Η καλύτερη τροφή για ένα Μαλτεζ


Aaron

Member
14 Ιουλίου 2018
5
2
123
Καλησπέρα σας,

Με λένε Αγγελική και πρόσφατα (πριν μια εβδομάδα ακριβώς) απέκτησα ενα μαλτεζακι αρσενικό!!! Το όνομα του Aaron και είναι μόλις 6 εβδομάδων!
Πρώτη φορά λοιπόν έχω ένα τέτοιο πλάσμα κοντά μου, καταλάβαινετε προσπαθώ να μάθω τα πάντα και να είμαι όσο καλύτερη γίνεται για αυτόν!
Τον πήγα στον κτηνίατρο, όλα καλά, του ζήτησα να μου πει ποια είναι η καλύτερη τροφή δεν μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη απάντηση. Μου είπα απλά έχεις πολλές επιλογές και ότι πληρώνεις παίρνεις. Τον πήγα και σε άλλη κτηνίατρο μου είπε πάνω κάτω το ίδιο. Τα παιδιά λέει στο petshop (γνωστό pet shop) ξέρουν καλύτερα τεσπα να μην σας κουράσω μου δώσανε το Nutram για puppies Και από μόνη μου του πήρα ένα υποκατάστατο μητρικού γάλακτος αφού τον πήρα τόσο μικρό. Του δίνω κάθε πρωί το γάλα και του αφήνω ξηρά τροφή στο μπωλ (εργάζομαι τις πρωινες ωρες) αλλά την τροφή δεν μου την τρώει. Ήθελα απλά να ρωτήσω να τον πιέσω μέχρι να την μάθει να την τρώει η να αλλάξω τροφή;;

Σας ευχαριστώ πολύ!!
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Δεν εχω ιδέα για την τροφή αυτή, τωρα που εριξα μια ματια στην ιστοσελιδα τους απο τα συστατικα μου φανηκε καλουτσικη αλλα οχι εξαιρετικη, ας πει τη γνωμη του και καποιος που εχει περισσοτερες γνωσεις πανω στο θεμα ξηρα τροφη - @ChrisApo πως σου φαινεται αυτη η μαρκα;

Εγω θα σου πω το εξης. Καταρχην τον πηρες πολυ μικρο (το ξερεις κι η ιδια) και θελει ιδιαιτερη φροντιδα. Αν θελεις να του δινεις ξηρα τροφη να την μουλιαζεις μεσα στο νερο ή μεσα στο ειδικο γαλα που του πηρες. Χρειαζεται να τρωει αρκετα συχνα, 4-5 φορες την ημερα.
Εγω παντως θα σου προτεινα για την ευαισθητη αυτη περιοδο να προτιμησεις μια καλη κονσερβα puppy γιατι θα την φαει πιο ευκολα και θα σου ειναι πιο ευκολο κι εσενα να υπολογιζεις την ποσοτητα που πρεπει να φαει.
Π.χ. οι εταιρειες barking heads, lily's kitchen, sam's field, carnilove βγαζουν καλη υγρη τροφη για κουταβια.
Υστερα αν θελεις θα μεινεις στην υγρη τροφη η αν δεν θελεις θα αρχισεις να προσθετεις κροκετες στο φαγητο του και σταδιακα θα τον μαθεις στην ξηρα.
 
