Ζω με ενα δραπετη ...


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Που να το ξέρεις όμως αυτό?..... αφού στο καταφύγιο είναι σε μέρος κλειστό απο πάνω και οι φράχτες είναι πολύ ψηλότεροιαπο 1,40.... εντάξει οτι είναι πηδηχτούλα το ξέραμε, αλλά για τέτοια προσόντα που να το φανταστεί κανείς??

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, μπροστά γιατί δε θέλεις να πηγαίνει?? Αφού τραβάει τόσο ζόρι να έρθει κι αφού δε φεύγει απο κει, αστη να πηγαίνει μπροστά...... όχι?

Επίσης, προκειμένου να κάνει καμια βλακεία και να χαθεί, είμαι κι εγώ υπέρ του ηλεκτρισμού προφανώς με σωστή καθοδήγηση κτλ κτλ.... (ας μην αρχίσουμε πάλι τη συζήτηση για τα κολάρα, τα έχουμε πει επανηλλειμένα). Δεν ξέρω αν ο ηλεκ. φράκτης κάνει καλύτερη ή χειρότερη δουλειά απο το κολλάρο, αλλά που θα πάει, ένα απο τα δυο θα δουλέψει..... μπορείς και να δανειστείς, να μην χρειαστεί να το αγοράσεις...... πως το βλέπεις??
 
Last edited:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Στο αν ο σκυλος σκαρφαλωνει γενικα ή αν θα μπορουσε να σκαρφαλωνει τους φρακτες του σπιτιου μου , μονο ενας θα μπορουσε να το ξερει (που ηξερε καλα το σκυλο και ειδε και το σπιτι μου) :D .

Ματαια προσπαθω εδω και καιρο να περιφραξω κατι , δινοντας εμφαση στα περασματα , οταν το σκυλι σκαρφαλωνει πανω απο τα εμποδια.Θα ειχα δωσει εμφαση αλλου αν το γνωριζα...φανταζομαι θυμασαι τα σκυλια στο καταφυγιο που εφθαναν τα 2 μετρα υψος με ενα σαλτο - δυο μετρα φρακτης ειναι παρανομος ακομα και απο την πολεοδομια :D

Δεν εχει πολυ σημασια αυτο ομως ...το σκυλι το αγαπαω και δεν εχω προσωπικα παραπονα απο τη συμβιωση μου μαζι του (ουτε φυσικα σκεφτομαι να το παρατησω/δωσω κλπ) . Ανησυχω μηπως χαθει .... αλλα δεν μπορω και να καταστρεψω ενα σπιτι που το μονο του προσον ειναι η ''ελευθερια'' του κηπου του ...μου αρεσει πχ να κοιταζω δεξια τον κηπο του γειτονα και ξενερωνω να κανω το σπιτι φρουριο με συρματα και ηλεκτροφορα καλωδια:shock:.

Μπροστα στον κηπο δεν θελω να ειναι τα σκυλια για δυο λογους :

1) φοβαμαι για το Boogie ...μην τον κλεψουν

2) μπροστα το οικοπεδο (στη φατσα) εχει απλα συρματινη περιφραξη καλυμμενη με κισσο απο οπου ,οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ, η Tiny σκαβει λαγουμι και μετα βγαινει στο δρομο (οπως και εκανε ηδη μια φορα - βλ προηγουμενη περιπετεια).

Δεν θα πω ψεμματα ...εχω πελαγωσει :D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το συρματοπλεγμα που περιφράσει το πίσω κομμάτι του κήπου, κάντο σε σχήμα Γ στην κορυφή ώστε να μην μπορεί μετά να το ξεπεράσει!!!
Μετά θα δούμε πως θα ξεπεράσουμε και το κλάμα.....:p
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Παιδια , για να μην σας ταλαιπωρω αδικα , θα τραβηξω αυριο φωτογραφιες απο το μερος και το τι εχω κανει ωστε να μου πειτε ιδεες.

Πριν λιγο , την εκλεισα επιτηδες πισω μονη της και τσουπ , σκαρφαλωσε αμεσως ...δινει το πρωτο σαλτο και μετα χρησιμοποιει τα ''κουτακια'' του πλεγματος σαν σκαλοπατια και με τρομερη μανια και υπερενταση , δινει ωθηση ωστε να φερει την κοιλια της πανω στο χειλος του πλεγματος ...μετα πεφτει στο εδαφος . Πεφτοντας , ελπιζει να μην σκαλωσει καποιο ποδι στο πλεγμα :D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
:D:D:D:D

Συγνώμη, ξέρω ότι είναι σοβαρό το πρόβλημα, αλλά και μόνο που σκέφτομαι τη σκηνή, με πιάνουν τα γέλια!!!!

Κάτι τέτοια κάνει κι ο Γκογκόλ πάντως..... αν πηδήξει μια φορά απο κάπου, δεν υφίσταται πια στο μυαλό του το εμπόδιο..... θεωρεί οτι ο δρόμος απλά έτυχε να είναι λίγο πιο "κακοτράχαλος" απο κει....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
...δινει το πρωτο σαλτο και μετα χρησιμοποιει τα ''κουτακια'' του πλεγματος σαν σκαλοπατια και με τρομερη μανια και υπερενταση , δινει ωθηση ωστε να φερει την κοιλια της πανω στο χειλος του πλεγματος ...μετα πεφτει στο εδαφος . Πεφτοντας , ελπιζει να μην σκαλωσει καποιο ποδι στο πλεγμα :D
ετσι ακριβως την κοπανουσε και το γκριφον μου που ειναι μικροτερο απο την τινυ -και απο μεγαλυτερο υψος-
δεν βαζεις καμια καλαμωτη (δεν ειναι και αντιαισθητικη) στο πλεγμα, να μην μπορει να πατησει το αρχικο σαλτο?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
δεν βαζεις καμια καλαμωτη (δεν ειναι και αντιαισθητικη) στο πλεγμα, να μην μπορει να πατησει το αρχικο σαλτο?
Μπα , θα την φαει ...αν οχι σε μια μερα , παντως συντομα .Αυτο εκανε τουλαχιστον στο πλαστικο πλεγμα με πολυ μικρες τρυπες που ειχα βαλει στην αρχη.Κομματακια το βρηκα (ακομα μαζευω κομματακια απο τον κηπο)

θα βγαλω το πλεγμα απο την πορτα που χωριζει το μπρος και το πισω μερος του κηπου και θα βιδωσω πανω της κοντρα πλακε θαλασσης 1,70 υψος.Δεν θα μπορει πλεον να περασει την πορτα αφου θα ειναι λεια και ψηλοτερη επιφανεια (αλλα φυσικα θα μπορει να την παρακαμπτει πηδωντας αρχικα στον κηπο του γειτονα και μετα πισω στον δικο μου....ε , μετα θα βαλω και κοντρα πλακε παντου να τελειωνουμε)
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αυτό ρε δεν είναι σπίτι! Το Αλκατράζ είναι! Μάγκες, δημοσιεύεται παρακάτω κατ' αποκλειστικότητα φωτογραφία του σπιτιού της Tricky! Το μόνο που λείπει είναι το μικροσκοπικό σούπερ σκυλάκι το οποίο μάλλον έχει γίνει δια πόντου μπουχός!!:p:p:D:D:D



Y.Γ. Συγγνώμη για την αναισθησία μου, ακούγεται τραγική η κατάσταση, αλλά μια και δεν μπορώ να σε βοηθήσω με ιδέες, είπα να σε ευθυμήσω μια και το γέλιο κάνει καλό! Καλή ιδέα δεν είναι κι αυτή?:) Ελπίζω να βρεις μια λύση και αν σου είναι παρηγοριά, σκέψου ότι το βρωμό-Μουφο φέρεται να έχει πηδήξει δίμετρο φράχτη για να πάει να κυνηγήσει πάπιες στη λίμνη...:eek::eek::eek::eek::eek::shock::shock::shock::shock::shock::eek::eek::eek::eek::eek:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αυτό ρε δεν είναι σπίτι! Το Αλκατράζ είναι! Μάγκες, δημοσιεύεται παρακάτω κατ' αποκλειστικότητα φωτογραφία του σπιτιού της Tricky! Το μόνο που λείπει είναι το μικροσκοπικό σούπερ σκυλάκι το οποίο μάλλον έχει γίνει δια πόντου μπουχός!!:p:p:D:D:D
:D:D

Y.Γ. Συγγνώμη για την αναισθησία μου, ακούγεται τραγική η κατάσταση, αλλά μια και δεν μπορώ να σε βοηθήσω με ιδέες, είπα να σε ευθυμήσω μια και το γέλιο κάνει καλό! Καλή ιδέα δεν είναι κι αυτή?:) Ελπίζω να βρεις μια λύση και αν σου είναι παρηγοριά, σκέψου ότι το βρωμό-Μουφο φέρεται να έχει πηδήξει δίμετρο φράχτη για να πάει να κυνηγήσει πάπιες στη λίμνη...:eek::eek::eek::eek::eek::shock::shock::shock::shock::shock::eek::eek::eek::eek::eek:
Εχεις δικιο ...ειναι κυριως θεμα διαθεσης:D.

Παραπανω , για πλακα , ειχα ποσταρει αυτο :
http://www.tsianakas.com.gr/peirfrakseis_katoikidion.html

Τελικα αυτο χρειαζεται το βρωμοσκυλο *demonio* ...το κοστος τους ειναι αδιαφορο αφου τα ιδια λεφτα εδωσα ηδη σε λυσεις που δεν επιασαν τοπο (ομορφες ξυλινες πορτες που εκατσα να τις βαψω τρια χερια , πλεγματα κλπ) .Με ενα τετοιο θα ειχα ξεμπερδεψει ...''το κλουβι με την τρελη'':D
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
δυο μετρα φρακτης ειναι παρανομος ακομα και απο την πολεοδομια :D
Δεν είναι! Από την πολεοδομία επιτρέπεται περίφραξη με δομικό στοιχείο (τοιχείο από μπετό, χτιστός τοίχος κλπ) μέχρι ένα μέτρο ύψος κι από πάνω συνέχεια με οποιοδήποτε υλικό όχι μόνιμο (ξύλο, κάγκελο, καφασωτό κλπ κλπ) μέχρι το ύψος των 2.05μ.

Τι να σου πω βρε Tricky, δύσκολη περίπτωση η μικρή. Κι εμάς ο Μπρούνο το έσκαγε σκαρφαλώνοντας στο κάγκελο. Αν και το έχει κόψει πλέον έχουμε καλύψει το κάγκελο με ψιλή καλαμωτή, αλλά εμείς έχουμε και το πλεονέκτημα ότι δεν πειράζουν γενικά πράγματα, δεν μασουλάνε και τέτοια.

Όντως βάλε καμιά φωτογραφία του χώρου μπας και κατέβει καμιά ιδέα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω θα την εβαζα σε κρειτ στο σπιτι για οσο ελειπα...ειναι και το γαυγισμα που πρεπει να σκεφτεις, ειναι και οτι μπορει να τραυματιστει πολυ απο την μανια της να βρει πως θα φυγει-δεν καταλαβαινουν τιποτα οταν τα πιανει η τρελλα-
(ο δικος μου μια φορα , εσκισε την κοιλια του πολυ βαθια, εφυγε, γκομενισε τι εκανε δεν ξερω και μετα απο ωρες που γυρισε , μπηκε στο σπιτακι του σαν χεσμενη γατα και γλειφοταν, τον κοιταζω, εκαιγε απο τον πυρετο και η κοιλια του αστα να πανε...ουτε θυμαμαι ποσα ραματα καναμε)
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
ειναι και οτι μπορει να τραυματιστει πολυ απο την μανια της να βρει πως θα φυγει-δεν καταλαβαινουν τιποτα οταν τα πιανει η τρελλα-
αυτό είναι πολύ άσχημο και δυστυχώς πολύ συχνό, έχουν φοβερά εκνευριστική άγνοια του κινδύνου :(
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
εγω θα την εβαζα σε κρειτ στο σπιτι για οσο ελειπα...ειναι και το γαυγισμα που πρεπει να σκεφτεις, ειναι και οτι μπορει να τραυματιστει πολυ απο την μανια της να βρει πως θα φυγει-δεν καταλαβαινουν τιποτα οταν τα πιανει η τρελλα-
Ασε , αλλο αγχος αυτο ...και αυτη ικανη ειναι να σφαχτει ...:(

Σε κρειτ δεν σκοπευω να την βαλω ...πηρα δευτερο σκυλο ΚΑΙ για να κανει παρεα με τον πρωτο.Οταν ειναι μαζι , ειναι αυτοκολλητοι πραγματικα.Ακομα και οταν ειχα μονο το Boogie , πλακωνομουν να γυρισω σπιτι καθε απογευμα για να τον βγαλω εξω....τωρα , απο Απριλιο μεχρι Νοεμβριο , θελω τα σκυλια να μενουν εξω οταν λειπω ....να κανουν την τουαλετα τους ανετα,να χαζοπαιζουν,να λιαζονται κλπ.Και εγω να ειμαι πιο χαλαρος ...να μπορω πχ μετα την δουλεια να πεταγομαι για ενα μπανιο χωρις να εχω το αγχος των σκυλιων (...η δουλεια μου ειναι 10 λεπτα απο την παραλια) .
Μη μεινουν δηλαδη 10 ωρες μεσα στο σπιτι σερι.

Τι πιστευετε , αν δει πως δεν μπορει να φυγει απο πισω με τιποτε , θα συνεχισει να κλαιει και να γαβγιζει ? Ακομα δεν εχω δεχθει παραπονα απο τους γειτονες αλλα ελπιζω να μην φθασουμε εκει :-|

1) οταν τα κλεινω στο σπιτι , δεν γαβγιζει / κλαιει ποτε (στην αρχη το εκανε αλλα συντομα το εκοψε)
2) οταν τα αφηνω στον μπροστα κηπο , δεν γαβγιζει / κλαιει ποτε (αλλα ειπαμε πως διατρεχει τον κινδυνο να φυγει στο δρομο)
3) οταν τα κλεινω στον πισω κηπο , χαλαει τον κοσμο (για ποση ωρα δεν ξερω ...μετα φευγω)

Αυτο παλι πως εξηγειται ?

Τεσπα σημερα πηρα κοντρα πλακε και τουλαχιστον εκανα την πορτα (που ενωνει το μπρος κηπο με τον πισω) ψηλοτερη και εντελως λεια ωστε να μην μπορει να πατησει καπου και να σκαρφαλωσει ...θα την αφησω καμμια ωρα πισω να δω αν θα φυγει μεσω του γειτονα.Αν ναι , θα συνεχισω κοντρα πλακε και στο φρακτη που χωριζει το οικοπεδο μου με το οικοπεδο του γειτονα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ νομίζω ότι θα συνιθήσει και δε θα γαυγίζει ούτε και πίσω αν καταφέρεις να την περιορίσεις πίσω.... δε φαίνεται να εχει σοβαρό άγχος αποχωρισμού, απλά για κάποιο λόγο θέλει να είναι μπροστά (άβυσσος η ψυχή του σκύλου....). Το θέμα είναι να καταφέρεις να μείνει εκεί αρκετή ώρα ωστε να το πάρει απόφαση οτι αυτό είναι και δεν έχει άλλο. Αλλά μέχρι τώρα τα κατάφερνε να γίνεται το δικό της, οπότε δε χρειάστηκε να το πάρει απόφαση! :) Αναμένουμε εναγωνίως εξελίξεις. :)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
θελει να ειναι μπροστα, επειδη ξερει πως αν θελησει να βγει και στον δρομο, θα μπορεσει να το κανει. γι αυτο δεν κλαιει οταν ειναι μπροστα.
για το κλαμμα τωρα και το γαυγισμα, τι να σου πω..ο δικος μου εκλαιγε και ουρλιαζε συγχρονως, ασταματητα για πολλες μερες, οταν ειδε οτι δεν μπορει πλεον να φυγει...μετα το συνηθισε.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αξιωθηκα να μαντρωσω τα παλιοσκυλα στο πισω μερος του κηπου ...πλεον μπορω να πω με βεβαιοτητα (?) πως η μικρη δεν μπορει να την κοπανησει απο εκει :D.Δοκιμαστηκε η περιφραξη και ειναι μια χαρα.

Το θεμα ειναι οτι χθες βραδυ χαλασε τον κοσμο στο γαβγισμα (εφυγα 22:00 - 01:00) και μου την ''επεσαν'' οι γειτονες (ευγενικα , αλλα περισσοτερο φοβουμενοι μηπως αυτος θα ειναι ο κανονας στη ζωη τους απο δω και περα :D:().

Να φανταστειτε οτι η σκυλα πρεπει να γαβγιζε τοσο που καταναλωσε λιτρα νερου (βρηκα αδεια τα μπολ) ...ο χοντρος δεν γαβγιζε καθολου.

Τα εκλεισα πισω καμμια ωρα πριν φυγω ...γρατζουνισαν λιγο την πορτα και μετα αραξαν χωρις να κανουν φασαρια.Μολις εφυγα ομως , ξεκινησε ο κακος χαμος απο την Tiny.

Επειδη το θεμα ειναι σοβαρο (δεν θελω να ενοχλω ή να με ενοχλουν) και θελω να δω αν θα επιμεινω , θα ηθελα τη βοηθεια σας :

1) Να επιμεινω ? Υπαρχει περιπτωση (απο την εμπειρια σας) να ΜΗΝ συνηθισει ποτε και να γαβγιζει/κλαιει παντα ? Χθες η αληθεια ειναι οτι το ζορισα το θεμα αφου τα αφησα εξω βραδυ , ενω τωρα θα τα ξεκινησω μερα (ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας)

2) Υπαρχει καποιος σιγουρος , εκπαιδευτικος τροπος για να επιτυχω 100% / επιταχυνω τη διαδικασια προσαρμογης ? Πχ ενας εκπαιδευτης με e-collar μπορει να μου το φτιαξει το θεμα ? (δεν θελω να αναφερθουμε στο αν ειναι καλο ή κακο το e-collar)

Να συμπληρωσω οτι :

1) η σκυλα κανει ζημιες εντος σπιτιου οταν λειπω.Αυτο το μηνα κατεβασε τις κουρτινες και εφαγε ενα κομματι απο την κασα μιας πορτας.

2) η σκυλα την κοπαναει απο τον κηπο οταν τα αφηνω ελευθερα στο μπροστα κηπο.Εχει φυγει δυο φορες μεσα σε ενα μηνα.Την τριτη μαλλον δεν θα ειναι τυχερη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τα ειπαμε και τις προαλλες... ολα αυτα ειναι συνδρομο αποχωρισμου.
Ουτε να το σκασει θελει ουτε να φυγει.
Μολις δεν εισαι μαζι της τρελενεται.
Παρτο απο την αρχη το ολο θεμα... Οταν θα βρεις χρονο ξεκινα να φευγεις για πολυ λιγο...κατσε απ εξω απο το σπιτι. Εαν βλεπεις οτι δε γαυγιζει μπες και πηγαινε της μια λιχουδια, επιβραυευσε τη με χαδια και τετοια. Σταδιακα αυξανε το χρονο.
Απο την πισω μερια εχει οπτικη σε πραγματα που μπορει να την "προκαλουν" να γαυγιζει???