Ετοιμη Barf


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Οσοι επιτρεπετε τα σκυλιά να τρώνε στο χαλάκι, καθε ποτε το πλένετε? Δεν μυριζει?
Εγω προτιμώ να τρώει στο πάτωμα, περνάω και ένα σφουγγάρισμα με ξυδόνερο μετά και νομίζω ότι εχω κανει το χρέος μου σαν νοικοκυρα...
Εγώ όταν χρησιμοποιούσα πετσέτες τις άλλαζα κάθε τρεις, τέσσερις μέρες.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
κατερινα προσεχε μην ξυνησει το κρεας
Ευχαριστώ για τη συμβουλή! :)

Το καλοκαίρι μία ή δύο μέρες πριν το δώσω βγάζω το κρέας από την κατάψυξη και το βάζω στο ψυγείο. Τη μέρα που το δίνω το αφήνω δύο, τρεις ώρες εκτός ψυγείου.

Όσοι μαγειρεύεται θα το θεωρούσατε κατάλληλο για εσάς;
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Εξαρτάται απο το κρέας, LaCat, μόνο ο χασάπης που το πήρες μπορεί να σου το απαντήσει αυτό. Κανείς άλλος δεν ξέρει πότε σφάχτηκε το ζώο και πώς έχει διακινηθεί το κρέας μέχρι να φτάσει στα χέρια σου.
Απλά του το λές και του το θυμίζεις κάθε φορά οτι αυτό το κρέας θα καταναλωθεί ωμό πχ μετά απο δυό μέρες στο ψυγείο ή μετά απο μια εβδομάδα στην κατάψυξη και δυό μέρες στο ψυγείο ή όπως αλλιώς θέλει ο καθένας να χειριστεί το κρέας.
Κάποια κρέατα μπορεί να μην έχουν σιτέψει καθόλου, να είναι απο ζώο που σφάχτηκε χτές, και να μπορούν να μείνουν ασφαλέστατα μερικές μέρες στην συντήρηση. Κάποια άλλα μπορεί να είναι καλά σιτεμένα και ήδη η παραμονή μια εβδομάδα στην κατάψυξη και δυό μέρες στην συντήρηση να τα ταλαιπωρήσει πολύ και να είναι στα όριά τους.
Απλά συνεννοηθείτε με τον χασάπη σας και θυμίστε του πού και πού οτι το κρέας το ταίζετε ωμό, αν μπορεί να μην σέρνει στα πατώματα τα κομμάτια που σας ξεχωρίζει για τον σκύλο.
:)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οσοι επιτρεπετε τα σκυλιά να τρώνε στο χαλάκι, καθε ποτε το πλένετε? Δεν μυριζει?
Εγω προτιμώ να τρώει στο πάτωμα, περνάω και ένα σφουγγάρισμα με ξυδόνερο μετά και νομίζω ότι εχω κανει το χρέος μου σαν νοικοκυρα...
Και εγω καθε 2-3 μερες αλλαζα το πατακι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξαρτάται απο το κρέας, LaCat, μόνο ο χασάπης που το πήρες μπορεί να σου το απαντήσει αυτό. Κανείς άλλος δεν ξέρει πότε σφάχτηκε το ζώο και πώς έχει διακινηθεί το κρέας μέχρι να φτάσει στα χέρια σου.
Απλά του το λές και του το θυμίζεις κάθε φορά οτι αυτό το κρέας θα καταναλωθεί ωμό πχ μετά απο δυό μέρες στο ψυγείο ή μετά απο μια εβδομάδα στην κατάψυξη και δυό μέρες στο ψυγείο ή όπως αλλιώς θέλει ο καθένας να χειριστεί το κρέας.
Κάποια κρέατα μπορεί να μην έχουν σιτέψει καθόλου, να είναι απο ζώο που σφάχτηκε χτές, και να μπορούν να μείνουν ασφαλέστατα μερικές μέρες στην συντήρηση. Κάποια άλλα μπορεί να είναι καλά σιτεμένα και ήδη η παραμονή μια εβδομάδα στην κατάψυξη και δυό μέρες στην συντήρηση να τα ταλαιπωρήσει πολύ και να είναι στα όριά τους.
Απλά συνεννοηθείτε με τον χασάπη σας και θυμίστε του πού και πού οτι το κρέας το ταίζετε ωμό, αν μπορεί να μην σέρνει στα πατώματα τα κομμάτια που σας ξεχωρίζει για τον σκύλο.
:)
Καλά δεν πρέπει να είστε σοβαροί...

Μιλάμε για σκυλιά τα οποία ξεθάβουν τα κόκαλα και το κρέας μετά από μία εβδομάδα και το τρώνε χωρίς να πάθουν το παραμικρό.

Πραγματικά το σκέφτεστε τόσο; Αν σέρνει το κρέας στο πάτωμα; Πω πω... πρέπει να είναι πολύ ψυχοφθόρο... αν σκεφτόμουν έτσι, χωρίς να είμαι σαρκαστική, θα έδινα ξηρά. Αλήθεια.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Εξαρτάται απο το κρέας, LaCat, μόνο ο χασάπης που το πήρες μπορεί να σου το απαντήσει αυτό. Κανείς άλλος δεν ξέρει πότε σφάχτηκε το ζώο και πώς έχει διακινηθεί το κρέας μέχρι να φτάσει στα χέρια σου.
Απλά του το λές και του το θυμίζεις κάθε φορά οτι αυτό το κρέας θα καταναλωθεί ωμό πχ μετά απο δυό μέρες στο ψυγείο ή μετά απο μια εβδομάδα στην κατάψυξη και δυό μέρες στο ψυγείο ή όπως αλλιώς θέλει ο καθένας να χειριστεί το κρέας.
Κάποια κρέατα μπορεί να μην έχουν σιτέψει καθόλου, να είναι απο ζώο που σφάχτηκε χτές, και να μπορούν να μείνουν ασφαλέστατα μερικές μέρες στην συντήρηση. Κάποια άλλα μπορεί να είναι καλά σιτεμένα και ήδη η παραμονή μια εβδομάδα στην κατάψυξη και δυό μέρες στην συντήρηση να τα ταλαιπωρήσει πολύ και να είναι στα όριά τους.
Απλά συνεννοηθείτε με τον χασάπη σας και θυμίστε του πού και πού οτι το κρέας το ταίζετε ωμό, αν μπορεί να μην σέρνει στα πατώματα τα κομμάτια που σας ξεχωρίζει για τον σκύλο.
:)
Piou ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες! :)
Στην πράξη το μόνο που μάλλον θα κάνω είναι να ξεπαγώνω το κομμάτι που θα δίνω την επόμενη ημέρα, δηλαδή να μην ξεπαγώνω κρέας για δύο ημέρες για να μη μένει δεύτερη μέρα στη συντήρηση. Ίσως και να περιορίσω το χρόνο που το αφήνω εκτός ψυγείου.

Πρώτη φορά ακούω να μη διατηρείται το κρέας στην κατάψυξη. Τα λευκά κρέατα τα διατηρώ σίγουρα ένα τρίμηνο, τα κόκκινα περισσότερο.
Μέχρι στιγμής δεν είχαμε θέμα. Το 90% της ποσότητας το τρώει ο σκύλος. Όταν καμιά φορά τύχει να φάμε άνθρωποι από τα ίδια κρέατα επίσης δεν είχαμε θέμα.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Καλά δεν πρέπει να είστε σοβαροί...
Σοβαρότατοι, Berna, άλλο το τί κάνουν τα σκυλιά έξω και άλλο το τί γίνεται στην κουζίνα σου. Αν εσύ θές να διαχειρίζεσαι ψοφίμια και αλλοιωμένα κρέατα στην κουζίνα σου, δικαίωμά σου. :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σοβαρότατοι, Berna, άλλο το τί κάνουν τα σκυλιά έξω και άλλο το τί γίνεται στην κουζίνα σου. Αν εσύ θές να διαχειρίζεσαι ψοφίμια και αλλοιωμένα κρέατα στην κουζίνα σου, δικαίωμά σου. :)
Οχι, αλλά δεν υπερβάλλω κι όλας...
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν υπερβάλλω καθόλου. Είπα, απλά πείτε στον χασάπη σας τί θα κάνετε με το κρέας, και αν αυτός σας πεί οτι είναι εντάξει, κάντε το. Δεν είναι όλα τα κρέατα κατάλληλα για μακρά αποθήκευση, και τα στάνταρ στην διακίνηση κρεάτων στην Ελλάδα είναι μερικές φορές πολύ χαμηλά. Ρωτήστε τον χασάπη σας, αυτός ξέρει να σας κατευθύνει, εκτός αν είναι τελείως ασυνείδητος.
Αν επιμένετε να πιστεύετε οτι υπερβάλλω, αναρωτηθείτε για ποιούς λόγους ακριβώς τα περισσότερα σφαγεία στην Ελλάδα έχουν κριθεί ακατάλληλα και γιατί είναι τόσο περιορισμένες οι εξαγωγές κρέατος απο Ελλάδα. Ρωτήστε έναν νομοκτηνίατρο και θα πάρετε όλες τις απαντήσεις που χρειάζεστε.
 




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ποιοι το απαγορεύουν, αυτοί που τρώνε GMO? :whistle:
Ενδιαφέρουσα λογική. Αν τρώμε δηλαδή GMO που κάνουν κακό, πρέπει να αυξήσουμε τα αποδεκτά όρια και σε ότι άλλο κάνει κακό ; Με βοηθάς λίγο γιατί δεν το καταλαβαίνω ;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η ομαλή απόψηξη είναι επιθυμητή για να υπάρχει όσο το δυνατόν μικρότερη αλλοίωση του κρέατος. Η σωστή διαδικασία είναι από βαθιά κατάψυξη σε απλή κι από απλή κατάψυξη σε ψυγείο, και μετά έξω. Αν είναι προφυλαγμένο από έντομα (μέσα στο φούρνο, σβηστό όμως,ε! για παράδειγμα) δεν αναπτύσσονται ιδιαίτερα ταχέως τα όποια μικρόβια. Από τη στιγμή που θα έρθει σε θερμοκρασία δωματίου και μετά μπορεί να κρατήσει με ασφάλεια έξω από ελάχιστα έως όσο και το φρέσκο κρέας κι αυτό πλέον εξαρτάται από την πορεία του κρέατος πριν μπει στη βαθιά κατάψυξη. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει απ'όσα έχω διαβάσει για κατανάλωση κρέατος που προορίζεται για ανθρώπινα γεύματα.
 
  • Like
Reactions: LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Orilis και εγώ αυτό ξέρω.
Από τη στιγμή που θα έρθει σε θερμοκρασία δωματίου και μετά μπορεί να κρατήσει με ασφάλεια έξω από ελάχιστα έως όσο και το φρέσκο κρέας κι αυτό πλέον εξαρτάται από την πορεία του κρέατος πριν μπει στη βαθιά κατάψυξη.
Αν πχ αντέχει δύο μέρες στη συντήρηση, εσύ το έχεις μία στο ψυγείο και μετά το βάλεις στην κατάψυξη όταν το ξεπαγώσεις με τον τρόπο που αναφέρεις θα πρέπει να το καταναλώσεις σε μία μέρα.
Αλλά εφόσον μιλάμε για νωπό κρέας (όχι αυτό στο οποίο έχει ήδη γίνει απόψυξη) γιατί να μην μπορούμε να το βάλουμε στην κατάψυξη και εκεί να διατηρηθεί με ασφάλεια;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενδιαφέρουσα λογική. Αν τρώμε δηλαδή GMO που κάνουν κακό, πρέπει να αυξήσουμε τα αποδεκτά όρια και σε ότι άλλο κάνει κακό ; Με βοηθάς λίγο γιατί δεν το καταλαβαίνω ;
Οχι, απλά πιστεύω πως είναι άκρως υποκριτικό. Σχετικά, καταλαβαίνω όταν δεν αφήνουν να γίνει εξαγωγή χοιρινού κρέατος, αφού τα αναπτηγμένα κράτη έχουν απαλαγεί από τη νόσο Αουγέτσκι εμβολιάζοντας τα ζώα τους, αλλά ως εκεί. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς όταν λες "η κατάσταση στα σφαγεία", το χαλασμένο κρέας φαίνεται ή μυρίζει άσχημα, και προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου πουλήσουν κάτι τέτοιο.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Εννοώ αυτό που είπα απο την αρχή, Berna, ρωτήστε την γνώμη του χασάπη σας για τον πόσες μέρες μπορεί να αποθηκευτεί στην συντήρηση ή στην κατάψυξη.
Δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για την έκφραση, αλλα το οτι το χαλασμένο ακατάλληλο και ήδη αποσυρμένο κρέας μυρίζει ή φαίνεται ή μπορεί να το ξεχωρίσει οποιοσδήποτε καταναλωτής, είναι εξαιρετικά αφελής άποψη.
Τα πράγματα με τις νοθείες, τα συντηρητικά και την τροποποίηση της εμφάνισης οποιουδήποτε τροφίμου έχουν προχωρήσει πολύ, τίποτα δεν είναι αυτο που φαίνεται.
Αν δεν ψωνίζετε απο ανθρώπους που ξέρετε και εμπιστεύεστε, δεν έχετε ιδέα τί αγοράζετε. Δεν μπορείτε να έχετε.
Και ξαναλέω, ούτε κινδυνολογώ ούτε μου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας και τα σχετικά. Ρωτήστε έναν νομοκτηνίατρο για το τί απατεώνες τσιμπάνε κάθε μέρα στην αγορά, θα φρίξετε.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μια γνωστη μου στην γερμανια εχει θαψει παααρα πολλες φορες κρεατα σε εναν λακκο στο κηπο της ( οταν βρει φθηνα κρεατα παιρνει μεγαλες προσοτητες που δεν χωρανε στον καταψυκτη της- το συνηθηζει) και τα ταιζει αυτα τα κρεατα μεχρι και ενα μηνα. Πλεον βρωμανε πολυ- αλλα οσο πιο βρομερα, τοσο πιο πολυ αρεσουν στα σκυλια.
Απλα προσεχει να μην ειναι αεροστεγος κλεισμενο.

Μια αλλη βαζει πολυ συχνα κρεατα σε ενα μεγαλο πηλινο δοχειο με καπακι στο μπαλκονι της- και ταιζει και απο κει τα πλεον παρασιτιμενα κρεατα!
Τα σκυλια ποτε δεν εχουν παθει τιποτα!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ενα μηνα με τετοιες κλιματολογικες συνθηκες ελλαδας (θερμοτητα/αερας/υγρασια/εποχη/εντομα) ενα πτωμα αρχιζει την σηψη και ρευστοποιηση με τα ενζυμα και τους διαφορους μικροοργανισμους..απο τον εντερικο σωληνα αναπτυσσονται δυσοσμα αερια(υδροθειο/αμμωνια κ.α) με αυτη την διαδικασια αερια και διαταση των κοιλιακων τοιχωματων με μια πηξη εχουμε ισχυρο κροτο..ετσι εξηγουνται οι υποκωφοι κροτοι που ακουγονται πολλες φορες στα νεκροταφια..

αν ακουσει κανενα μπαμ απο το πηλινο πες της να μην τρομαξει ε :D
@FrenchieFan
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν είναι καλή ιδέα αυτό που κάνουν οι φίλες σου, FrenchieFan, η καλλιέργεια υψηλών επιπέδων βακτηριδίων και νευροτοξινών στο άμεσο περιβάλλον μας είναι καλό να αποφεύγεται.
Συμφωνώ με την Berna οτι δεν χρειάζεται να τρελλαινόμαστε με το τί θα φάει ο σκύλος, είναι όντως πιό ανθεκτικός απο εμάς στα παθογόνα που τρώει, αλλα ας μην το πηγαίνουμε στο άλλο άκρο.
Το οτι τα σκυλιά τους ή και οι ίδιες δεν έχουν πάθει τίποτε ακόμη δεν σημαίνει οτι αυτή η πρακτική δεν εγκυμονεί σοβαρότατους κινδύνους είτε για τα σκυλιά τους είτε για τις ίδιες.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3