Ηπατικο σκυλακι 11 ετων με SAP 3.500 .Υπαρχει ΕΛΠΙΔΑ?


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
δεν καταλαβα τι εγραψες ? Ο Μαραγκός δεν έκανε εξετασεις οταν πηγες ? η ειδε τις εξετασεις τις προυγουμενες ? και αν δεν εκανε (μπορει οι προυγουμενες να ηταν κοντινες ) πηγες και εκανες εσυ αλλου πριν ξεκινησεις την θεραπεία ? και βγηκαν ολες καλυτερες ?
Ο Μαραγκός τι είπε για αυτο ?
Ναι καταλαβες καλα.....οταν πηγα στον Μαραγκο 9/5 δεν εκανε εξετασεις. Πρωτα απο ολα πηγα συστημενη (και του το ειπα) απο τον αντρα πρωτης ξαδερφης μου που τον ειχε κτηνιατρο 10+ χρονια και με ρωτησε τι κανει κτλ εχουν πολυ καλες σχεσεις αλλα εχουν χαθει...αρα δεν ημουν μια αγνωστη. Μου διεγνωσε κολιτιδα μεσα σε 2 λεπτα(?) [οντως εχει χρονια εντερικα προβληματα] αλλα μου φανηκε πολυ βιαστηκη διαγνωση. Τελος πανων .......μου εκοψε την ηπατικη μαγειρευτη διατροφη που εκανα ....και εδωσε την αγωγη που εγραψα. Δεν εκανε εξετασεις ουτε ειδε το ιστορικο του απο το 2014. Ηθελε να δει ΜΟΝΟ τις τελευταιες βιοχημικες (4/4/2016). Θα μου εκανε εξετασεις σε 20 μερες μετα την αγωγη του. Οταν γυρισα σπιτι σκεφτηκα οτι αν γινουν εξετασεις σε 20 μερες τα αποτελεσματα θα πιασουν την περιοδο 4/4 - 6/6 . Εγω ηθελα να δω τα αποτελεσματα που ειχα απο την τελευταια εξεταση 4/4 μεχρι και τοτε(δηλαδη τα αποτελεσματα της δικης μου διατροφης) και μετα να γινουν εξετασεις για να δουμε τα αποτελεσματα ΜΟΝΟ τις δικης του αγωγης . ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ . Αρα πεταχτηκα στο κοντινο μου κτηνιατριο και εκανα 5 βασικες βιοχημικες. Τωρα αν ειναι τοσο επαγγελματιας μου θα παρεξηγηθει που εκανα εξετασεις ΑΛΛΟΥ.........Τωρα του εστειλα μημυνα στο facebook (ποια ειμαι και ολο το ιστορικο του ζωου + τα αποτελεσματα των τελευταιων εξετασεων ..μηπως με τα Νεα δεδομενα χρειαστει να αλλαξει την αγωγη του και να κρατησει την δικη μου αφου φαινεται να "πιανει" αλλα δεν εχω λαβει απαντηση ακομα.......
 
  • Like
Reactions: vek


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Εμενα lexy ο Λιαπης μου το ελυσε το προβλημα.
Ευτυχως ηταν ο δευτερος που πηγα και ετσι δεν χρειαστηκε να παρω σβαρνα τα κτηνιατρεια και να δινω χρηματα και στο τελος να μεινω και με ενα τεραστιο ερωτηματικο.

Δεν καταλαβαινω γιατι τοσα πολλα χρηματα...
Ο κτηνιατρος που με συστησε στην κλινηκη μου ειπε οτι χρειαζεται βιοψια(περοπου 300) και μαγνητικη (περιπου 500-600) τετοιες τιμεσ θυμαμαι.......βαλε και εξετασεις και κατι αλλα.....αλλα δεν σημαινει οτι αυτο που θα βρω θα θεραπευεται διοτι το ζωο ειναι σε προχωρημενη κατασταση και ο ιδιος δεν θα ρισκαρε φαρμακα γιατι το συκωτι του δεν "σηκωνει " πλεον ουτε αντιβιωση....
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
legalon,ανθρωπινα χαπια,εδινα σε αλλο μου σκυλακι που ειχε προβλημα με το ηπαρ.
Αυτο με το cushing δεν πηρε ποτε γιατι δεν ειχε ηπατοπαθεια,με το φαρμακο για το προβλημα της οι τιμες επεσαν σε φυσιολογικα επιπεδα και τα επομενα 8 χρονια που εζησε δεν ανεβηκαν ξανα.
Ηθελα να σε ρωτησω απο που τα αγοραζες τα legalon? Μου εχουν πει οτι δεν υπαρχουν ελλαδα και πρεπει να τα παραγγειλω απο εξωτερικο.....Τα εδινες με δικη σου πρωτοβουλια ή στα ειχε συνταγογραφησει καποιος κτηνιατρος......και ποια ειναι η δοσολογια ανα κιλο ζωου?(η δικια μου ειναι 25 κιλα). Ρωταω γιατι υπαρχουν και χαπια αντιστοιχα για ζωα ενω αυτο ειναι για ανθρωπους...μηπως ειναι πιο καλο αυτο για ανθρωπους.....?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Ο κτηνιατρος που με συστησε στην κλινηκη μου ειπε οτι χρειαζεται βιοψια(περοπου 300) και μαγνητικη (περιπου 500-600) τετοιες τιμεσ θυμαμαι.......βαλε και εξετασεις και κατι αλλα.....αλλα δεν σημαινει οτι αυτο που θα βρω θα θεραπευεται διοτι το ζωο ειναι σε προχωρημενη κατασταση και ο ιδιος δεν θα ρισκαρε φαρμακα γιατι το συκωτι του δεν "σηκωνει " πλεον ουτε αντιβιωση....
Πιο χαμηλές τιμές μαγνητικής είχα ακούσει στην Alphavet.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Πιο χαμηλές τιμές μαγνητικής είχα ακούσει στην Alphavet.
Ευχαριστω γαι την πληροφορια. Εαν τελικα χρειαστει να γινουν τοσο εξειδικευμενες εξετασεις θα το στεκαρω. Επειδη οι τιμες αρχιζουν να πεφτουν ειμαστε σε κατασταση αναμονης....
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
«Αν ο,τιδήποτε μπορεί να πάει στραβά, θα πάει…»
Μετα απο τον αποτυχημενο υπερηχο .......2 βιοχημικες εξετασεις με διαφορα ημερων και ασχετα αποτελεσματα!

(κτηνιατος Α)Βιοχημικες 8/6 : alt 252,ast: 51 + 9/6 sap :72 Εργαστηριο :Μικροαναλυσης Αθηνων Α.Ε
(κτηνιατρος Β)Βιοχημικες : 13/6 alt: 545 sap: 3590 Σ.Β. Εργαστηριο :Κοντος DVM MSc
ΕΞΗΓΗΣΗ...............................??????????????????
Υπενθυμιζω οτι το ζωο ειχε στις 4/4 alt:520 sap:3548 Σ.Β. Κοντος DVM MSc(κτηνιατρος Γ) και στις 11/5 alt: 373 sap:2161 Εργαστηριο Δημητρα Μπιτχαβα (κτηνιατρος Δ)...................
Η δικια μου ερμηνεια ειναι οτι καπου καπως μπερδευτικαν τα δειγματα και μου δωθηκε απο τον κτηνιατρο Α λαθος απαντηση. Δεκτο. Γινονται και λαθη .Το 1ο εργαστηριο ακουγεται πολυ καλο για να εχει βγαλει ΤΟΣΟ λαθος αποτελεσματα. Τωρα ποιος μπερδεψε τα αιματα???????????
Αλλα ενας κτηνιατρος με εμπειρια θα επερεπε να καταλαβει αμεσος οτι εχει γινει λαθος και οχι να μου "πασαρει" τις βιοχημικες ως αποτελεσμα του "θαυματουργου" φαρμακου χ που ισως να βελτιωνει τα ηπατικα σε καποιες περιπτωσεις αλλα οχι τοσο συντομα (μετα απο αγωγη μολις 20 ημερων) και οχι τοσο πολυ ...........σε ενα ζωο με χρονιο ηπατικο προβλημα ..Ως αποδειξη παραθετω τις εξετασεις ........
Τα συμπερασματα δικα σας..........................καθε ερμηνεια του φαινομενου ειναι καλοδεχουμενη.......................
 

Attachments

  • 84,4 KB Προβολές: 12
  • 31,6 KB Προβολές: 11


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εναν μήνα μετά, δεν είναι λογικότερο, να μας γράψεις [με κανονικά γράμματα, όχι θηρία] πως πάει το σκυλάκι σου;

Τι συμπεράσματα και ερμηνείες να βγάλουμε; Κτηνίατροι είμαστε;
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Δεν νομιζω οτι η γραμματοσειρα επηρεαζει το τραγελαφικο της καταστασης. Ουτε εγω ειμαι κτηνιατρος......αλλα επειδη εχω ασχοληθει πολυ με την παθηση του ζωου εχω αλλαζει και μιλησει με πολλους κτηνιατρους και εχω διαβασει αρκετα εχω αρχισει να μαθαινω καποια πραγματα. Εφοσον ομως εχω 2 αποτελεσματα τελειως διαφορετικα και χρειαζομαι ενα 3ο γιανα καταλαβω ποιος λεει ψεματα και ποιος αληθεια......η πιο ευγενικα ποιος ειναι επαγγελματιας και ποιος οχι ....τι θελεις να σου απαντησω.....Αλλα θα σου απαντησω .Απαντηση 1η:Το ζωο θεραπευτικε......Απαντηση2η :Το ζωο πεθαινει........Διαλεξε οτι σου αρεσει.........Γιατι μιλας στον πληθυντικο ¨"βγαλουμε,ειμαστε"?...........αποκλειεις να υπαρχουν στο forum ανθρωπου σχετικοι, διαβασμενοι,ακομα και με κτηνιατρικες γνωσεις ....που εχουν ισως περασει μια αναλογη καταστατη......που γνωριζουν ισως πως λειτουργουν καποια εργαστηρια........καποιοι κτηνιατροι..........που μπορουν να δωσουν μια εναλακτηκη ερμηνεια στο περιστατικο αυτο? Γιατι εχω πολλες ερμηνεις εγω.......πχ. ενα εργαστηριο που εχει μια βαση δεδομενων και βασει των στοιχειων του πελατη εχει εικονα ολως των εξετασεων που εχει πραγματοποιησει ενεξαρτητα απο ποιον κτηνιατρο εχουν σταλει να δειγματα.......και επειδη βαριεται κανει copy-paste τα προηγουμενα αποτελεσματα......Μυαλο να εχεις να κατεβασεις πολλα σεναρια.......Τι θες να ακουσεις οτι το ζωακι....τρωει ,τρεχει , παιζει και ειναι μια χαρα ...............ακομα..............αν αυτο σε ευχαριστει ....ναι ισχυει...............αλλα το post μου απευθυνεται σε δυνατους λυτες γριφων , σε ατομα "ψαγμενα"....δεν το ανεβασα για να περαει η ωρα.....................
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Οι...δυνατοί λύτες για να βγάλουν άκρη, πρέπει να ακούνε και τις δύο πλευρές.

Εν πάσει περιπτώσει...το σκυλάκι σου, είναι καλύτερα ή πεθαίνει;
Σ'αυτή την ερώτηση, η απάντηση δεν μπορεί να είναι...νούμερα.

* Ξέρω πάρα πολύ καλά, τους ανθρώπους του φόρουμ. Ολους. Αν υπάρχουν δυνατοί λύτες και σε τι πεδίο (y)
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά η εντύπωση που έχω είναι ότι προσπαθώντας να παίξουμε το γιατρό, ανθρώπων ή ζώων, μπορούμε μόνο να πανικοβληθούμε ή να βγάλουμε λάθος συμπεράσματα. Από οσο καταλαβαίνω ειχες μια ομόφωνη απόφαση από διαφορετικούς γιατρούς. Δεν είναι ότι ο ένας σου έλεγε το ζώο υποφέρει και κάνε ευθανασία και ο άλλος θα σου δώσω το μαγικό χάπι και αύριο θα ξανανιώσει. Η συμβουλή που σου είπαν μπορεί να τη δεις από σκληρή ως ανακουφιστική, αναλόγως μάλλον το δικό σου χαρακτήρα: μην το παιδεύεις και άσε το χωρί ςπολλά πολλά όσο μπορεί χωρίς να υποφέρει. Δες το λογικά: δεν εμπιστεύεσαι διαφορετικούς κτηνίατρους και διαφορετικά εργαστήρια και θα εμπιστευτείς τον κάθε άγνωστο που θα το παίξει ειδικός; Επειδή έχω την ατυχία να πάσχω από καποιες χρόνιες νόσους η ίδια και να ζω με αυτές εδω και δεκαετίες, κυκλοφορεί πολλή επιπολαιότητα, πολλή άγνοια και ως και πολλή βλακεία online (προφανώς μιλάω γενικά, όχι για κάτι που έχω δει εδώ). Ο χειρότερος γιατρός να πας και να ρωτήσεις (οχι να αμφισβητήσεις, να ρωτήσεις) θα είναι καλύτερα για σένα από γκάλοπ σε αγνώστους. Αυτό που σου λέει η @mareco είναι και το μόνο λογικό: μην περιμένεις διάγνωση και θεραπεία από αγνώστους.
Τελικά πάει πιο καλά το σκυλί ή έχεις άσκημη εξέλιξη;
 
  • Like
Reactions: mareco


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Οταν υπαρχει ιατρικο λαθος, ..το θυμα ειναι ο πελατης, οχι ο γιατρος ή το εργαστηριο. Αμφιβαλεις οτι περι αυτου προκειται? Πιστευεις οτι και τα 2 αντιφατικα αποτελεσματα ειναι σωστα? Καποιος δεν εχει κανει το λιγοτερο ενα σοβαρο λαθος? Κτηνιατρος ή εργαστηριο? Ποια πιστευεις οτι θα μπορουσε να ειναι η απαντηση 2κτηνιατρων και 2εργαστηριων σε μια εικονικη συζητηση? Οι μεν θα ριχνουν την ευθηνη στους δε.......Καποιος ...τουλαχιστον 1 απο τους 4 ειναι ΛΑΘΟΣ. Εγω ξερω οτι γιορτασα την θεαματικη βελτιωση του ζωου για λιγες μερες...και μετα το χαος.Και δυστυχως αλλαξα και την διατροφη του ζωου(με την οποια πηγαινε καλυτερα) πραγμα που ισως να το εχει επιβαρυνει(δεν μιλαει για τα εξοδα= 45+30+75+20+βενζινη). Δεν το ευχομαι σε κανεναν αυτο. Εγω πρεπει να γνωριζω οταν κανω μια αλλαγη σε διατροφη ή αγωγη του ζωου το αποτελεσμα σε μηνιαιο επιπεδο, ωστε να την διατηρησω ή να την σταματησω. Ειμαι πολυ σχολαστικη για να περιμενω να δω το ζωο μου να σερνεται ωστε να καταλαβω τοτε οτι κατι δεν παει καλα. Παρακολουθω στενα την κατασταση του και κανω καθε μηνα εξεταση .Η προσεγγιση σου για μενα ειναι λανθασμενη. Σε αυτην την περιπτωση δεν θα εκανα ΠΟΤΕ καμια εξεταση και θα περιμενα να δω κατι να μην παει καλα γιανα καταφυγω σε κτηνιατρο. Αυτο καταλαβα οτι υποστηριζεις...οτι οσο το ζωο "φαινεται καλα" ολα ειναι καλα. Δυστυχως ..........και αυτο το γραφω γιανα το διαβασουν και αλλοι ιδιοκτητες...... το ζωο ηταν ακριβως το ιδιο το 2014 με sap 800, το 2015 με sap 1200....τωρα με sap 3500. Σου λεει αυτο κατι? Καποιοες παθησεις συχνα σοβαρες ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΑΙ μεχρι να ειναι πολυ αργα.
Και επαναλαμβανω.........αναζητω συνομιλητες που γνωριζουν πιθανα "κατασκευασμενα" εγαστηριακα αποτελεσματα.....συχνα και με εντολη κτηνιατρου . Και αυτο το καταγγελω μετα απο πληροφορια απο κτηνιατρο...οχι ως μια συνομοσια της φαντασιας μου. Δεν λεω οτι αυτο συμβαινει στην δικια μου περιπτωση ...χωρις να το αποκλειω εφοσον δεν εχω αποδεικτικα στοιχεια. Μπορει σε εμενα ναειναι απλα κτηνιατρικη ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ στην καλυτερη.Αλλα εν κατακλειδι ΘΕΛΩ ΤΟ POST ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ, οχι ως καταγγελια.
ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΑΒΙΑΣΤΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ....κυριως οταν τα αποτελεσματα και οι διαγνωσεις ειναι υπερβολικα αισιοδοξες ή απαισιοδοξες. ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ(εαν εχεται την οικονομικη δινατοτητα)
Φαντασου λοιπον να μην ειχα στα χερια μου την δευτερη εξεταση ..................=διαφορετικη διατροφη, αγωγη, ψυχολογια.......τα παντα................και το ζωο απο πισω να επιδεινωνεται....και εγω να ειμαι μεσα στη τρελη χαρα (για 1 μηνα) και μετα την επομενη εξεταση σε 1 μηνα ναμην ξερω ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ.Και σε τελευταια αναλυση πολλη ατιμωρησια εχει πεσει με τους κτηνιατρους και τα εργαστηρια. Ξερω οτι δεν ειναι θεοι και υπαρχουν και σφαλματα. Αλλα μια συγνωμη και μια 2η σωστη διαγνωση επιβαλεται. Ειληκρινα πιστευεις οτι θα την λαβω. .....ή αν δεν ειναι λαθος θα το μαθω ποτε? ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά η εντύπωση που έχω είναι ότι προσπαθώντας να παίξουμε το γιατρό, ανθρώπων ή ζώων, μπορούμε μόνο να πανικοβληθούμε ή να βγάλουμε λάθος συμπεράσματα. Από οσο καταλαβαίνω ειχες μια ομόφωνη απόφαση από διαφορετικούς γιατρούς. Δεν είναι ότι ο ένας σου έλεγε το ζώο υποφέρει και κάνε ευθανασία και ο άλλος θα σου δώσω το μαγικό χάπι και αύριο θα ξανανιώσει. Η συμβουλή που σου είπαν μπορεί να τη δεις από σκληρή ως ανακουφιστική, αναλόγως μάλλον το δικό σου χαρακτήρα: μην το παιδεύεις και άσε το χωρί ςπολλά πολλά όσο μπορεί χωρίς να υποφέρει. Δες το λογικά: δεν εμπιστεύεσαι διαφορετικούς κτηνίατρους και διαφορετικά εργαστήρια και θα εμπιστευτείς τον κάθε άγνωστο που θα το παίξει ειδικός; Επειδή έχω την ατυχία να πάσχω από καποιες χρόνιες νόσους η ίδια και να ζω με αυτές εδω και δεκαετίες, κυκλοφορεί πολλή επιπολαιότητα, πολλή άγνοια και ως και πολλή βλακεία online (προφανώς μιλάω γενικά, όχι για κάτι που έχω δει εδώ). Ο χειρότερος γιατρός να πας και να ρωτήσεις (οχι να αμφισβητήσεις, να ρωτήσεις) θα είναι καλύτερα για σένα από γκάλοπ σε αγνώστους. Αυτό που σου λέει η @mareco είναι και το μόνο λογικό: μην περιμένεις διάγνωση και θεραπεία από αγνώστους.
Τελικά πάει πιο καλά το σκυλί ή έχεις άσκημη εξέλιξη;
ΟΧΙ ΟΜΟΦΩΝΗ........ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ.............................ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΜΟΦΩΝΗ θα την δεχομουν καλη ή κακη.........Οι 2 διαγνωσεις ειναι ΜΕΡΑ ΜΕ ΝΥΧΤΑ. Εχεις καρκινο-δεν εχεις καρκινο.......Αλλα αυτο το θεμα ασχετων online μου το εχει επιβεβαιωσει και κτηνιατρος...οχι μονο ιδιωτων αλλα και site ...ο ιδιος ομως που μου κατηγειλε και την συχνη απατη μερικων εργαστηριων.......Ο ενας βγαζει ηπατικο 72 με οριο το 180 και ο αλλος 3590 με οριο 110. Λοιπον .......το 72 δεν ειναι τιμη ζωου με χρονιο ηπατικο προβλημα. Ελεος........το αλλο μου ζωου που δεν εχει προβλημα με συκωτι εχει 90+
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οι εξετάσεις έγιναν με 3 μέρες διαφορά...