  • Like
Reactions: Aaron


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Την συγκεκριμένη τροφή την χρησιμοποιούσα για κάνα εξάμηνο μέχρι που ένα από τα δυο σκυλιά μου την βαρέθηκε και σταμάτησε να την τρώει. Αυτό δεν λέει κάτι για την συγκεκριμένη τροφή διότι γενικά είναι δύσκολος και το έχει κάνει με αρκετές άλλες (profine, acana μεταξύ άλλων). Το άλλο μου σκυλί την καταβρόχθιζε. Όσο την χρησιμοποιούσα ήμουν ικανοποιημένος. Καλοσχηματισμένα και σφιχτά κόπρανα, δεν ξυνόντουσαν, δεν είχαν τσίμπλες, ωραίο τρίχωμα και λογικότατη δοσολογία έτσι ώστε να βγαίνει αρκετά οικονομική.
Η Νutram έρχεται από τον Καναδά και έχει grain free σειρά (Total Grain free, συνταγές με κοτόπουλο, ψάρι και αρνί. Αυτήν έπαιρνα εγώ) με τουλάχιστον 30% κρέας σε ξηρά βάση, με όσπρια και λαχανικά ως πηγή υδατανθράκων η οποία έχει βαθμολογηθεί με 5 αστέρια από το dogfoodadvisor
Έχει και low grain ή ολιστική σειρά (sound balance και ideal solution), με κάπου στο 20% με 25% κρέας, οικονομικότερη και η οποία έχει βαθμολογηθεί με 3 αστέρια και πάνω (μάλιστα ακόμα και αυτή η low grain δεν περιέχει καλαμπόκι και σιτάρι αλλά κριθάρι και ρύζι αν δεν απατώμαι)
Όταν την έπαιρνα εγώ το 13κιλο τσουβάλι κόστιζε κάπου στα 57 ευρώ από το petamazon. Τότε πιστεύω ότι ήταν η καλύτερη grain free στην αγορά από άποψη ποιότητας-τιμής. Δυστυχώς σήμερα τα 13κιλά καταργήθηκαν και υπάρχουν 11κιλα τσουβάλια (όπως η acana) κάπου στα 53 ευρώ ενώ η low grain έχει ακόμα τα 13 κιλα στα 48 ευρώ από το petamazon.
Εν κατακλείδι, η grain free σειρά της νομίζω ότι είναι ακόμα η πιο value for money grain free τροφή στην αγορά μαζί με την taste of the wild έχοντας και εφάμιλλη ποιότητα.
Η πιο οικονομική σειρά είναι πιο safe και ικανοποιητική (από συστατικά) τροφή με λογικές δοσολογίες αλλά με κάπως μικρή περιεκτικότητα σε κρέας.
Όμως για κουτάβια η Nutram δεν έχει τροφή από την grain free σειρά ειδικά για κουτάβια. Έχει αυτή αλλά είναι all life stages. Έχει όμως από την ολιστική. Αν μιλάμε για κάποιον που έχει πολλά κουτάβια ή κουτάβι μεγαλόσωμης φυλής θα την πρότεινα σαν μια οικονομική και ποιοτική λύση.
Για μαλτεζάκι όμως, με τα ίδια λεφτά πας σε καλύτερες τροφές ή σε υγρή όπως είπε και η @Eroe .
 


Aaron

Member
14 Ιουλίου 2018
5
2
123
Καταρχήν σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις σας!!
Με βοηθήσατε κάπως να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα ως προς την τροφή του.
Η τροφή που μου δώσανε είναι όντως η sound balance με κοτόπουλο και αυγά λέει και κόστιζε 22 ευρώ τα 2,7kg.
Σας επισυνάπτω και τη σύνθεση του.
Θα δω πως θα συμπεριφερθεί κανα 2 μέρες ακόμα και θα πάω να δοκιμάσω κάποια απο αυτές που μου προτείνατε!

Υ.Γ μονο εγω εκνευρίζομαι όταν ρωτάω τον κτηνίατρο τι τροφή να του δώσω και δεν μου απαντάει;;;!! Και πήγα σε δυο για αυτόν τον λόγο!

Σας ευχαριστώ και πάλι παρά πολύ!!!
 

Attachments



ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Καταρχήν σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις σας!!
Με βοηθήσατε κάπως να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα ως προς την τροφή του.
Η τροφή που μου δώσανε είναι όντως η sound balance με κοτόπουλο και αυγά λέει και κόστιζε 22 ευρώ τα 2,7kg.
Σας επισυνάπτω και τη σύνθεση του.
Θα δω πως θα συμπεριφερθεί κανα 2 μέρες ακόμα και θα πάω να δοκιμάσω κάποια απο αυτές που μου προτείνατε!

Υ.Γ μονο εγω εκνευρίζομαι όταν ρωτάω τον κτηνίατρο τι τροφή να του δώσω και δεν μου απαντάει;;;!! Και πήγα σε δυο για αυτόν τον λόγο!

Σας ευχαριστώ και πάλι παρά πολύ!!!
Να ξεκαθαρίσω ότι η τροφή αυτή είναι καλύτερη απο το 70% των τροφών που κυκλοφορούν στην αγορά και αν το κουταβι σου την τρώει ειναι μια χαρά να την συνεχίσεις και να μην πειραματίζεσαι. Η λίστα των συστατικών είναι ξεκάθαρη, τα κρέατα κατονομάζονται ρητά, δεν έχει χρωστικές ουσίες, χημικά ενισχυτικά γεύσης ή χημικά συντηρητικά. Μ αρέσει πάρα πολύ επίσης το υψηλό ποσοστό αυγού που έχει. Το αυγό έχει την καλύτερη απορροφητικότητα (δηλαδή ολα τα θρεπτικά συστατικά του αποροφουνται και αξιοποιουνται απο τον οργανισμό) και αποτελεί το μέτρο σύγκρισης για ολα τα υπόλοιπα υλικά. Τα δημητριακά που περιέχει ( βρώμη καστανό ρυζι, κριθάρι) έχουν μια κάποια διατροφική αξία και δεν είναι μονο κενές θερμίδες. Απλα στα 22 ευρώ το τρικιλο πας και σε καλύτερες τροφες με περισσότερο κρέας. Ενδεικτικά acana puppy small breed, naturea growth, platinum puppy, brit care, taste of the wild high prairie puppy, farmina N&D grain free και low grain puppy mini και άλλες.
Μη σου κάνει εντύπωση που οι κτηνίατροι δεν πολυ προτείνουν τροφές και καλο είναι να μην τους ρωτάς πλην περιπτώσεων που απαιτείται κλινικη τροφή λογω προβλήματος υγείας πχ γαστρεντερικο. Εσυ θα κρίνεις αν μια τροφή ταιριάζει στο σκύλο σου απο τα εξής: τα κόπρανα πρέπει να είναι καλοσχηματισμενα και σφιχτά(οχι πέτρα όμως)
Να τα κάνει μια με δυο φορές την ημέρα(οταν ειναι ενήλικο, τα κουταβια δεν ξερω πόσες φορές χεζουν την μέρα)
Να μην ειναι πολυ μεγάλα σε μέγεθος.
Το τρίχωμα να είναι γυαλιστερό(πάντα σε συνδυασμό με βούρτσισμα και χτένισμα-μονο η τροφή δεν κάνει θαύματα)
Να έχει ενέργεια και όρεξη.
Να μην ξυνεται και να μην εχει τσιμπλες.
 


Aaron

Member
14 Ιουλίου 2018
5
2
123
Καλησπέρα @ChrisApo,

Σήμερα που τον άφησα επίτηδες να φάει μονο από την ξηρά τροφή και την είχα μουλιασει στο γάλα του ( γιατί γενικά νομίζω ότι είναι πολύ σκληρή για τα δοντάκια του)
Το έφαγε αλλά όχι με μεγάλη χαρά μάλλον πείνασε πολύ και δεν είχε άλλη επιλογή.
Τώρα το απόγευμα δεν το βλέπω να την πλησιάζει :(
Αν δεν φάει καλά και αύριο θα του την αλλάξω. Γενικά όμως είναι παρά πολύ ευδιάθετος, δραστήριος και τα κόπρανα του είναι ακριβώς όπως μου τα περιέγραψες, καλοσχηματισμένα και όχι πολύ σκληρά, το θέμα είναι ότι που και που τον βλέπω να ξύνεται..αυτό τι ακριβώς σημαίνει για την τροφή του ;
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Καλησπέρα @ChrisApo,

Σήμερα που τον άφησα επίτηδες να φάει μονο από την ξηρά τροφή και την είχα μουλιασει στο γάλα του ( γιατί γενικά νομίζω ότι είναι πολύ σκληρή για τα δοντάκια του)
Το έφαγε αλλά όχι με μεγάλη χαρά μάλλον πείνασε πολύ και δεν είχε άλλη επιλογή.
Τώρα το απόγευμα δεν το βλέπω να την πλησιάζει :(
Αν δεν φάει καλά και αύριο θα του την αλλάξω. Γενικά όμως είναι παρά πολύ ευδιάθετος, δραστήριος και τα κόπρανα του είναι ακριβώς όπως μου τα περιέγραψες, καλοσχηματισμένα και όχι πολύ σκληρά, το θέμα είναι ότι που και που τον βλέπω να ξύνεται..αυτό τι ακριβώς σημαίνει για την τροφή του ;
Αν και δεν ειμαι ο @ChrisApo θα σου πω οτι ειναι φυσιολογικο να ξυνεται λιγακι, αν δεν εχει ψυλλους (ο κτηνιατρος σου προφανως το εχει ελεγξει) μπορει να μην σημαινει τιποτα. Οταν υπαρχει αλλεργια ο σκυλος ξυνεται με μανια, ειδικα στα αφτια, συχνα μεχρι αιματος. Το να ξυθει μια φορα την ημερα ειναι φυσιολογικο αλλωστε κι εμεις το κανουμε
 


Aaron

Member
14 Ιουλίου 2018
5
2
123
Ωραία τότε θα τον αφήνω να ξύνεται μια φορά την μέρα όσο και ο φίλος μου


Παιδιά σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις γνώσεις σας που μοιραστήκατε μαζί μου ήταν οοολες πολύ χρήσιμες!!!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Καταρχας να σου ζήσει ο κουταβος!! :love: αναφορικά με τις τροφές, η πρώτη άμεση επίδραση της τροφής είναι στα κόπρανα. Η εξαφάνιση ή μείωση των τσιμπλων, το να μη ξύνεται ο σκύλος και η λάμψη στο τρίχωμα θέλουν λίγες εβδομάδες για να φανούν. Η αλήθεια είναι ότι επειδή ακόμα είναι πολύ μικρό κουτάβι προσωπικά είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να μένει χωρίς φαγητό μιας και τώρα το χρειάζεται πολύ για τη σωστή ανάπτυξη του. Προσωπικά θα διάλεγα 2-3 τροφές από αυτές που σου είπε και ο @ChrisApo και θα έπαιρνα το πιο μικρό σακούλι να δω ποια του αρέσει. Αυτήν που θα φάει με πολλή όρεξη αυτή θα κρατούσα. Επίσης πολύ καλές στην τιμή που ανέφερες είναι και η barking heads καθώς και η N&d low grain (την οποία η δικιά μου σαν κουτάβι την τίμησε δεόντως). Μια σημείωση μόνο. Με βάση τα συστατικά της τροφής που σου έδωσαν αυτό που δεν μου κάνει κλικ είναι ότι το πρώτο συστατικό είναι το αλευρο κρέατος. Είναι προτιμότερο το πρώτο συστατικό να είναι φρέσκο κρέας, το δεύτερο πχ να είναι αφυδατωμενο και μετά τα υπόλοιπα. Διάλεξε τροφή χωρίς καλαμπόκι, αραβόσιτο κλπ, η οποία αντίθετα θα έχει πχ βρώμη, ολυρα, ρύζι κλπ. Και κυρίως. Επειδή είναι πολύ κουτάβι απόφυγε τις πολλές εναλλαγές τροφής μην σου αρχίσει διαρροϊκές. Βρες αυτή που του αρέσει και μείνε σε αυτή. (y)
 


Aaron

Member
14 Ιουλίου 2018
5
2
123
Καταρχας να σου ζήσει ο κουταβος!! :love: αναφορικά με τις τροφές, η πρώτη άμεση επίδραση της τροφής είναι στα κόπρανα. Η εξαφάνιση ή μείωση των τσιμπλων, το να μη ξύνεται ο σκύλος και η λάμψη στο τρίχωμα θέλουν λίγες εβδομάδες για να φανούν. Η αλήθεια είναι ότι επειδή ακόμα είναι πολύ μικρό κουτάβι προσωπικά είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να μένει χωρίς φαγητό μιας και τώρα το χρειάζεται πολύ για τη σωστή ανάπτυξη του. Προσωπικά θα διάλεγα 2-3 τροφές από αυτές που σου είπε και ο @ChrisApo και θα έπαιρνα το πιο μικρό σακούλι να δω ποια του αρέσει. Αυτήν που θα φάει με πολλή όρεξη αυτή θα κρατούσα. Επίσης πολύ καλές στην τιμή που ανέφερες είναι και η barking heads καθώς και η N&d low grain (την οποία η δικιά μου σαν κουτάβι την τίμησε δεόντως). Μια σημείωση μόνο. Με βάση τα συστατικά της τροφής που σου έδωσαν αυτό που δεν μου κάνει κλικ είναι ότι το πρώτο συστατικό είναι το αλευρο κρέατος. Είναι προτιμότερο το πρώτο συστατικό να είναι φρέσκο κρέας, το δεύτερο πχ να είναι αφυδατωμενο και μετά τα υπόλοιπα. Διάλεξε τροφή χωρίς καλαμπόκι, αραβόσιτο κλπ, η οποία αντίθετα θα έχει πχ βρώμη, ολυρα, ρύζι κλπ. Και κυρίως. Επειδή είναι πολύ κουτάβι απόφυγε τις πολλές εναλλαγές τροφής μην σου αρχίσει διαρροϊκές. Βρες αυτή που του αρέσει και μείνε σε αυτή. (y)

Σε ευχαριστώ πολύ!!
Και εγω νομίζω ότι πλέον δεν έχει νόημα να τον πιέζω περισσότερο αφού δεν του αρέσει πρέπει να ψάξουμε να βρούμε κάτι που του αρέσει όποτε αύριο θα πάμε να πάρουμε κάποιες από αυτές που μου έχετε προτείνει και θα δοκιμάσουμε.. μέχρι να βρούμε την σούπερ τροφή που θα μας ενθουσίασει :)
Το σημαντικότερο για μένα απο όλη αυτή τη κουβέντα είναι ότι με βοηθήσατε να διαβάζω και να καταλαβαίνω την σύνθεση μιας τροφή, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να περιέχει!!
Όποτε θεωρώ ότι τώρα θα πάω πιο διαβάσμενη στο pet shop ;)

Καλό βράδυ σε όλους!!
 
  • Like
Reactions: Eroe and noni_papa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.085
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou