Ηπατικο σκυλακι 11 ετων με SAP 3.500 .Υπαρχει ΕΛΠΙΔΑ?


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πριν 10 μηνες σου ειχα πει να κανεις την εξεταση για να βγει αν ειναι το cushing απο το καδρο και να δεις τι θα κανεις.
10 μηνες μετα κανεις την εξεταση η οποια βγαινει θετικη αλλα την αμφισβητεις...
Ο κτηνιατρος δεν ειναι ενθουσιασμενος γιατι ειναι ακριβα τα φαρμακα η εσυ?

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι κανεις...αμφισβητεις τους παντες και τα παντα και περιμενεις τι?

Ειχα γραψει σε προηγουμενο ποστ οτι τα φαρμακα τα βρισκεις στην Αγγλια,μια συνταγη χρειαζεσαι,οι τιμες ηταν για πολυ μεγαλυτερο σκυλο απο το δικο σου,εσυ μαλλον το 60mg θα χρειαστεις.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Ναι το θυμαμαι και σε ευχαριστω για την βοηθεια μεσα του forum (αν και δεν καταλαβαινω την επιθεση σου, μαλλον τα πραγματα ηταν πολυ πιο ευκολα στην δικη σου περιπτωση).
Περιμενα να κανω την εξεταση κατα εντολη καποιου κτηνιατρου και οχι καποιου αλλου ιδιοκτητη ζωου(αυτος ξερει καλυτερα δεν νομιζεις?) Αυτη αν θυμασαι δεν ηρθε ΠΟΤΕ και απο κανεναν και αν θυμασαι τσακωθηκα και με εναν κτηνιατρο που ηταν καθετα αρνητικος στο να την κανει ενω εγω επεμενα......Πηγα λοιπον και την εκανα ΜΟΝΗ μου με δικη μου πρωτοβουλια εφοσον κανεις απο τους 5 κτηνιατρους δεν μου μιλησε ποτε για την παθηση αυτη. Αυτος που την εκανα πριν τα αποτελεσματα ηταν αρνητικος γιατι η εικονα του συκωτιου στον ηπερηχο δεν δειχνει cushing....ουτε εχει και κανενα τρελο κλινικο συμπτωμα. Τωρα τπ βγαζει θετικο ...αλλα μου λεει οτι τα φαρμακα ειναι ακριβα και οι συνεχεις εξετασεις (ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΖΕΙ ) οτι υπαρχει ελλειψη, οτι δεν εχει την ουσια που χρειαζεται για τις εξετασεις ελεγχου......και φυσικα οτι η εξεταση που εκανε ειναι θετικη μονο εφοσον συνυπαρχουν τα κλινικα ευρηματα (ηπατομεγαλεια-οκ , πολυουρια -πολυδιψια-οκ, πολυφαγεια......μμμμμμ. Αυτα ομως ειναι συμπτωματα και ηπατικων παθησεων....αρα απο μονη της η low dose εξεταση μπορει να ειναι faulse οπως λεει και το χαρτι των αποτελεσματων απο Αγγλια. Αρα κανεις κτηνιατρος 2 χρονια δεν μου ανεφερε την παθηση, αυτος που την εκανε δεν ηταν σιγουρος και τωρα ειναι θετικο μονο λογω κλινικων συμπτωματων που "κολανε" και με αλλες παθησεις. ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!
Μου λεει κανενα ζωο ΔΕΝ ΠΑΙΘΑΙΝΕΙ απο το cushing......και η αγωγη δινεται μονο για μετριασμο των ενοχλητικων συμπτωματων (που εμεις δεν πολυ εχουμε). Αρα λεει δεν χρειαζεται να κανω τιποτα μονο αν θελω και βρω τα χαπια και βρω και κτηνιατρο που εχει την ουσια της εξετασης να δωσω αρχικα των 30mg για 10 μερες. Αν ομως ειναι λαθως το cushing .....τα φαρμακα θα επιρεασουν τα ηπατικα? Η εξεταση low dose....επηρεασε τα ηπατικα......?? Ναι. ισως ....ε.....και ποσο περισσοτερο να ανεβουν? Και αν δεν ειναι θετικη θα κανω στο συκωτι περισσοτερη ζημια απο οτι καλο με τα φαρμακα αν εχει? Και αφου το ζωο δεν κινδυνευει και το συκωτι ειναι καλα γιατι να το ρισκαρω???
"ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ CUSHING" ΙΣΧΥΕΙ?
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (Dexamethasone suppression test)

ΝΑΜΕ RESULT UNITS INTERVAL
CORTISOL BASAL 107.0 NMOL/L 50.0-250.0
CORTISOL 3hr postdex 60.1 >>
cortisol 8hr postDexH 105.0 >> 0.0-40.0
"In the presence of appropriate clinical signs, and supportive routine laboratory abnormalities, these cortisol results SUPPORT a clinical diagnosis of spontaneous hyperadrenocorticism (HAC).
FAULSE POSITIVE RESULTS can be seen if the test is performed in the presence of significant non adrenal illness OR STRESS"
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Περιμενα να κανω την εξεταση κατα εντολη καποιου κτηνιατρου και οχι καποιου αλλου ιδιοκτητη ζωου(αυτος ξερει καλυτερα δεν νομιζεις?)

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (Dexamethasone suppression test)

ΝΑΜΕ RESULT UNITS INTERVAL
CORTISOL BASAL 107.0 NMOL/L 50.0-250.0
CORTISOL 3hr postdex 60.1 >>
cortisol 8hr postDexH 105.0 >> 0.0-40.0
"In the presence of appropriate clinical signs, and supportive routine laboratory abnormalities, these cortisol results SUPPORT a clinical diagnosis of spontaneous hyperadrenocorticism (HAC).
FAULSE POSITIVE RESULTS can be seen if the test is performed in the presence of significant non adrenal illness OR STRESS"
Τα δύο παραπάνω quotes δεν ξέρω πως συνδυάζονται μεταξύ τους... Ή εμπιστεύεσαι έναν άλλο ιδιοκτήτη ζώου και βάζεις τις εξετάσεις (και γενικότερα ανοίγεις το θέμα που άνοιξες και σε απασχολεί και το καταλαβαίνω) κι ακούς τις όποιες συμβουλές, ειδικά όταν οι συμβουλές αυτές πρόκειται να βοηθήσουν για τη διάγνωση. (Αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία να ακολουθήσω την συμβουλή για θεραπευτική αγωγή από κάποιον που δεν ξέρω ούτε σαν άνθρωπο ούτε σαν γνώσεις. Αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι είναι γιατί να μην ακολουθήσω μια συμβουλή για να βρεθεί διάγνωση.)

Δεν νομίζω ότι σου έκανε επίθεση, πιο πολύ σαν αγανάκτηση το μεταφράζω, εγώ. Του στυλ "αφού την έκανες, εν τέλει, χωρίς να στην προτείνει κανένας κτηνίατρος, γιατί να χαθεί τόσος καιρός;"

Συγγνώμη που φυτρωσα εκεί που δεν με έσπειραν... Τώρα που είδες πως έχουν τα πράγματα, ελπίζω να βλέπεις ότι η yasemin δεν είναι απλά "κάποιος άλλος ιδιοκτήτης ζώου" κι ότι δεν γράφει για να περνάει η ώρα της ή να γεμίζει τον σέρβερ, αλλά γιατί όντως νοιάζεται για το όποιο σκύλο, ακόμα κι όταν δεν είναι δικός της, ακόμα κι όταν δεν τον έχει γνωρίσει καν.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Προσπερνω και το οτι μιλας για επιθεση και το οτι φανταζεσαι οτι τα πραγματα για μενα ηταν πιο ευκολα..

Εγω το σκυλακι μου το εχασα,η αγωγη δινει παραταση ζωης αλλα εχει και παρενεργειες και στη δικια μου περιπτωση το σκυλακι ηταν 4 ετων...

Κτηνιατρος σου ειπε οτι τα σκυλια δεν πεθαινουν απο coushing?
Συγνωμη αλλα αδυνατω να το πιστεψω!
Σκεψου λοιπον μονη σου,μια νοσος που προκαλει υπερταση,διαβητη,λοιμωξεις και πολλα αλλα αν χωρις θεραπεια μπορει να οδηγησει στο θανατο η οχι.

5 κτηνιατροι σκαρτοι?
Γιατι να μην θελουν να κανουν μια εξεταση,λεφτα θα επαιρναν και δεν θα ηταν και επικινδυνο δεν θα την εβαζαν στο χειρουργειο!

Συμφωνα με την εξεταση που εκανε,τι του λειπει του κτηνιατρου και δεν θα μπορει να κανει επανελεγχο........μια μικρη ποσοτητα δεξαμεθαζονης?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Και κατι που μου διεφυγε πριν.
Το δικο μου σκυλακι ηταν 5 κιλα και επαιρνε των 30 mg.
Στη δικη σου περιπτωση ειναι πολυ λιγο αν αποφασισεις να το δωσεις.
 
  • Like
Reactions: mareco


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Συγνωμη για την απωλεια σου δεν το ηξερα , νομιζα οτι επειδη εισαι γνωστης της παθησης και των φαρμακων οτι κανεις θεραπεια με καλα αποτελεσματα. Χθες διαβασα αυτο το site και επαθα εγκεφαλικο...https://www.drugs.com/pro/vetoryl.html
Διαβασα και ενα post ενος χρηστη του forum που εδωσε το φαρμακο και το ζωο του κατερευσε.
Πρεπει ενας ιδιοκτητης να ειναι πολυ απελπισμενος με την κατασταση του ζωου του ωστε να δινει φαρμακο με ΠΟΣΕΣ παρενεργειες, που οδηγουν και στο θανατο.......Εγω δεν εχω προβλημα με τα συμπτωματα αλλα με τα ηπατικα και δεν διαβασα ΠΟΥΘΕΝΑ στο site αυτο να λεει οτι ριχνει τα ηπατικα . Αν η περιπτωση μου 2 χρονια τωρα ειναι τοσο εξωφρενικη που φανταζει "κατασκευασμενη" φαντασου πως νοιωθω εγω που τη βιωνω. Ναι μου ειπε για υπερταση..και για κατι αλλο (δεν θυμαμαι) αλλα ηταν κατηγορηματικος για την κρισιμοτητα για αυτο και μου προτεινε εφοσον δεν εχει τραγικα κλινικα συμπτωματα να μη κανω τιποτα. Εξαλου εχω δωσει σε προρωπικα μηνυματα τα ονοματα των κτηνιατρων γιατι δεν φοβαμαι. Στελνω και εξετασεις αμα λαχει σε οποιον δεν πιστευει. Ναι ΄λογω των capital control δεν υπαρχουν τα φαρμακα.....Δεξαμεθαζολη ειχε (αφου με αυτην εκανε την εξεταση low dose ) μαλλον κατι αλλο του λειπει....δεν ειπε. Η "πλακα " ειναι οτι ειναι αυτοςπου με ειχε στειλει (για υπερηχο) ο κτηνιατρος που εκοβε το κεφαλι του οτι δεν εχει cushing και απο πεισμα ηλικιας και τεραστιας πειρας δεν δεχοταν να το κανει αφου δεν ειχε και ελεγε οτι εχει ηπατικη ανεπαρκεια και ηθελε πεισματικα να κανει βιοψια. (τα εχω γραψει και εχω δωσει και το ονομα του σε ιδιωτικο μηνυμα). Αυτος τωρα (συνεργατης του ) κοψει το κεφαλι του οτι δεν ειναι ηπατικη ανεπαρκεια γιατι θα ειχε καταρευσει το ζωο με τοσο ψηλα ηπατικα........(τα κτηνιατρια ειναι σε αποσταση 10' με αμαξι). Πες μου οτι φταιω εγω τωρα .............Α και η ακρατεια που ΟΛΟΙ οι κτηνιατροι επεδιδαν στην ηλικια ......ΤΕΛΟΣ...........και εφταιγε? Μετα απο μια κριση κολικου νεφρων (εκανα εξεταση και εχει αμμο στα νεφρα και ουρολοιμωξη) μολις "ξεμπουκωσε" σταματησε η τρελη ακρατεια μου ειχε περιπου 7 μηνες. Ενας ψυχρος ιδιωκτητης αν φανταζοταν οτι θα τραβαγε αυτη την κατασταση για τη υπολοιπη ζωη του ζωου θα ειχε κανει ευθανασια. ΠοΣΟ ΑΝΕΥΘΥΝΗ ειναι μερικοι κτηνιατροι..................Και μετα φταιω εγω? Και το καλυτερο αν διαβασεις το site το φαρμακο αυτο απαγορευεται να δωθει σε ζωα με προβλημα στο συκωτι. Αρα αν υπαρχει ενα ποσοστο λαθους στο cushing (καμια εξεταση cushing δεν ειναι 100% ακριβης, οχι του λαχιστον με 1 μονο εξεταση ) ......θα το στειλω το ζωο μονη μου......
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Τα δύο παραπάνω quotes δεν ξέρω πως συνδυάζονται μεταξύ τους... Ή εμπιστεύεσαι έναν άλλο ιδιοκτήτη ζώου και βάζεις τις εξετάσεις (και γενικότερα ανοίγεις το θέμα που άνοιξες και σε απασχολεί και το καταλαβαίνω) κι ακούς τις όποιες συμβουλές, ειδικά όταν οι συμβουλές αυτές πρόκειται να βοηθήσουν για τη διάγνωση. (Αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία να ακολουθήσω την συμβουλή για θεραπευτική αγωγή από κάποιον που δεν ξέρω ούτε σαν άνθρωπο ούτε σαν γνώσεις. Αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι είναι γιατί να μην ακολουθήσω μια συμβουλή για να βρεθεί διάγνωση.)

Δεν νομίζω ότι σου έκανε επίθεση, πιο πολύ σαν αγανάκτηση το μεταφράζω, εγώ. Του στυλ "αφού την έκανες, εν τέλει, χωρίς να στην προτείνει κανένας κτηνίατρος, γιατί να χαθεί τόσος καιρός;"

Συγγνώμη που φυτρωσα εκεί που δεν με έσπειραν... Τώρα που είδες πως έχουν τα πράγματα, ελπίζω να βλέπεις ότι η yasemin δεν είναι απλά "κάποιος άλλος ιδιοκτήτης ζώου" κι ότι δεν γράφει για να περνάει η ώρα της ή να γεμίζει τον σέρβερ, αλλά γιατί όντως νοιάζεται για το όποιο σκύλο, ακόμα κι όταν δεν είναι δικός της, ακόμα κι όταν δεν τον έχει γνωρίσει καν.
Καθολου ...αντιθετως ευχαριστω για την παρεμβαση σου.......Το ξερω ...εχω μιλησει πολλες φορες μαζι της και την εμπιστευομαι γιατι εχει/ ειχε σχετικη περιπτωση......απλα και εγω με αγανακτηση γραφω ενος ζωου για το οποιο τρεχω μονη μου 2 χρονια σε 6 κτηνιατρους που ή μου ξεγραφουν το ζωο ή μου λενε διαφορετικα ο καθενας . Αν ηταν κατι τοσο απλο αναριτιεμαι γιατι τοσοι αλλοι κτηνιατροι δεν ειχαν την επιφωτηση αυτη και μονο ο τελευταιος και χαθηκαν 2 χρονια ? Αρα μηπως ο τελευταιος εχει αδικο? Και μονο εγω που δεν ειμαι κτηνιατρος φανταστικα την περιπτωση του cushing ? Ειμαι πολυ εξυπνη και ολοι οι κνητιατροι πολυ ασχετοι? Μπα......Μηπως ξεραν οτι με τοσο ψημα ηπατικα θα εβγαινε ψευτο-θετικο ή κατι δεν τους κολαγε ...........και κολησε ΜΟΝΟ στον τελευταιο? Να πιστεψω την πλειοψηφια ή το τελευταιο "ευρημα"........Μονο εμενα μου κανει εντυπωση η "επιφωτηση " του τελευταιου?
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Με απασχολεί και εμένα ένα θέμα συκωτιού που έχει το σκυλάκι μου και θα ήθελα να το αναφέρω καθώς βρήκα το παραπάνω θέμα αρκετά διαφωτιστικό και αρκετά παρόμοιο με το δικό μου. ΄Εχω ένα μικρόσωμο σκυλάκι 7 κιλών και ηλικίας 8 μισή ετών. Εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης του τον τελευταίο ενάμιση χρόνο και για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι απόλυτα σίγουρη για το πως ήταν η ζωή του πριν το πάρω. Πριν από 2 μήνες περίπου πήγα στον γιατρό για έναν ετήσιο έλεγχο στον οποίο πραγματοποιήσαμε γενική αίματος (η οποία βγήκε πάρα πολύ καλή) και αιματολογικό έλεγχο καλαζάρ ( ο οποίος βγήκε αρνητικός). Ο γιατρός επίσης μου συνέστησε να κάνω έναν αιματολογικό, βιοχήμικο έλεγχο ( μου είπε ότι λόγω ηλικίας καλό είναι να τον κάνω) και είπα γιατί όχι να τον κάνω να ξέρω που βρισκόμαστε. Όλα τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ καλά πέραν της Alt της οποίας τα όρια ήταν μέχρι 90 η 94 και η δικιά μου είχε 656. Πανικοβλήθηκα και πήγα στον γιατρό όπου πραγματοποίησε υπερηχογράφημα στο συκώτι και μου είπε ότι παρατηρεί αλλοιώσεις περιμετρικά του συκωτιού. Μου είπε να του δώσω συμπλήρωμα διατροφής Hepatiale Forte καθημερινά και να του δώσω κάποια κλινική διατροφή ( Hills η Hepatic). Δοκίμασα την hills για κάποιες μέρες, δυστηχώς όμως το σκυλάκι μου δεν την ήθελε με τίποτα με αποτέλεσμα να μην τρώει καθόλου. Επικοινώνησα με τον γιατρό ο οποίος μου είπε να ξεκινήσουμε Brit Care Sensitive ( η οποία είναι μια τροφή λίγο πιο ολιστική, ομοιοπαθητική δεν ξέρω πως να το πω) η οποία έχει δείξει ότι βοηθάει κάποια ζώα και να κάνω επανέλεγχο σε 2 μήνες. Στον επόμενο επανέλεγχο λοιπόν (που έγινε εχθές) το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ένα κομμάτι του συκωτιού είναι λίγο καλύτερα και ένα άλλο λίγο χειρότερα. Σε γενικές γραμμές όμως μου είπε ότι δείχνει λίγο καλύτερα. Η βιοχημική όμως που βγήκε σήμερα έδειξε ναι μεν λίγο πεσμένη την Αlt( από 656 πήγε στο 499) όμως έδειξε και αλκαλίκη φωσφατάση 2566 που πρίν 2 μήνες ήταν μόλις 49 και μέσα στα όρια. Έχω τρομάξει πως μπορεί να υπάρχει τέτοια αύξηση σε 2 μήνες ( που δίνω και φάρμακο καθημερινά και τρώει αποκλειστικά και μόνο την τροφή). Ο γιατρός μου σύστησε κορτιζόνη μισό χάπι πρωί και μισό βράδυ (prenozol), μόνο κλινική διατροφή Hills, hepatic και επανέλεγχο σε ένα μήνα. Εγώ όμως μετά από αυτό είμαι αποφασισμένη να πάω και σε άλλο γιατρό, ελπίζοντας αν είναι κάτι πολύ σοβαρό να το προλάβω όσο πιο σύντομα. Υ.γ το σκυλί δεν έχει απολύτως κανένα σύμπτωμα, σφίζει από ζωή και διάθεση, ούτε δείχνει να πονάει ή να ενοχλείτε από κάτι. Οποιαδήποτε παρόμοια εμπειρία η κάποια άποψη που μπορεί να έχετε για το θέμα θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Συγνωμη που δεν μπορω να βοηθησω ιδιαιτερα..............για αυτο αλλωστε ειμαστε εδω.......η μονη παρατηρηση που μπορω να κανω ειναι οτι ειναι παραξενω οτι ενω η alt πεφτει η sap ανεβαινει.....(και πακι δεν ειμαι ειδικη....αλλα 2 χρονια τα ηπατικα της δικιας μου ανεβαιναν και κατεβαιναν μαζι.................Παντως να ξερεις οτι η sap ειναι πολυ πιο ευαισθητη απο την alt(ειναι πιο βαρια και δυσκινητη) και ανεβοκατεβαινει πιο ευκολα και αποτομα απο την alt......Και εμενα ειχε παει η sap απο 1251 Σεπτ. του 15 στα 3548 Απριλιο του 16...και με αγωγη DENOSYL , αλλα ειχαν δωθει και 2 αγωγες αντιβιωσης μου μαλλον επιβαρυναν....(αλλα οι αντιστοιχες alt ηταν 253 και 520).........Αυτο μονο εχω να σχολιασω..............Και εγω ειχα προβλημα με την ηπατικη hills ,την ειχε χτυπησει ασχημα στο εντερο και δεν την πολυηθελε.....(και φαντασου οτι η δικη μου ειναι παμφαγα-ισως γιατι αισθανοταν οτι την πειραζει)αλλα με της royal δεν ειχα θεμα.......Εμενα παντως τα ηπατικα μου τα ανεβαζαν οι κλινικες τροφες....και ετσι το γυρισα ατο μαγειρευτο......και ειμαστε καπως καλυτερα.........ε.......απο 3500 πηγαμε στα 2700-2800 κατι..................Το denosyl δεν το δοκιμαζεις......ειναι φυσικα ακριβο αλλα σε καποια ζωα ριχνει τα ηπατικα.............ρωτα τον κτηνιατρο..............και καλα αποτελεσματα..................
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Με απασχολεί και εμένα ένα θέμα συκωτιού που έχει το σκυλάκι μου και θα ήθελα να το αναφέρω καθώς βρήκα το παραπάνω θέμα αρκετά διαφωτιστικό και αρκετά παρόμοιο με το δικό μου. ΄Εχω ένα μικρόσωμο σκυλάκι 7 κιλών και ηλικίας 8 μισή ετών. Εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης του τον τελευταίο ενάμιση χρόνο και για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι απόλυτα σίγουρη για το πως ήταν η ζωή του πριν το πάρω. Πριν από 2 μήνες περίπου πήγα στον γιατρό για έναν ετήσιο έλεγχο στον οποίο πραγματοποιήσαμε γενική αίματος (η οποία βγήκε πάρα πολύ καλή) και αιματολογικό έλεγχο καλαζάρ ( ο οποίος βγήκε αρνητικός). Ο γιατρός επίσης μου συνέστησε να κάνω έναν αιματολογικό, βιοχήμικο έλεγχο ( μου είπε ότι λόγω ηλικίας καλό είναι να τον κάνω) και είπα γιατί όχι να τον κάνω να ξέρω που βρισκόμαστε. Όλα τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ καλά πέραν της Alt της οποίας τα όρια ήταν μέχρι 90 η 94 και η δικιά μου είχε 656. Πανικοβλήθηκα και πήγα στον γιατρό όπου πραγματοποίησε υπερηχογράφημα στο συκώτι και μου είπε ότι παρατηρεί αλλοιώσεις περιμετρικά του συκωτιού. Μου είπε να του δώσω συμπλήρωμα διατροφής Hepatiale Forte καθημερινά και να του δώσω κάποια κλινική διατροφή ( Hills η Hepatic). Δοκίμασα την hills για κάποιες μέρες, δυστηχώς όμως το σκυλάκι μου δεν την ήθελε με τίποτα με αποτέλεσμα να μην τρώει καθόλου. Επικοινώνησα με τον γιατρό ο οποίος μου είπε να ξεκινήσουμε Brit Care Sensitive ( η οποία είναι μια τροφή λίγο πιο ολιστική, ομοιοπαθητική δεν ξέρω πως να το πω) η οποία έχει δείξει ότι βοηθάει κάποια ζώα και να κάνω επανέλεγχο σε 2 μήνες. Στον επόμενο επανέλεγχο λοιπόν (που έγινε εχθές) το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ένα κομμάτι του συκωτιού είναι λίγο καλύτερα και ένα άλλο λίγο χειρότερα. Σε γενικές γραμμές όμως μου είπε ότι δείχνει λίγο καλύτερα. Η βιοχημική όμως που βγήκε σήμερα έδειξε ναι μεν λίγο πεσμένη την Αlt( από 656 πήγε στο 499) όμως έδειξε και αλκαλίκη φωσφατάση 2566 που πρίν 2 μήνες ήταν μόλις 49 και μέσα στα όρια. Έχω τρομάξει πως μπορεί να υπάρχει τέτοια αύξηση σε 2 μήνες ( που δίνω και φάρμακο καθημερινά και τρώει αποκλειστικά και μόνο την τροφή). Ο γιατρός μου σύστησε κορτιζόνη μισό χάπι πρωί και μισό βράδυ (prenozol), μόνο κλινική διατροφή Hills, hepatic και επανέλεγχο σε ένα μήνα. Εγώ όμως μετά από αυτό είμαι αποφασισμένη να πάω και σε άλλο γιατρό, ελπίζοντας αν είναι κάτι πολύ σοβαρό να το προλάβω όσο πιο σύντομα. Υ.γ το σκυλί δεν έχει απολύτως κανένα σύμπτωμα, σφίζει από ζωή και διάθεση, ούτε δείχνει να πονάει ή να ενοχλείτε από κάτι. Οποιαδήποτε παρόμοια εμπειρία η κάποια άποψη που μπορεί να έχετε για το θέμα θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παντως εγω θα επερνα και δευτερη γνωμη ΠΟΤΕ μην εμπιστευεται μονο εναν κτηνιατρο.......εγω εχω αλλαξει 6....και ακομα δεν εγω βγαλει ακρη . Φυσικα οσο περισσοτερες γνωμες πολλες φορες σε μπερδευουν αν ειναι αντιφατικες (δικια μου περιπτωση). Παντως σου ευχομαι να βγαλεις συντομα και ανωδυνα ....ακρη γιατι δυστυχως το συκωτι ειναι ατιμο πραγμα....υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν δωσει πολλα λεφτα για χρονια και δεν εχουν βγαλει ακρη........Παρε και αλλη γνωμη......
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η αλήθεια είναι ότι διάβασα την δική σου περίπτωση και την βρήκα κάπως παρόμοια με την δική μου και αυτό με παρότρυνε να γραφτώ και εγώ. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργη αυτή η αύξηση. Δηλαδή με το που το εντόπισα και του έδωσα φάρμακα χειροτέρεψε??? Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος εάν υπάρχει καμία περίπτωση το Cardiovet που της δίνω σαν ενισχυτικό για την καρδιά (γιατί παλαιότερα πήγε να μου κάνει ένα θεματάκι) υπάρχει περίπτωση να μου πείραξε λίγο το συκώτι. (εάν και δεν νομίζω γιατί είναι ένα απλό συμπλήρωμα διατροφής). Επίσης δεν ξέρω εάν την πείραξε η τροφή ( αν και είναι αρκέτα light και χωρίς λίπη κλπ) γιατί την έπαιρνε αυτό το δίμηνο που εκτινάχτηκε στον θεό η Sap.
Τέλος ήθελα να ρωτήσω εάν πιστεύετε ότι μπορεί να έχει γίνει κάποιο λάθος με την εξέταση, καθώς ο γιατρός την τρύπησε αρχικά στο πίσω πόδι και δεν κατάφερε να πάρει αίμα και μετά πήγε στο μπροστά και γενικά το κακόμοιρο ήταν αρκέτα ανήσυχο και έτρεμε. Υπάρχει περίπτωση αυτό να επηρέασε?? Δεν ξέρω γιατί μόνο 2 βιοηχημικές μου έκανε sap kai alt και ήταν και οι 2 υψηλές. ( καλά για την μία το ήξερα, αλλά τώρα και η αλλη? μήπως έγινε κάποιο παρατράγουδο με την εξέταση). Ευχαριστώ και πάλι!
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΟΥ? ΑΠΟ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ DENOSYL ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ HEPATIALE ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΙΤΕ ΤΟ WEPATIC ΕΙΤΕ ΤΟ SAMYLIN. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ? ΠΑΝΤΩΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟ HEPATIALE ΣΤΗΝ ΑLT ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΟΥ? ΑΠΟ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ DENOSYL ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ HEPATIALE ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΙΤΕ ΤΟ WEPATIC ΕΙΤΕ ΤΟ SAMYLIN. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ? ΠΑΝΤΩΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟ HEPATIALE ΣΤΗΝ ΑLT ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ.
Δυστυχως εμενα δεν που προτεινε κανεις κτηνιατρος κανενα απο αυτα. Η Οδυσσεια μου ειναι μεγαλη και δεν θελω να σε κουρασω....απλα της "εκατσε" απο τισ κλινικες αυτη της royal. Και δινω και λιγη ηπατικη κονσερβα l/d. Το δικο μου δεν το βοηθησαν δυστυχως τα φαρμακα denosyl kai legalon ....και κανεις δεν μου εδωσε κατι αλλο...αρα δεν παιρνει κανενα φαρμακο. Το ζωο ειναι το ιδιο εδω και 3-4 χρονια.....δεν εχει αλλαξει η συμπεριφορα και η διαθεση....απλα εχει μια αυξηση ουρων και διψα (πολυουρια-πολυδιψια), συμπτωματα συχνα σε ηπατικα ζωα και σε ζωα με cushing....Εχει εδω και 3 χρονια ηπατομεγαλια που φαινεται στον ηπερηχο αλλα και στο ματι....και ειχε και μια απιστευτη ακρατεια για 7 μηνες....που ειχε αποδωθει στην ηλικια της ...αλλα τελικα μετα απο εναν κολικο νεφρου εξαφανιστηκε. Εχει και ουρολοιμωξη...επισης συχνο φαινομενο σε ηπατικα ζωα και φυσικα στις αιματολογικες αυξημενα λιπιδια λογω της λιπωδους διεισδυσης στο συκωτι λενε. Εχει φυσικα και οζους στο συκωτι που δυστυχως αυξηθηκαν σε αριθμο και μεγεθος.....αλλα ολοι οι κτηνιατροι (και οι 6) αποκλειουν τον καρκινο στο συκωτι ......γιατι ειναι πολυ επιθετικος και το ζωο νοσει πολλα χρονια με την ιδια κλινικη εικονα........Βιοψια δεν εχω κανει.....αλλοι λενε να κανω και αλλοι οτι θα ειναι απλα για διαγνωστικους λογους...χωρις ελπιδα θεραπειας.......Παντως τωρα με τα capital control ολα τα φαρμακα ειναι σε ελλειψη. Εσενα σου εχουν πει τιποτα για βιοψια ή δεν φαινεται να χρειαζεται? Απο οτι καταλαβα δεν εχει οζους, ουτε ηπατομεγαλεια ,ουτε καποιο αλλο συμπτωμα ....μονο τα ηπατικα........Δυστυχως δεν γνωριζεις και τι ετρωγε το ζωο πριν το παρεις .....αρα δεν ξερεις αν το προβλημα στο συκωτι οφειλεται σε μια κακη διατροφη........που ειναι συχνο φαινομενο....
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Εχει δει μεσω του υπερηχου μια αλλοιωση περιμετρικα του συκωτιου. Απο οτι εχω καταλαβει και μου εχει πει σε καμια περιπτωση δυστηχως δεν εχει αποκλεισει τον καρκινο αλλα λογω και του οτι το σκυλακι το παρακολουθει τα τελευταια χρονια δεν μπορει να αποκλεισει οπως ειπες και παραγοντες οπως κακη διατροφη η ιστορικο που να εχουν δημιουργησει το προβλημα. Επισης μου ειπε οτι εαν εβλεπε αυτη την αλλοιωση μονο σε ενα κομματι του συκωτιου θα δοκιμαζε να το αφαιρεσει με επεμβαση με την ελπιδα να μην ξαναβγει, δυστηχως ομως το οτι ειναι περιμετρικα αποκλειει την περιπτωση της επεμβασης γιατι δεν θα εχει καποιο οφελος. Σχετικα με την βιοψια που ανεφερες και εμενα ακριβως τα ιδια μου ειπε. Περα απο το γεγονος οτι το ζωο ταλαιπωρειται και φυσικα υπαρχει και καποιος κινδυνος κατα τη ληψη ιστου ( λογω αναισθησιας κλπ) δεν εχει και καποιο οφελος για το σκυλακι και το αποτελεσμα θα ειναι καθαρα για να μαθω εγω αν ειναι καλοηθεια η κακοηθεια. Και στις 2 περιπτωσεις η αντιμετωπιση ειναι ιδια και οι γιατροι δυστηχως ψιλοσηκωνουν τα χερια ψηλα και ελπιζουν με συντηριτικη θεραπεια να παει καλυτερα. Σχετικα με την ποιοτητα ζωης και την διαρκεια ωστοσο μου ειπε οτι δεν επηρεαζει και οτι πολλα σκυλακια ζουν με πολυ καλη ποιοτητα και μεγαλη διαρκεια με συντηριτικη θεραπεια και φαρμακα το οποιο με εξεπληξε πολυ ευχαριστα γιατι στην αρχη ημουν πολυ ρακος. Οσο για την κονσερβα της l/d και εμενα μου την προτεινε σε περιπτωση που δεν τρωει την ξηρα τροφη. Θα δουμε ομως πως θα παει απο χθες που της δινω l/d την τρωει ( το κακομοιρο εχει λυσαξει). Οσο για τις ακρατειες την πολυδιψια και πολυουρια που αναφερεις ευτυχως σε εμενα προς το παρον δεν εχει εμφανισει κατι (αν και πιστευω οτι αργα η γρηγορα και εμενα κατι θα μου δειξει). Αυτο που με εχει προβληματισει πολυ ειναι η sap και ποσο γρηγορα εκτοξευτηκε για αυτο επειδη ειμαι πολυ περιεργη θα παω και σε αλλον γιατρο την παρασκευη και θα ζητησω επαναληπτικη απλα για να σιγουρευτω γιατι εαν ειναι οντως κατι τοσο σοβαρο που σε 2 μηνες εχει τετοια επιδεινωση πρεπει να παρω και τα αντιστοιχα μετρα και να αρχισω ισως αλλη θεραπεια. Να ξερεις παντως οτι η γιατρος μου με ενημερωσε οτι υπαρχουν και περιπτωσεις πληρης ιασης, οποτε μπορουμε να ελπιζουμε :). Ευχομαι τα καλυτερα σε εσενα και το σκυλακι σου. Επισης αν θες τη συμβουλη μου κοιτα το για το hepatiale forte ειναι της vetexpert απο την οποια εχω δοκιμασει αλλο συμπληρωμα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη και ειναι πολυ ελαφρυ και πιστευω μπορει να βοηθησει καπου απο το να μην παιρνει τιποτα περα απο τροφη. Ισως του δωσει περισσοτερο βοηθεια!!
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Χαιρομαι που εισαι αισιοδοξη ...γιατι ειναι το μοναδικο που θα σε κρατησει στον αγωνα σου.....Δυστυχως εμενα κανεις δεν μου μιλησε αισιοδοξα , αντιθετα η πλειοψηφια μου εχουν πει οτι το συκωτι δεν θεραπευεται, και δεν υπαρχει θαυματουργο χαπι που να ριχνει την sap , μονο που δεν μου ειπαν να εχω ετοιμο τον λακο για καθε ενδεχομενο.............Μιλησες για γιατρους που το παρακολουθουν.......αρα δεν εχεις διαγνωση μονο απο εναν......Για τα συμπτωματα .....δεν ειναι απαραιτητο να εμφανιστουν .....και δεν ειναι και πολυ ενοχλητικα......οχι για μενα .......τουλαχιστον........Ναι και εγω για αυτο δεν κανω βιοψια και ας με κατηγορουν καποιο........αφου υπαρχουν κινδυνοι ...........οχι και να το στειλω το ζωο μονη μου............Τωρα για την πληρη ιαση μαλλον θα εννοει ενα συκωτι που εχει ανεβασει ηπατικα λογω κακιστης διατροφης και με τον καιρο και με διαιτα και συμπληρωματα αποδεσμευει σταδιακα το αποθηκευμενο λιπος (δεν θυμαμαι τον ονομασια της παθησης..) Αν ομως εχει παθει ζημια το συκωτι..............Επισης απο οτι εχω καταλαβει οτι πιο ανεβασμενα ειναι τα ηπατικα για μεγαλο χρονικο διαστημα προκαλειται ζημια στο συκωτι (οχι?) Παντως θα το δοκιμασω αυτο που μου γραφεις .......αν και εφοσον δεν εκανε τιποτα το denosyl που η επισημη σελλιδα του γραφει ορι ριχνει και sap 4.500 και ειναι και πανακριβο....αρα δεν εχω και πολλες ελπιδες ......Παντως αυτο που υποψιαζεσαι για την αυξηση της sap σε σχεση με το διατροφικο .....το σκεφτηκα και εγω...εφοσον αρχισε να ανεβαινει μετα την αλλαγη που εκανες , εμενα παντως στο ξαναλεω η ηπατικη της hills ξηρα μου ανεβασε τα ηπατικα γιατι το συκωτι της δεν μπορουσε μαλλον να τη διαχειριστει .....τωρα ρυζι, ρυζι και ρυζι ......αστα...ευτυχως που ειναι ευκολη στο φαι......αλλαξε διατροφη μηπως πεσει....
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Ειμαι αισιοδοξη για να μπορω να συνεχιζω να προσφερω οτι καλυτερο μπορω κα να μην σκεφτομαι το χειροτερο συνεχεια. Δυστηχως η ευτυχως περα απο το σκυλακι μου εχουν τυχει και αλλα πολλα θεματα υγειας και δικα μου και οικογενειακα οποτε εχω αναθεωρησει λιγο! Ολοι απο κατι θα παμε καποια στιγμη οποτε να ζουμε τη ζωη οσο καλυτερα και αισιοδοξα μπορουμε. Και μενα μου ειπε οτι το συκωτι δυστηχως δεν θεραπευεται αλλα εχει δει περιπτωσεις που πηγαινουν πολυ καλυτερα με τον καιρο και μαλιστα μου ανεφερε οτι ειχε δει σκυλακι μεγαλης ηλικιας που ειχε ζαχαρο και πολλα ακομα θεματα υγειας (μου λεει φαντασου το τρυπουσα και το αιμα του ηταν σχεδον μπλε και το συκωτι απο τον υπερηχο φαινοταν κατεστραμμενο καμια σχεση με τον υπερηχο του δικου σου) και παρολα αυτα με διατροφη και φαρμακα θεραπευτηκε εντελως. Βεβαια δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Με χαροποιησε το γεγονος παντως οτι 2 φορες μου ειπε οτι δεν επηρεαζει την διαρκεια ζωης. Εγω θελω το σκυλακι μου να ειναι χαρουμενο και να μην ποναει και απο την δικη μου την πλευρα δεν εχω προβλημα ουτε να το παρακολουθω πιο συχνα η να του δινω τροφες και φαρμακα, αρκει να το κραταω σε μια καλη κατασταση. Εφοσον δεν ειδες αποτελεσμα με αυτο που εδωσες μπορει να μην εκανε συγκρεκριμενα για το σκυλακι σου δεν χανεις πιστευω τιποτα να το δοκιμασεις η να συζητησεις με καποιον για αυτο το συμπληρωμα και να παρεις μια αποψη. Και ευτυχως δεν ξερω ποια ειναι η τιμη του ντενοσιλ αλλα το hepatiale συγκριτικα με τα αλλα ειναι πιο οικονομικο. Σιγουρα δεν ειναι καλο να ειναι ανεβασμενες οι τιμες στο συκωτι και γενικα οπουδηποτε (ειδικα για τα νουμερα που συζηταμε) αλλα πιστευω οτι η εκφυλιση αρχιζει ισως πριν ακομα ανεβουν καν οι δεικτες. Βεβαια να ξερεις οτι το συκωτι εχεις αξιοσημειωτη ικανοτητα αναπλασης και αναγεννησης οποτε ειναι και αυτο πολυ ευχαριστο. Οσο για την τροφη τωρα δοκιμαζω την hills ουσιαστικα γιατι εδινα brit πως προειπα. Παντως σιγουρα τωρα που θα παω για δευτερη γνωμη θα ζητησω βιοχημικη για το συκωτι παλι γιατι μου εχει καρφωθει οτι μπορει να εχει γινει καποιο λαθος. Οσο για την βιοψια να μην εχεις καθολου τυψεις κανεις οτι κρινεις καλυτερο για το ζωακι σου μετα απο συμβουλη ειδικου. Και εγω δεν θελω να την ταλαιπωρησω χειροτερα ποσο μαλλον να την βαλω σε κινδυνο. Σχετικα με το ρυζι και την τροφη εμενα δυστηχως η ευτυχως ειναι καθετη να μην δινω τιποτα εκτος ειδικης τροφης ( εχει και κατι ευαισθησιες το δικο μου, μια φορα που του εδωσα ρυζι μετα απο διαρροια και εμετο στουμπωσε). Τι να πω θα παω στον αλλον τωρα με τις εξετασεις να δω και τι θα μου πει θα δωσω hills, hepatiale kai prenozol ενα μηνα και ειδωμεν, βλεποντας και κανοντας! Παντως να παιρνεις κουραγιο απο το οτι ζωακι σου ηδη το εχει καποιο χρονικο διαστημα και ειναι ακομη καλα οποτε οι ελπιδες ειναι με το μερος σου! Ολα καλα θα ειναι :)
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Εσυ που αποδιδεις την αυξηση? στην τροφη ή στο συμπληρωμα. Εγω παντως οταν η βιοχημικη της εδειξε 1250 τοτε μου εδωσε το denosyl και μετα απο 4 μηνες εξετασης αντι για πτωση ειχε παει 3500........ειναι δυνατον ενα ηπατοπροστατευτικο συμπληρωμα οπως το denosyl ή το hepatiale να ανεβαζουν την sap? Μηπως και εσενα την ανεβαζει η τροφη (λεω τωρα...). Η μονη παρηγορια ειανι αυτο που λενε οτι το συκωτι, σε αντιθεση με τα νεφρα δεν ποναει....... αααα και να ξερεις οτι υπαρχουν και εργαστηριακες αποκλισεις (οχι τεραστιεσ) για αυτο λενε να κανεις τις εξετασεις παντα στο ιδιο εργαστηριο (εφοσον το εμπιστευεσαι...)Αναμενω απο τελεσματα.....Καλη τυχη .....
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Και κατι που μου διεφυγε πριν.
Το δικο μου σκυλακι ηταν 5 κιλα και επαιρνε των 30 mg.
Στη δικη σου περιπτωση ειναι πολυ λιγο αν αποφασισεις να το δωσεις.
Συγνωμη και παλι για την ενοχληση αλλα μου προεκυψε προβλημα μετα την εξεταση low dose . Κοντα στην εξεταση δεν θυμαμαι αν ηταν και πριν (πιο ηπιο γιατι εχει συχνα εντερικα προβληματα) αλλα μετα την εξεταση το ζωο εδω και μια βδομασα αρχισε απελπιστικη διαροια (νερο και δεν τα κανει μια και εξω αλλα σταγονα σταγονα, δεν το εχω ξαναβιωσει τοσο εντονα). Το ειπα στον κτηνιατρο που εκανε την εξεταση μηπως ειναι παρενεργεια(της δεξαμεθαζολης) και ειπε οτι οχι.Μου ειπε μηπως εφαγε κατι και το πειραξε ,να δωσω ρυζι με κοτοπουλο αλλα ετσι και αλλιως οπως σου εχω πει μονο ρυζι τρωει(ειδικη διαιτα)Μετα απο μια βδομαδα (σημερα) δεν ειδα προκοπη με το ρυζι και δινω diarsaryl που το εχω ξαναδοκιμασει..και δεν πειραζει και τα ηπατικα ...Θυμασαι εσυ μετα τις εξετασεις low dose ή τις επανεξετασεις να σου εκανε το σκυλακι σου διαρροιες? Ευχαριστω!
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Εσυ που αποδιδεις την αυξηση? στην τροφη ή στο συμπληρωμα. Εγω παντως οταν η βιοχημικη της εδειξε 1250 τοτε μου εδωσε το denosyl και μετα απο 4 μηνες εξετασης αντι για πτωση ειχε παει 3500........ειναι δυνατον ενα ηπατοπροστατευτικο συμπληρωμα οπως το denosyl ή το hepatiale να ανεβαζουν την sap? Μηπως και εσενα την ανεβαζει η τροφη (λεω τωρα...). Η μονη παρηγορια ειανι αυτο που λενε οτι το συκωτι, σε αντιθεση με τα νεφρα δεν ποναει....... αααα και να ξερεις οτι υπαρχουν και εργαστηριακες αποκλισεις (οχι τεραστιεσ) για αυτο λενε να κανεις τις εξετασεις παντα στο ιδιο εργαστηριο (εφοσον το εμπιστευεσαι...)Αναμενω απο τελεσματα.....Καλη τυχη .....

Καλησπερα και παλι. Εγω ξαναμιλησα με τον κτηνιατρο μου και του εκανα καποιες ερωτησεις σχετικα. Μου ειπε οτι το hepatiale δεν υπαρχει περιπτωση να επαιξε ρολο γιατι περα του οτι ειναι ηπατοπροστατευτικο ειναι και εντελως φυτικο οποτε δεν εχει καμια παρενεργεια. Ρωτησα και σχετικα με την τροφη και μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εκανε τοσο μεγαλη αυξηση η τροφη. Σχετικα με τις εξετασεις στο ιδιο εργαστηριο τις εκανα και τις 2 φορες και τον ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση επειδη το ζωο ηταν σοκαρισμενο να ανεβηκαν οι τιμες αλλα μου απεκλεισε την πιθανοτητα γιατι ειπε οτι αυτα τα κυτταρα του συκωτιου απελευθερωνονται στο αιμα και μετρουντε απο κει και δεν γινεται να μετρηθει λαθος ( 100% σιγουρη δεν μπορω να πω οτι ειμαι για αυτο και θα ζητησω επαναληπτικες απο αλλον γιατρο που θα παω τεταρτη). Ναι δεν ποναει και εμενα το σκυλακι μου δεν εχει κανενα απολυτως συμπτωμα αλλα πολυ φοβαμαι οτι αν συνεχισουν ετσι ανεξελεγκτα να ανεβαινουν μπορει καποια στιγμη να εμφανισει κατι και δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3