Η Άσκηση του Κουταβιού Ανάλογα με την Ηλικία


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
το θεμα με τις σκαλες ειναι να μην ζοριζεται,αλλα κ να μην ανοιγει τα ποδια στην προσπαθεια του να σκαρφαλωσει.η κινηση του ποδιου μπρος κ πισω δεν ενοχλει.αυτο που ενοχλει παααρα πολυ ,ειναι η κινηση δεξια κ αριστερα.αν το σκυλι ομως δεν ζοριζεται κ παει με νορμαλ ταχυτητα,δεν πειραζει.ας προσπαθησει λιγακι κ με τα σκαλια.καμια υπερβολη δεν κανει καλο παιδια.ουτε το ετσι ,ουτε το αλλιως.προσοχη επισης κ στα αλματα,κυριως απο καναπεδες,καρεκλες κτλ,που ειναι κ πολυ συχνα.
 


christos k

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2011
89
0
Nicosia - Cyprus
το θεμα με τις σκαλες ειναι να μην ζοριζεται,αλλα κ να μην ανοιγει τα ποδια στην προσπαθεια του να σκαρφαλωσει.η κινηση του ποδιου μπρος κ πισω δεν ενοχλει.αυτο που ενοχλει παααρα πολυ ,ειναι η κινηση δεξια κ αριστερα.αν το σκυλι ομως δεν ζοριζεται κ παει με νορμαλ ταχυτητα,δεν πειραζει.ας προσπαθησει λιγακι κ με τα σκαλια.καμια υπερβολη δεν κανει καλο παιδια.ουτε το ετσι ,ουτε το αλλιως.προσοχη επισης κ στα αλματα,κυριως απο καναπεδες,καρεκλες κτλ,που ειναι κ πολυ συχνα.
Στα αλματα απο τον καναπε των εχω ιδιαίτερη προσοχή..εκείνα με ανησυχούν περισσότερο ! διότι ειναι ψήλος ο καναπές!! Τα κοκκαλα του ειναι μαλακά ακομα!
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Διάβασα όλα τα παραπάνω και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Η κουτάβα ειναι 70 ημερών και δεν έχει κανει ακόμα τα εμβόλια της. Συνεπώς δεν πρέπει να βγαίνει έξω. Τι να της κάνω για άσκηση; Με παιχνίδι μέσα στο σπίτι είναι οκ;
 






DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Μετά από κουβέντα με ένα φίλο, με αφορμή την άσκηση του κουταβιού, μου θύμισε την ύπαρξη αυτού του θέματος.

Ένα θέμα που είναι ένας καλός "μπούσουλας" για κάποιον με κουτάβι, αλλά πόσο "ακριβές" και "απόλυτο" μπορεί να είναι;

Πόσες παράμετροι μπορεί να παίζουν το ρόλο τους στον χρόνο άσκησης (ή καλύτερα "βόλτας", "εκτόνωσης");

Σίγουρα σε ένα κουτάβι δεν πρέπει να έχουμε καθόλου "επιβεβλημένη άσκηση"..."Εξαναγκασμένη" άσκηση.

Ένα τέταρτο βόλτα όμως για 4 μηνών κουτάβι;...Μήπως είναι υπερβολικά λίγο;

Που μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος σε 7,5 λεπτά από το κατώφλι του σπιτιού του για να μπορεί να γυρίσει στα υπόλοιπα 7,5 λεπτά πίσω;

Πως εκτονώθηκε το κουτάβι;...Πως κοινωνικοποιήθηκε;

Κάτι άλλο μάλλον εννοούμε και κάτι άλλο θέλουμε να "προστατεύσουμε" με αυτούς τους κανόνες.

Παρακάτω παραθέτω κάτι που μπορεί να φανεί χρήσιμο:

Ανάπτυξη κουταβιού λύκου

Βρεφική περίοδος
Από την γέννηση και ως τις 12-14 ημέρες...Τα κουτάβια ζυγίζουν τουλάχιστον μισό κιλό, είναι κουφά, τυφλά, με σκούρο τρίχωμα, μικρά αυτιά, στρογγυλό κρανίο και μικρή εως ανύπαρκτη όσφρηση.Δεν μπορούν να ελέγξουν την θερμοκρασία ή τις κινήσεις τους και περιορίζονται στο να γλύφουν και να "βυζαίνουν".Έχουν σχετικά καλή ισορροπία, γεύση και αφή.Τρώνε 3-5 φορές για 3-5 λεπτά.Τα αρσενικά θα μεγαλώνουν με 1,5 κιλά/εβδομάδα και τα θηλυκά με 1κιλό/εβδομάδα για τις επόμενες 14 εβδομάδες...Περίοδος μέγιστης ανάπτυξης.

Μεταβατική περίοδος
Από άνοιγμα ματιών, μέχρι και τις 20-24 ημέρες...Τα μάτια ανοίγουν στις 10 ημέρες περίπου, είναι μπλε και δεν έχουν καλή όραση.Μπορούν να λαμβάνουν μικρά κομμάτια τροφής (κρέατος) από τα ενήλικα ζώα (μέσω του εμετού).Τα κουτάβια αρχίζουν να στέκονται, να προχωρούν, να γρυλίζουν και να δαγκώνουν.

Περίοδος κοινωνικοποίησης
Από 20-24 ημερών μέχρι και 77 ημερών...Αρχίζουν και βγαίνουν από την φωλιά/λαγούμι.Παίζουν και ανιχνεύουν κοντά στην είσοδο.Αρχίζουν να ακούν (τα αυτιά αρχίζουν να σηκώνονται την 27η ημέρα περίπου και έχουν σηκωθεί μέχρι την 31η, με τις άκρες ίσως ακόμα να μένουν λυγισμένες).Στις 4 εβδομάδες ζυγίζουν περίπου 3 κιλά και "ενήλικο" τρίχωμα φυτρώνει γύρω από τα μάτια και την μύτη.Το σώμα αρχίζει να θυμίζει ενήλικο λύκο, με δυσανάλογα πόδια και κεφάλι.Η μητέρα φεύγει για ώρες για κυνήγι και οι "τσακωμοί" παιχνιδιού και κυριαρχίας έχουν ξεκινήσει ανάμεσα στα κουτάβια.

Στις 5 εβδομάδες τα κουτάβια όλο και μεγαλώνουν...μπορούν να ακολουθήσουν τους ενήλικους ως και 1,5 χιλιόμετρα μακρυά από την φωλιά.

Στις 8-10 εβδομάδες οι ενήλικοι εγκαταλείπουν τις φωλιές και μεταφέρουν τα κουτάβια στα σημεία συνάντησης.Τα κουτάβια πλέον τρέφονται με κομμάτια κρέας απευθείας από το ζώο που προσφέρουν οι ενήλικες.

Στις 10-16 εβδομάδες τα μάτια έχουν αλλάξει χρώμα και έχουν γίνει χρυσοκίτρινα.

Εφηβική περίοδος
Από 12η εβδομάδας μέχρι σεξουαλική ωρίμανση...Στις 12 εβδομάδες τα κουτάβια συνοδεύουν τους ενήλικους στο κυνήγι και γυρνούν μόνα τους στο σημείο συνάντησης.

Στους 4-6 μήνες τα δόντια αντικαθιστώνται από την μόνιμη οδοντοστοιχία.Στους 6 μήνες συνοδεύουν τους ενήλικες στο κυνήγι μέχρι τέλος.Σχεδόν δεν ξεχωρίζουν από τα ενήλικα ζώα.Από τους 7 μήνες αρχίζει η περίοδος της "αργής ανάπτυξης" και στους 7-8 μήνες κυνηγούν ενεργά.

Δυστυχώς δε μπορώ να αναπτύξω περισσότερο θέσεις και απόψεις...Δίποδα και τετράποδα παιδιά θέλουν/απαιτούν περιποίηση και περίθαλψη (τα δικά μου εννοώ).

Καλό Βράδυ!
 




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Ένα τέταρτο βόλτα όμως για 4 μηνών κουτάβι;...Μήπως είναι υπερβολικά λίγο;

DjSoukis επαναληψεις 15 λεπτων μεσα στη μερα για ενα τετραμηνο κουταβι...οχι 15 λεπτα τη μερα....
επί πόσες επαναλήψεις? 3 για παράδειγμα;
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ Scarlett

Δε φαίνεται, από τα πρώτα posts τουλάχιστον, να λέει κάτι τέτοιο...και αν αυτό εννοούμε τότε πάλι δεν είμαστε ιδιαίτερα συγκεκριμένοι και μάλλον θα φτάσουμε στο απλό "όσο χρειάζεται", "όσο αρμόζει", κλπ.

Θεωρώ ότι αυτό που θέλουμε να πούμε είναι πως δεν μπορούμε να εξαναγκάζουμε ένα κουτάβι σε άσκηση.Δε μπορούμε δηλαδή να πάρουμε ένα κουτάβι 4 μηνών μαζί μας για τρέξιμο και να "το σκάσουμε"...να φτάνουμε να το σέρνουμε και να το πιέζουμε να συνεχίσει.

Αν όμως περπατάμε για 30-45 λεπτά και το κουτάβι μας είναι συνέχεια μπροστά και μάλιστα "τραβάει στην ανηφόρα", μάλλον σημαίνει πως δε το έχουμε "πιέσει".Έτσι και αλλιώς και με το που θα φτάσουμε σπίτι θα αρχίσει να κάνει sprint-κύκλους για κανά δεκάλεπτο μέχρι να ηρεμήσει.

Βέβαια, όλα τα παραπάνω και το ποσοστό άσκησης/βόλτας εξαρτώνται από μια πληθώρα παράγοντες, όπως:

1. Φυλή
2. Ρυθμός ανάπτυξης
3. Γραμμές ή εκτροφή
4. Διατροφή
5. Τι κάνει ο σκύλος όταν δεν είναι σε βόλτα

...και άλλα που ίσως ξεχνώ τώρα.

Όπως θα διαβάσατε και στο κειμενάκι για τον λύκο, τα κουτάβια από πολύ μικρή ηλικία είναι ικανά (και πρέπει να είναι) για αρκετή άσκηση.

Ακόμα και αν δούμε, απλά ως παράδειγμα, τα παιδιά μας (τα "ανθρώπινα" μωρά)...Σε ηλικίες ταχείας ανάπτυξης (3-10 ετών) ξυπνούν 7 ή 8 το πρωί, πηγαίνουν παιδικό σταθμό όπου κάνουν ακόμα και γυμναστική, γυρίζουν 15-17:00 το απόγευμα, μετά μπορεί να πηγαίνουν χορό, κολύμβηση, γυμναστική ή ακόμα και στην παιδική χαρά και κοιμούνται κατά της 22:00 το βράδυ για να ξεκινήσουν πάλι το ίδιο πρόγραμμα την επόμενη μέρα...και ανεβαίνουν σκάλες, τσουλήθρες, τοίχους, σκοινιά, κολυμπούν, τρέχουν για πααααρα πολλές ώρες.

Να καταλήξω λέγοντας πως πιστεύω πως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας το σκύλο για το πόση άσκηση χρειάζεται (όπως και για την ποσότητα φαγητού, που τελικό κριτήριο είναι ο σκύλος μας και όχι οι οδηγίες στο σακί) και να μην εξαναγκάζουμε.

Να δίνουμε την δυνατότητα στο κουτάβι να ξεκουράζετε όσο επιθυμεί, να κοιμάται, αλλά και να εκτονώνετε και να κοινωνικοποιείται.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Να καταλήξω λέγοντας πως πιστεύω πως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας το σκύλο για το πόση άσκηση χρειάζεται (όπως και για την ποσότητα φαγητού, που τελικό κριτήριο είναι ο σκύλος μας και όχι οι οδηγίες στο σακί) και να μην εξαναγκάζουμε.
Κανένα σκυλί δεν πρέπει να εξαναγκάζουμε..
Στο θέμα της άσκησης πρέπει να βλέπουμε τον σκύλο και να κρίνουμε ανάλογα..
Αν λιώνουμε τον σκύλο μας στην άσκηση για το καλό του..μάλλον το αντίθετο θα προκαλέσουμε στο μέλλον..
Όσο θέλει εκείνος είναι η μαγική λέξη.., αρκεί πάντα να έχει την ευκαιρία να επιλέξει..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
δηλαδη μονο εκεινο μας οδηγει? κι αν ειναι ενα κουταβι που απο τη φυλη του αλλα και απο το χαρακτηρα του εχει απιστευτη ενεργεια και δειχνει ακουραστο το αφηνουμε χωρις να το διακοψουμε?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Φυσικά εκείνο μας οδηγεί..αν δεν συντρέχει πρόβλημα υγείας η κούραση του θα μας οδηγήσει..

Τα κουτάβια έτσι και αλλιώς κουράζονται ευκολότερα.., κοιμούνται περισσότερο..και τα πάντα εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες κάποιους από αυτούς περιέγραψε ο σουκις!
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Από την τελευταία εμπειρία μου... όταν την είχα ελεύθερη στο πάρκο... όπου καθίσαμε 2 ώρες γεμάτες...
είδα ότι ήταν σε φουλ ενέργεια για πολύ ώρα... όχι 20 λεπτά... πάνω από 1 ώρα έτρεχε και έπαιζε πανικόβλητη.
Αργότερα κατέβασε ταχύτητα και άρχισε να φαίνεται ότι έχει κουραστεί μέχρι να έρθει στην αγκαλιά μου και να αράξει.
την είχα αφήσει τελείως ελεύθερη στο να αποφασίσει αυτή το τι θα κάνει... δεν την πίεσα δηλαδή να τρέξει ή να κάτσει ή οτιδήποτε!

Μετά έπεσα στο τοπικ αυτό... κ τώρα περιορίζομαι λίγο στους χρόνους που την αφήνω να παίζει !
Αλλά μπορώ να βεβαιώσω οτι 20 λεπτά, βάση των μηνών της... δεν της φτάνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
δηλαδη μονο εκεινο μας οδηγει? κι αν ειναι ενα κουταβι που απο τη φυλη του αλλα και απο το χαρακτηρα του εχει απιστευτη ενεργεια και δειχνει ακουραστο το αφηνουμε χωρις να το διακοψουμε?
Eγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει να μας οδηγεί η ενέργεια του κουταβιου. Μπορεί να το κουράσουμε υπερβολικά επειδή αυτό "αντέχει" , τρέχεια μια ώρα χωρίς να κουράζεται, και να επιβαρύνουμε το μυοσκελετικό του σύστημα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Eγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει να μας οδηγεί η ενέργεια του κουταβιου. Μπορεί να το κουράσουμε υπερβολικά επειδή αυτό "αντέχει" , τρέχεια μια ώρα χωρίς να κουράζεται, και να επιβαρύνουμε το μυοσκελετικό του σύστημα.
Κι εγω ετσι νομιζω...οι εκτροφεις με σκυλια επιρρεπη στις δυσπλασιες, ουρλιαζουν να μην παρα τρεχουν κλπ. ας θελουν εκεινα...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Πάντα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας "τα βασικά" (κατά την άποψη μου).Μερικά από αυτά τα έγραψα και πιο πάνω.

Για παράδειγμα την φυλή και τους ρυθμούς ανάπτυξης...Αλλιώς συμπεριφερόμαστε σε ένα Bull Terrier και αλλιώς σε ένα Great Dane από πλευράς άσκησης, διατροφής, εκπαίδευσης, κ.ο.κ.

Τώρα κάποια βασικά, επίσης, ερωτήματα και προβληματισμοί:

Τι σημαίνει "επιβαρύνουμε το μυοσκελετικό του σύστημα";
Τι σημαίνει "ενδυναμώνουμε και βοηθάμε το μυοσκελετικό του σύστημα";
Τι σημαίνει "αδρανοποιούμε και δεν βοηθάμε το μυοσκελετικό του σύστημα";

Που αρχίζει το ένα και που τελειώνει το άλλο;...Εδώ πρέπει να μπουν σαν κριτήριο οι παραπάνω γνώσεις, αλλά και η πολύ σημαντική "εικόνα" του σκύλου μας.

Κανένας λύκος δεν παρουσιάζει αρθρίτιδες επειδή κάνει 1-2 χιλιόμετρα από 3 μηνών...Κανένα Dingo δεν παθαίνει ρήξη χιαστών επειδή κυνηγά για 3-4 ώρες, διανύοντας χιλιόμετρα στην ηλικία των 7-8 μηνών...αλλά είναι φτιαγμένα και προορισμένα για αυτό.

Αν λοιπόν έχουμε στα χέρια μας έναν σκύλο που δείχνει (και η εκτροφή και η ιστορία του μας λέει) πως δεν είναι "φτιαγμένος για πολλά" ή ο προσανατολισμός της φυλής, της μορφολογίας και της κατασκευής δεν είναι "προς το φυσικό" (και προσπαθώ να είμαι προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς μου, μη θέλοντας να προσβάλω)...τότε, ναι, χρειάζεται ακόμα και να περιορίζουμε τον σκύλο, να μη κινείται όσο και όπως θέλει και φυσικά να προσέχουμε και άλλες πολλές παραμέτρους (διατροφή, απαραίτητα συμπληρώματα, εξετάσεις προληπτικές, περιβάλλον, κλπ.).

Φυσικά όλα τα κουτάβια, οποιασδήποτε φυλής ή τύπου, πρέπει να τα προστατεύουμε από υπερβολές όπως εμπόδια, άλματα, σκαλιά, βράχια, κλπ...Αλλά υπάρχουν και σκυλιά που δεν είναι ανάγκη να τα κρατάμε στο crate γιατί αν τα αφήσουμε θα τρέξουν και "δεν κάνει".

Πόσο "τρέξιμο" και παιχνίδι αντέχει ένα παιδί 4 ετών;
Πότε πρέπει να το σταματήσω γιατί καταπονείτε το μυοσκελετικό του;
Πότε πρέπει ένα παιδί να αρχίζει αθλητισμό;

...και, ναι, δεν είναι πανομοιότυποι οι οργανισμοί ανθρώπου και σκύλου...αλλά είναι τόσο διαφορετικοί που πρέπει να προστατεύω το κουτάβι μου από το παιχνίδι και το παιδί μου όχι;

Εξάλλου, καμιά φορά, ένας σκύλος...ένα κουτάβι κάνει περισσότερα "χιλιόμετρα" στο σπίτι παρά στην βόλτα.Μπορεί δηλαδή να κουράζετε αρκετά πριν το σημείο που εμείς αρχίζουμε να σκεφτόμαστε αν το κουράζουμε.

Πρέπει να δίνουμε την "ευκαιρία" στο σκύλο να αποφασίζει για ορισμένα πράγματα, απλά να τον έχουμε ήδη διαφυλάξει από τις υπερβολές...και στην άσκηση, νομίζω, πρέπει να ισχύει το ίδιο.

Παρόλα αυτά, πιστεύω πως ίσως καλώς είμαστε υπερβολικοί και μιλάμε για 15 και 20 λεπτά και 1 λεπτό ανά εβδομάδα...γιατί πολλοί είναι εκείνοι που υπερβάλλουν άκριτα και θέλουν πιο "στενούς κανόνες" και καμιά φορά και "υπερβολικούς" για να μπορέσουν να "καδραριστούν" στα φυσιολογικά πλαίσια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Αν λοιπόν έχουμε στα χέρια μας έναν σκύλο που δείχνει (και η εκτροφή και η ιστορία του μας λέει) πως δεν είναι "φτιαγμένος για πολλά" ή ο προσανατολισμός της φυλής, της μορφολογίας και της κατασκευής δεν είναι "προς το φυσικό" (και προσπαθώ να είμαι προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς μου, μη θέλοντας να προσβάλω)...τότε, ναι, χρειάζεται ακόμα και να περιορίζουμε τον σκύλο, να μη κινείται όσο και όπως θέλει και φυσικά να προσέχουμε και άλλες πολλές παραμέτρους (διατροφή, απαραίτητα συμπληρώματα, εξετάσεις προληπτικές, περιβάλλον, κλπ.).
Από την πολύ μικρή μου πείρα και από πράγματα που έχω διαβάσει πιστευω ότι μόνο κουτάβια που δεν αναπαράγονται για αγώνες μορφολογίας αλλά για εργασία , και που βαρύτητα κατά την αναπαραγωγή τους δεν δίνεται στην εμφάνιση αποκλειστικά δεν εμπίπτουν στην κατηγορία που τόσο ωραία περιγράφεις παραπάνω.
 
Last edited:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Από την πολύ μικρή μου πείρα και από πράγματα που έχω διαβάσει πιστευω ότι μόνο κουτάβια που δεν αναπαράγονται για αγώνες μορφολογίας αλλά για εργασία , και που βαρύτητα κατά την αναπαραγωγή τους δεν δίνεται στην εμφάνιση αποκλειστικά δεν εμπίπτουν στην κατηγορία που τόσο ωραία περιγράφεις παραπάνω.
Μήπως τότε κάτι πάει λάθος στην εκτροφή τους;