Ηπατικο σκυλακι 11 ετων με SAP 3.500 .Υπαρχει ΕΛΠΙΔΑ?


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Το Σεπτεβριο του 2014 στον πρωτο της βιοχημικο ελεγχο ειχε SAP 831 κκαι ALT 217.....πηρε φαρμακο Ursofulk και ξεκινησε διαιτα ποσοτικη και οχι ποιοτικη (το σκυλακι ηταν λιγο γεματουλι 22κιλα ). Εκανε υπεριχο που εδειξε οζουσ και πρησμενο συκωτι. Φαινομενικα ειχε πρισμενη κοιλια (σαν λιποσ) αλλα δεν εκανε ¨μπαμ" λογω παχους. Σεπτεβριο 2015 SAP 1251 kai ALT253. Κανει παλι υπερηχο με ιδια αποτελεσματα και παιρνει DENOSYL για 40 μερες. Ταυτοχρονα ξεκινα διαιτα μονο με ασπρο ρυζι, απαχο ψαρι και κρεας (ελαχιστο), ασπραδι αυγου και γαλακτοκομικα με χαμηλα λιπαρα. Μετα απο 4 μηνες ...SAP 2465 kai ALT 495. 3ος υπερηχοσ...μια απο ιδια.Αρχιζει αμεσα L/D HILLS για 1.5 μηνα. Μετα απο αυτο τα αποτελεσματα......SAP 3548 KAI ALT 520 . Δεν ειναι πειραγμενα ουτε παγγρεας ουτε νεφρα . Δυστυχως ομως μια ακρατεια που δεν εντοπιζεται σε μικροβιο ουτε ουρολοιμωξη. Οι 3 κτηνιατροι με στελνουν ΣΠΙΤΙ ενω ο 4οσ θελει να τεσταρει για cushing αν δεν εχει συμπτωματα εκτοσ απο SAP και πρησμενο συκωτι......Να εγκαταλειψω μετα απο 3 χρονια προσπαθειας ή υπαρχει καποια ΕΛΠΙΔΑ οχι για θεραπεια αλλα για μια παραταση ζωησ? Οι γιατροι λενε οτι η βιοψια ειναι καλη για διαγνωστικουσ λογουσ αλλα δεν θα βοηθησει ουσιαστικα εφοσον δεν υπαρχει θεραπεια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Πόσο ετών είναι ο σκύλος; Ποιά η κατάσταση του πέρα από την ακράτεια; Έχω τον σκύλο μου με ηπατική νόσο, χειρουργήθηκε 10 μήνες περίπου πριν με όγκους στο συκώτι, έχει ακράτεια αλλά κατά τα άλλα είναι σε καλή κατάσταση, όχι τέλεια, καλή. Είναι και μεγάλη, πάνω από 14. Εγώ μετά το θαύμα που είδα στο σκύλο μου να αναστένεται μετά την εγχείρηση για την οποία εγώ επέμεινα, ο γιατρός ήταν πολύ απαισιόδοξος, δεν θα εγκαταλείψω ποτέ πια πριν να έχει κάτι οριστικά τελειώσει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@l.Kyveli 11 λέει στον τίτλο
@lexy κι εγώ δεν καταλαβαίνω. Να εγκαταλείψεις τι ακριβώς; Λόγω της ακράτειας μόνο; Εχει συμπτώματα, που της δυσκολεύουν την καθημερινότητά της;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Το Σεπτεβριο του 2014 στον πρωτο της βιοχημικο ελεγχο ειχε SAP 831 κκαι ALT 217.....πηρε φαρμακο Ursofulk και ξεκινησε διαιτα ποσοτικη και οχι ποιοτικη (το σκυλακι ηταν λιγο γεματουλι 22κιλα ). Εκανε υπεριχο που εδειξε οζουσ και πρησμενο συκωτι. Φαινομενικα ειχε πρισμενη κοιλια (σαν λιποσ) αλλα δεν εκανε ¨μπαμ" λογω παχους. Σεπτεβριο 2015 SAP 1251 kai ALT253. Κανει παλι υπερηχο με ιδια αποτελεσματα και παιρνει DENOSYL για 40 μερες. Ταυτοχρονα ξεκινα διαιτα μονο με ασπρο ρυζι, απαχο ψαρι και κρεας (ελαχιστο), ασπραδι αυγου και γαλακτοκομικα με χαμηλα λιπαρα. Μετα απο 4 μηνες ...SAP 2465 kai ALT 495. 3ος υπερηχοσ...μια απο ιδια.Αρχιζει αμεσα L/D HILLS για 1.5 μηνα. Μετα απο αυτο τα αποτελεσματα......SAP 3548 KAI ALT 520 . Δεν ειναι πειραγμενα ουτε παγγρεας ουτε νεφρα . Δυστυχως ομως μια ακρατεια που δεν εντοπιζεται σε μικροβιο ουτε ουρολοιμωξη. Οι 3 κτηνιατροι με στελνουν ΣΠΙΤΙ ενω ο 4οσ θελει να τεσταρει για cushing αν δεν εχει συμπτωματα εκτοσ απο SAP και πρησμενο συκωτι......Να εγκαταλειψω μετα απο 3 χρονια προσπαθειας ή υπαρχει καποια ΕΛΠΙΔΑ οχι για θεραπεια αλλα για μια παραταση ζωησ? Οι γιατροι λενε οτι η βιοψια ειναι καλη για διαγνωστικουσ λογουσ αλλα δεν θα βοηθησει ουσιαστικα εφοσον δεν υπαρχει θεραπεια.
Τωρα το σκυλακι ειναι περιπου 11,5 χρονων . Απλα οι κτηνιατροι μου λενε να παω σπιτι μου , να κανω συντηριση μονο με διατροφη μαγειρευτη χαμηλη σε πρωιεινεσ και λιπαρα και οσο ζησει .....φυσικα αν εχει μια σοβαρη επιδεινωση πχ ναμην τρωει ή νεφρα θα παει κτηνιατρο...αλλα δεν εχει αναλαλυφθει λενε ακομα το "θαυματουργο¨ χαπι που να κανεβαζει τη SAP. Κατα τα αλλα το σκυλακι βγαινει 5 φορεσ τη μερα(λογω ακρατειας), τρωει 4 φορες τρεχει, παιζει, κανει τουμπες στις πρασιναδες.......τι ναπω.....δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ για το συκωτι του ή αυτοι ειναι ασχετοι και οι 3?
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
@l.Kyveli 11 λέει στον τίτλο
@lexy κι εγώ δεν καταλαβαίνω. Να εγκαταλείψεις τι ακριβώς; Λόγω της ακράτειας μόνο; Εχει συμπτώματα, που της δυσκολεύουν την καθημερινότητά της;
Να εγκαταλειψω την προσπαθεια να βρω θεραπεια, να τρεχω απο γιατρο σε γιατρο, να χαλαω λεφτα στις ιδιεσ και ιδιεσ εξετασεις που απλα καταγραφουν την επιδεινωση του ζωου χωρισ να του προσφερουν ουσιαστικα τιποτα .......δεν τιθεται θεμα .....ευθανασιας ουτε για αστειο.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αν καταλαβαίνω σωστά, δεν έχει κλινικά συμπτώματα. Μόνο την ακράτεια, και δείχνει να ζει μια φυσιολογική για τα δεδομένα της ηλικίας της, ζωή. Το πρόβλημά της, το ανακαλύψατε με προληπτικές εξετάσεις [και μπράβο σας]. Σωστά μέχρι εδώ ή δεν έχω καταλάβει καλά;

