Η καλυτερη ξηρα τροφη..


Status
Κλειδωμένο θέμα




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
30% πατάτα + 20 % καλαμπόκι :cautious:
@Albatross αν έχεις κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα, δε μιλάω για 70-80ευρώ, πες μας! (έχω δοκιμάσει και Nutro και Equilibrio και Arden Grange και τα κ@κ@ της ήταν χάλια, plus ότι μας πέθανε στο κλ@νίδι)
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Επίσης... αν ήμουν πΕλούσια, θα έδινα fish4dogs, αλλά δυστυχώς... δεν. Ελπίζω να μην σκοτώνω μέρα με τη μέρα το σκύλο μου που δε του δίνω barf ή acana με τον σολωμό που τον ταϊζω - και το 50% πατάτα και καλαμπόκι, ναι....!
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
@Albatross αν έχεις κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα, δε μιλάω για 70-80ευρώ, πες μας! (έχω δοκιμάσει και Nutro και Equilibrio και Arden Grange και τα κ@κ@ της ήταν χάλια, plus ότι μας πέθανε στο κλ@νίδι)
Αν θέλεις κοίταξε και την Simpsons την σειρά sensitive. Είναι στα ίδια λεφτά πάνω κάτω. Στην δικιά μου έχει κάτσει πολύ καλά και ο σολομός και το αρνί.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
@dnassib εμένα πιο φθηνή μου κάνει η fish 4dogs διοτί αν κάνεις την διαίρεση σου βγαίνει 6,88 το κιλό και η τροφή που έλεγα να της πάρω κοστίζει 7,43 το κιλό
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
@dnassib εμένα πιο φθηνή μου κάνει η fish 4dogs διοτί αν κάνεις την διαίρεση σου βγαίνει 6,88 το κιλό και η τροφή που έλεγα να της πάρω κοστίζει 7,43 το κιλό
Τότε, ίσως αξίζει να κάνεις μια δοκιμή -- έχουν και μικρά σακουλάκια αν θυμάμαι καλά!
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
@Albatross αν έχεις κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα, δε μιλάω για 70-80ευρώ, πες μας! (έχω δοκιμάσει και Nutro και Equilibrio και Arden Grange και τα κ@κ@ της ήταν χάλια, plus ότι μας πέθανε στο κλ@νίδι)

SAM"S FIELD Junior Large

Φρέσκο Κοτόπουλο(%) 33

Φρέσκο Συκώτι (%) 22

Πατάτα (%) 19,5

Καλαμπόκι (%) 12

Λιπαρά Πουλερικών (%) 4

Λάδι Σολομού (%) 2

Αποξηραμένα Μήλα (%) 4

Μαγιά (%) 2

Τομάτες (%) 1

Μέταλλα, Βιταμίνες (%) 0,5

από 50% σαβούρα (πατάτα καλαμπόκι) πέφτεις στο 32%


Επίσης χωρίς να είμαι σίγουρος 100% το κοτόπουλο είναι ότι το καλύτερο για τα σκυλάκια μας, γιατί πρέπει να δίνουμε σολομό; σε αλλεργίες ναι το ακούω συχνά σε όσα δεν έχουν πρόβλημα;;
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
@dnassib εμένα πιο φθηνή μου κάνει η fish 4dogs διοτί αν κάνεις την διαίρεση σου βγαίνει 6,88 το κιλό και η τροφή που έλεγα να της πάρω κοστίζει 7,43 το κιλό

μην κοιτάτε το κιλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δες πόσο σου βγαίνει ημερήσιο τάισμα............

Στις καλές τροφές στο 90% δίνεις λιγότερη ποσότητα άρα με τα ίδια κιλά περνάς παραπάνω μέρες.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer






Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Μια βοήθεια, όποιος μπορεί...

Τώρα στις διακοπές μας στο εξοχικό, υπήρχε κοντά μόνο ένα πετ σοπ που πουλούσε περιορισμένες μάρκες ξηράς τροφής. Τις 2-3 τις είχαμε δοκιμάσει στο παρελθόν και ο μικρός δεν έδειχνε και ιδιαίτερη όρεξη να φάει...
Όποτε πήρα μια άλλη, την TROVET. Διάβασα πίσω στη συσκευασία του 2.5κιλου και διαπίστωσα και απο τη σελίδα της στο ίντερνετ ότι είναι κτηνιατρική τροφή διαίτης για ευαίσθητα στομάχια/σκυλους με προβλήματα καρδιας/τριχωματος /δοντιών κλπ. Να πω την αλήθεια πριν την αγοράσω δεν κοίταξα συστατικά ούτε την χρησιμότητα της ως τροφή διότι έτσι κι αλλιώς άλλες επιλογές δεν είχα... παρατήρησα όμως ότι τα κακα του ήταν πολύ καλά: λίγα και σκληρα. Την πήρα σε γεύση ψάρι και είχε πολύ έντονη μυρωδιά που τον προσελκυε και τον έκανε να τρώει με όρεξη, καμία σχέση με τη Brit...

Το θέμα μου τώρα είναι το εξης:
Πειράζει που ειδικεύεται για τέτοιες περιπτωσεις η τροφή? Ψαχτηκα και δυστυχώς εδώ γύρω δεν την πουλάει οπότε μόνο μέσω παραγγελιας από το ίντερνετ. Ο δικός μου έχει καποιες ευαισθησίες στο στομάχι (τον ερεθίζει εύκολα κάτι που θα φάει εκτός της κροκετας του, πχ μακαρόνια, μπισκότο που θα βουτήξει οπότε βρει ευκαιρία)...πιανεται αυτο ως ευαισθησια στομάχου ή απλά δεν δέχεται τέτοιες εξωτερικές "σαβουριτσες"? Όχι ότι του δίνω,απλα οποτε καταφέρει κ μπουκωνει τίποτα απο τον δρόμο φαίνεται να τον πειράζει εύκολα...Και μας το είχε πει κ η κτηνίατρος... έχετε ιδέα αν θα ήταν ακατάλληλη τέτοια τροφή? Προς το παρόν ισα ισα που έδειξε το αντίθετο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 






Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Καλησπέρα! Μια συμβουλή θα ήθελα οποιος ξέρει. Δίνω στο κορίτσι μου την ξηρά τροφή purina tonus κοτόπουλο αλλα τελευταία δείχνει να μην της αρέσει και αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνω. Να επιμείνω σε αυτή ή να ψάξω άλλη ξηρά τροφή; Η τροφή με κοτόπουλο δεν είναι η καλύτερη; Αν είναι να αλλάξω ποια μού προτείνετε; Ευχαριστώ!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η τροφή με κοτόπουλο δεν είναι η καλύτερη;
Αυτό δεν είναι απόλυτο, αλλάζει από σκύλο σε σκύλο. Αλλά έστω ότι ισχύει. Βάζω, μια στιγμή την περιγραφή ενός προϊόντος tonus με κοτόπουλο
sketch-1478555607823.png
Τα συστατικά τα αναφέρει και η συσκευασία σου στο πλάι. Αν είναι ο ίδιος κωδικός, θα έπρεπε να είναι και τα ίδια συστατικά. Και ρωτώ, το κοτόπουλο, που είναι;;;
Να επιμείνω σε αυτή ή να ψάξω άλλη ξηρά τροφή;
Εγώ προτείνω να αλλάξεις . Το κορίτσι σου είναι σκύλος, όχι κότα για να το ταΐζεις δημητριακά.

Αν είναι να αλλάξω ποια μού προτείνετε;
Προτίμησε τροφές που έχουν ως πρώτο συστατικό το κρέας . Δεν μπορώ να σου υποδειξω κάποια συγκεκριμένη , γιατί εξαρτάται κι από το μπάτζετ σου. Πήγαινε σε ένα πετ σοπ με πολλές πολλές επιλογές, πες τι ποσό είσαι διατεθημένος να δίνεις και δες τι θα σου προτείνουν. Κοίτα και τα συστατικά και πάρε κάποια με το κρέας πρώτο. Αν μπορείς να ανέβεις παραπάνω σε τιμή, προσπάθησε να μην έχει μέσα καλαμπόκι
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Ντάξει έχω μείνει τώρα. Την τροφή αυτή μού την πρότεινε η κοπέλα που είχε βρει το σκυλί η οποία δουλεύει με σκυλιά και ο ίδιος ο γιατρός μού είπε οτι είναι καλή. Δεν ήξερα οτι μπορεί να λέει κοτόπουλο και να μην έχει μέσα κοτόπουλο! Λέω να πάρω την purina pro plan που δίνει η γιαγιά μου στο δικό της το σκυλί. Έχω τσαντιστεί απίστευτα με όλο αυτό. Γιατί πρέπει να γίνουμε όλοι ειδικοί για να βρούμε τι θα τρώει το σκυλί μας; Ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια!
 






Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf