Ετοιμη Barf


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Εδω καταφερες να τρομαξουμε εμεις στην Ελλαδα :censored:

Αληθεια δεν εχουμε κανενα tip απο τους αρχαιους ημων προγονους για συντηρηση του κρεατος? Περα απο τα παστα δηλαδη?
 
  • Like
Reactions: ntoulis






Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Με σκέτο βούτηγμα στο λάδι δεν γίνονται και πολλά πράγματα, πρέπει να βράσει πρώτα το κρέας ή όποια άλλη τροφή για να αποστειρωθεί. Το σκέπασμα με λάδι ή λίπος απλά απομονώνει την αποθηκευμένη τροφή απο το περιβάλλον, δεν την αποστειρώνει. Πρέπει να είναι ήδη καλά αποστειρωμένη πριν μπεί στο λάδι, που σημαίνει συνήθως και πάστωμα για μερικές μέρες και βράσιμο. Αν δεν έχει αποστειρωθεί καλά το κρέας ή αφεθεί να κρυωσει πριν σκεπαστεί ή ξεμυτίσει λίγο ένα κομματάκι απο το λάδι, μπορεί να χαλάσει με πολύ ύπουλο τρόπο και να προκαλέσει σοβαρότατες δηλητηριάσεις.
Για μακρά αποθηκευση μερικών μηνών χωρίς καθολου ψυγείο το κρέας θέλει καλό πάστωμα, 12-14 μέρες ανάλογα με το πόσο λιπαρό είναι, μετά καλό κάπνισμα για να στραγγίξει σχεδόν όλο το λίπος, μετά καλό βράσιμο και μετά σκέπασμα με λάδι αμέσως, πριν κρυώσει.
Έχω ακούσει απο παλιότερους οτι το πολυ φρέσκο κρέας αν ετοιμαστεί πολύ γρήγορα και καθαρά με προσοχή στο γδάρσιμο και τον τεμαχισμό μπορεί να σκεπαστεί απευθείας με λάδι ή να δεθεί σε μια πέτρα και να βουτηχτεί σε τρεχούμενο νερό, πχ βαθύ ποτάμι, και ναι μεν αποσυντίθεται και βρωμάει αλλα "δεν παθαίνεις τίποτα". Δεν ξέρω κανέναν που να το έχει δοκιμάσει ο ίδιος όμως, αν θέλει κανείς να κάνει μια προσπάθεια ή έχει κανένα φίλο στην Γερμανία που κάνει πειράματα τύπου Νεάντερταλ, θα με ενδιέφεραν τα αποτελέσματα.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Αν το κρέας δεν είναι πολύ λιπαρό ή δεν χρειάζεται να το αποθηκεύσουμε πολύ καιρό ή θα το αποθηκεύσουμε για λίγο στην συντήρηση του ψυγείου, μπορεί η αρχική αφυδάτωση να γίνει και με ελαφρύ αλάτισμα και άπλωμα στον ήλιο και να μην χρειάζεται κάπνισμα ή πολύ βράσιμο μετά.
Αλλα κάθε τέτοια πρακτική έχει πολλές, πάρα πολλές παραμέτρους, και δεν είναι καθόλου ασφαλές να πειραματιζόμαστε.
Αν θέλετε να ασχοληθείτε με συντήρηση τροφίμων και ειδικά κρεάτων εκτός ψυγείου και συντηρητικών, συμβουλευτείτε κάποιον που ξέρει πολύ καλά την διαδικασία και το κάνει πολλά χρόνια και μην αποκλίνετε απο τις οδηγίες του.
Οι διαδικασίες αυτές αλλάζουν πολύ τις ισορροπίες των παθογόνων, και αν κάποια γίνει μισή μπορεί να αποτρέψουμε την ανάπτυξη μικροοργανισμών που είναι άκακοι και απλά δίνουν άσχημη οσμή και γεύση ή όψη, και να επιτρέψουμε ή ακόμα και να βοηθήσουμε να αναπτυχθούν άλλοι που δεν δίνουν άσχημη οσμη και όψη αλλα είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι.
 
  • Like
Reactions: Orilis


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ενα μηνα με τετοιες κλιματολογικες συνθηκες ελλαδας (θερμοτητα/αερας/υγρασια/εποχη/εντομα) ενα πτωμα αρχιζει την σηψη και ρευστοποιηση με τα ενζυμα και τους διαφορους μικροοργανισμους..απο τον εντερικο σωληνα αναπτυσσονται δυσοσμα αερια(υδροθειο/αμμωνια κ.α) με αυτη την διαδικασια αερια και διαταση των κοιλιακων τοιχωματων με μια πηξη εχουμε ισχυρο κροτο..ετσι εξηγουνται οι υποκωφοι κροτοι που ακουγονται πολλες φορες στα νεκροταφια..

αν ακουσει κανενα μπαμ απο το πηλινο πες της να μην τρομαξει ε :D
@FrenchieFan
Δεν θαβουν ολοκληρα ζωα- αλλα κομματια κρεατος!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Δεν θαβουν ολοκληρα ζωα- αλλα κομματια κρεατος!
χιουμορ ειναι @FrenchieFan :rolleyes:
σορι αν ενοχληθηκες..:unsure:
απλα πιστευα οτι εχεις ξαναδιαβασει σχολια μου και εχει δει τι τροπο εχω..
εκτος αν και η δικη σου απαντηση ειναι και αυτη χιουμορ και ολα οκ-μπαλοτελι :)
 


rokosbullterrier

New Member
23 Νοεμβρίου 2013
1
0
παιδια επειδη τα διαβασα ολα αυτα που γραφετε και επειδη εχω ταισει το εργαλειο μου πολλα μπαρφ... δοκιμαστε απο αυτον και θα παθετε την πλακα της ζωης σασ για μενα το ΤΟΠ μπαρφ της ελλαδασ και μπραβο του του ανθρωπου www.barfcode.gr
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
για πρώτο μήνυμα να κάνεις διαφημιση... ε είναι καπως.
Θα ήταν προτιμότερο να συστηθείς στην κατάλληλη ενοτητα πρώτα.
 


dimitris_gr

Active Member
3 Φεβρουαρίου 2011
33
1
παιδιά, μεγάλη προσοχή στην ΜΑΡΚΑ (όχι στην χρήση, αλλά στην ποιότητα εννοώ) που προτιμάτε, έπαθα μεγάλη ζημιά σε ένα από τα malinois μου, από επώνυμο προϊόν BARF (υπερκαλίωση)
 
  • Like
Reactions: ioanna a




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π