Θειοχαλκίνη;


pkostas

Member
16 Αυγούστου 2011
22
0
Μόλις γύρισα σπιτι και ειδα οτι εχει γινει όλος μπλέ μιας και ανακάλυψε ενα τσουβαλι θειοχαλκίνη το οποίο το διαλυσε και σίγουρα το ανέπνευσε (ειναι η μυτη του μπλέ) και μάλλον θα δοκίμασε και λιγο. Δεν βλέπω να εχει επηρεαστεί ιδιαίτερα (λίγα σαλια παραπάνω ισως και το χρωμα που δεν φευγει παρα το μπανιο). Γνωριζει κανείς αν είναι τοξική?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ούτε ξέρω τι είναι αυτό και σε τι χρησιμοποιείται :confused:
Σε τι συσκευασία ήταν; Δεν αναγράφει αν είναι τοξικό;
Και γιατί ήταν σε σημείο προσβάσιμο;
Κάνε ένα τηλέφωνο σε κάποιον γιατρό και οπωσδήποτε να τον παρακολουθείς κατά την διάρκεια της νύχτας.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Είναι θειικός χαλκός, ή αλλιώς γαλαζόπετρα! (για κήπους φυτά αμπέλια κλπ)

Πως είναι ο σκύλος;
Έχει συμπτώματα;
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μόλις βρήκα αυτό για αντιμετώπιση της φόλας
Αν δεν είναι δυνατή η άμεση προμήθεια αυτού του φαρμάκου ή υποδόρια ένεση, θα χρησιμοποιηθεί όμοια με πολύ καλό αποτέλεσμα, ο θειικός χαλκός, η κοινή γαλαζόπετρα σε διάλυση 2 % (δηλαδή μισό κουταλάκι γαλαζόπετρα σ' ένα ποτήρι χλιαρό νερό) και θα χορηγηθεί σε κουταλιές λίγο-λίγο, έως ότου εκδηλωθούν οι σπασμοί του εμετού.
σε αυτό το site.
Οπότε λογικά προκαλεί εμετό.
Tην αξιοπιστία δεν την γνωρίζω, γι αυτό και πρέπει να πάρεις τον κτηνίατρο άμεσα!!
 


pkostas

Member
16 Αυγούστου 2011
22
0
Ούτε και εγω 'ηξερα ότι ειχα στον κήπο, αλλιως θα την εκρυβα.
Όχι δεν εχει κανενα σύμπτωμα, τρρωει κανονικά, και σε ενα γνωστό γιατρό που πηρα μου ειπε ότι αν ειχε φαει θα εκανε εμετό μιας και ο θεικός χαλκός είναι εμετικός ..
 




pkostas

Member
16 Αυγούστου 2011
22
0
'Ολα ενταξει τελικά... Του έκανα άμεσα μπόλικα χέρια μπανιο, τον πήγα και στον κτηνιατρο προληπτικά σήμερα μήπως παρατηρήσει κάτι που δεν πρόσεξα εγώ. Μάλλον απλά αφου διαλυσε το τσουβάλι απά χοροπήδαγε πανω του. Η ουσία ειναι ότι ημουν απρόσεχτος και ειχα ξεχασει την υπάρξη του τσουβαλιου, αλλά ο μικρός μου έδωσε ενα πολύ καλό μάθημα για την απροσεξία μου
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θεοί δεν ήμαστε και απροσεξίες θα κάνουμε , ανθρώπινο είναι. Όπως σου έδωσε ο σκύλος σου ένα μάθημα για την απροσεξία σου έτσι δίνεις και εσύ ένα μάθημα στο φόρουμ για το πως φέρεται ένας υπεύθυνος σκυλογονιός, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια αυτό είναι χρήσιμο εφόσον διαβάζουν πολλοί ιδιοκτήτες!
Περαστικά κι αγύριστα :)