Ηπατικο σκυλακι 11 ετων με SAP 3.500 .Υπαρχει ΕΛΠΙΔΑ?


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
legalon,ανθρωπινα χαπια,εδινα σε αλλο μου σκυλακι που ειχε προβλημα με το ηπαρ.
Αυτο με το cushing δεν πηρε ποτε γιατι δεν ειχε ηπατοπαθεια,με το φαρμακο για το προβλημα της οι τιμες επεσαν σε φυσιολογικα επιπεδα και τα επομενα 8 χρονια που εζησε δεν ανεβηκαν ξανα.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
" ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΣ"
Αλλη μια τρομερη αποφοητευση σημερα το πρωι . Ο κτηνιατρος που ειχε προτεινει την εξεταση cushing ακυρωσε την εξεταση αμεσως μολις το ζωακι μπηκε στο κτηνιατριο για την προγραματισμενη(απο χθες)εξεταση cushing. Η δικαιολογια του ηταν απλα γιατι "ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ". Ισχυριστηκε οτι τωρα που το ξαναβλεπε για 1η φορα (1η πριν απο 1 μηνα) δεν του εκανε για cushing και οτι τωρα επρεπε ετσι ξαφνηκα και αναπαντεχα να κανει βιοψια στο συκωτι(την οποια θα εκανε ο ιδιοσ -κατι για το οποιο δεν ειχε γινει καμια αναφορα στην πρωτη επισκεψη). Φυσικα θα επρεπε να γινει και εξεταση cushing μετα και να πεταξω ολο τον φακελο με αιματολογικεσ και βιοχημικεσ εξετασεισ που ειχα κανει σε 2 διαφορετικα εργαστηρια πριν απο 1 και 1,5 μηνα γιατι θα εμπιστευοταν ΜΟΝΟ τισ δικεσ του που θα εκανε και τις 2 εξετασεισ. Οταν του ανεφερα οτι δεν μπορει να τα αλλαζει ολα τελευταια στιγμη απροειδοποιητα και να αλλαζει την διαγνωση που ειχε κανει ο ιδιοσ πριν απο 1 μηνα με ΠΕΤΑΞΕ κυριολεκτητα εξω απο το κτηνιατριο με την προφαση οτι τον αμφισβητω, του αντιμιλαω και εχω θρασος. Βγαινοντας ακουστηκαν τα εξησ λογια απο το στομα του προς το προσωπικο "ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ/ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ/ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ" .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
" ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΣ"
Αλλη μια τρομερη αποφοητευση σημερα το πρωι . Ο κτηνιατρος που ειχε προτεινει την εξεταση cushing ακυρωσε την εξεταση αμεσως μολις το ζωακι μπηκε στο κτηνιατριο για την προγραματισμενη(απο χθες)εξεταση cushing. Η δικαιολογια του ηταν απλα γιατι "ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ". Ισχυριστηκε οτι τωρα που το ξαναβλεπε για 1η φορα (1η πριν απο 1 μηνα) δεν του εκανε για cushing και οτι τωρα επρεπε ετσι ξαφνηκα και αναπαντεχα να κανει βιοψια στο συκωτι(την οποια θα εκανε ο ιδιοσ -κατι για το οποιο δεν ειχε γινει καμια αναφορα στην πρωτη επισκεψη). Φυσικα θα επρεπε να γινει και εξεταση cushing μετα και να πεταξω ολο τον φακελο με αιματολογικεσ και βιοχημικεσ εξετασεισ που ειχα κανει σε 2 διαφορετικα εργαστηρια πριν απο 1 και 1,5 μηνα γιατι θα εμπιστευοταν ΜΟΝΟ τισ δικεσ του που θα εκανε και τις 2 εξετασεισ. Οταν του ανεφερα οτι δεν μπορει να τα αλλαζει ολα τελευταια στιγμη απροειδοποιητα και να αλλαζει την διαγνωση που ειχε κανει ο ιδιοσ πριν απο 1 μηνα με ΠΕΤΑΞΕ κυριολεκτητα εξω απο το κτηνιατριο με την προφαση οτι τον αμφισβητω, του αντιμιλαω και εχω θρασος. Βγαινοντας ακουστηκαν τα εξησ λογια απο το στομα του προς το προσωπικο "ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ/ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ/ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ" .
Εξαιρετικός... το ονοματάκι του για να ξέρουμε να τον αποφεύγουμε?
Και δεν μιλάω για το ότι αναθεώρησε άποψη - οκ σφάλματα συμβαίνουν. Το να πετάξει όμως τις άλλες εξετάσεις για να κάνει τις δικές του και να λέει μπούρδες περί αμφισβήτησης...
 
  • Like
Reactions: anastasiak






lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Για οσους ψαχνουν τον εν λογο "κυριο" το κτηνιατριο βρισκεται εδω και πολλα πολλα χρονια στην περιοχη του Χαλανδριου. Φυσικα η συμπεριφορα του φαινεται να ειναι η ιδια συχνα, καθως και στην πρωτη μου επισκεψη εγινα μαρτυρας μιας απιστευτα αναλγητης συμπεριφορας απεναντι σε μια πανικοβλημενη πελατισα που αγωνιουσε για την τυχη του ζωου της. Απαραδεκτη επισης και η συμπεριφορα απεναντι στις αλοδαπες βοηθους. Θα μου πειτε αφου τα ειχες δει αυτα γιατι ξαναπηγες? [Ειχα ξαναπαει στο κτηνιατριο αυτο το 2004 για μια δυσκολη περιπτωση και τοτε ειχε επιμεινει ο κτηνιατροσ για να μην πηγαονοερχεται το ζωο να παραμεινει εκει 1 βδομαδα περιμενοντας εναν "ειδικο" απο θεσσαλονικη . Φυσικα η διαγνωση ηταν εγχειρηση με 50% επιτυχια (πολυ βολικο) και φυσικα ενα τεραστιο για την εποχη ποσο για τισ διανυχτερευσεισ]. Δυστυχως πολλεσ φορεσ η αναγκη και η απελπισια δεν ειναι καλη συμβουλος ,αλλα πλεον τιθεται και θεμα εμπιστοσυνης αρα...η πορτα εκλεισε οριστικα.
 
Last edited:


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.
Φτου και απο την αρχη λοιπον για την ανευρεση ενος κτηνιατρου -ανθρωπου , κατα προτιμηση με πειρα (οχι οτι δεν υπαρχουν πολλοι νεοι με ζεση και ορεξη),εμπειρια σε περιπτωσεις ηπατικων ζωων , που δεν θα χρησιμοποιησει το ζωακι σαν πειραματοζωο θελοντας να κανει την πρωτη του βιοψια, να ασχοληθει με την πρωτη περιπτωση cushing(αφου παιζει ακομα αυτη η περιπτωση) ή θα θελει να δοκιμασει στο ζωο μου ενα νεο φαρμακο που εχει βγει στην αγορα. Οποιος σε αυτο το forum εχει σκυλακι μου εχει/ειχε ηπατικο προβλημα και εχει μεινει τοσο ικανοποιημενος με το εργο του κτηνιατρου του, ωστε να ειναι σε θεση να μου τον συστησει ανεπιφυλακτα ...παρακαλω να μην διστασει....Μενω στη περιοχη της Ν.Ιωνιας και το μαιλ μου ειναι [email protected]. Ευχαριστω!!!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Δεν είχα σκύλο με ηπατικό πρόβλημα αλλά ένας κτηνιάτρος που εμπιστεύομαι προσωπικά λόγω άλλων θεμάτων είναι ο Νίκος Καραμήτσος στο Χαλάνδρι. Απο εκεί και πέρα έχω ακούσει και έχω διαβάσει κατά καιρούς εκτός και εντός forum και για άλλους που είναι πολύ καλοί στην δουλειά τους... μερικοί εκ των οποίων είναι ο Απόστολος Κέστης και Θωμάς Μαραγκός στο Χαλάνδρι και ο Στέργιος Βλαχόπουλος στην Νέα Σμύρνη.
 
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...αλλά ένας κτηνιάτρος που εμπιστεύομαι προσωπικά λόγω άλλων θεμάτων είναι ο Νίκος Καραμήτσος στο Χαλάνδρι...
Κι εγώ...
Εμπιστεύομαι, μακράν, τη γνώση του, την ευθυκρισία του και το "γνώθι σαυτόν" του... αρκετές (πολύ συγκεκριμένες) φορές με έχει παραπέμψει σε άλλους γιατρούς... και έχει βγει σωστός ΚΑΙ σε αυτό!

Υ.Γ. By the way, ο μόνος "ξένος" που πασπατεύει τον Κάσπερ παντού... και δεν έχει διαπιστώσει αν υπάρχει η μετά θάνατον ζωή...:cool:
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Δεν είχα σκύλο με ηπατικό πρόβλημα αλλά ένας κτηνιάτρος που εμπιστεύομαι προσωπικά λόγω άλλων θεμάτων είναι ο Νίκος Καραμήτσος στο Χαλάνδρι. Απο εκεί και πέρα έχω ακούσει και έχω διαβάσει κατά καιρούς εκτός και εντός forum και για άλλους που είναι πολύ καλοί στην δουλειά τους... μερικοί εκ των οποίων είναι ο Απόστολος Κέστης και Θωμάς Μαραγκός στο Χαλάνδρι και ο Στέργιος Βλαχόπουλος στην Νέα Σμύρνη.
Ok Μιας και ανεφερεις ονοματα μπορω και εγω να μιλησω για οσα εχω εμπειρια. Το κτηνιατριο που παρακουλουθουσε το σκυλακι τα τελευταια χρονια. (εκει οπου πρωτοανακαλυφθηκε το προβλημα σε τυχαια ετησια βιοχημικη εξεταση ηταν του Κεστη. Δυστυχως ομωσ απο οτι εχω καταλαβει ο ιδιος ασχολειται με εχγειρησεις (εκτοσ ιατριου) και εχει αφησει νεουσ βοηθουσ να ασχολουνται με τα υπολοιπα. Δυστυχως ο ιδιος δεν ειδε ποτε το σκυλακι μου, αλλα υποθετω οτι οι βοηθοι του τον ενημερωνουν για τισ περιπτωσεις που φτανουν στο ιατριο και δεν κανουν καμια κινηση χωρισ την αδεια του. Ο βοηθος του λοιπον Βασιλης μετα απο 2, 5χρονια (14 σεπτ 2104) παρακολουθησης του ζωου, μου ανακοινωσε πριν απο λιγους μηνεσ μετα απο πολλες βοιχημικεσ, αιματολογικεσ , 3 υπερηχουσ και 2 φαρκαμα (ursofluk kai denosyl) οτι δεν γινεται τιποτα. Ακομα και αν γινει βιοψια απλα θα γινει μια διαγνωση ανουσια αφοσον δεν υπαρχει θεραπεια για το συκωτι. Κατα λεξη μουειπε οτι "δεν εχει βρεθει το μαγικο χαπι που ριχνει την sap). . Τον ιδιο τον Κεστη μπορω να τον δω μονο μετα απο ραντευου μετα απο 15 μερεσ αλλα λογικα εφοσον ενημερωνεται θα πει και εκεινοσ τα ιδια. Αρα απο εκει μου εκλεισαν την πορτα. Τον Θωμα Μαραγκο μου τον εχει συστησει και ο αντρας την ξαδερφησ μου που τον ειχε κτηνιατρο πολλα χρονια και μου ειπε οτι του εχει σωσει 2 ζωα του...αρα ειναι στα υπ'οψιν......
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Κι εγώ...
Εμπιστεύομαι, μακράν, τη γνώση του, την ευθυκρισία του και το "γνώθι σαυτόν" του... αρκετές (πολύ συγκεκριμένες) φορές με έχει παραπέμψει σε άλλους γιατρούς... και έχει βγει σωστός ΚΑΙ σε αυτό!

Υ.Γ. By the way, ο μόνος "ξένος" που πασπατεύει τον Κάσπερ παντού... και δεν έχει διαπιστώσει αν υπάρχει η μετά θάνατον ζωή...:cool:
Σε ποιον κτηνιατρο αναφερεσαι με το.."κι εγω...." ?
 






lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ-ΘΑΥΜΑ? ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ?

9/5 (ΔΕΥΤΕΡΑ) ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ Κ. ΜΑΡΑΓΚΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΑΤΟΜΩΝ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΚΟΝΤΙΝΟΥ ΜΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΕΙΝΕΙ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ. Οι πρωτες υποδειξεις : κοβω την μαγειρευτη διατροφη που εχω αναφερει σε προηγουμενα comments για ηπατικα σκυλια( την εδινα μετα απο υποδειξη κτηνιατρου και τσακαρισμενη με site για 1,5 μηνα), διατροφη με ξηρα royal w/d γιατι το ζωο πασχει απο ΚΟΛΙΤΙΔΑ (αλλο προβλημα) για 4,5 μερεσ και μετα για 20 μερεσ HEPATIC ROYAL σε συνδιασμο με LEGALON και μετα αιματολογικεσ.
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΣΥΝΗΘΙΖΩ : εξεταση-θεραπεια 1-1,5 μηνα-εξεταση (για ελεγχο αποτελεσματων).
Εφοσον λοιπον αρχιζω ΝΕΑ θεραπεια, κανω προχθεσ εξετασει για ελεγχο αποτελεσματων τελευταιας θεραπειασ (μαγειρευτησ διατροφησ).
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 12/5 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΠO ΣΕΠΤΕΒΡΙΟ 21014 ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ 4 ΚΤΗΝΙΑΤΡΩΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Η SAP ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΜΟΝΑΔΕΣ.
ΑΡΑ
Ο ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ )ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.......Η ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ ΑΠΟ 3548 μοναδεσ( 14/4) εχει πεσει 2161 (11/5) εχει πεσει ΚΑΙ Η ALT 373 apo 520.
ΟΜΩΣ :για 1,5 μηνα πριν την μαγειρευτη ειχα δοκιμασει για 1η φορα την l/d hills την οποια ομως αναγκαστηκα να κοψω γιατι το εντερο του ζωου δεν το "σηκωνε".
ΕΡΩΤΗΣΗ : Υπαρχει περιπτωση τα θεαματικα αυτα αποτελεσματα να οφειλονται την χιλλσ και οχι στο μαγειρευτο ? δηλαδη τα βιοχημικα να δειχνουν τα αποτελεσματα της προηγουμενησ και οχι της τελευταιας θεραπειας ( που τωρα μετα απο 3 μηνεσ αρχισε να δειχνει τα αποτελεσματα της?)
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ.........μαλλον οχι αλλα προτεινει αλλον 1 μηνα δοκιμη για επιβεβαιωση αποτελεσματων μαγειρευτου ,,,,,αρα αγωγη Μαρακγου....ακυρωση???
 
Last edited:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τα αποτελεσματα ολων αυτων των βιοχημικων ειναι απο τα ιδια μηχανηματα?Γινονταν μεσα στο κτηνιατρειο η τα εστελνε εξω?
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Απο το 1014 μεχρι σημερα εχω αποτελεσματα απο 3 κτηνιατρους. Ο Κεστης (σχεδον ολα απο το Δεπτ 2014 και το προτελευταιο που εδειξε 3000+ τα στελνει εξω. Το τελευταιο 2000+ απο αλλο κτηνιατρο που επισης στελνει εξω.....μονο 1 το προ-προτελευταιο ηταν σε κτηνιατρο που εκανε εσωτερικα . Παντως ο κτηνιατροσ μου ειπε οτι σαφως υπαρχουν αποκλεισεις απο μηχανιμα σε μηχανιμα αλλα οχι 1000+
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ε ναι τετοια διαφορα απο μηχανημα σε μηχανημα δεν γινεται....
στο ιδιο εχει συμβει γιατι ηταν μπαχατελα:D
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Καταλαβα ....η πλακα ειναι οτι τωρα που καταφεραμε κατι δεν ξερουμε ΤΙ προκαλεσε τη διαφορα...για να κατεβασουμε και αλλο τη σαπ ή τουλαχιστον να την κρατησουμε εκει.
Παντως ο τελευταιος κτηνιατροσ περιοχης Ν.ιωνιας με τον οποιο ειναι πολυ ευχαριστημενη (αυτος που προτεινε την διατροφη) με παραπεμπει Δουκισης Πλακεντιας. Δεν ειναι λεει απο τις φθηνες κληνικεσ αλλα συνεργαζεται μαζι τους πανω απο 30 χρονια και σιγουρα θα βρω την αιτια του προβληματος που με μια προχειρη εκτημηση ειναι περιπου 1550-2000 ευρω ΟΧΙ ομως απαραιτητα και την θεραπεια εφοσον το ζωο ειναι σε προχωρημενη κατασταση ή ισως απλα δεν υπαρχει θεραπεια ...αρα πιθανως θα δωσω 2000 για να ξερω εγγυημενα απο τι θα παει το ζωο......
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εμενα lexy ο Λιαπης μου το ελυσε το προβλημα.
Ευτυχως ηταν ο δευτερος που πηγα και ετσι δεν χρειαστηκε να παρω σβαρνα τα κτηνιατρεια και να δινω χρηματα και στο τελος να μεινω και με ενα τεραστιο ερωτηματικο.

Δεν καταλαβαινω γιατι τοσα πολλα χρηματα...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν καταλαβα τι εγραψες ? Ο Μαραγκός δεν έκανε εξετασεις οταν πηγες ? η ειδε τις εξετασεις τις προυγουμενες ? και αν δεν εκανε (μπορει οι προυγουμενες να ηταν κοντινες ) πηγες και εκανες εσυ αλλου πριν ξεκινησεις την θεραπεία ? και βγηκαν ολες καλυτερες ?
Ο Μαραγκός τι είπε για αυτο ?