Ηπατικο σκυλακι 11 ετων με SAP 3.500 .Υπαρχει ΕΛΠΙΔΑ?


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Το δικο μας ειχε προβλημα στην υποφυση,ειναι και το πιο συνηθες.

Υπαρχει και ιατρογενες cushing εξαιτιας ληψης φαρμακων για μεγαλο χρονικο διαστημα(κορτιζονη)
Ναι σωστα ..αλλα δεν καταλαβα πως βρηκαν το προβλημα στη υποφυση , νομιζω οτι ειναι στον εγκεφαλο αρα δεν μπορει να γινει βοιψια εκει ουτε υπερηχοσ. Πως βρηκαν οτι εχει εκει προβλημα ? Προφανωσ εγινε καποια εξεταση που εδειξε ηψηλεσ τιμεσ κορτιζολησ (πρωτη ενδειξη), μετα τι τους εκανε να στραφουν σε υποφυση? Θεωρησαν οτι αυτο ειναι το προβλημα εφοσον τα επινεφρριδια ηταν οκ ...μαλλον.....
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τα επινεφριδια ηταν οκ,ειχε υψηλες τιμες κορτιζολης.
Η βιοψια εγινε για να αποκλειστει κακοηθεια του ηπατος.

Μετα αρχισε θεραπεια,πηγαμε στο διμηνο,χαμηλωσε τη δοση και μετα εξεταση ανα 6μηνο.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Συμπλήρωμα για το συκώτι είναι το Livomyn της Charak. Η ShuShi sr. το έπαιρνε 2-3 χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα.
Της είχε διαγνωστεί στα 11, Cushing μετά από την εξειδικευμένη εξέταση (με πρόγνωση 6 μηνών), η οποία αποδείχτηκε λανθασμένη. Είχε χρόνια ηπατική ανεπάρκεια (τα ηπατικά στον Θεό), και με προσεκτική διατροφή, Livomyn, Becozyme, Αλόη και ένα θειούχο στην αρχή (που δεν θυμάμαι, αλλά μπορώ να το ψάξω), έζησε μέχρι τα 14 και πήγε από εγκεφαλικό.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Συμπλήρωμα για το συκώτι είναι το Livomyn της Charak. Η ShuShi sr. το έπαιρνε 2-3 χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα.
Της είχε διαγνωστεί στα 11, Cushing μετά από την εξειδικευμένη εξέταση (με πρόγνωση 6 μηνών), η οποία αποδείχτηκε λανθασμένη. Είχε χρόνια ηπατική ανεπάρκεια (τα ηπατικά στον Θεό), και με προσεκτική διατροφή, Livomyn, Becozyme, Αλόη και ένα θειούχο στην αρχή (που δεν θυμάμαι, αλλά μπορώ να το ψάξω), έζησε μέχρι τα 14 και πήγε από εγκεφαλικό.
Για να καταλαβω εγινε λανθασμενη διαγνωση cushing ενω το σκυλακι επασχε απο χρονια ηπατικη αναπαρκεια? Εαν ναι πως εγινε αυτο ...δηλαδη οι εξετασεις εδειξαν ψηλες τιμες κορτιζολης (πιθανων λογω στρεσ) οχι λογω cushing και θεωρησαν οτι ηταν θετικο σε cushing ?
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Τα επινεφριδια ηταν οκ,ειχε υψηλες τιμες κορτιζολης.
Η βιοψια εγινε για να αποκλειστει κακοηθεια του ηπατος.

Μετα αρχισε θεραπεια,πηγαμε στο διμηνο,χαμηλωσε τη δοση και μετα εξεταση ανα 6μηνο.
Ενημερωτικα οταν εγινε η διαγνωση τι τιμες ειχε sap kai alt (αν θυμασαι) και μετα την σταδιακη θεραπεια ποσο επεσε?
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Για να καταλαβω εγινε λανθασμενη διαγνωση cushing ενω το σκυλακι επασχε απο χρονια ηπατικη αναπαρκεια? Εαν ναι πως εγινε αυτο ...δηλαδη οι εξετασεις εδειξαν ψηλες τιμες κορτιζολης (πιθανων λογω στρεσ) οχι λογω cushing και θεωρησαν οτι ηταν θετικο σε cushing ?
Θα σου πω τι θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και 4+ χρόνια.
Είχαμε πάει για προγραμματισμένες εξετάσεις και για ένα περίεργο δερματικό. Είχε πιτυρίδα (πολλή) και έχανε τρίχα. Επίσης η κοιλιά της ήταν πρησμένη, αλλά το αποδίδαμε στο ότι ήταν υπέρβαρη. Τον τελευταίο χρόνο έτρωγε την obesity (spell?) της RC ύστερα από υπόδειξη του γιατρού για να χάσει βάρος (δεν έχανε).
Οι εξετάσεις έδειξαν όλους τους ηπατικούς δείκτες στα ύψη. Κάναμε υπέρηχο, ήταν καθαρός. Ο γιατρός ζήτησε να κάνουμε το τεστ για cushing. Την πρώτη φορά, έχασε το 8ωρο της 2ης αιμοληψίας. Την 2η φορά τα αποτελέσματα έδειξαν (αν θυμάμαι καλά 1,9 με ανώτατο όριο 1,5. Η διάγνωση ήταν cushing και η πρόγνωση κακή. Ο γιατρός είπε ότι δεν αξίζει τον κόπο να της δώσουμε φάρμακα γιατί έχουν παρενέργειες και έτσι κι αλλιώς θα πεθάνει σε 6 μήνες.
Γυρίσαμε σπίτι και αποφάσισα να περάσει τους τελευταίους της 6 μήνες όσο καλύτερα γίνεται. Άρχισα πάλι να την ταΐζω μαγειρευτό (προσαρμοσμένο). Όχι πολύ λιπαρά κρέατα, 1-2 συστατικά μόνο σε κάθε γεύμα (πχ. κρέας και ρύζι, ζυμαρικό και μυζήθρα, σκέτο φρούτο ή σκέτο ασπράδι αυγού), από γαλακτοκομικά μόνο σπιτική μυζήθρα, όχι κροκάδι αυγών και ελάχιστη NurishUM κάθε μέρα για τις απαραίτητες βιταμίνες & ιχνοστοιχεία. Βασικά έτρωγε ότι και η μητέρα μου για την χολή της, εκτός από την NurishUM :).
Την ψέκαζα κάθε μέρα με πόσιμη αλόη, της έκανα μασάζ και την χτένιζα. Της έδινα και 5cc αλόη από το στόμα. Στους 2 μήνες η πιτυρίδα είχε εξαφανιστεί, το τρίχωμα της γυάλιζε, έβγαζε καινούργια τρίχα είχε αδυνατίσει λίγο και κυρίως είχε ξεπρηστεί η κοιλιά της.
Τότε αποφάσισα να αλλάξω γιατρό.
Ο καινούργιος γιατρός, διέγνωσε την χρόνια ηπατική ανεπάρκεια και μου πρόσθεσε τα συμπληρώματα. Οι ηπατικοί δείκτες εξακολουθούσαν να είναι υψηλοί στις τακτικές εξετάσεις (αλλά όχι αστρονομικοί), το βάρος της επανήλθε στο κανονικό, η κοιλιά της δεν πρήστηκε ποτέ πια, και το τρίχωμα της ήταν κουταβιού χωρίς ίχνος πιτυρίδας ή δερματικών.
Ήταν ένα γέρικο ζώο με χρόνιο πρόβλημα υγείας που ήθελε προσοχή, αλλά αυτό δεν επηρέαζε την καθημερινότητα της. Πιστεύω ότι αν δεν την είχε βρει το διπλό εγκεφαλικό, θα ζούσε ακόμη.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Θα σου πω τι θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και 4+ χρόνια.
Είχαμε πάει για προγραμματισμένες εξετάσεις και για ένα περίεργο δερματικό. Είχε πιτυρίδα (πολλή) και έχανε τρίχα. Επίσης η κοιλιά της ήταν πρησμένη, αλλά το αποδίδαμε στο ότι ήταν υπέρβαρη. Τον τελευταίο χρόνο έτρωγε την obesity (spell?) της RC ύστερα από υπόδειξη του γιατρού για να χάσει βάρος (δεν έχανε).
Οι εξετάσεις έδειξαν όλους τους ηπατικούς δείκτες στα ύψη. Κάναμε υπέρηχο, ήταν καθαρός. Ο γιατρός ζήτησε να κάνουμε το τεστ για cushing. Την πρώτη φορά, έχασε το 8ωρο της 2ης αιμοληψίας. Την 2η φορά τα αποτελέσματα έδειξαν (αν θυμάμαι καλά 1,9 με ανώτατο όριο 1,5. Η διάγνωση ήταν cushing και η πρόγνωση κακή. Ο γιατρός είπε ότι δεν αξίζει τον κόπο να της δώσουμε φάρμακα γιατί έχουν παρενέργειες και έτσι κι αλλιώς θα πεθάνει σε 6 μήνες.
Γυρίσαμε σπίτι και αποφάσισα να περάσει τους τελευταίους της 6 μήνες όσο καλύτερα γίνεται. Άρχισα πάλι να την ταΐζω μαγειρευτό (προσαρμοσμένο). Όχι πολύ λιπαρά κρέατα, 1-2 συστατικά μόνο σε κάθε γεύμα (πχ. κρέας και ρύζι, ζυμαρικό και μυζήθρα, σκέτο φρούτο ή σκέτο ασπράδι αυγού), από γαλακτοκομικά μόνο σπιτική μυζήθρα, όχι κροκάδι αυγών και ελάχιστη NurishUM κάθε μέρα για τις απαραίτητες βιταμίνες & ιχνοστοιχεία. Βασικά έτρωγε ότι και η μητέρα μου για την χολή της, εκτός από την NurishUM :).
Την ψέκαζα κάθε μέρα με πόσιμη αλόη, της έκανα μασάζ και την χτένιζα. Της έδινα και 5cc αλόη από το στόμα. Στους 2 μήνες η πιτυρίδα είχε εξαφανιστεί, το τρίχωμα της γυάλιζε, έβγαζε καινούργια τρίχα είχε αδυνατίσει λίγο και κυρίως είχε ξεπρηστεί η κοιλιά της.
Τότε αποφάσισα να αλλάξω γιατρό.
Ο καινούργιος γιατρός, διέγνωσε την χρόνια ηπατική ανεπάρκεια και μου πρόσθεσε τα συμπληρώματα. Οι ηπατικοί δείκτες εξακολουθούσαν να είναι υψηλοί στις τακτικές εξετάσεις (αλλά όχι αστρονομικοί), το βάρος της επανήλθε στο κανονικό, η κοιλιά της δεν πρήστηκε ποτέ πια, και το τρίχωμα της ήταν κουταβιού χωρίς ίχνος πιτυρίδας ή δερματικών.
Ήταν ένα γέρικο ζώο με χρόνιο πρόβλημα υγείας που ήθελε προσοχή, αλλά αυτό δεν επηρέαζε την καθημερινότητα της. Πιστεύω ότι αν δεν την είχε βρει το διπλό εγκεφαλικό, θα ζούσε ακόμη.
Εισαι τυχερη που σου δοθηκαν παραπανω χρονια ζωης μαζι με στο σκυλακι. Ναι ειναι αληθεια πο η κορτιζολη μπερδευει συχνα και υπαρχουν λανθασμενες διαγνωσεις. Ισως θα επρεπε μετα την πρωτη διαγνωση να παρεις και μια δευτερη γνωμη. Αλλα το σκυλακι δεν ηταν γραφτο να φυγει νωρις....παντος ο υπερηχοσ σου ηταν καθαρος που μου κανει εντυπωση. Εφοσον ειχε προβλημα το συκωτι τελικα δεν επρεπε να φανει στον υπερηχο του συκωτιου? Ο υπερηχος δεν εδειξε ογκο,ουτε οζους...αλλα ηταν πρησμενο (ηπατομεγαλια?) Το πρηξιμο (γιατι και εμενα ειναι πρησμενη η κοιλια της ) που οφειλονταν? Παντως η διατροφη που εκανεσ ειναι αρκετα κοντα στη δικια μου ...αρα απο αυτο νομιζω ειμαι οκ .....Με εβαλεσ παντωσ στο τριπακι να δοκιμασω την αλοη....κακο δεν θα κανει παντωσ.......ευχαριστω.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Στον υπέρηχο που κάναμε με τον 2ο γιατρό, εντοπίστηκε ηπατομεγαλία. Το πρήξιμο (ασκίτης) αποδόθηκε στην κακή λειτουργία του συκωτιού αλλά και στην απορρύθμιση της λειτουργίας του παγκρέατος από τις κορτιζόνες που την μπούκωνε ο 1ος κτηνίατρος για να αντιμετωπίσει (κρύψει;) το υποτιθέμενο δερματικό, που τελικά οφειλόταν ακριβώς στην υπερδοσολογία της κορτιζόνης. Μύλος.
Η αλόη ίσως βοηθήσει, κακό δεν θα κάνει.
Βρες έναν γιατρό που να μην έχει τις κορτιζόνες και τα αντιβιοτικά ψωμοτύρι. Μίλησε του για το Livomyn ή οποιοδήποτε άλλο συμπλήρωμα κρίνει αυτός ότι θα βοηθήσει το συκώτι.
 
  • Like
Reactions: mareco


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Στον υπέρηχο που κάναμε με τον 2ο γιατρό, εντοπίστηκε ηπατομεγαλία. Το πρήξιμο (ασκίτης) αποδόθηκε στην κακή λειτουργία του συκωτιού αλλά και στην απορρύθμιση της λειτουργίας του παγκρέατος από τις κορτιζόνες που την μπούκωνε ο 1ος κτηνίατρος για να αντιμετωπίσει (κρύψει;) το υποτιθέμενο δερματικό, που τελικά οφειλόταν ακριβώς στην υπερδοσολογία της κορτιζόνης. Μύλος.
Η αλόη ίσως βοηθήσει, κακό δεν θα κάνει.
Βρες έναν γιατρό που να μην έχει τις κορτιζόνες και τα αντιβιοτικά ψωμοτύρι. Μίλησε του για το Livomyn ή οποιοδήποτε άλλο συμπλήρωμα κρίνει αυτός ότι θα βοηθήσει το συκώτι.
Μεγαλη κουβεντα ειπεσ εναν "ΓΙΑΤΡΟ". Εχω θαψει 2 ζωα απο ιατρικο λαθος και με οσα βλεπω και διαβαζω εχω χασει την εμπιστοσυνη μου πλεον ...και δυστυχως δεν εχω εναν "οικογενειακο" κτηνιατρο που να εμπιστευομαι. Αρα παω απο τον εναν στον αλλον και οπου με συστησουν και ολους τους βλεπω με μισο ματι ......Ηπατομεγαλια εχει και η δικια μου...αλλα ειναι και συμπτωμα cushing αρα ισως επηρεασε την κριση του 1ου κτηνιατρου σου. Απο οτι καταλαβα η εξεταση για cushing εδειξε θετικη γιατι ο 1ος κτηνιατρος του εδεινε ηδη κορτιζονη για το δερματικο .Αρα εφοσον η υπαρξη κορτιζονης ειναι η βασικη ενδειξη για cushing ηταν λογικο να "χτυπησει" θετικο. Καλα πως και δεν το καταλαβε οτι εφοσον δινει κορτιζονη η εξεταση θα δειξει θετικη σε αυξυμενη κορτιζονη? Το πρηξιμο που αναφερεις το εχει και η δικια μου αλλα δεν υποχωρησε ουτε με την διαιτα , ουτε με το ηπατοπροστατευτικο συμπληρωμα DENOSYL( το οποιο οι 3 απο τους 4 κτηνιατρους που εχω παει ουτε που το εχουν ξανακουσει στη ζωη τους- ειναι μαλλον της παλιας σχολης). Και ΝΑΙ με τον τελευταιο κτηνιατρο "πλακωθηκα" γιατι μου συνταγογραφει συνεχεια αντιβιωσεις για ψιλου πηδημα και εγω ειμαι εναντιον εκτος και εν συντρεχει σοβαρος λογος.
 
  • Like
Reactions: elpinor


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Δες τωρα τι γινεται....
Ειχα ενα σκυλακι χωρις συμπτωματα,πηγε για τσεκ απ,alt και sap στα υψη!
Ο πρωτος γιατρος εφερε την καταστροφη,συνεστησε τα φαρμακα που πηρε και το δικο σου και ειδικη τροφη.

Επειδη ομως η κλινικη εικονα του ζωου ηταν πολυ καλη,πηγα σε δευτερο.Το σκυλακι μου ειχε cushing.

Δεν λεω οτι ειναι το ιδιο αλλα καλο θα ηταν ενα-ενα να φευγουν απο το καδρο.
Θα κοιταγα και το θυροειδη.
Μου ελυσες μια ακομα απορια που ειχα. Στην περιπτωση σου το σκυλακι ειχε sap & atl ψηλα και ηταν cushing.Ειχα διαβασει σε ξενο site οτι :Routine test results that can point toward Cushing’s include.
High or very high alkaline phosphatase (ALP, ALKP, SAP). Although this is a “liver enzyme,” marked elevation is associated with cortisol. It does not indicate liver disease if other liver enzymes such as ALT are normal.
Το ειχα λοιπον ερμηνευσει οτι εαν ALT ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ειναι ενδειξη cushing και εαν ειναι πειραγμενη δεν ειναι ...αλλα μαλλον το καταλαβα λαθος. Μια μη φυσιολογικη ATL (οπως η περιπτωση μου και η δικια μου )μπορει να ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ CUSHING.....ευχαριστω!
 




lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Τα διαβασα ολα τα site.Ειδικα το πρωτο ειναι πολυ κατατοπιστικο. Το 3ο μαλλον το αποκλειω. Ειχα διαβασει και αλλα στο παρελθον αλλα το 1 ειναι πολυ αναλυτικο και μου ελυσε πολλεσ απορειες. Απο οτι καταλαβα και οι 2 παθησεις ιδιως το cushing ειναι η "χαρα του κτηνιατρου", λεφτα να εχεις να δινεις , με τεραστεια περιθωρια λαθων και εσφαλμενων διαγνωσεων. Πιστευω οτι μεχρι μια αγωγη να αρχισει να δουλευει και να εχει αποτελεσματα ΚΑΝΕΙΣ κτηνιατρος δεμ μπορει να ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρος για την μια ή την αλλη παθηση....Εγω παλι δυστυχως δεν μπορεσα απο οσα διαβασα να ενταξω ΞΕΚΑΘΑΡΑ την περιπτωση τους ζωου μου σε καποια απο τις 2...(ουτε καν σε καποιο ειδος ηπατοπαθειας).Ο δικος μου κτηνιατριος ευχεται απο οτι μου ειπε να ειναι cushing γιατι λεει αντιμετωπιζεται ευκολοτερα ....εγω παλι μετα απο οσα διαβασα.....ειληκρινα δεν ξερω. Μακαρι ολα να πανε καλα.....και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια. :)
 
  • Like
Reactions: elpinor


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Μεγαλη κουβεντα ειπεσ εναν "ΓΙΑΤΡΟ". Εχω θαψει 2 ζωα απο ιατρικο λαθος και με οσα βλεπω και διαβαζω εχω χασει την εμπιστοσυνη μου πλεον ...και δυστυχως δεν εχω εναν "οικογενειακο" κτηνιατρο που να εμπιστευομαι.
Δυστυχώς το θέμα με τους γιατρούς είναι πονεμένο. Όταν ο δικός μου σκύλος με τα χίλια δυό προβλήματα από μόνη της άρχισε να μη τρώει και να δείχνει σημάδια καταπόνησης η μία γιατρός έλεγε γαστρεντερικά θέματα και μας έδινε φάρμακα για το στομάχι ο δεύτερος που τη πήγαμε έπιασε κατευθείαν το πρόβλημα με εξετάσεις για συκώτι και κατόπιν με υπέρηχο που μας έστειλε αλλά μας παρουσίασε τη κατάσταση τόσο απελπιστική, που σε συνδιασμό και με τη κλινική εικόνα του ζώου που ήταν χάλι μαύρο, αδυναμία, ανορεξία και κατάπτωση, πεισθήκαμε ότι ήταν καρκίνος. Μας το είπε και κατηγορηματικά ο ίδιος... Δεν ξέρω πραγματικά πως μου ήρθε η επιφοίτηση εκείνη την ημέρα και ετου είπα αφού θα πεθάνει που θα πεθάνει γιατί δε τη χειρουργούμε; Και είπε κι εκείνος, γίνεται αυτό που λες αλλά δύσκολο να πάει καλά..Εγώ όμως σκεφτόμουν ότι οι όγκοι μέσα της θα εσπαγαν και θα πέθαινε σε πολύ λίγο διάστημα από εσωτερική αιμοραγία και είπα να πάρω το ρίσκο...
Καρκίνος δεν ήταν όπως έχω γράψει και στο θέμα της και ένα χρόνο μετά ζει ακόμη. Μιλάμε για 14+ σκύλο...Με απογοήτευσαν πολύ οι γιατροί και εμένα και δυστυχώς κατάλαβα ότι δεν μπορείς να τους ακούς χωρίς κριτική διάθεση.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Δυστυχώς το θέμα με τους γιατρούς είναι πονεμένο. Όταν ο δικός μου σκύλος με τα χίλια δυό προβλήματα από μόνη της άρχισε να μη τρώει και να δείχνει σημάδια καταπόνησης η μία γιατρός έλεγε γαστρεντερικά θέματα και μας έδινε φάρμακα για το στομάχι ο δεύτερος που τη πήγαμε έπιασε κατευθείαν το πρόβλημα με εξετάσεις για συκώτι και κατόπιν με υπέρηχο που μας έστειλε αλλά μας παρουσίασε τη κατάσταση τόσο απελπιστική, που σε συνδιασμό και με τη κλινική εικόνα του ζώου που ήταν χάλι μαύρο, αδυναμία, ανορεξία και κατάπτωση, πεισθήκαμε ότι ήταν καρκίνος. Μας το είπε και κατηγορηματικά ο ίδιος... Δεν ξέρω πραγματικά πως μου ήρθε η επιφοίτηση εκείνη την ημέρα και ετου είπα αφού θα πεθάνει που θα πεθάνει γιατί δε τη χειρουργούμε; Και είπε κι εκείνος, γίνεται αυτό που λες αλλά δύσκολο να πάει καλά..Εγώ όμως σκεφτόμουν ότι οι όγκοι μέσα της θα εσπαγαν και θα πέθαινε σε πολύ λίγο διάστημα από εσωτερική αιμοραγία και είπα να πάρω το ρίσκο...
Καρκίνος δεν ήταν όπως έχω γράψει και στο θέμα της και ένα χρόνο μετά ζει ακόμη. Μιλάμε για 14+ σκύλο...Με απογοήτευσαν πολύ οι γιατροί και εμένα και δυστυχώς κατάλαβα ότι δεν μπορείς να τους ακούς χωρίς κριτική διάθεση.
Εχεις απολυτο δικιο αλλα μερικοι το παιζουν θεοι και δεν σηκωνουν.Με τον τελευταιο κτηνιατρο ( που ηταν και βοηθος γιατι 3 χρονια δεν ειχα δει τον ιδιο)με το που τον αμφισβητησα μονο που δεν με πεταξε εξω και ετσι δεν ξαναπαταω . Μερικοι φοβουνται οταν βλεπουν οτι το ζωο παρακολουθειται και απο αλλους κτηνιατρους μηπως και αποκαλυφθει καμια μα*κια που τυχον κανουν και σε στελνουν.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Τελικα αποφασισα να το τσεκαρω για cushing και ειδου τα αποτελεσματα. Ο ενας κτηνιατρος μου λεει οτι ειναι δυσκολη η εξεταση "χαμηλης δεξομεθαζολης" και το αιμα πρεπαι να σταλει σε ειδικα εργαστηρια στην Αγγλια και το κοστος 150 ευρω. Η αλλη κτηνιατρος λεει οτι ειναι φυσιολογικη και συχνη η ιδια εξεταση με κοστος μολις 60ευρω, αλλα τα ποατελεσματα δεν ειναι παντα απολυτα εγκυρα. Ερωτηση: ο πρωτος ειναι πολυ καλος και ειδικος και τα εργαστηρια στο εξωτερικο (εαν οντος σταλει το αιμα εξω) πιο εγκυρα, ή κοιταει το οικονομικο οφελος? Αραγε ποσο κοστιζει η εξεταση αυτη και ποσο εγκυρα τελικα ειναι τα αποτελεσματα της?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Εγώ είχα κάνει cushing test με κόστος της τάξης των 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Το σκυλί είχε μείνει στο ιατρείο από το πρωί και το παρέλαβα το απόγευμα γιατί έπρεπε να παρθεί αίμα αν θυμάμαι καλά 4 φορές και αφού είχε καταναλώσει για κάποιο λογο τροφή Α/D.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Εγώ είχα κάνει cushing test με κόστος της τάξης των 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Το σκυλί είχε μείνει στο ιατρείο από το πρωί και το παρέλαβα το απόγευμα γιατί έπρεπε να παρθεί αίμα αν θυμάμαι καλά 4 φορές και αφού είχε καταναλώσει για κάποιο λογο τροφή Α/D.
Ναι το ιδιο και εμενα 60 ευρω και 8 ωρεσ παρακολουθηση για την εξεταση της "χαμηλησ δοσης δεξομεθαζολης". Το τεστ εδειξε θετικο ή αρνητικο? Οι κτηνιατροι προειδοποιουν οτι το τεστ δεν ειναι απολυτο και πολλες φορεσ δεν βγαινει σωστο. Πρεπει να συνεκτιμηθουν και αλλοι παραγοντες για να ειναι σιγουρο το αποτελεσμα. Τι προβλημα συμπτωματα ειχε το σκυλακι?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
lexy,
Αν θες μας λες σε ποιον κτηνιατρο ειναι 150 ευρω.
Εγω ειχα πληρωσει 170 και τα αποτελεσματα ηρθαν απο Αγγλια,μου εδωσε το χαρτι.
Μετα και αφου σε 2 μηνες ειχαμε θεαματικα αποτελεσματα με την αγωγη,συνεχισαμε την εξεταση εδω.
 
  • Like
Reactions: mareco


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
lexy,
Αν θες μας λες σε ποιον κτηνιατρο ειναι 150 ευρω.
Εγω ειχα πληρωσει 170 και τα αποτελεσματα ηρθαν απο Αγγλια,μου εδωσε το χαρτι.
Μετα και αφου σε 2 μηνες ειχαμε θεαματικα αποτελεσματα με την αγωγη,συνεχισαμε την εξεταση εδω.
Δεν ξερω αν κανει να δοσω στη δημοσιοτητα οναμα.....μπορω να σου απαντησω ιδιωτικα . Αρα δεν ειμαι η μονη ....Θα ηθελα και εγω να μαθω τον κτηνιατρο που ανελαβε το ζωο σου εφοσον εισαι ευχαριστημενη. Ψαχνω ενα καλο και τεσταρισμενο κτηνιατρο.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Δεν ξερω αν κανει να δοσω στη δημοσιοτητα οναμα.....μπορω να σου απαντησω ιδιωτικα . Αρα δεν ειμαι η μονη ....Θα ηθελα και εγω να μαθω τον κτηνιατρο που ανελαβε το ζωο σου εφοσον εισαι ευχαριστημενη. Ψαχνω ενα καλο και τεσταρισμενο κτηνιατρο.
Και για να μην το ξεχασω που ειχες πει για το γαιδουραγκαθο. Διαβασα σε ξενα και ελληνικα σαιτ πολυ καλα λογια οντος για τις ευεργετικεσ ιδιωτητεσ σε ανθρωπου και ζωα για το συκωτι , ειδικα για αποτοξινωση. Πηρα 3 petshop (petcity, pet4u , petworld) και δεν το εχουν ακουστα. Βρηκα πολλα σκευασματα σε amazon για ζωα αλλα κανενα σκευασμα για ζωα σε ελλαδα . Να υποθεσω οτι εσυ επαιρνες φαρμακο για ανθρωπους (πχ thistle milk τησ solgar) και προσαρμοζες τη δοσολογια στο σκυλο? Αν ειχες βρει σε ελλαδα καποιο petshop...