Ευχάριστα περιστατικά/εκπλήξεις στην βόλτα




kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Απλά. Ενα θετικό περιστατικό, δεν πείθει για την κυνοφιλία-ζωοφιλία, σε ικανοποιητικό βαθμό, στην Ελλάδα!
Ααα όχι σε καμία περίπτωση !! Απλά 1 στους 100 με ρώτησε για να πλησιάσει ,συνήθως τα παιδάκια έρχονται με φόρα...
 


POOK

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
171
22
Πριν απο 2 εβδομαδες κατα τις 10 και μιση πηγα μαζι μεν τον αδελφο μ και τον μπαμπαμ βολτα το ροκ και το πηγαμε σε μια πλατεια που ειναι λιγο πιο κατω απο το σπιτι μας και ο αδελφος μ λεει θελω να μπω στην παιδικη χαρα παει και ο μπαμπας μαζι του (κανεις δεν ηταν μεσα) μπαινω κι εγω να παιξουμε και με τον ροκ λιγο και ξαφνικα μπαίνει μια κυρια μεσα με ένα μωρακι (3-2) χρονων και παω εγω να βγω εξω μολις τους αντιλήφθηκα αλλα ακουω απο πισω μ εκπληχτος αγορακι γιατι φευγεις εμεις δεν εχουμε προβλημα με το σκυλακι..και εκει λεει ελα αντωνη χαδεψε το γαβ και τετοια και αρχισαν να κοιτανε και να μιλαμε στον ροκ που επαιζε μαζι μου και με τον αδελφο μου παντα δεμενος.



Χαρηκα παρα πολυ που ειδα οτι υπαρχουν τέτοιοι ανθρωποι
 
  • Like
Reactions: Orilis and kanarini


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
ο ανθρωπος ειναι το χειροτερο ζωο στον πλανητη οταν θελει,αλλα και το καλυτερο αν θελει..
Με τραβάει πολύ (τελικά) να σημειώνω αυτά τα περιστατικά που δείχνουν λίγο το 2ο κομμάτι της παραπάνω πολύ αληθινής πρότασης.

Πέρσι το καλοκαίρι ένας συγκεκριμένος άστεγος κύριος μόνιμα καθόταν καθημερινά στην είσοδο της πολυκατοικίας μου. Στην αρχή ομολογώ ήμουν επιφυλακτική όταν μπαινόβγαινα, όχι επειδή "ήταν ένας άστεγος" αλλά επειδή είχα ακούσει συχνά στην περιοχή για περιπτώσεις που το καλοκαίρι κάποιοι το παίζουν άστεγοι αλλά στην ουσία μαθαίνουν τα "ωράρια" ενοίκων για να οργανώσουν κλοπές ανάλογα.

Ο κύριος χαιρόταν πολύ όταν έβλεπε τον Άρη και μου ζητούσε να τον χαϊδέψει. Λίγο λιγότερο διστακτικά κάθε φορά, τους άφησα να "λένε ένα γεια", λίγο παραπάνω να τον χαϊδεύει κτλ. Κάπου εδώ να σημειώσω ότι συνεννοούμασταν με το ζόρι με νοήματα, στην αρχή νόμισα ότι είχε προβλήματα ομιλίας αλλά τελικά νομίζω δε μιλούσε ελληνικά, οπότε δε μπορούσα να συνεννοηθώ, να τον ρωτήσω ρε παιδί μου τι κάνει, αν χρειάζεται κάτι κτλ. Οι μέρες περνούσαν και τον συμπάθησα πολύ εν τέλει. Κάποια στιγμή εξαφανίστηκε και ανησύχησα, αλλά δεν είχα τρόπο να μάθω τι απέγινε.

Σήμερα βγαίνοντας από το σπίτι τον βλέπω απέναντι από την είσοδο. Εντάξει, νομίζω χαρήκαμε και οι 3 που ειδωθήκαμε και πήγαμε κατευθείαν να τον συναντήσουμε σαν τον παλιόφιλό μας. Κατευθείαν γέλασε ολόκληρος, άνοιξε τα χέρια και έκανε νόημα στον Άρη να πάει. Είχα μόνο λεφτά για τσιγάρα μαζί μου, του τα άφησα ενώ χάιδευε τον Άρη και έφυγα ενώ μου κανε νόημα ότι δεν τα θέλει και μου δειχνε μόνο ότι θέλει να χαϊδέψει το σκύλο. Στο γυρισμό που ξαναπεράσαμε είπα στον Άρη "θα πεις ένα γεια πριν ανεβούμε"? Το παιδί μου έτρεξε να τον χαιρετίσει και θα καθόταν για ώωωρες αν δεν του έλεγα να πάμε σπίτι. Και όσο τον χάιδευε ο κύριος μου έκανε νόημα "ευχαριστώ" που τον άφηνα να τον χαϊδέψει...
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Με τραβάει πολύ (τελικά) να σημειώνω αυτά τα περιστατικά που δείχνουν λίγο το 2ο κομμάτι της παραπάνω πολύ αληθινής πρότασης.

Πέρσι το καλοκαίρι ένας συγκεκριμένος άστεγος κύριος μόνιμα καθόταν καθημερινά στην είσοδο της πολυκατοικίας μου. Στην αρχή ομολογώ ήμουν επιφυλακτική όταν μπαινόβγαινα, όχι επειδή "ήταν ένας άστεγος" αλλά επειδή είχα ακούσει συχνά στην περιοχή για περιπτώσεις που το καλοκαίρι κάποιοι το παίζουν άστεγοι αλλά στην ουσία μαθαίνουν τα "ωράρια" ενοίκων για να οργανώσουν κλοπές ανάλογα.

Ο κύριος χαιρόταν πολύ όταν έβλεπε τον Άρη και μου ζητούσε να τον χαϊδέψει. Λίγο λιγότερο διστακτικά κάθε φορά, τους άφησα να "λένε ένα γεια", λίγο παραπάνω να τον χαϊδεύει κτλ. Κάπου εδώ να σημειώσω ότι συνεννοούμασταν με το ζόρι με νοήματα, στην αρχή νόμισα ότι είχε προβλήματα ομιλίας αλλά τελικά νομίζω δε μιλούσε ελληνικά, οπότε δε μπορούσα να συνεννοηθώ, να τον ρωτήσω ρε παιδί μου τι κάνει, αν χρειάζεται κάτι κτλ. Οι μέρες περνούσαν και τον συμπάθησα πολύ εν τέλει. Κάποια στιγμή εξαφανίστηκε και ανησύχησα, αλλά δεν είχα τρόπο να μάθω τι απέγινε.

Σήμερα βγαίνοντας από το σπίτι τον βλέπω απέναντι από την είσοδο. Εντάξει, νομίζω χαρήκαμε και οι 3 που ειδωθήκαμε και πήγαμε κατευθείαν να τον συναντήσουμε σαν τον παλιόφιλό μας. Κατευθείαν γέλασε ολόκληρος, άνοιξε τα χέρια και έκανε νόημα στον Άρη να πάει. Είχα μόνο λεφτά για τσιγάρα μαζί μου, του τα άφησα ενώ χάιδευε τον Άρη και έφυγα ενώ μου κανε νόημα ότι δεν τα θέλει και μου δειχνε μόνο ότι θέλει να χαϊδέψει το σκύλο. Στο γυρισμό που ξαναπεράσαμε είπα στον Άρη "θα πεις ένα γεια πριν ανεβούμε"? Το παιδί μου έτρεξε να τον χαιρετίσει και θα καθόταν για ώωωρες αν δεν του έλεγα να πάμε σπίτι. Και όσο τον χάιδευε ο κύριος μου έκανε νόημα "ευχαριστώ" που τον άφηνα να τον χαϊδέψει...
Οταν θέλεις, γίνεσαι συμπαθέστατη, να μην πω αξιαγάπητη!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μου δημιουργει μια περιεργη αγαλλίαση αυτό το ποστ.
Πραγματικά η αγαπη, η αξιοπρεπεια, η συμπόνοια και ενα σωρο αλλες δυσευρετες πλέον αρετες, βρισκονται στα πιο απλα και καθημερινά μέρη... μπροστά στα τυφλα ματια μας!
 


POOK

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
171
22
Πριν απο 4 χρονια ειχα παει δια κοπες στην πελοπονησο και ειχαμε παει στα ιαματικα λουτρα....εκει μπανει μεσα ένας κυριος με ενα καανις και πεσαμε όλοι πανω του να το χαιδεύουμε ο κυριος ειπε οτι μην το χαιδευουμε πολυ γτ μπορει να μας δαγκωσει γιατι έχει επιληψια τον ειχε βρει πριν 2 χρονια να τον πεταει στα σκουπιδια το πρωην αφεντικό του και απο τοτε παντου πανε μαζι κααι παντα κουβαλοουσε μαζι του την ένεση...πραγματικα μπραβο του;);)
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Πριν απο 4 χρονια ειχα παει δια κοπες στην πελοπονησο και ειχαμε παει στα ιαματικα λουτρα....εκει μπανει μεσα ένας κυριος με ενα καανις και πεσαμε όλοι πανω του να το χαιδεύουμε ο κυριος ειπε οτι μην το χαιδευουμε πολυ γτ μπορει να μας δαγκωσει γιατι έχει επιληψια τον ειχε βρει πριν 2 χρονια να τον πεταει στα σκουπιδια το πρωην αφεντικό του και απο τοτε παντου πανε μαζι κααι παντα κουβαλοουσε μαζι του την ένεση...πραγματικα μπραβο του;);)
Τα επιληπτικά σκυλιά, δεν δαγκώνουν στα καλά καθούμενα! Μόνο σε κρίση μπορεί και αυτή, γίνεται αντιληπτή εκ των προτέρων.
 


POOK

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
171
22
Τα επιληπτικά σκυλιά, δεν δαγκώνουν στα καλά καθούμενα! Μόνο σε κρίση μπορεί και αυτή, γίνεται αντιληπτή εκ των προτέρων.
ετσι μας ειπε τωρα...(n)
 




POOK

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
171
22
Το θέμα είναι ότι έσωσε το σκυλάκι εκεί που κάποιος άλλος θα το αγνοούσε ..Μπράβο του πραγματικά !
για αυτο ακριβως εγραψα αυτο το περιστατικό+ ο κυριος ηταν 65
 
  • Like
Reactions: kanarini


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Κι επειδη υπαρχουν ακομα ανθρωποι,ευτυχως,να τα λεμε κι αυτα....
Λιγο μετα το Πασχα συναντησαμε εξω απο το σπιτι μου ενα αδεσποτακο να ψαχνει τα σκουπιδια...του εβαλα να φαει και να πιει νερακι,εκατσε λιγο μαζι μου και μετα εφυγε...αναρωτιομουν που να πηγε τις επομενες μερες,και μαθαινω οτι τον περιμαζεψαν σε μια καφετερια στη γ2ιτονια μας...θα εχετε δει ισως στο fb την αναρτηση του Nelson...
Πηγα εκει κι ευτυχως του ειχαν βαλει φαγητο και νερο,μονο που τον ειχαν δεμενο με μεγαλο λουρι για να μη φυγει...επειτα απο διαφορες ενεργειες που καναμε,το σκυλακι πηγε σε πανσιον και πιστευουμε συντομα να υιοθετηθει...
Αυτο πηρε πανω απο μια εβδομαδα μεχρι να φυγει απ τη καφετερια...να ναι καλα οι ανθρωποι που δεχτηκαν να ειναι στο μαγαζι τους αυτο το διαστημα κι ο μικρος σταθηκε τυχερος μεσα στην ατυχια του...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Και γιατί δεν τον αφήνατε στην καφετέρια, ενώ συγχρόνως θα έτρεχε μια αγγελία υιοθεσίας του; Απ'ότι κατάλαβα, τον ήθελαν και τον φρόντιζαν οι άνθρωποι.
 






Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Είμαστε με Ζούμπη βόλτα πρωί, κλασσικά έχω αργήσει και είμαι αφηρημένη, στον κόσμο μου.. Πάμε ψιλοαργά και έχουμε σταθεί σε παρτέρι, μυρίζει και γενικά της μιλάω.. Μας προσπερνάει κύριος ασπρομάλλης, κοντοστέκεται, μας κοιτάει και ψιλό-χαμογελάει..
Στο σκύλο μιλάω του λέω, την μπλούζα σας κοιτάω μου λέει (βλέπε φωτό)..
Το βάζω στα ευχάριστα περιστατικά γιατί το χαμόγελο μου φάνηκε genuine..
 

Attachments



Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Μπαμπάς με γιο (που ντρεπόταν κ δε μίλησε):
- "Να σας κάνουμε μια ερώτηση;"
- "Βεβαίως"
- "Τι ράτσα είναι το σκυλάκι θέλει να ρωτήσει ο μικρός"
- "Α, δεν είναι ράτσα αγόρι μου, το βρήκα στο δρόμο"
- "Αααα (λέει ο μπαμπάς), τότε είναι ακόμα πιο όμορφο από ότι μας φάνηκε στην αρχή, εε;"

:love:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Sancho vs γιαγιάκα = <3

Σημερα στην πρωινή βόλτα, παιρνω κατι απο το πετσοπ και ακουω μια κυρια να κελαϊδάει στο Σαντσο που φαινεται απο την πόρτα. Βγαινω εξω και μου λεει μετα τα γλυκόλογα, 'φαινεται πολύ χαρούμενος και περιποιημένος, ( :cool: ) πολλες φορές σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα μια τέτοια ζωή. ( :( ) Εγώ έχω γάτες αλλά μου τις σκοτωνουνε. Επαρχία, παιδί μου, αλλος θεος εκει. Ριχνουν φολες και όποιον πάρει ο χαρος. Γαιδούρια, προβατινες... Ασκεπτοι ανθρωποι. Αλλα δεν ξέρουν οτι θα το βρούν...'
Ναι οκ, δεν ειναι πολύ ευχάριστο περιστατικό αλλα΄οπως και να χει ειναι μια εκπληξη. Δεν μεταφερεται ο τόνος της οταν μιλουσε. Μια γιαγιακα όλο καρδια!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Βγαίνουμε βόλτα με τον Σπίθα και αρχίζει να μυρίζει κάτι χορτάρια. Ακούγεται ξαφνικά μια φωνή "ΜΗΗΗΗΗ". Έχω φορτώσει, έτοιμος για καβγά και πλησιάζει τρέχοντας μια κυρία. Μου λέει "μην τον αφήνεις να τα μυρίζει, τράβα τον!". Της απαντώ "γιατί, τι πρόβλημα έχετε εσείς?" και λέει "είναι μια γριά στη γειτονιά που ρίχνει φόλες σε αυτό το σημείο! Έχω μαζέψει πολλά γατιά που έχουν πεθάνει! Πάρ'το το σκυλάκι σου, σε παρακαλώ!" Κάγκελο εγώ. χαχα
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Βγαίνουμε βόλτα με τον Σπίθα και αρχίζει να μυρίζει κάτι χορτάρια. Ακούγεται ξαφνικά μια φωνή "ΜΗΗΗΗΗ". Έχω φορτώσει, έτοιμος για καβγά και πλησιάζει τρέχοντας μια κυρία. Μου λέει "μην τον αφήνεις να τα μυρίζει, τράβα τον!". Της απαντώ "γιατί, τι πρόβλημα έχετε εσείς?" και λέει "είναι μια γριά στη γειτονιά που ρίχνει φόλες σε αυτό το σημείο! Έχω μαζέψει πολλά γατιά που έχουν πεθάνει! Πάρ'το το σκυλάκι σου, σε παρακαλώ!" Κάγκελο εγώ. χαχα
ευρώπη γίναμε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf