Ευχάριστα περιστατικά/εκπλήξεις στην βόλτα


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ρε γκέλυ, έχε λιγο το νου σου ρε. που πας βόλτα εκει κάτω; καλά εκανε ο ροτάς
σορυ παιδιά για το οφ
Εχω μια Α αγνοια κινδυνου είναι η αλήθεια αλλά έχει βελτιωθεί η κατασταση εκει από τότε που ξεκινησε εργα ο ΟΛΠΑ (καθαριστηκε, επεσε χαλικι, εστρωσε το δρομακι). Συνηθως εχει αρκετή κινηση από ποδηλατες και όσους πάνε για τρέξιμο. Απλά εκατσε η μέρα να εχει αερα και να μην παει κανεις αλλος.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Εδώ και λίγο καιρό βλέπω όλο και περισσότερους ιδιοκτήτες με τα σκυλιά τους να βολτάρουν (ενήλικες και παιδιά) και χαίρομαι. Δε ξέρω εάν δώσαμε εμείς το καλό παράδειγμα που μας βλέπει όλο το χωριό 2-3 φορές την ημέρα να βγάζουμε τα τομάρια σουλάτσο ή αν είναι λόγω καλοκαιρίας που τους έπιασε ο "πόνος" αλλά εγώ χαίρομαι. Εχω συναντήσει 2 κουτάβια που τα βολτάρουν κάτι πιτσιρίκες και 3 ενήλικα μεγαλόσωμα σκυλιά με τους ιδιοκτήτες τους, εδώ και 1 βδομάδα άρχισαν να βολτάρουν. :)
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εδώ και λίγο καιρό βλέπω όλο και περισσότερους ιδιοκτήτες με τα σκυλιά τους να βολτάρουν (ενήλικες και παιδιά) και χαίρομαι. Δε ξέρω εάν δώσαμε εμείς το καλό παράδειγμα που μας βλέπει όλο το χωριό 2-3 φορές την ημέρα να βγάζουμε τα τομάρια σουλάτσο ή αν είναι λόγω καλοκαιρίας που τους έπιασε ο "πόνος" αλλά εγώ χαίρομαι. Εχω συναντήσει 2 κουτάβια που τα βολτάρουν κάτι πιτσιρίκες και 3 ενήλικα μεγαλόσωμα σκυλιά με τους ιδιοκτήτες τους, εδώ και 1 βδομάδα άρχισαν να βολτάρουν. :)
Στο δικό μας το χωριό, εχει 2-3 που τα βγάζουν βόλτα, όλα τα υπόλοιπα ημιδεσπωζούμενα. Το μόνο που χαίρομαι είναι ότι έπεισα μια γειτόνισσα (65 χρονών παρακαλώ!) να βγάζει βόλτα το κουτάβι που υιοθέσησε, της έδωσα δώρο το περιλαίμιο και λουρί και τώρα βολτάρουμε μαζί (y)
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Εγω θα γραψω για ενα περαστατικο χτες που με εκανε να και ενιωσα ωραια στη βολτα μου, οχι στη βολτα με το σκυλο μου.

Καθομουν σε ενα καταστημα μεταλαγμενου φαγητου, ξαφνικα κανει την εμφανιση της σκυλιτσα σκελετομενη που φαινομενικα ειχε γεννησει κ προσφατα, λεμε να παμε να τις παρουμε κατι να φαει οποτε σηκωνετε ενα ατομο απ την παρεα να παει να παρει.... οσο περιμενε στην ουρα σηκωνεται ενα παλικαρι απο πισω μας και της δινει το burger του αντι να το φαει !!!
Το εφαγε σε δευτερολεπτα κ φευγει και παει στο πλαινο του καταστηματος ... ωστοσο ερχετε ο φιλος και παμε απ το πλαι να την ταισουμε που με μεγαλη εκπληξη βλεπουμε να την εχει παρει κοντα της μια οικογενεια και να την ταιζει !!!!
τις δωσαμε και εμεις και σημερα θα παμε να την ξαναταισουμε και να της βαλουμε και νερο! κ αν μπορεσουμε να βρουμε και τα μικρακια να δουμε σε τι κατασταση ειναι !

Το γραφω αυτο γιατι μου αρεσει που βλεπω ολο και περισσοτερους να αγαπουν τα ζωα ! Σιγουρα ολοι μπορουμε να κανουμε περισσοτερα αλλα ειναι ενα ενθαρρυντικο σημαδι νομιζς !!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω θα γραψω για ενα περαστατικο χτες που με εκανε να και ενιωσα ωραια στη βολτα μου, οχι στη βολτα με το σκυλο μου.

Καθομουν σε ενα καταστημα μεταλαγμενου φαγητου, ξαφνικα κανει την εμφανιση της σκυλιτσα σκελετομενη που φαινομενικα ειχε γεννησει κ προσφατα, λεμε να παμε να τις παρουμε κατι να φαει οποτε σηκωνετε ενα ατομο απ την παρεα να παει να παρει.... οσο περιμενε στην ουρα σηκωνεται ενα παλικαρι απο πισω μας και της δινει το burger του αντι να το φαει !!!
Το εφαγε σε δευτερολεπτα κ φευγει και παει στο πλαινο του καταστηματος ... ωστοσο ερχετε ο φιλος και παμε απ το πλαι να την ταισουμε που με μεγαλη εκπληξη βλεπουμε να την εχει παρει κοντα της μια οικογενεια και να την ταιζει !!!!
τις δωσαμε και εμεις και σημερα θα παμε να την ξαναταισουμε και να της βαλουμε και νερο! κ αν μπορεσουμε να βρουμε και τα μικρακια να δουμε σε τι κατασταση ειναι !

Το γραφω αυτο γιατι μου αρεσει που βλεπω ολο και περισσοτερους να αγαπουν τα ζωα ! Σιγουρα ολοι μπορουμε να κανουμε περισσοτερα αλλα ειναι ενα ενθαρρυντικο σημαδι νομιζς !!!
Αυτο που περιράφεις δεν ειναι ευχαριστο περιστατικό.... ΘΑΥΜΑ ειναι!



Εγώ να σημειώσω ότι διαπιστωσα σήμερα ότι οι νταλικέρηδες δεν ειναι και πολύ κοινωνικοποιημένοι με τα μικρόσωμα σκυλια. Καθώς φόρτωνε το πλοιο για την Ιταλια και υπήρχε ουρα μεγάλη μεσα στο λιμάνι από νταλικες, εμεις αλωνιζαμε κυρίες (δεν εχει θεμα διπλα σε νταλικες η σελιν, δε χαμπαριάζει). Όπως προχωραγα αρχισα να εχω από το "γαμωτο με παρακολουθει κανεις?".... οι μισοι οδηγοι είχαν βγει και μας κοιτουσαν (2 γελαγαν κιολας)
Με επιασαν κατι γελια σκεπτόμενη την εικόνα, μεσα από την νταλικα να βλέπουν το δικιλο να περνάει!!!
 
  • Like
Reactions: kanarini




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
γκελλυ, κανεις βόλτα στα πιο παράξενα μέρη της πάτρας κορίτσι
χαχαχα όχι καλε, απλά από το σπιτι μου από κάτω, ειναι ο χωματοδρομος που ευελπιστεί ο ΟΛΠΑ ΑΕ να γινει παρκο και να συνδέεται με το νέο λιμάνι. Το δε νέο λιμάνι εχει εισοδο μόλις 300 μετρα στην προέκταση του χωματόδρομου αυτου. Οποτε υπολογισε ότι από Ιεροθέου φτάνουμε ως ΑΒΕΞ παραλιακά μεσα στο λιμάνι.
 
  • Like
Reactions: vaggelo


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Στο δικό μας το χωριό, εχει 2-3 που τα βγάζουν βόλτα, όλα τα υπόλοιπα ημιδεσπωζούμενα. Το μόνο που χαίρομαι είναι ότι έπεισα μια γειτόνισσα (65 χρονών παρακαλώ!) να βγάζει βόλτα το κουτάβι που υιοθέσησε, της έδωσα δώρο το περιλαίμιο και λουρί και τώρα βολτάρουμε μαζί (y)
το κουταβι τι ηλικια εχει ? :D
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Mareco, η αληθεια ειναι οτι οπως εμεις ετσι κ τα σκυλια εχουν τον χαρακτηρα τους.(sorry αν κανω λαθος). Η Λουνα ειναι απο τα ανεξαρτητα σκυλια κ εγινε ετσι γιατι ποτε δεν προσπαθησα να της επιβληθω(λογο αγνοιας). Μπορει να φυγει και να μην ανησυχω γιατι θα επιστρεψει σωα.παντα υπαρχουν κινδυνοι!αλλα μαλλον ειναι αυτοεκπαιδευμενη(ωντας εκ γενητης δεσποτουλα)Το θεμα ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν εχει μπλεξει σε μπελαδες(κοτουλα)και στις ημερες του οιστρου της περιοριζεται.
Αρκεί...αν, ο μη γένοιτο, υπάρξει ποτέ, αυτή η μία και μοναδική φορά, που είναι συνήθως αρκετή για να σου αντιστρέψει όλες τις κοσμοθεωρίες σου...εκ των υστέρων, να μην αναρωτηθείς τι πήγε στραβά, και γιατί σου συνέβει εσένα [όχι εσένα, της σκυλίτσας σου] αυτό, και ποιός άλλος μπορεί να φταίει :unsure:
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Piou


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Είμαι στο ταμείο του πετ σοπ με το κόκαλο στο χέρι και περιμένω να πληρώσω, μου ανοίγει συζήτηση κύριος γύρω στα 60
-Θα έχει να ασχολείται μέρες, ε;
-Μπα, σε μερικές ώρες το έχει τελειώσει
-Τι ράτσα είναι;
-Βέλγος (ο Θεός να τον κάνει αλλά τελος πάντων :p)
-Μαύροε ε;
-Ναι
-Είχα κι εγώ έναν, φοβερά σκυλιά, του έλεγα άνοιξε την πόρτα, την ανοιγε, κλείστη και την έκλεινε και πολύ καλός φύλακας
-Ναι, είναι πανέξυπνα
-Μου τον δηλητηρίασαν
-Κρίμα...
-Έχω έναν γερμανό τώρα αλλά δεν..
-:rolleyes:

Once you go black (groenendael) you never go back :whistle:
ποιός να συγκριθεί μαζί τους;:love::love:
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Σήμερα είχα μία "ευχάριστη" έκπληξη στην βόλτα!! Κόντεψε να πάθω εγκεφαλικό από τον καύσωνα, αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ την γλύτωσα! Λόγω προβλήματος, βγήκαμε μισή ώρα αργότερα. Αλλά αυτό συν τον καύσωνα, έφταναν για να γίνουμε "σούπα", η σκυλίτσα μου και εγώ! Ευτυχώς έχω κρεμαστή τσάντα με τα απαραίτητα, το κυριότερο όμως, μπουκάλι με νερό. Οχι για μένα φυσικά, γιά την EVA. Παρ' ότι μικρή, ενάμισυ ετών, κάθε 20 μέτρα ξάπλωνε και ζήταγε νερό, αφού μου μύριζε την τσάντα. Αν και μειώσαμε την διαδρομή, στην μισή το είχε αδειάσει. Στο σπίτι της έδωσα δύο παγάκια να γλείψει, για να συνέρθει. Εγώ δε, είχα αρχίσει να μην αντιλαμβάνομαι σωστά!! Προσωπικά, έχω τεράστιο πρόβλημα με το καλοκαίρι και την κωλοζέστη του. Περιμένω να περάσει, σαμ τιμωρία!
Συμφωνήσαμε, να αλλάξουμε λίγο το πρόγραμμα, σε περιόδους μεγάλης ζέστης. Της εξήγησα και φυσικά κατάλαβε, ότι για τον πατέρα της, αρχίζουν και φαίνονται τα χρονάκια! :sleep: :sleep:
 
  • Like
Reactions: d-friend


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Στη παραλία σήμερα ζευγάρι τρίτης ηλικίας έρχεται και κάθεται σχετικά κοντά μας (εμείς με τη μικρή μαζί στη μέση του πουθενά για να μην έχουμε παρατράγουδα). Σκέφτομαι από μέσα μου "ωχ... και κοντά και μεγάλοι άνθρωποι θα μπλέξουμε...). Βάζω κατευθείαν λουρί και πάω να ρωτήσω εάν έχουν τους ενοχλεί να κολυμπάει. Με το που σηκώνομαι λοιπόν ακούω "καλέέέ! Γιατί το έδεσες το σκυλάκι? Και εμείς ήρθαμε κοντά να το χαζεύουμε να παίζει..." μέχρι και κοχύλια της μάζεψαν (δεν ξέρω που θα τα βάλει αλλά της τα μάζεψαν)...
 






Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ όμως... μπήκαν με μάσκα και βάτραχοπέδιλα και βγήκαν με κοχύλια και τα έδωσαν για τη μικρή. Την είδαν προφανώς που έπαιζε με ξύλα βότσαλα και ότι άλλο και τις έφεραν και κοχύλια..Εγώ να δεις τι έπαθα...και η μικρή, κυρία. Πως δεν Πηδηξε πάνω τους να μετάνιωσουν την ώρα και τη στιγμή...(το Πηδηξε με κεφάλαιο πάντα γιατί όταν η Σίλβα πηδαεί,πηδαεί ψηλά,πιθανή διασταύρωση με λαγό και κατσίκι)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Με τρίτη ηλικία και το δικό μου περιστατικό το οποίο είναι μάλλον αστείο. Είμαι με Τζιμάκο έξω από κεντρικό κατάστημα για να ψωνίσω, απέξω καθόταν ο ιδιοκτήτης και δύο άλλοι. Λέω τι θέλω και πολσα χρήματα έχω για να μου φέρει ρέστα και περιμένω, πλησιάζει ηλικιωμένος ασπρομάλλης, από αυτούς που συμπαθεί ο Τζιμάκος και μου λέει μπες μέσα να ψωνίσεις κοπελα μου θα κρατήσω εγώ το σκύλο, και καθώς τα έλεγε αυτά πλησίαζε με απλωμένο χέρι να βουτήξει το λουρί. Εεεε σας ευχαριστώ λέω εγώ, μάλλον είχα χλωμιάσει, αλλά ξέρετε ο σκύλος μου δεν είναι ιδιαίτερα φιλικός. Αυτός συνεχίζει να πλησιάζει μέχρι που έφτασε στο αμήν και άπλωσα το χέρι μου ασυναίσθητα να τον κρατήσω σε απόσταση.
Δεν έγινε τίποτα, ο Τζιμάκος πέρα έβρεχε , και ο κύριος έξυσε χωρίς να το ξέρει :p
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf