Ζητείται μικρόσωμο για υιοθεσία


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για λογαριασμό φιλικής οικογένειας (μένουν απέναντί μου και έχουμε καθημερινή επαφή) ζητείται σκύλος για υιθεσία με τα χαρακτηριστικά που βάζω παρακάτω. Οι λόγοι για τα ζητούμενα είναι πολύ σοβαροί και έχουν βάση, καθώς στην οικογένεια υπάρχει άτομο αμεα, θα εξηγήσω αναλυτικά σε όποιον έχει υπόψη του τέτοιο σκύλο.

  • Μικρόσωμος, έως πχ 12 άντε 15 κιλά
  • Να τα πηγαίνει καλά με γάτες, στο σπίτι υπάρχουν 3 γάτες
  • Όχι μακρύτριχος, γιατί θα έχει κήπο αλλά θα κοιμάται εντός σπιτιού, το γκρούμιγκ θα πρέπει να είναι εύκολο
  • Όχι ενεργητικός, να μην χοροπηδάει σαν αλλοπαρμένος και να μην χρειάζεται μεγάλη εκτόνωση.
  • Ήρεμο σκυλί
  • Ενήλικο, όχι κουτάβι. Αποφεύγουμε μεγάλο σε ηλικία, γιατί έχασαν πρόσφατα τη σκυλίτσα τους ετών 17 και δεν είμαστε για σύντομα πάλι... καταλαβαίνουμε όλοι.

Σε κάθε περίπτωση ο σκύλος θα είναι με παρέα την οικογένεια 24 ώρες το 24ωρο, εντός σπιτιού, επί καναπέδων και όλα τα καλά, σε μονοκατοικία με τεράστιο κήπο για να ξεδίνει όποτε θέλει. Θα κάνει ζωάρα αυτό είναι βέβαιο. Λεπτομέρειες κατ' ιδίαν που λένε.

Όσοι έχετε υπόψην κάτι τέτοιο μου λέτε. Οι άνθρωποι ψάχνουν και από το fb, αλλά είπα να δω και εδώ με εσάς τις παλιές καραβάνες που όλο και κάτι μαζεύετε... :giggle:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Έχουν διασώσει πάρα πολλά μικρόσωμα κ από τις πυρκαγιές κ από τις πλημμύρες. Τώρα για το χαρακτήρα δεν ξέρω ποιός μπορεί να σου πει, δεδομένης της περίστασης, ποιος τα ζει αρκετά για να ξέρει... Αλλά τα έρμα καταλήγουν σωρηδόν στα κυνοκομεία, τα δημοτικά, ούτε καν σε καταφύγια κ φιλοξενίες. Μήπως να το δούνε μη βρούνε καμία άκρη κατά κει;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έχουν διασώσει πάρα πολλά μικρόσωμα κ από τις πυρκαγιές κ από τις πλημμύρες. Τώρα για το χαρακτήρα δεν ξέρω ποιός μπορεί να σου πει, δεδομένης της περίστασης, ποιος τα ζει αρκετά για να ξέρει... Αλλά τα έρμα καταλήγουν σωρηδόν στα κυνοκομεία, τα δημοτικά, ούτε καν σε καταφύγια κ φιλοξενίες. Μήπως να το δούνε μη βρούνε καμία άκρη κατά κει;
Γενικά οργώνουν το fb και ψάχνουν. Έχεις δίκιο, είναι κρίμα για τα σκυλιά αυτά που καταλήγουν στα κυνοκομεία - τα 'χουν σε κάποια ομάδα κάπως συγκεντρωμένα;
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Γενικά οργώνουν το fb και ψάχνουν. Έχεις δίκιο, είναι κρίμα για τα σκυλιά αυτά που καταλήγουν στα κυνοκομεία - τα 'χουν σε κάποια ομάδα κάπως συγκεντρωμένα;
Μμμ δε νομίζω ακόμα. Τα βλέπω να περνάνε διάσπαρτα στο fb, αλλά είναι πολλά. (Εκτός από αυτά που είναι από Αττική κ τα ανεβάζει το dogs voice). Αν δω κάτι θα σου πω.
 
  • Like
Reactions: vrmode




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μόλις το διάβασα....
δώσε μου δυο μέρες να σου απαντήσω.... Αλωπεκίδα κοκόνα κατι θα βρεθεί....

με dogvoice έχω ένα θέμα.
πήγαν στα καμένα κι αρχίσαν να παίρνουν τα ζωα των ανθρώπων μετά την φωτιά που δεν κινδύνευαν.... και δεν τους τα δίνουν πίσω....
1. γιατί δεν είχαν μικροτσιπ
2 γιατί δεν ήταν στειρωμένα
3 τα πήραν επειδή τα είδαν δεμένα δίπλα στα σπίτια τους που δεν είχαν καεί...
μιλάμε για κτηνοτρόφους που ζήτησαν να πληρώσουν το πρόστιμο του μικροτσιπ.... και τους τα αρνήθηκαν...
μιλάμε για κτηνοτρόφους που τα είχαν ελεύθερα μαζί με το κοπάδι τα ζώα τους αλλά τα αμόλησαν να μην καούν....
μιλάμε για κτηνοτρόφους σε περιοχή όπου τον χειμώνα οι λύκοι κάνουν βόλτα στην πλατεία του χωριού...
μιλάμε για ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΗΡΩΑ ΠΟΥ ΕΣΩΖΕ ΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥ κι έγινε viral η εικόνα του
και την χρησιμοποιούσαν οι δήθεν διασώστες.
μιλάμε γι αυτά τα σκυλιά τα πήραν να τα κάνουν μπάνιο να τα στειρώσουν και να τους βρουν ένα σπίτι σε διαμέρισμα....
τους πήραν σκύλα μαζί με τα κουτάβια και τους απειλούσαν με τον νέο νόμο ότι θα τους καταγγείλουν κι όλας αν συνεχίσουν για παράνομες γέννες...
θα πρέπει ο άνθρωπος να πάει να αγοράζει από τους εμπόρους τα σκυλιά αμφιβόλου αξίας που χρειάζεται....

Κοινώς κι ευθαρσώς έκαναν πλιάτσικο
ποιος τους διόρισε εφαρμοστές του νόμου.... δεν ξέρω...
οι άνθρωποι μέσα στην καταστροφή που έπαθαν δεν ξέρουν πως να διεκδικήσουν τα ζώα τους...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
με dogvoice έχω ένα θέμα.
πήγαν στα καμένα κι αρχίσαν να παίρνουν τα ζωα των ανθρώπων μετά την φωτιά που δεν κινδύνευαν.... και δεν τους τα δίνουν πίσω....
1. γιατί δεν είχαν μικροτσιπ
2 γιατί δεν ήταν στειρωμένα
3 τα πήραν επειδή τα είδαν δεμένα δίπλα στα σπίτια τους που δεν είχαν καεί...
μιλάμε για κτηνοτρόφους που ζήτησαν να πληρώσουν το πρόστιμο του μικροτσιπ.... και τους τα αρνήθηκαν...
μιλάμε για κτηνοτρόφους που τα είχαν ελεύθερα μαζί με το κοπάδι τα ζώα τους αλλά τα αμόλησαν να μην καούν....
μιλάμε για κτηνοτρόφους σε περιοχή όπου τον χειμώνα οι λύκοι κάνουν βόλτα στην πλατεία του χωριού...
μιλάμε για ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΗΡΩΑ ΠΟΥ ΕΣΩΖΕ ΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥ κι έγινε viral η εικόνα του
και την χρησιμοποιούσαν οι δήθεν διασώστες.
μιλάμε γι αυτά τα σκυλιά τα πήραν να τα κάνουν μπάνιο να τα στειρώσουν και να τους βρουν ένα σπίτι σε διαμέρισμα....
τους πήραν σκύλα μαζί με τα κουτάβια και τους απειλούσαν με τον νέο νόμο ότι θα τους καταγγείλουν κι όλας αν συνεχίσουν για παράνομες γέννες...
θα πρέπει ο άνθρωπος να πάει να αγοράζει από τους εμπόρους τα σκυλιά αμφιβόλου αξίας που χρειάζεται....

Κοινώς κι ευθαρσώς έκαναν πλιάτσικο
ποιος τους διόρισε εφαρμοστές του νόμου.... δεν ξέρω...
οι άνθρωποι μέσα στην καταστροφή που έπαθαν δεν ξέρουν πως να διεκδικήσουν τα ζώα τους...
Έλεος... κάποιος να τους μαζέψει. Η συμπεριφορά τους δεν απέχει από αυτή των συλλεκτών.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Σε κάθε βιβλική καταστροφή ο καθένας προσπαθεί να βγάλει τον φύλακα του νόμου από μέσα του. Απανθρωπιά και μισανθρωπια σε όλο το μεγαλείο. Εχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.
 
  • Like
Reactions: marytherion


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Download | Viber
υπάρχει διαθέσιμο σκυλί ο άνθρωπος που το φιλοξενεί αναφέρει ότι είναι ήρεμο.
δεν έχει γάτες αλλά θα το κοιτάξει
8 με 9 κιλά ενήλικο όχι πολύ μεγάλο 2 3 ή 4άρων ετών υποθέτουμε
Αλωπεκίδα
ένας σπάνιος ελληνικός θησαυρός....
μια λεπτομέρεια είναι θηλυκό αστείρωτο και θα πρέπει όποιος το υιοθετήσει να μπει στο πρόγραμμα διάσωσης της φυλής, κάτω από την ομπρέλα της ΟΜΜΑ.
θα πρέπει να πραγματοποιήσει 1 με 2 γέννες.
μιλάμε για αλωπεκίδα ένα σκυλί μέσα έξω πάνω κάτω πασπαρτού. χρειάζεται καθημερινή ενασχόληση και την αντίστοιχη σε λογικά πλαίσια εξάσκηση.
ένα σκυλί νοήμων σε υπερθετικό βαθμό αρα κι εύκολα εκπαιδεύσιμο στο βαθμό της αρμονικής συνύπαρξης.IMG-f239d61cda3bc58ea37dc1115d85c903-V.jpg
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
θα πρέπει να πραγματοποιήσει 1 με 2 γέννες.
Ευχαριστώ - Θα το δείξω αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις στο θέμα γέννες.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Στο φουμπου υπάρχουν κι άλλες αγγελίες με στειρωμένα ενήλικα... αλλά έχω θέμα συμβατότητας κ δε μπορώ να στείλω εύκολα εδώ....
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com

Τελικά έπειτα από επίσκεψη σε γιατρό και λεπτομερείς εξετάσεις η σκυλίτσα είναι στειρωμένη, 6 κιλά κ δύο χρόνων σύμφωνα με τον γιατρό... από το άτομο που την φιλοξενεί ιδανικό για συντροφιά, ήρεμο κ φιλικό με άλλα ζώα και προσεκτικό με παιδιά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ευχαριστώ όλους όσους έστειλαν - τα έχω προωθήσει.
Δυστυχώς από την προηγούμενη εβδομάδα το έχουν παγώσει προσωρινά, είχαν ένα ατύχημα σε ένα γάτο τους και τρέχουν σε κτηνιάτρους μπας και το σώσουν. Θα επανάλθουν φαντάζομαι μόλις στρώσει η κατάσταση.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU