Ζητείται καροτσάκι σκύλου 30 κιλών (λυκόσκυλο)


Erikoula

Member
8 Μαρτίου 2012
8
0
Καλησπέρα σας. Είμαι νέα στο forum και ο λόγος εγγραφής μου είναι δυστυχώς πολύ δυσάρεστος. Έχω ένα καναδέζικο λυκόσκυλο ηλικίας 13 ετών του οποίου δυστυχώς έχουν εξασθενήσει τελείως τα πίσω πόδια του. Αρκετές φορές (με φυσιοθεραπεία και φάρμακα) σηκώθηκε αλλά πλέον ο γιατρός το αποκλείει να ξανασηκωθεί.
Αναζητούμε, από κάποιον που δεν το χρειάζεται πλέον, καροτσάκι. Μπορούμε να συζητήσουμε πιθανή αγορά σε προσιτή τιμή (η αγορά καινούριου είναι ένα κόστος απαγορευτικό αυτή τη στιγμή). Το σκυλί είναι 30 κιλά αλλά το ύψος του δεν το ξέρω ακριβώς, είναι ένα μετρίου προς μεγάλου μεγέθους λυκόσκυλο.
Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση - βοήθεια. Είμαστε κυριολεκτικά πελαγωμένοι και απίστευτα στεναχωρημένοι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Έρικα
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Έχετε δοκιμάσει το ειδικό λουρί που ανασηκώνει σχετικά τα πίσω πόδια? Θα σας βόλευε άραγε?
Από οικονομικής άποψης τουλάχιστον θα σας έρθει λογικά πολύ φθηνότερα.
 


Erikoula

Member
8 Μαρτίου 2012
8
0
Έχουμε κάτι τέτοιο για να τη σηκώνουμε και να βγαίνει για την ανάγκη της αλλά η μητέρα μου δυσκολεύεται πολύ να τη σηκώσει και το σκυλί ταλαιπωρείται αρκετά. Πιστεύαμε ότι με ένα καροτσάκι θα νιώθει και το σκυλί κάπως πιο ανεξάρτητο και θα ανέβει και η ψυχολογία του η οποία αυτή τη στιγμή είναι χάλια.
Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για την πρόταση.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μεγάλη πίκρα, εγώ θα ευχηθώ περαστικά όπως και να έχει. Η αλήθεια είναι ότι τα λυκόσκυλα το εμφανίζουν αυτό το πρόβλημα με τη λεκάνη και τα πίσω πόδια σε μεγάλη ηλικία. Κρίμα :(
 




Erikoula

Member
8 Μαρτίου 2012
8
0
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για το ενδιαφέρον.
Δυστυχώς το σκυλί μας μόλις διεγνώσθει με καρκίνο στη σπονδυλική στήλη και αυτός είναι ο λόγος που πλέον δε μπορεί να πατήσει τα πίσω πόδια του. Παρόλα αυτά μίλησα με τον άνθρωπο της αγγελίας και μου ανέφερε ένα κόστος γύρω στα 200€. Για το donation του site δε θα το δοκιμάσω γιατί πιστεύω ότι υπάρχουν άλλα σκυλιά με πολύ περισσότερο χρόνο ζωής μπροστά τους που χρειάζονται περισσότερο τη βοήθεια από τη μπιάνκα μας.
Επειδή όμως, όπως και στους ανθρώπους έτσι και στους σκύλους, πιστεύω ότι ακόμη και στον καρκίνο η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο χρόνο ζωής, αν υπάρχει κάποιος που έχει κάποιο καροτσάκι ή κάποιον άλλο τρόπο (τύπου "φτιάξτο μόνος σου") που να μπορεί να αλαφρύνει κάπως τις τελευταίες μέρες ζωής της σκυλίτσας μας θα το εκτιμούσα απίστευτα. Δεσμεύομαι μάλιστα να του το επιστρέψω όταν.....
ούτε να το πω δε θέλω.

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ και πάλι όλους..
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εχω καροτσακι και πολυ ευχαριστως να στο δωσω,εκτος απο τα κιλα παιζουν ρολο και οι διαστασεις του σκυλου.
Περιμενε να βρω πως μετραμε και να τα γραψω για να δεις αν σου κανει.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κουράγιο!

Η προσέγγισή σας είναι συγκινητική και παράδειγμα για μας, τους υπόλοιπους!

Είστε πολύ καλοί με τη σκυλίτσα σας και εκείνη το νιώθει... πολύ χρόνο μαζί της, πολλά τρυφερά χάδια... κοιτάξτε τη στα μάτια, με χαμόγελο... μιλήστε της... θα το εισπράττει αυτό...
Και, αν "χρειαστεί" να δακρύσετε, πηγαίνετε στο διπλανό δωμάτιο... γιατί, θα το εισπράξει κι αυτό...

Και, ξέρετε κάτι?
Οταν ξεκινήσει για το ταξίδι της, πλήρης ημερών και χορτασμένη από αγάπη... θα συναντήσει τους πιστούς φίλους πολλών μελών αυτού του φόρουμ...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Λοιπον...
Κιλα,υψος απο τον ωμο στο εδαφος,απο τη βαση της ουρας στο εδαφος,απο το στηθος μεχρι τη βαση της ουρας,διαμετρο στηθους.
Μακαρι να κανει!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συγνώμη ερρικούλα ξέρω ότι αυτό που θα σου πω θα σε στεναχωρήσει αλλά θεωρείς ότι αξίζει να ταλαιπωρείται η ψυχούλα αυτή άλλο; Έχει μία ανίατη ασθένεια και μία αναπηρία που δεν την αφήνει να χαρεί τον χρόνο που της απομένει. Μήπως πρέπει να δεχτείς το αναπόφευκτο και να κάνεις το καλυτερο για το σκυλάκι σου όσο δύσκολο και να είναι αυτο;
Και πάλι με συγχωρείς γιατί παρεμβαίνω υπερβολικά ίσως με αυτό μου το ποστ.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αν δεν πονάει, δεν υπάρχει λόγος για το αναπόφευκτο. Δεν είναι καταδικασμένοι οι ανάπηροι άνθρωποι ούτε τα ανάπηρα ζώα. Αν πονάει και υποφέρει αλλάζει το πράγμα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα σε παρακαλούσα να μην ερμηνεύεις τα λόγια μου. Κι εγώ είμαι της άποψης ότι δεν είναι καταδικασμένοι οι ανάπηροι σκύλοι για τους ανθρώπους ούτε καν θα σχολιάσω. Όμως ο συγκεκριμένος σκύλος έχει καρκίνο στην σπονδυλική στήλη.
 


Erikoula

Member
8 Μαρτίου 2012
8
0
Λοιπον...
Κιλα,υψος απο τον ωμο στο εδαφος,απο τη βαση της ουρας στο εδαφος,απο το στηθος μεχρι τη βαση της ουρας,διαμετρο στηθους.
Μακαρι να κανει!
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ από τα βάθη της ψυχής μου. Είμαι στη δουλειά και θα προσπαθήσει να μετρήσει η μητέρα μου τις διαστάσεις της αλλιώς θα σου έχω απάντηση μόλις μπορεσω εγώ.
Αναφορικά με το θέμα της ευθανασίας, καταρχάς θέλουμε πρώτα να μας το πει ο γιατρός ότι δε γίνεται κάτι άλλο και υποφέρει και κατά δεύτερον η μάνα μου δε θέλει ούτε να το ακούσει και θα πρέπει να το καταλάβει κ ίδια ότι δε γίνεται τπτ άλλο και πρέπει να είναι μόνο αυτή η λύση. Επιπλέον, έχουμε στην οικογένεια ένα μέλος με καρκίνο ο οποίος ανέρρωσε επιτυχώς και θεωρεί ότι δεν πρέπει να παρατήσει τα όπλα έτσι απλά.
Θα ήθελα να μην το συζητήσουμε άλλο το τι άλλες επιλογές έχω, τις ξέρω και ελπίζω να καταλάβατε κ εσείς τους λόγους για τους οποίους δεν την επιλέγω ακόμη ως λύση.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ασφαλώς και τους καταλαβαίνω και εύχομαι το καλύτερο για τον σκύλο σου, εσύ ξέρεις πότε η ζωή του δεν θα αποτελεί ευχαρίστηση για αυτό. Έχω περάσει φάση με σκύλο, με ανίατη στην δική μας περίπτωση καρκίνο στην στοματική κοιλότητα όπου καθυστέρησα τη απόφαση αυτή γιατί απλά δεν μπορούσα και τώρα πια θεωρώ ότι οφείλουμε πρώτα από όλα να σκεφτόμαστε πάνω από όλα την δική τους ανακούφιση αλλά από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι έχεις στο μυαλό σου πάνω από όλα αυτό.
 


Erikoula

Member
8 Μαρτίου 2012
8
0
Λοιπον...
Κιλα,υψος απο τον ωμο στο εδαφος,απο τη βαση της ουρας στο εδαφος,απο το στηθος μεχρι τη βαση της ουρας,διαμετρο στηθους.
Μακαρι να κανει!
Μόλις μου έστειλε η μητέρα μου την ακόλουθη απάντηση, πες μου αν σε καλύπτει:

κιλα 30, υψος απο τον μηρο ως το εδαφος 52 cm περιπου, μηκος απο το μπροστα ποδι εως το πισω 55 cm kai 80cm διαμετρος στηθους
και απο τον ωμο ως το εδαφος περιπ 42 cm .ξαπλωμενη την μετρησα μουλαρωσε και δεν σηκωνεται! :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
:D

Το ξέρω ότι αυτόν τον καιρό περνάς δύσκολα αλλα διαβάζοντας το θέμα νιώθω περισσότερο χαρά παρά λυπη για το σκυλί σου.

Για να μη με παρεξηγήσεις εννοώ ότι ο σκύλος σου σίγουρα έχει ζήσει 12 γεμάτα ευτυχισμένα χρόνια.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Θα πρεπει να την μετρησετε ορθια για να εχουμε σωστα αποτελεσματα.
Το καροτσακι εχει ιμαντες που αυξομοιωνονται και αυτο βοηθαει.
Πανω κατω στα μετρα του σκυλακου μου ειναι και στα κιλα ακριβως,πιστευω θα την βρουμε την ακρη!!!

Και για την ιστορια να πω οτι αυτο το καροτσακι χαρισε 11 χρονια ευτυχιας σε μας και το σκυλακι μας.
 


Erikoula

Member
8 Μαρτίου 2012
8
0
Σας ευχαριστώ όλους και κυρίως την yasemin η οποία μου έδωσε το καροτσάκι της. Είναι καθοδόν για το σκυλάκι μας κ ελπίζω αύριο να κάνει την πρώτη του βόλτα.
Θα επισυνάψω φωτογραφίες μόλις το δοκιμάσει.

Ευχαριστώ από τα βάθη της ψυχής μου για τη βοήθεια.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Είναι κάποιοι άνθρωποι στο forum που με κάνουν να βλέπω αχτίδες φωτός μέσα στην μαυρίλα που ζούμε...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf