Ζωάκι;...


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Grifos μια πολύ καλή λύση είναι ένα budgie(παπαγάλος) ζει μέχρι 12 χρόνια περίπου,οπότε δεν έχει τη δέσμευση που έχουν οι μεγάλοι παπαγάλοι που ζουν 60+ χρονια,ένα εξημερωμένο κάνει κάπου στα 20-25 ευρώ,τα συνολικά για να το αγοράσετε θα είναι κάπου στα 80 ευρώ (κλουβί,παιχνίδια,μπολάκια,εξωτερικό σταντ) και μετά καπου στα 5-10 ευρώ το μήνα γιατί είναι μόνο το φαγητό,δεν έχουν κτηνίατρο όπως τα σκυλιά για εμβόλια κλπ ,υπάρχει ο πτηνίατρος που μπορεί να κάνει ένα απλο τσεκ στο πουλάκι αν το θελήσετε ή να του προσφέρει αγωγή αν καταλάβουμε οτι το πουλάκι δεν πάει καλά,το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι οτι οι παπαγάλοι είναι πανέξυπνα πλάσματα και χρειάζονται παρέα,αν η ανιψιά σου δεν είναι διατεθημένη να το προσέχει για τα επόμενα χρόνια του και να παίζει μαζί του (δυσκολο μαλλον γιατι δε νομιζω να βαρεθει αφου θα μπορει να το βγαζει και να το χαιδευει χωρις να πεταει σαν τρελο μεσα στο σπιτι) τότε καλύτερο θα ήταν ένα ζευγαράκι
αν σε ενδιαφέρει σαν λύση θα χαρώ να μου στείλεις πμ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
οι παπαγάλοι όπως και τα κουταβάκια πρέπει να αγοράζονται μόνο απο εκτροφέα
ώστε πρώτον και κύριων να μην είναι αιχμαλωτισμένα άγρια πουλιά
και δεύτερον να είναι απο μωρά ταισμένοι στο χέρι ώστε να θεωρούν τους ανθρώπους οικεία όντα και να χαίρονται τον κατοικίδιο ρόλο τους
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Παπαγάλοι ;
Ένα πλάσμα που είναι μαθημένο να πετάει , πόσο σωστό είναι να βρίσκεται σε ένα κλουβί;
Λίγο εγωιστικό μου ακούγετε η κατοχή παπαγάλου και άλλων συναφών πλασμάτων.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τα ινδικα χοιριδια ειναι τελεια κατοικιδια για τετοιας ηλικιας παιδια. Αλλα ενα ινδικο χοιριδιο μαζι με το κλουβι του και τα αξεσουαρ και τροφες θα σου βγει καμποσο... Τα χαμστερ ειναι επισης ομορφα κατα τη γνωμη μου.

Εχω μεγαλωσει με πουλια και δεν θα μπορουσα να φανταστω να μην εχω κανενα. Επισης τα μπάτζι-κοινα αυστραλιανα παπαγαλακια ειναι ευκολα κατοικιδια. Ενα μικρο μεγαλωμενο απο ανθρωπους θα ηταν ωραιο αρκει να εχει επιβλεψη το παιδακι οταν το πιανει.
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
οι παπαγάλοι όπως και τα κουταβάκια πρέπει να αγοράζονται μόνο απο εκτροφέα
ώστε πρώτον και κύριων να μην είναι αιχμαλωτισμένα άγρια πουλιά
και δεύτερον να είναι απο μωρά ταισμένοι στο χέρι ώστε να θεωρούν τους ανθρώπους οικεία όντα και να χαίρονται τον κατοικίδιο ρόλο τους
γι'αυτο είπα εξημερωμένο:)
επισης στους παπαγαλους δεν ειναι τοσο απόλυτο αυτό με τους εκτροφείς,δηλαδή θα μπορούσε να απευθυνθεί και σε έναν απλό χομπίστα
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Παπαγάλοι ;
Ένα πλάσμα που είναι μαθημένο να πετάει , πόσο σωστό είναι να βρίσκεται σε ένα κλουβί;
Λίγο εγωιστικό μου ακούγετε η κατοχή παπαγάλου και άλλων συναφών πλασμάτων.
σωστό είναι αυτό που λες(και ειναι μεγαλη συζητηση),αλλά τους παπαγάλους τους παίρνουμε απο σπίτια ή εκτροφεία(δλδ θα ζούσαν έτσι κι αλλιώς στην αιχμαλωσία),επίσης οι παπαγάλοι που μεγαλώνουν με ανθρώπους (εξημερωμένοι) μπορούν να βγαίνουν απο το κλουβί τους και να πετάνε στο σπίτι ή ακόμα να βγαίνουν έξω με ειδικό λουράκι,είναι πολύ έξυπνα και προσαρμόζονται πολύ εύκολα

**συγγνωμη τωρα ειδα οτι δε θελουν πουλακια
(veronica)
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το γνωρίζω , αλλά πως θα φαινόταν αν λέγαμε το ίδιο για μια τίγρη , ένα πιγκουΐνο , ένα πιθηκάκι ,ένα ιγκουάνα , ένα φίδι και ένα σωρό άγρια ζώα ;
Όλα τα ζώα μπορούν να εξημερωθούν , το ερώτημα είναι κατά πόσο τους αρμόζει η ζωή σε ένα σπίτι.
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο , αλλά πιστεύω ότι το να βαφτίζουμε κάποια ζώα κατοικίδια είναι λίγο εγωιστικό από τη πλευρά του ανθρώπου
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Γριφε αφου εχουν ηδη ενα κατοικιδιο το οποιο και σαν ρατσα τα παει καλα με τα παιδακια και μπορει και να
παιζει με αυτο και να μυηθει και στην κυνοφιλια γιατι θελει και ενα δευτερο?

Μηπως να επισκεπτοσουν το σπιτι τους και να της εδειχνες πραγματα που μπορει να κανει με το σκυλο?
Και μηπως ο μπαμπας της να την επαιρνε και στις βολτες με το σκυλο για παρεα? Ετσι θα αισθανοταν
και πιο κοντα στο σκυλο.

Κακα τα ψεματα αλλα αυτο που μπορει να σου προσφερει συναισθηματικα ο σκυλος δεν μπορει να στο
προσφερει κανενα αλλο ζωο ουτε το κουνελι, ουτε το τσιντσιλα κτλ.

Τωρα αν δεν πειθεται η μικρουλα (αν και νομιζω οτι εχεις τον τροπο) γιατι δεν σκεπτεσαι ενα ενυδρειο με
χελωνες? Ζουνε αρκετα χρονια, ειναι επικοινωνιακες. Εχω δυο και οταν με βλεπουν μου χτυπανε το τζαμι,
μου "σφυριζουν" για να τις ταισω, τις βγαζω απο το νερο και τις χαιδευω αλλα το μειον τους ειναι οτι
θελουν συχνο καθαρισμα!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
παπαγάλο μόνο απο εκτροφέα λέμε.........
το ενυδρείο πολύ μελέτη και δουλειά θέλει

ρε πάρε ένα κοκόνι σου λέω και μην του πείς ότι είναι σκυλί
βέβαια το γαύγισμα είναι ένα θέμα-αλλά αν το ανακαλύψει πές του όλο έκπληξη "Ρε ,κοίτα να δείς,αυτά τα κουνέλια Αιτής!!!!!!!!!σαν σκυλιά ακούγονται!!!!!!!!!!!!!"
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο , αλλά πιστεύω ότι το να βαφτίζουμε κάποια ζώα κατοικίδια είναι λίγο εγωιστικό από τη πλευρά του ανθρώπου
Συμφωνώ μαζί σου (αν και το έχω πάει μακριά, ακόμα και για τη γάτα το έχω σκεφτεί αυτό :p) και γενικά αυτό το θέμα μου φαίνεται κάπως.
Μάλιστα, έχω παρατηρήσει ότι γενικά τα διάφορα ζωάκια συνήθως δεν περνούν και πολύ καλή ζωή, και πολλές φορές μάλιστα αφήνουν μια άσχημη, ακόμα και τραυματική ανάμνηση στο μυαλό του ενήλικα αργότερα, που τα θυμάται. Π.χ εδώ μιλούσαμε για τις πάπιες που είχαμε ως παιδιά, και ξέρω και πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που είχαν κάποτε ένα χαμστεράκι, κουνελάκι, σκιουράκι κ.λπ. το οποίο είχε τραγική μοίρα και αποτελεί μια κάθε άλλο παρά καλή ανάμνηση. Ο φίλος μου είχε ένα χαμστεράκι που βασάνιζε μικρός, την ξαδέλφη μου την έστειλε στο νοσοκομείο η γάτα της (καλά η γάτα είναι άλλο κεφάλαιο), εμένα με ανάγκασαν να παρατήσω το παπάκι μου στον εθνικό κήπο, φίλη μου στα 11 έχασε το καναρίνι της, το οποίο ψάχναμε σαν ανόητα επί 1 μήνα στη γειτονιά ρωτώντας, λες και ήταν σκύλος - απελπισμένη όμως. Ένας άλλος γνωστός, μικρός, έβρασε κατά λάθος τα χελωνάκια του κ.ο.κ.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Το άλλο θετικό είναι ότι τον σκύλο μπορούν να τον πάρουν παντού μαζί τους. Τα πουλιά, τα ψάρια, τα κουνελοπόντικα πού θα τα πάνε; Είναι δεσμευτικό και για τις δυο πλευρές, κυριολεκτικά και μεταφορικά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
κάποια ζώα που έχουν αγελαία ένστικτα και κοινωνική δομή που ομοιάζει με την ανθρώπινη γίνονται κατάλληλα κατοικίδια αν αναγνωρίζουμε τις ανάγκες τους και τις σεβόμαστε
τα ψαράκια και τα καναρίνια αν τα αγαπάς και ξέρεις τι θέλουν ζούνε μιά χαρά μαζί σου παρά "Εκεί Έξω"
όλοι μας χρειαζόμαστε αγάπη βασικά-τα άλλα είναι λεπτομέρειες
η τίγρη,αν την αγαπάς , την αφήνεις ελέυθερη
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το άλλο θετικό είναι ότι τον σκύλο μπορούν να τον πάρουν παντού μαζί τους. Τα πουλιά, τα ψάρια, τα κουνελοπόντικα πού θα τα πάνε; Είναι δεσμευτικό και για τις δυο πλευρές, κυριολεκτικά και μεταφορικά.
Eγώ πάντως τα καναρίνια που είχα, εκτός από μια περίοδο που είχα μάλλον αρκετά, στις διακοπές τα παίρναμε μαζί μας, τώρα κανένα 3ημερο-4ήμερο έμεναν άνετα σπίτι χωρίς άγχος....
Πολύ πιο εύκολο από ότι με τα σκυλιά!!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κι εμείς, δεν αντιλέγω. Αν έχεις να κάνεις ταξίδι εκτός ή να μείνεις σε ξενοδοχείο όμως, είναι ζόρι.
Το παπαγαλίνι μου για παράδειγμα το αφήνω στον γείτονα, γιατί δεν μπορώ να το πάρω στο αεροπλάνο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αν οι γονείς δεν διατίθενται να ασχοληθούν και αυτοί ..τότε δυστυχώς η μικρή θα ζήσει κάτι τέτοιο που περιγράφει η Λίζα..
Ότι και να πάρεις θα θέλει την δική του ξεχωριστή φροντίδα..

Το δικό μου χάμστερ πέθανε όταν ήμουν 8 ετών επειδή κάποιος μου είπε πως πεθαίνουν από πάχος.., νόμιζα πως το τάιζα πολύ και δεν του έβαλα φαγητό για ένα μήνα.. πέθανε προσπαθώντας να πιάσει την τροφή του..στο διπλανό γυάλινο διαφανές βαζάκι.

Δύο χελώνες (στεριάς) επίσης γιατί δεν καταλάβαινα τι χρειάζονταν πέρα από μαρούλι και νερό..

Στην έκτη δημοτικού πήραμε σκυλάκι και οι πειραματισμοί τελείωσαν.. (πέρα από την νεροχελώνα που έχουμε από τα πέντε μου..).

Είναι πολύ καλύτερα να αρχίζεις να της λες για σκυλάκια.., να την πηγαίνεις σε καταφύγια να τα χαϊδεύεται και να τα βγάζετε βόλτα και μία μέρα όταν θα μεγαλώσει με την έγκριση πάντα του πατέρα της, να της πάρεις ένα σκυλάκι..τι καλύτερο δώρο? και θα το θυμάται πάντα..
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Σας ευχαριστώ όλους που έχετε απαντήσει ως τώρα και για να είμαι ειλικρινής απ' τη ροή της συζήτησης συνειδητοποιώ ότι δεν αποκλείεται να κάνω λάθος στην προσπάθεια μου να ευχαριστήσω τη μικρή.
Δεν είμαι γονιός, δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται ή πως πρέπει να συμπεριφέρεται ένας γονιός. Μπορώ να είμαι αποκλειστικά και μόνο εγώ, όπως είμαι και ζω αυτή τη στιγμή.
Χαίρομαι πολύ που η μικρούλα θέλει ένα ζωάκι και χωρίς άλλη σκέψη θα της έπαιρνα σκύλο αν ήταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα, ή αν μου το ζήταγε πέρσι. Φέτος δε μπορώ να το κάνω.
Ούτε εγώ τα θεωρώ κατοικίδια, όπως με έπιασε φρίκη όταν πριν μερικά χρόνια είδα σε πετ σοπ που είχε ανοίξει στον Πειραιά, να πουλάει οικόσιτες κατσίκες. Δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα ζωάκια και δε μπορώ να δεθώ μαζί τους. Και προπαντώς δε θέλω να δώσω λάθος μηνύματα στη μικρή για τα κατοικίδια.
Μάλλον θα της κάνω κάποιο άλλο δώρο. Κι ίσως μελλοντικά να τη βοηθήσω όταν θα θελήσει να πάρει δικό της σκύλο σε μια άλλη εποχή, τώρα δε μπορώ.
Και κυριολεκτούσα όταν έγραψα ότι το ρητρίβερ είναι του μεγάλου παιδιού αποκλειστικά και δε θέλω να γράψω άλλα πάνω σ' αυτό.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Και σκύλο να της πάρεις, δεν ξερεις ότι θα δεθεί μαζί της αποκλειστικά, όπως το υπάρχον με τη μεγάλη. Δεν ξερω πόσο εύκολο είναι να την κάνεις να μην την επηρεάζει και να μη ζηλεύει.
Η kango1 σου ΄δωσε μια καλή ιδέα γι' αυτό, όπως το βλέπω. Να την πηγαίνεις στα καταφύγια. Κι έτσι θα έχει όλα αυτά τα σκυλάκια δικά της.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3