Λογικές μου ακούγονται οι συμβουλές των γιατρών. Εφόσον αυτή την στιγμή, δεν έχει κατι που να της δυσκολεύει την καθημερινότητά της, φροντίζεις την διατροφή της όπως σου λένε και την παρακολουθείς. Αν δείξει κάποιου είδους επιδείνωση, θα το σκεφτείτε εκ νέου προφανώς.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Αν καταλαβαίνω σωστά, δεν έχει κλινικά συμπτώματα. Μόνο την ακράτεια, και δείχνει να ζει μια φυσιολογική για τα δεδομένα της ηλικίας της, ζωή. Το πρόβλημά της, το ανακαλύψατε με προληπτικές εξετάσεις [και μπράβο σας]. Σωστά μέχρι εδώ ή δεν έχω καταλάβει καλά;

Λογικές μου ακούγονται οι συμβουλές των γιατρών. Εφόσον αυτή την στιγμή, δεν έχει κατι που να της δυσκολεύει την καθημερινότητά της, φροντίζεις την διατροφή της όπως σου λένε και την παρακολουθείς. Αν δείξει κάποιου είδους επιδείνωση, θα το σκεφτείτε εκ νέου προφανώς.
Τι εννοεις κλινικα συμπτωματα? Αν εννοεισ κατι που δεν φαινεται με εξατασεισ...ναι μονο ενα αφυσικο πρηξιμο στη κοιλια...του στυλ" ποσων μηνων ειναι το σκυλακι σας?" που το εχει ακομα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Το αντίθετο εννοώ. Κάτι, που να φαίνεται χωρίς εξετάσεις και να της δυσκολεύει την ζωή. Να πονάει πχ κάπου και να μην νοιώθει καλά. Απ'ότι καταλαβαίνω, δεν ισχύει κάτι τέτοιο, οπότε ας πούμε...όλα καλά :)

Για το πρήξιμο τι σου είπαν; Θα υποχωρήσει από μόνο του;
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Το αντίθετο εννοώ. Κάτι, που να φαίνεται χωρίς εξετάσεις και να της δυσκολεύει την ζωή. Να πονάει πχ κάπου και να μην νοιώθει καλά. Απ'ότι καταλαβαίνω, δεν ισχύει κάτι τέτοιο, οπότε ας πούμε...όλα καλά :)

Για το πρήξιμο τι σου είπαν; Θα υποχωρήσει από μόνο του;
Εχω διαβασει οτι συνηθιζεται να συγκεντρωνεται υγρο στην κοιλιακη χωρα λογω του συκωτιου. Μου το επιβεβαιωσε ενας κτηνιατροσ και ενω λενε οτι μπορει να αφαιρεθει μου ειπε να μην μπω στον κοπο γιατι αυτο θα μαζευεται συνεχεια. Το θεμα μου ειναι οτι δεν θελω να φτασω στο σημειο των κλινικων συμπωματων για να πανικοβληθω και να τρεξω, αλλα να τα προλαβω, γιατι τοτε ισως να ειναι πολυ αργα......εξαλου αφου δεν υπαρχει κατι εγχειρισημο και ουτε φαρμακευτικη αγωγη τωρα ,μετα στα δυσκολα τι θα προσφερουν στο ζωο?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Γιατι δεν κανεις εξεταση για cushing?
Αν πασχει απο αυτο θελει ειδικη αγωγη(vetoryl).

Ειναι ακομη παχυσαρκη?
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Γιατι δεν κανεις εξεταση για cushing?
Αν πασχει απο αυτο θελει ειδικη αγωγη(vetoryl).

Ειναι ακομη παχυσαρκη?
Οχι εχει χασει ..ολοι στη γειτονια λενε οτι αδυνατισε...οχι σε βαρος ..σε εμφανιση. Φοβαμαι γιατι μονο ενας μου το ανεφερε μηπως το κανει για οικονομικους λογους...ενω δεν υπαρχει λογος. Εξαλλου και ο ιδιοσ μου ειπε οτι οι πιθανοτητεσ για cushing ειναι μικρεσ.....παντως πολυδιψια δεν εχει το τσεκαρα με 2 κτηνιατρους...τωρα πολυουρια....ειναι λιγο σχετικο δεν ξερω αλλα ναι αν αποφασισω να συνεχισω το ψαξιμο ..το επομενο βημα θα ειναι κατα cushing......Με προβληματιζει παντως που δεν μου καθοριζουν το ειδος του προβληματος ενω υπαρχουν πολλεσ ασθενειεσ του συκωτιου συμφωνα με site πχ.Οξεία ηπατική ανεπάρκεια,Ηπατική Lipidosis,Χαλκός Νόσος αποθήκευσης,Λοιμώδη Ηπατίτιδα....απλα εχει προβλημα με το συκωτι.....δηλαδη?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Δες τωρα τι γινεται....
Ειχα ενα σκυλακι χωρις συμπτωματα,πηγε για τσεκ απ,alt και sap στα υψη!
Ο πρωτος γιατρος εφερε την καταστροφη,συνεστησε τα φαρμακα που πηρε και το δικο σου και ειδικη τροφη.

Επειδη ομως η κλινικη εικονα του ζωου ηταν πολυ καλη,πηγα σε δευτερο.Το σκυλακι μου ειχε cushing.

Δεν λεω οτι ειναι το ιδιο αλλα καλο θα ηταν ενα-ενα να φευγουν απο το καδρο.
Θα κοιταγα και το θυροειδη.
 
  • Like
Reactions: mareco


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Παντως αν καποιος γνωριζει απο εγκυρες πηγες και δοκιμασμενα καμια καλη ηπατικη διαιτα(μαγειρευτο ) ειμαι προθυμη να δοκιμασω. Αυτα που εχω ειναι ¨Ρυζι αφθονο, ασπραδι αυγου (οχι κροκο), κρεας (μοσχαρι-αρνι απαχο)και ψαρι (απαχο), φρουτα, αποβουτυρωμενα γαλα/γιαουρτι 0% ,φρυγανια-ψωμι". Λαχανικα βραστα πχ καροτο δεν κανει?Κατι διαβασα στο forum για γαιδουραγκαθο......ισχυει?
 
  • Like
Reactions: Louloudi


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ισχυει για το γαιδουραγκαθο,το καλυτερο που ειχα δοκιμασει ηταν το legalon,oχι βεβαια για cushing για αλλο περιστατικο.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Δες τωρα τι γινεται....
Ειχα ενα σκυλακι χωρις συμπτωματα,πηγε για τσεκ απ,alt και sap στα υψη!
Ο πρωτος γιατρος εφερε την καταστροφη,συνεστησε τα φαρμακα που πηρε και το δικο σου και ειδικη τροφη.

Επειδη ομως η κλινικη εικονα του ζωου ηταν πολυ καλη,πηγα σε δευτερο.Το σκυλακι μου ειχε cushing.

Δεν λεω οτι ειναι το ιδιο αλλα καλο θα ηταν ενα-ενα να φευγουν απο το καδρο.
Θα κοιταγα και το θυροειδη.
Ναι και εγω ετσι το σκεφτομαι οτι πρεπει ενα-ενα θεμα να λυνεται. Εχω κοιταξει σε site για ελεγχο cuhing και ενω υπαρχουν οι ευκολεσ εξετασεισ πχ σε ουρα και αιμα για κορτιζολη , μου προτεινε ειδικη εξεταση με "χαμηλη δοση δεξαμεθαζολησ" που θελει 8 ωρη παρακολουθηση κτλ. Εσυ με τι εξεταση ανακαλυψεσ το cushing?
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Ισχυει για το γαιδουραγκαθο,το καλυτερο που ειχα δοκιμασει ηταν το legalon,oχι βεβαια για cushing για αλλο περιστατικο.
Αποξηραμενο και το βραζω? Τι ποσοτητα δινω? Τι ειναι το legalon ?
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Ισχυει για το γαιδουραγκαθο,το καλυτερο που ειχα δοκιμασει ηταν το legalon,oχι βεβαια για cushing για αλλο περιστατικο.
Αν υπηρχε περιπτωση για θυρωειδη 4 κτηνιατροι δεν θα το ειχαν σκεφτει?Λεω τωρα...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το αφηναμε για παρακολουθηση.Η πρωτη εξεταση εγινε με βιοψια μιας που την ειχα παει και για στειρωση.

Το legalon ειναι χαπια.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Το αφηναμε για παρακολουθηση.Η πρωτη εξεταση εγινε με βιοψια μιας που την ειχα παει και για στειρωση.

Το legalon ειναι χαπια.
Ξερω οτι το cushing εχει 2 αιτια 1) προβλημα σε υποφηση 2) σε επινεφριδια. Ειχε δειξει ο υπερηχοσ οκγο ή προβλημα σε επινεφριδιο (μιας και που η υποφυση δεν φαινεται)?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το δικο μας ειχε προβλημα στην υποφυση,ειναι και το πιο συνηθες.

Υπαρχει και ιατρογενες cushing εξαιτιας ληψης φαρμακων για μεγαλο χρονικο διαστημα(κορτιζονη)