν εχουμε σχεδον καθολου κρουσματα- τουλαχιστον οχι συχνα σε αστικο περιβαλλον, οπου τα σκυλια ζουνε κυριος υπο ελεγχομενες συνθηκες.
Τα πραγματα ισως αλλαζουν στα χωρια, οπου τα σκυλια τρυγυρνανε ολη μερα μονα τους εξω και κυνηγανε και ποντικια, πινουν απο νερολακκους κλπ.
Και μιλαμε για τα ιδια εμβολια- οχι αλλα σκευασματα. ΚΑΙ στην γερμανια εχουν θεμα με εισαγωμενα αρρωστα puppymilladika κουταβια= που κουβαλανε πολλες φορες ειδικα μορβα και παρβο.
Το Pneumodog ειναι ενα εμβολια που καλυπτει λοιμοξεις του αναπνευστηκου του σκυλου. Αυτες οι λοιμοξεις μπορει να ειναι μικροβιακης φυσης η ιωγενες και γνωστες ειναι 5 μορφες. Το εμβολιο καλυπτει μονο τις 2 απο αυτες.
Στην περισσοτερες περιπτοσεις αναρωνει ο σκυλος μεσα σε 3-10 μερες μετα , χωρις να λαβει καμια περιθαλψη.
Σε μερικες περιπτοσεις μπορει να εμφανιστουν δευτερογενες λοιμοξεις του ανωτερου αναπνευστικου που συνηθος αντιμετοπιζονται με αντιβιωση.

Για τους γερμανοφωνους, συστηνω το βιβλιο " Haustiere impfen mit Verstand" της Mo Peichl.

Στην ελβετια αποσυρθηκε αυτο το εμβολιο απο την αγορα.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εχω διαβασει και δει σχετικο ντοκυμαντερ για ολα αυτα,ισχυουν περα για περα και παρολο που νομιζουμε οτι τα σκυλια μας θελουν εμβολια καθε χρονο στην πραγματικοτητα δεν το χρειαζοντε.
σαν κουταβια πρεπει να αναπτυξουν αντισσωματα και αυτο τους παρεχουν τα εμβολια σε εκεινη ηλικια που ειναι επισης πολυ ευαισθητα και ευαλωτα στους εξωγενεις παραγοντες...οταν ενηλικιωθουν πλεον εχουν αναπτυξει ενα πολυ ισχυρο συστημα.
πολλοι ειναι της αποψης πως μετα απο το τελευταιο εμβολιο πρεπει να σταματας τον εμβολιασμο και δεν ειναι μικρος ο αριθμος αυτων που το εχουν εφαρμοσει κιολας. ας πουμε ο εκτροφεας που πηραμε την κιρκη ο οποιος ασχολειται 20 χρονια με τη συγκεκριμενη ρατσα και φυσικα μεσα απο εμπειρια υποθετω εχει ανακαλυψει και τις αδυναμιες της συγκεκριμενης φυλης μας ειπε οσων αφορα τα εμβολια να της κανουμε αυτα που πρεπει εως οτου ενηλικιωθει και επειτα ποτε ξανα γιατι στα συγκεκριμενα σκυλια αδυνατει πολυ ευκολα και "πεφτει" το ανοσοποιητικο τους λογω πολλων ευαισθησιων..
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε για τα εμβόλια αλλά αν γίνει κάποιο ατύχημα στο δρόμο και κατα λάθος ο σκύλος γρατζουνίσει κάποιο ενήλικο ή ανήλικο στην προσπάθεια του να παίξει ή αν κατά λάθος σου φύγει, τον χτυπήσει κάποιος και του ορμήξει (ή οποιοδήποτε άλλο σενάριο με ελάχιστη αλλα όχι μηδενική πιθανότητα) και σου ζητηθεί από τις αρχές το βιβλιάριο με τα εμβόλια, τι κάνεις;;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε για τα εμβόλια αλλά αν γίνει κάποιο ατύχημα στο δρόμο και κατα λάθος ο σκύλος γρατζουνίσει κάποιο ενήλικο ή ανήλικο στην προσπάθεια του να παίξει ή αν κατά λάθος σου φύγει, τον χτυπήσει κάποιος και του ορμήξει (ή οποιοδήποτε άλλο σενάριο με ελάχιστη αλλα όχι μηδενική πιθανότητα) και σου ζητηθεί από τις αρχές το βιβλιάριο με τα εμβόλια, τι κάνεις;;
Το μονο υποχρεωτικο απο τον νομο εμβολιο ειναι αυτο κατα της λυσσας!
Και βεβαια εχουμε βιβλιαρια ενημερομενα!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
αν ομως θελουμε το θεμα αυτο να καταληξει καπου καλο ειναι οι πιο ενημερωμενοι να μας πουν ποια πρεπει να κανουμε και ποια ισως ειναι περιττα
χωρις βεβαια να παρουν καποια ευθυνη για αυτο
εγω πηρα ηδη το ημειλ της τυπισας και ισως επικοινωνησω μαζι της
μου φαινεται πολυ ψαγμενη και ειναι κατι που εχω ξανα ακουσει
επισης στο κειμενο αναφερει οτι δεν εμβολιασε καθολου τα σκυλια της και οχιτο εκανε μονο οταν ηταν κουταβια
μηπως ξερει κατι παραπανω;
εγω αυτο το εχω ακουσει και για ανθρωπους απο τον γνωστο david icke που ελεγε πως δεν εμβολιασε τον γιο του
ναι και ομως τον γιο του και εξηγουσε πως χαιρει ακρας υγειας
τεσπα μου αρεσει το θεμα πολυ αλλα θα ηθελα να βγει και καπου
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το θέμα με το πρόγραμμα εμβολιασμών είναι ότι έχει δύο πλευρές!
Από την μια είναι ο στόχος να μην νοσήσει ένας οργανισμός,αυτός που εμβολιάζεται, κι από την άλλη να περιοριστεί η εξάπλωση κάποια νόσου!
Άρα η κάθε επιλογή μας δεν βαρύνει μόνο εμάς, αλλά κι ολόκληρο τον πλανήτη!