Εγώ θα επαναλάμβανα τις εξετάσεις σε μερικές μέρες. Ο σκύλος παίρνει κάποια θεραπεία; Εχει κάποια συμπτώματα υπατικής πάθησης;

Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να κρατήσω την ψυχραιμία μου πάντως. Δεν μπορείς να ξέρεις αν έγινε κάποιο λάθος. Μπορεί και να μην έγινε. Η ALT είναι υψηλή και στις 2 περιπτώσεις.
 
  • Like
Reactions: mareco and l.Kyveli


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
........αναζητω συνομιλητες που γνωριζουν πιθανα "κατασκευασμενα" εγαστηριακα αποτελεσματα.....συχνα και με εντολη κτηνιατρου . Και αυτο το καταγγελω μετα απο πληροφορια απο κτηνιατρο...οχι ως μια συνομοσια της φαντασιας μου. Δεν λεω οτι αυτο συμβαινει στην δικια μου περιπτωση ...χωρις να το αποκλειω εφοσον δεν εχω αποδεικτικα στοιχεια. Μπορει σε εμενα ναειναι απλα κτηνιατρικη ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ στην καλυτερη.Αλλα εν κατακλειδι ΘΕΛΩ ΤΟ POST ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ, οχι ως καταγγελια...
Σου είπε κτηνίατρος ότι υπάρχει/ουν εργαστήριο/α που παραποιεί/ούν εσκεμμένα αποτελέσματα εξετάσεων ή παρανοώ; Ποιες διαδικασίες έχει κινήσει σχετικά;
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Οι εξετάσεις έγιναν με 3 μέρες διαφορά...

Εγώ θα επαναλάμβανα τις εξετάσεις σε μερικές μέρες. Ο σκύλος παίρνει κάποια θεραπεία; Εχει κάποια συμπτώματα υπατικής πάθησης;

Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να κρατήσω την ψυχραιμία μου πάντως. Δεν μπορείς να ξέρεις αν έγινε κάποιο λάθος. Μπορεί και να μην έγινε. Η ALT είναι υψηλή και στις 2 περιπτώσεις.[/

Το σκυλακι ειναι ηπατικο ή μαλλον εχει χρονιο προβλημα με το συκωτι (αγνωστης αιτιας ακομα).Δεν παιρνει ΚΑΜΙΑ αγωγη εκτος απο τα 20 χαπια που εδωσε ο κτηνιατρος αγωγη αναμενοντας θετικα αποτελεσματα σε περιοδο 20 μερων.
Ο κτηνιατρος(απο λαθος) ελαβε 2 διαφορετικα δειγματα με διαφορα 1 μερας 8/6 για alt και 9/6 για sap. Ναι η alt ειναι ψηλη(252) αν και πεσμενη σε συκριση με την τελευταια εξεταση αλλου εργαστηριου 11/5( 373)Αρα το φαρμακο εχει αποτελεσμα.?...αλλα πολυ διαφοτερικη απο την εξεταση 13/6 (545- αρα δεν εχει το φαρμακο αποτελεσμα). Ακομα και η alt ομως δεν δικαιολογειται να ειναι τοσο διαφοτερικη σε διαστημα λιγων ημερων. Και σκεψου οτι η alt σε αντιθεση με τη sap δεν ανεβαινει/ κατεβαινει ευκολα ή μαλλον με την καχυτητα της sap, τουλαχιστον στην περιπτωση του δικου μου ζωου . Αλλα πως μπορει να μην εχει γινει λαθος? Δηλαδη η sap 11/5 ηταν 2161......9/6 (μετα απο αγωγη 20μερων ειναι 72 καιμετα απο λιγες μερεσ 13/6 ανεβαινει 3590???Ενζυμο ειναι οχι ανσασερ.....? Απο την αλλη βλεποντας το ιστορικο του ζωου διαπιστωνω οτι απο το τελος του 2014 μεχρι σημερα τα 2 αυτα ηπατικα ενζυμα κινουνται μαγνητικα......ανεβοκατεβαινουν μαζι....και παντα η alt ειναι πιο χαμηλη........στη δικια μου περιπτωση η alt κατεβαινει λιγο.....και η sap πιανει πατο!!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ SAP....και ρωταω....γνωριζει κανεις αν ειναι αυτο δυνατο..........??? Σε ζωο που εχει ψηλη alt kai sap( με sap παντα ψηλοτερη) μετα απο αγωγη η sap ναι ειναι πιο χαμηλη απο τη alt???
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Σου είπε κτηνίατρος ότι υπάρχει/ουν εργαστήριο/α που παραποιεί/ούν εσκεμμένα αποτελέσματα εξετάσεων ή παρανοώ; Ποιες διαδικασίες έχει κινήσει σχετικά;

Ναι μου το ειπε!!!!Σου κανει εντυπωση??? Σε ποια χωρα ζεις εσυ??? Εδω γινονται οργια στα ανθρωπινα ιατρικα θεματα (εχω συγγενικο μου ατομο στο επαγγελμα) ....θα κολησουν στα ζωα???
Διαδικασιες??? Εννοεις να κινηθει νομικα εναντιων κυκλωματων........ξερεις οτι αυτο δεν γινεται!!Αλλα μου τονισε οτι τα εργαστηρια που ΣΕΒΟΝΤΑΙ τον ευατο τους και τους πελατες τους δεν το κανουν αυτο.......Φυσικα δεν μπορω να πω οτι οσο μεγαλυτερο το εργαστηριο τοσο το καλυτερο......ουτε οτι ενα εσωτερικο ειναι παντα λαθος. Ουτε αν το κανουν με δικη τους πρωτοβουλια ή μετα απο εντολη του κτηνιατρου (που ειναι αυτος φυσικα που τους φερνει την πελατεια).Ουτε οτι γινεται κατ εξακολουθηση γιατι θα ειχαν κλεισει......Γινονται φυσικα και λαθη με προβληματικους αντιδραστηρες και υπαρχουν φυσικα αποκλεισεις αναμεσα σε εργαστηρια, ακομα και στο ιδιο ....., διαφορετικα ορια και μοναδες μετρησεις αν παρατηρησεις.......ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ........!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ησύχασε καλέ. Τι τους επιτήθεσαι όλους; Κάνε ξανά εξετάσεις σε μερικές μέρες, πάνε και σε άλλον κτηνίατρο αν με αυτόν έχεις θέμα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι ο σκύλος έχει χρόνιο πρόβλημα και δεν παίρνει καμία αγωγή;
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Συγνωμη μωρε αλλα εχω απογοητευτει......1,5 χρονο και 5 κτηνιατρους και με το μακρυ και το κοντο του καθενος.....Αλλα τωρα να καθεται ο καθε κτηνιατρος που ξερει μερικα λαμογια του επαγγελματος να τρεχει να κανει μηνυσεις??Ναι οι 3 κτηνιατροι μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει θεραπεια. Το συκωτι δεν παιρνει θεραπεια. Τελος. Μονο ο ενας μου εδωσε μια πολυ διαιτητικη διατροφη μαγειρευτη ( που εχω ηδη αναφερει) και μακρια απο καθε φαρμακο. Ουτε αντιβιωση.Ακομα και διαγνωση να γινει με πολλα λεφτα υπαρχει περιπτωση ναμην βρω θεραπεια. Προσπαθησα να κανω εξεταση για cushing αλλα ο ενας κτηνιατρος που το απερριψε........Δεν μπορω να προχωρησω σε επικινδυνα πραγματα πχ....βιοψια αν δεν βρω κτηνιατρο με εμπιστοσυνης και με εμπειρια. Αλλα με αυτα που παθαινω δεν το βλεπω. Να φανταστεις οταν ετοιμαζομουν για cushing εκανα υπερηχο και εμφαση στα επινεφριδια για τυχον ογκο. ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ. Αποτελεσμα ...πιασαν μονο το ενα επινεφριδιο με τη δικαιολογια οτι το ζωου κουνηθηκε......75 ευρω σκουπιδια...αν παω σε αλλο κτηνιατρο για cushing χρειαχεται αλλος υπερηχος........τρελα!!!!
Πες μου σε παρακαλω ξερεις ηπατικα ζωα στα οποια δινουν αγωγη ....εκτος απο ηπατικη hills/ royal., DENOSYL KAI LEGALON......τιποτα απο αυτα δεν εχει αποτελεσμα.........
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ναι μου το ειπε!!!!Σου κανει εντυπωση??? Σε ποια χωρα ζεις εσυ??? Εδω γινονται οργια στα ανθρωπινα ιατρικα θεματα (εχω συγγενικο μου ατομο στο επαγγελμα) ....θα κολησουν στα ζωα???
Διαδικασιες??? Εννοεις να κινηθει νομικα εναντιων κυκλωματων........ξερεις οτι αυτο δεν γινεται!!Αλλα μου τονισε οτι τα εργαστηρια που ΣΕΒΟΝΤΑΙ τον ευατο τους και τους πελατες τους δεν το κανουν αυτο.......Φυσικα δεν μπορω να πω οτι οσο μεγαλυτερο το εργαστηριο τοσο το καλυτερο......ουτε οτι ενα εσωτερικο ειναι παντα λαθος. Ουτε αν το κανουν με δικη τους πρωτοβουλια ή μετα απο εντολη του κτηνιατρου (που ειναι αυτος φυσικα που τους φερνει την πελατεια).Ουτε οτι γινεται κατ εξακολουθηση γιατι θα ειχαν κλεισει......Γινονται φυσικα και λαθη με προβληματικους αντιδραστηρες και υπαρχουν φυσικα αποκλεισεις αναμεσα σε εργαστηρια, ακομα και στο ιδιο ....., διαφορετικα ορια και μοναδες μετρησεις αν παρατηρησεις.......ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ........!
O κτηνίατρος κατονόμασε εργαστήρια , έκανε καταγγελία, σε συμβούλεψε για καταγγελία; Αν όχι, θα ήμουν καχύποπτη ως προς τον κτηνίατρο.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Συγνωμη μωρε αλλα εχω απογοητευτει......1,5 χρονο και 5 κτηνιατρους και με το μακρυ και το κοντο του καθενος.....Αλλα τωρα να καθεται ο καθε κτηνιατρος που ξερει μερικα λαμογια του επαγγελματος να τρεχει να κανει μηνυσεις??Ναι οι 3 κτηνιατροι μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει θεραπεια. Το συκωτι δεν παιρνει θεραπεια. Τελος. Μονο ο ενας μου εδωσε μια πολυ διαιτητικη διατροφη μαγειρευτη ( που εχω ηδη αναφερει) και μακρια απο καθε φαρμακο. Ουτε αντιβιωση.Ακομα και διαγνωση να γινει με πολλα λεφτα υπαρχει περιπτωση ναμην βρω θεραπεια. Προσπαθησα να κανω εξεταση για cushing αλλα ο ενας κτηνιατρος που το απερριψε........Δεν μπορω να προχωρησω σε επικινδυνα πραγματα πχ....βιοψια αν δεν βρω κτηνιατρο με εμπιστοσυνης και με εμπειρια. Αλλα με αυτα που παθαινω δεν το βλεπω. Να φανταστεις οταν ετοιμαζομουν για cushing εκανα υπερηχο και εμφαση στα επινεφριδια για τυχον ογκο. ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ. Αποτελεσμα ...πιασαν μονο το ενα επινεφριδιο με τη δικαιολογια οτι το ζωου κουνηθηκε......75 ευρω σκουπιδια...αν παω σε αλλο κτηνιατρο για cushing χρειαχεται αλλος υπερηχος........τρελα!!!!
Πες μου σε παρακαλω ξερεις ηπατικα ζωα στα οποια δινουν αγωγη ....εκτος απο ηπατικη hills/ royal., DENOSYL KAI LEGALON......τιποτα απο αυτα δεν εχει αποτελεσμα.........
3 κτηνίατροι σου είπαν από ό, τι κατάλαβα ότι έχει γίνει ζημιά που δεν θα θεραπευτεί, να συνχίσεις με διατροφή, και όσο αντέξει το σκυλί να έχει μια καλή ζωή. Έχει σημασία η διάγνωση; Καταλαβαίνω τον πόνο σου, αλλά μήπως τελικα αυτό που προσπαθούν να σου πουν οι κτηνίατροι είναι ότι ζυγίζοντας την ταλαιπωρία, για να ονομάσεις το πρόβλημα και όχι να το λύσεις, δεν αξίζει;
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π