Η Ανάσταση πλησιάζει




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν τα θεωρώ καλή ιδέα.
Πιστεύω ότι ο σκύλος θα φρικάρει. Χάνει μία του αίσθηση. Δεν είναι ότι καλύτερο. Γι'αυτό πολλά σκυλιά, δυσανασχετούν με τους εγκάρδιους εναγκαλισμούς μας, που βουτάμε το κεφάλι τους και τους κλείνουμε μάτια και αυτιά, σε ένδειξη...λατρείας. Αυτά...χάνουν την όραση και την ακοή τους, εκείνη την στιγμή. Και δεν τους αρέσει καθόλου.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Δεν ξέρω άμα γκουγκλάρεις mutt muffs for dogs έχει αρκετές, και εγώ το σκέφτομαι αλλά για παράδειγμα ο άνθρωπος άμα δουλεύει σε περιβάλλον με θορύβους δεν φοράει ωτοασπίδες για προστασία?
Ετσι πιστεύω σαν σκυλογονιός θα έπρεπε να προστατέψω το σκύλο:cool:

εντιτ. δεν είμαι σίγουρος το βάζω θέμα πρός συζήτηση, αλλά οι ωτοασπίδες γενικά φιλτράρουν τους θορύβους
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ετσι κι αλλιώς φρικάρει με αυτούς τους θορύβους Μαρία, επίσης μπορεί να φρικάρει που έχει κάτι περίεργο πάνω στο κεφάλι του, αλλά πιστεύω πως μπορεί γρήγορα να το συνηθίσει. Ούτως ή άλλως είναι για μερικές ώρες.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Οι ωτοασπίδες ίσως και να πιάσουν. Εξαρτάται από τον σκύλο ως προς το αν τις δεχτεί, σύμφωνα με τον εκπαιδευτή μας (το βρήκα ενδιαφέρον αυτό που διάβασα και τον ρώτησα:p).

Εγώ φέτος αποφάσισα να μην πάω στην Ανάσταση. Εδώ την Πρωτοχρονιά γκρέμισε το σπίτι, δεν τολμώ να σκεφτώ τι θα κάνει αν λείπω κιόλας και αρχίσει ο πανικός έξω! χαχα
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Εγω παλι εχω προβλημα με την Λιζα αμα ακουσει δυνατο κροτο η κεραυνους τρελενεται:eyecrazy:! Το θετικο ειναι οτι αν ειναι μαζι μου δεν αντιδραει καθολου(μου εχει απολυτη εμπιστοσυνη,για την ακριβεια μονο σε μενα εχει σε κανεναν αλλον) σε αυτους τους ηχους,αλλα αν βρισκετε στην αυλη(η σε καποιο αλλο χωρο του σπιτιου) και δεν ειμαι εγω μαζι της τρεχει σαν τρελη να με βρει, ερχετε γρατζουναει την πορτα και αφου την βαλουμε μεσα ερχετε καθετε μαζι μου και κοιμαται:zzzz:! Με την Στειση δεν εχω κανενα προβλημα,επειδη οταν την βρηκα ηταν περιπου 3 εβδομαδων,απο εκεινη την ηλικια την αρχισα κοινωνικοποιηση,με το που ακουγε δυντο ηχο(ειτε απο δυναμιτακια, ειτε απο πυροβολισμους,κεραυνους,πυροτεχνιματα κτλ)της εδινα ταυτοχρονα λιχουδια και ετσι το πηρε πολυ θετικα!!!!!!!:D
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Φετος την Ανασταση ετοιμαστηκα και καθισα εξω μαζι με τον σκυλο περιμενοντας τα ενδεχομενα πυροτεχνηματα. Καθισα σε μια καρεκλα και τον κρατησα ακριβως μπροστα μου κρατοντας τον απο το κολλαρο.
Σκαει το πρωτο αλλα δεν ειχαμε οπτικη επαφη. Μονο ηχος. Αυτο τραβηξε την προσοχη του σκυλου. Οπως με ολους τους παρομοιους θορυβους , εξατμισεις κτλπ.
Στο δευτερο το ιδιο. Ο σκυλος καθοταν μπροστα μου με την προσοχη τεταμενη.
Σκαει το επομενο ακριβως στην ευθεια μας και εχουμε οπτικη επαφη. Ανεβαινει και ανοιγει στον ουρανο. Το κοιτουσαμε και οι 2 . Ο σκυλος δεν ειχε διαφορετικη αντιδραση απο πριν.
Ε , στο τριτο και στο τεταρτο ο σκυλος αρχισε να πανικοβαλλεται και να θελει να κρυφτει καπου.
Καπου εκει ανοιξα την πορτα και μπηκαμε μεσα.
Η αληθεια ειναι οτι αφου στα πρωτα πυροτεχνηματα δεν ειχε προβλημα πιστεψα οτι δεν θα εχει γενικα. Αλλα δεν συνεβει αυτο.
Λεω να δοκιμασω να τον εξοικειωσω με πραγματα που προκαλουν δυνατο θορυβο. Απο την αλλη δεν εχω δει κατι που να τον πανικοβαλλει ετσι περα απο τα πυροτεχνηματα.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Επειδη το Πασχα πλησιάζει, έχω μια απορία...Υπάρχει περίπτωση ο μικρός (4-4,5 μηνων) που ως τωρα δε φοβαται κρότους και ήχους να αποκτήσει κροτοφοβία επηρεαζόμενος απο άλλο σκυλί εξαιρετικά κροτοφοβικό? Η σκυλίτσα των γονιών μου, kurzhaar 12 ετων φοβαται τόσο πολύ που καταστρέφει οτιδήποτε βρεθεί στο δρόμο της και ουρλιάζει για 3 μέρες. Τα τελευταία χρόνια της δίνουμε ηρεμηστικά αλλα και πάλι υπαρχουν συμπτώματα. Δε θα βρίσκονται μαζί με τον μικρό αλλα θα την ακούει σίγουρα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Επειδη το Πασχα πλησιάζει, έχω μια απορία...Υπάρχει περίπτωση ο μικρός (4-4,5 μηνων) που ως τωρα δε φοβαται κρότους και ήχους να αποκτήσει κροτοφοβία επηρεαζόμενος απο άλλο σκυλί εξαιρετικά κροτοφοβικό? Η σκυλίτσα των γονιών μου, kurzhaar 12 ετων φοβαται τόσο πολύ που καταστρέφει οτιδήποτε βρεθεί στο δρόμο της και ουρλιάζει για 3 μέρες. Τα τελευταία χρόνια της δίνουμε ηρεμηστικά αλλα και πάλι υπαρχουν συμπτώματα. Δε θα βρίσκονται μαζί με τον μικρό αλλα θα την ακούει σίγουρα.
Υπάρχει ναι.
Για τα ηρεμιστικά δεν θα σχολιάσω γιατί προφανώς πρόκειται για ειδική περιπτωση και θέλω να πιστεύω ότι τα συνταγογράφησε κτηνίατρος.
Μπορεί να επηρεαστεί ο άλλος σκύλος αν βρισκόντουσαν μαζί, μόνο και μόνο επειδή θα την ακούει δεν νομίζω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Εννοειται οτι τα σκευασματα τα εδωσε κτηνιατρος,μας εδωσε Calmivet. Αρχικα δεν ηθελαν να της δωσουν οι γονεις μου και κατεφυγαν σε φυτικα σκευασματα τα οποια δε λειτουργησαν στο παραμικρο. Δε τις δινουν με το παραμικρο ηρεμηστικα, μονο αυτες τις 2 ημερες καθε χρόνο γιατι τιθεται θεμα επικινδυνοτητας για τη ζωη της. Και εγω ειμαι αρνητικη αλλα βλεπω οτι το σκυλι ταλαιπωρειται πραγματικα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ενας φιλος μου που ειχε παρομοιο προβλημα με το σκυλι του τις ημερες αυτες,εβαζε πολυ δυνατα μουσικη (με την οποια το σκυλι ηταν εξοικειωμενο ουτως ή αλλως) και καλυπτε τους εξωτερικους ηχους.Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να υιοθετηθει κατι τετοιο στην περιπτωση σου,στην δικη του παντως ειχε τρομερο αποτελεσμα.
 


Iliasvts

Active Member
13 Μαρτίου 2017
37
5
39
Σκατα και φετος ειμαι ταριφας αυτη την περιοδο πολλα σκυλια νεκρα στο δρομο και οχι μονο αδεσποτα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Νόμιζα θα πεις..."Σκατά και φέτος, ατελείωτες και πάλι οι αγγελίες, με σκυλιά που χάθηκαν/βρέθηκαν" :mad::mad::mad:
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Δυστυχώς τα σκυλιά που χάθηκαν είναι πολύ πιθανόν να καταλήξουν στο δρόμο...
(σας φάνηκε ότι φέτος ακούστηκαν λιγότερα βαρελότα ή είναι ιδέα μου?)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ιδέα σου! Μέχρι και χθες βράδυ έπεφταν :mad:
Την Κυριακή το βράδυ δε, μια βλακεία που έσκασε κάπου πολύ κοντά, μας στοίχισε το βραδινό μας. Που ν'ανοίξει το στόμα, από την τρομάρα :mad:
 


Iliasvts

Active Member
13 Μαρτίου 2017
37
5
39
Οταν υπαρχουν ιδιωκτητες που ντρεπονται επειδη το σκυλι τους ειναι κροτοφοβικο και προσπαθουν με ηλιθιους τροπους να το κανουν να μην φοβαται αυτα θα εχουμε
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Εμεις με τους κρότους τα πήγαμε καλά, αλλα βρεθηκε ενας έξυπνος που ενω καθόμασταν σε καφετέρια αποφάσισε να ανάψει ενα απο αυτά τα βεγγαλικά που είναι σαν συντριβάνια με σπίθες ακριβώς 2 μέτρα απο εκει που καθόμουν με τον μικρό να κοιμάται στα πόδια μου. Ευτυχώς τον κράταγα καλά γιατι με τις σπίθες να πέφτουν πάνω μας ξαφνιάστηκε και αρχισε να τρέχει.
Όσον αφορά τα πολλά ατυχήματα με σκυλιά που αναφέρθηκαν παραπάνω, νομίζω οτι είναι ακόμα πιο έντονο το φαινόμενο το Πάσχα γιατι εκτος απο τα σκυλιά που το σκάσαν στο δρόμο λόγω κρότων αυτή την εποχή εμφανίζονται και τα πρωην "δωρα χριστουγέννων" που μεγάλωσαν και δεν είναι τόσο χαριτωμένα και είτε τα παρατάνε στην Αθήνα για να πάνε με την ανεσή τους εκδρομή ή τα παρατάνε στα χωριά επιστρέφοντας απο εκδρομη. Στο χωριό κάθε πάσχα εμφανίζονται 2-3 και τα καημένα δε ξέρουν απο δρόμους.
 
  • Like
Reactions: mareco




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ακούσατε κι εσείς, κάτι σαν κανονιές ή παίχτηκε τίποτα πιο...τοπικό;
Φρίκαρε ο πιτσιρής;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf