Ζωή με ένα Doberman


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Απαγορεύεται από τον νόμο! προσωπικά θα τον απειλούσα με καταγγελία, αν δεν άκουγε θα του έκανα και θα του έκοβα την καλημέρα!
Θέλω να καταγγείλω βασικά τον κτηνίατρο που συνεχίζει να το κάνει παράνομα.. Είναι ο μοναδικός που το κάνει εδώ στον Ηράκλειο... :mad:
 






ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ρε παιδια τα αυτια ειναι το θεμα?? Αυτος ο ανθρωπος εχει 2 σκυλια που δεν βγαινουν βολτα, αναρωτιεμαι τι θα τους δινει για φαι, και εχουν μια ζωη που δεν τους αξιζει.. Αν τα εχει στο μπαλκονι μιλα με την φιλοζωικη γιατι εκει συμφωνα με τον νομο μπορουν να κανουν κατι. Αν τα εχει μεσα στο σπιτι δεν μπορει να κανει κατι η φιλοζωικη.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
μου αρέσει Annouko που στο σάιτ στην πάνω σελίδα έχει κομμένα τ'αυτάκια.... :(
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, Doberman και κομμενα αυτια κ ουρα μεχρι τωρα ηταν η στανταρ εικονα περισσοτερο απο καθε αλλο σκυλο.
Κ οπως κ να το κανουμε ειναι πιο επιβλητικο με τη συγκεκριμενη εμφανιση.

Ξερω πως καποιοι θα πεσουν να με φανε αλλα πριν το κανουν ας σκεφτουν οτι μιλω για την εικονα κ μονο κ οχι κατα ποσο ειναι ορθον!

Το site λεει Doberman αποκλειστικα κ φυσικα ασχετα με το τι λεει πλεον ο νομος τ'αυτια κ η ουρα συνεχιζουν να κοβονται κ κατοπιν να δενονται (οπου εχω δει να δινονται κ οδηγιες για το μετεπειτα δεσιμο).
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Ρε παιδια τα αυτια ειναι το θεμα?? Αυτος ο ανθρωπος εχει 2 σκυλια που δεν βγαινουν βολτα, αναρωτιεμαι τι θα τους δινει για φαι, και εχουν μια ζωη που δεν τους αξιζει.. Αν τα εχει στο μπαλκονι μιλα με την φιλοζωικη γιατι εκει συμφωνα με τον νομο μπορουν να κανουν κατι. Αν τα εχει μεσα στο σπιτι δεν μπορει να κανει κατι η φιλοζωικη.
Και πολυ σωστα αυτο ειναι το θεμα! Συμφωνω απολυτα!

Απλα αν μαθει οτι απαγορευεται το κοψιμο ισως αποφασισει να το δωσει σε καποιον κ γλυτωσει το σκυλακι!
 
Last edited:


varemenos2003

Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
14
0
Ευχαριστώ πολύ αλάνια, με βοηθήσατε πολύ. Καλύτερα να το πάρω την κατάλληλη στιγμή και να το ευχαριστηθούμε και οι 2 παρά να το πάρω τώρα...

ΑΑ και κάτι άλλο, είχα ένα σκυλάκι και μια μέρα το πήγα στον κτηνίατρο και τον ρώτησα τι μπορώ να κάνω για τα δόντια του, μου απάντησε τίποτα. Σαν τι θες να κάνουμε? σκύλος είναι, να του βουρτσίσουμε τα δόντια... (ο κτηνίατρος ήταν σε ένα διπλανό χωριό και δεν νομίζω να είχε ξανασχοληθεί με σκυλιά) Οπότε μετά απο αυτό πρέπει να βρω και κάποιον καλό και έμπιστο κτηνίατρο πριν πάρω σκύλο.
Στρατιωτικος και σκυλος = no go. Μαλλον δεν σκεφτηκες οτι οταν θα εχεις υπηρεσια, θα φευγεις το πρωι και θα γυρνας σπιτι την επομενη μερα το μεσημερι. Τι θα κανει ο σκυλος 32 ωρες μονος του? Η επισης οταν θα πηγαινεις στο βουνο για σκηνακια 5ημερα δε νομιζω να μπορεις να εχεις και τον σκυλο μαζι σου. Ολα αυτα στα λεω εκ πειρας.


Sent from my Blade using Tapatalk 2
 


GeorgeToumpa

Active Member
25 Ιανουαρίου 2013
38
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,
το ντόμπερμαν κάνει για σκύλος ΜΟΝΟ συντροφιάς και θα μπορούσε να ζήσει σε μικρό διαμέρισμα εφόσον έχει κανονικά τις μεγάλες βόλτες του;
Μου αρέσουν σαν ράτσα τα ντόμπερμαν γιατί έχω όρεξη και διάθεση να εκπαιδεύσω ότι σκύλο και να πάρω και διάβασα ότι είναι από τα πιο δεκτικά στην εκπαίδευση. Το μόνο που άρχισα να φοβάμαι από αυτά που διαβάζω είναι το γαύγισμα που ακούω από νέους ιδιοκτήτες ότι δεν μπορούν να περιορίσουν.

Ευχαριστώ
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλησπέρα σας,
το ντόμπερμαν κάνει για σκύλος ΜΟΝΟ συντροφιάς και θα μπορούσε να ζήσει σε μικρό διαμέρισμα εφόσον έχει κανονικά τις μεγάλες βόλτες του;
Μου αρέσουν σαν ράτσα τα ντόμπερμαν γιατί έχω όρεξη και διάθεση να εκπαιδεύσω ότι σκύλο και να πάρω και διάβασα ότι είναι από τα πιο δεκτικά στην εκπαίδευση. Το μόνο που άρχισα να φοβάμαι από αυτά που διαβάζω είναι το γαύγισμα που ακούω από νέους ιδιοκτήτες ότι δεν μπορούν να περιορίσουν.

Ευχαριστώ
Μάλιστα.. πρώτη φορά το ακούω αυτό με το γάβγισμα, πάντως δεν ισχύει. Αν ένα ντομπ δεν έχει εκπαιδευτεί καλά και γαβγίζει όποτε να 'ναι και σε όποιον να 'ναι, δε φταίει ολόκληρη η φυλή. Το ντομπερμαν όπως και όλα τα σκυλιά μπορεί να ζήσει σε διαμέρισμα, καλό θα ήταν ωστόσο να ασχοληθείτε και με κάποιο άθλημα καθώς είναι πολύ έξυπνα ζώα και εκτός απο το σώμα πρέπει να γυμνάζουν και το μυαλό.