Κι εγώ μπορώ να σου πω αρκετά παραδείγματα ανθρώπων που πλήρωσαν πολύ ακριβά την επιλογή να μην εμβολιασουν τα παιδιά τους....
Το τι λέω εγώ ή το τι λέει ο άλλος μικρή αξία έχει...
Πίσω από όλα πρέπει να υπάρχουν σοβαρές και στέρεες μελέτες και με βάση αυτά να πορευόμαστε!

Και σχετικά με το θέμα, εγώ είμαι φανατικά υπερ της πιστής εφαρμογής των εμβολιαστικών πρωτοκόλων!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
και ολα αυτα που διαβασαμε
ειναι ολα συμπτωσεις;
συνομοσιολογιες;
πως να υπαρξουν στερεες και σοβαρες μελετες αφου εδω λεμε οτι για το κερδος
δεν ξεσκεπαζεται η αληθεια
δηλ.εσυ π.χ που βασιζεσαι σε μελετες εκανες και το εμβολιο για την γριπη των χοιρων που προτεινε ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας;

 








DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ενταξει δεν σε κατηγορω απλα ηθελα να δειξω την αντιθεση μου
αν και κατι μου λεει οτι εγινε για διαφορους λογους π.χ δουλειας
οι περισσοτεροι ετσι το εκαναν
τεσπα εγω εχω καταλαβει οτι για να βρεις το σωστο πρεπει να ψαξεις και λιγο
φυσικα να στηριζεται σε μελετες αλλα ολα αυτα που εβαλε το μελος μποξερ μιλουσαν για μελετες,πανεπιστημια ανθρωπους
που εφτιαξαν οργανωσεις και κινηματα για αυτο τον λογο
ανθρωπους που ειδηκευονταν πανω σε τετοια θεματα
δηλ. και οι δυο πλευρες ειναι βασιμες
μεχρι και η ιδια φαρμακοβιομηχανια αναφερει τις αντενδειξεις
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κοιτα, δεν υπάρχει κανένα εμβόλιο, φάρμακο, φυσικό, τεχνητό που να μην έχει αντενδείξεις και παρενέργειες.....
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μέχρι και τα βότανα έχουν παρενέργειες και η κατανάλωση τους υπόκειται σε χρονικούς περιορισμούς και επιβάλλονται διαλλείματα μεταξύ των χρήσεων
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ναι ρε παιδια μην παμε στο αλλο ακρο εδω οι αντενδειξεις και οι παρενεργειες εχουν να κανουν με θανατο
τα αυτονοητα τα ξερω και εγω
ενοειται δεν υπαρχει
εδω ομως λεμε κατι τελειως διαφορετικο
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf