Ιδέες βοήθειας..


Johner

Member
12 Δεκεμβρίου 2012
10
0
Καλησπέρα σας ! Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα μου και να μου προτείνετε διάφορες λύσεις-ιδέες... Ας τα πάρω όλα απο την αρχή..Πρίν 8,5 μήνες ψαχνόμουν να αγοράσω ένα σκυλάκι και μετα απο πολύ ψάξιμο κατέληξα στο χασκυ...Κι έτσι λοιπόν πήρα από έναν ιδιώτη ένα θυληκό (καθαρόαιμο) χάσκυ...όταν μου το έδωσε ήταν 3 μηνών δηλαδή τώρα είναι 1 χρονών..Από τότε που το πήρα αφιέρωνα αρκετές ώρες και το είχα απο "κοντά" μέχρι να μεγαλώσει..Μετά λόγο οικονομικής αδυναμίας αναγκάστηκα να δουλέψω κι έτσι δεν ασχολιόμουν σχεδόν καθόλου λόγο δουλειάς και σχολής..Η Sandy πλέον(έτσι την φώναζε ο πρώτος ιδιοκτήτης,δεν της άλλαξα το όνομα) από μικρή ζεί και είναι μόνιμα ελεύθερη σε ένα μεγάλο οικόπεδο στο σπίτι μου..Επίσης ξέχασα να σας πώ πως έχω ακόμα ενα σκυλάκι το οποίο ήταν αδέσποτο και το πήρα σπίτι μου να το φροντίσω κτλ Ράτσας ?! Ο κτηνίατρος μου είπε διαστάυρωση canis-grifon....Αυτό το σκυλάκι το είχα μια ζωή μέσα στο σπίτι και επειδή γέννησε το έχω έξω στο οικόπεδο μαζί με την sandy...Παίζουν όλη την ώρα μαζί... μαλώνουν συχνά κτλ... Επανέρχομαι τώρα στο θέμα-πρόβλημα μου... Όταν βγαίνω με την sandy για βόλτα ... όταν ακούσει άλλα σκυλιά να γαυγίζουν κάνει σαν πανικοβλημένο... φοβάτε πάρα πολύ με το παραμικρό και προσπαθεί να τρέξει..Ξέχασα να σας πω.. ότι οταν την πρωτοπήρα.. την πήγα σε εκπαιδευτή και εξηγόντας το πρόβλημα που με απασχολούσε μου έλεγε απλά " θα της περάσει".. αλλά ΤΖΙΦΟΣ... για καμιά βδομάδα που την πήγαινα για εκπαίδευση δεν συγκεντρωνόταν γιατί φοβόταν τα άλλα σκυλάκια δίπλα της που τύχαινε να χαζο γαβγίζουν! Κι έτσι λοιπόν τα παράτησα γιατί δεν έβλεπα προκωπή (για την εκπαίδευση μιλάω) Και τώρα την βλέπω και στεναψωριέμαι... Επίσης πρόσφατα συναντήθηκα με ένα αρσενικό husky... αλλά μάταια.. τον φοβόταν πάρα πολύ και ενώ το αρσενικό ήθελε να παίξουν αυτή του "έβγαζε" δόντια και είχε όλη την ώρα την ουρά στα "σκέλια" της...Απογοητεύτηκα πάρα πολύ ..το ίδιο και ο ιδιοκτήτης του αρσενικού και με ρώταγε ΓΙΑΤΙ ?! Δεν ήξερα να του απαντήσω και του εξηγούσα πως έχουν τα πράγματα.. Σαν Γιάννης σκέφτομαι... Μήπως την χτυπουσε ο πρώτος ιδιοκτήτης και απέκτησε αυτον τον φόβο ?!! Δεν ξέρω πραγματικά... Αν έχετε κατι να μου προτείνετε που θα είναι χρήσιμο πείτε το .. το χρειάζομαι

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το Long post !
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Την σκυλιτσα σου την χασκυ την πηγες να ζευγαρωσει με τον αρσενικο?
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Αφού σου έκανε χαλάστρα με τον αρσενικό,μια χαρά είναι έτσι φοβική,δεν υπάρχει πρόβλημα.
 


Johner

Member
12 Δεκεμβρίου 2012
10
0
Την σκυλιτσα σου την χασκυ την πηγες να ζευγαρωσει με τον αρσενικο?
Όχι... Για βόλτα τα βγάλαμε... Η περίοδος της δεν έχει αρχίσει ακόμα...Απλά τα αφήσαμε και οι 2 ελεύθερα να δούμε πως θα συμπεριφερθούν
 








Johner

Member
12 Δεκεμβρίου 2012
10
0
Αφού σου έκανε χαλάστρα με τον αρσενικό,μια χαρά είναι έτσι φοβική,δεν υπάρχει πρόβλημα.
Πως δεν υπάρχει πρόβλημα φίλτατε μου ? δεν μπορώ να την πάω πουθένα εκτός από το σπίτι μου γιατί φοβάται.. Θα μου πείς όπως και μου είπαν οι περισσότεροι.. είναι μικρή γι άυτο.. αλλά πώς ..1 χρονών και 1ος μήνα είναι :S
 




Johner

Member
12 Δεκεμβρίου 2012
10
0
Έχεις ασχοληθεί με την κοινωνικοποίηση της;;;
Όπως και προείπα "συζει" με ένα μικρό σκυλάκι ... κι εκτός απο αυτό όσες φορές ασχολήθηκα δεν κατάφερα κάτι γιατί πολύ απλά φοβάται στο μέγιστο...
Υ.Γ αφου να φανταστείς όταν γαβγίζει το μικρό αυτή τρέχει να κρυφτεί (σχετικά)
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω την αντιδράση της στην φάση που μου λές ..όταν φτάσει εκείνη η στιγμή θα το συζητήσουμε
Μάλλον πέρα απο την κοινονικοποίηση του σκύλου πρέπει να ασχοληθείς και με την ενημέρωση σου.
 


Johner

Member
12 Δεκεμβρίου 2012
10
0
Μάλλον πέρα απο την κοινονικοποίηση του σκύλου πρέπει να ασχοληθείς και με την ενημέρωση σου.
Δεν σε "πιάνω" λυπάμαι είσαι εκτος θέματος.. παρακαλώ μην απαντάς ...δεν ήρθες για να με κατηγορήσεις .. αλλά για να με βοηθήσεις!! ελεος
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Δεν ξέρω την αντιδράση της στην φάση που μου λές ..όταν φτάσει εκείνη η στιγμή θα το συζητήσουμε
Και η αγέλη θα ορμήξει σε 5.. 4.. 3.. 2..
(Να πω ότι θα χουν άδικο? Δεν θα το πω..)
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Δεν σε "πιάνω" λυπάμαι είσαι εκτος θέματος.. παρακαλώ μην απαντάς ...δεν ήρθες για να με κατηγορήσεις .. αλλά για να με βοηθήσεις!! ελεος
Ελπίζω σε λίγο καιρό να μιλάμε την ίδια γλώσσα για να με "πιάνεις" καλύτερα τότε.
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Όπως και προείπα "συζει" με ένα μικρό σκυλάκι ... κι εκτός απο αυτό όσες φορές ασχολήθηκα δεν κατάφερα κάτι γιατί πολύ απλά φοβάται στο μέγιστο...
Υ.Γ αφου να φανταστείς όταν γαβγίζει το μικρό αυτή τρέχει να κρυφτεί (σχετικά)
Κοίτα, δεν είμαι ειδική..
Θα σου πω όλα όσα έμαθα, μόλις απέκτησα το δικό μου κουτάβι..
Το πιο σημαντικό όλων, είναι η κοινωνικοποιήση του σκύλου..μάλλον, ένα από τα πιο σημαντικά..
Σε αυτήν την ηλικία, έπρεπε να μπορείς να την παίρνεις παντού μαζί σου..κ να μην φοβάται τα πάντα..

Έπρεπε λοιπόν, από μικρή ηλικία να την φέρνεις σε επαφή με τα πάντα κυριολεκτικά.. με σκυλιά, με ανθρώπους, με ήχους , μυρωδιές , με ότι μπορείς να φανταστείς...

Για να καταλάβεις τι εννοώ.. Η Άλμπα μου είναι 9 μηνών, μόλις πριν 2 βδομάδες είδε πρώτη φορά λεωφορείο κ φυσικά κοκκάλωσε..κ φοβήθηκε..
Κ αυτό είναι δικό μου λάθος..γιατί την είχα πάει σε κεντρικούς, είχε δει αμάξι, μηχανάκια κ με αυτά είναι οκ..αλλά λεωφορείο όχι.!

Δεν αρκεί η επαφή της με ένα μόνο μικρού μεγέθους σκύλο..πρέπει να έχεις συνεχώς επαφές με τα πάντα..
Κάπου είχα διαβάσει ότι ένα κουτάβι θα πρέπει μέσα σε ένα χ χρονικό διάστημα(που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή) , να πατήσει σε 7 διαφορετικά δάπεδα, να πιεί νερό κ να φάει από 7 διαφορετικά σκεύη , να να δει διαφορετικούς τύπους ανθρώπων (π.χ.παππούδες με μαγκούρα, παιδιά, άνθρωπο σε αναπηρικό καροτσάκι), για να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερες προσλαμβάνουσες..
Νομίζω πως πλέον μόνο ένας εκπαιδευτής μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό..για να λάβεις όσο το δυνατόν πιο σωστές συμβουλές..

Τέλος, νομίζω πως θα πρέπει κ εσύ να διαβάσεις κάποια παραπάνω πράγματα..
όπως π.χ. γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας κ φυσικά να καταλάβεις πως ένας σκύλος που πήρες από γέννα ιδιώτη, δεν είναι καθαρόαιμος.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Mareco δεν ξερω καν αν θελω να ασχοληθω. Το πστ μου μυριζει τοσο τρολ που μακαρι να εχω πεσει εξω.

Εχει πιασει ολα τα sos μαζι το παιδι :p, ας κυλισει λιγο και βλεπουμε...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εχει πιασει ολα τα sos μαζι το παιδι :p...
Αυτό ναι...και δεν έχω αντοχές και υπομονή και μάλλον θα τα γράψω στα γαλλικά και δεν θέλω...:???:
Βαριεεεεεεεεεεεεεμαι :(
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Εχει πιασει ολα τα sos μαζι το παιδι :p, ας κυλισει λιγο και βλεπουμε...

Ναι ρε φίλε, δεν γίνονται αυτά δηλαδή, αν δεν τρολάρει πρέπει να παίξει τζόκερ (τέτοια ρέντα) !!! Και μένα μου είναι δύσκολο να το πιστέψω...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γεια σου Γιάννη!

Γιάννη να σου πω την αλήθεια άργησες!
Άργησες γιατί έπρεπε να παίξεις σημαντικό ρόλο στην κοινωνικοποίηση της σκύλας σου!
Έπρεπε να ήσουν παρών, έπρεπε να ψάξεις καλύτερα αφού μπήκες στην διαδικασία της εκπαίδευσης τότε!
Θα σε ήθελα πριν 1 χρόνο εδώ να συμβουλευτείς και να ψάξεις!
Μην σκέφτεσαι για κακοποίηση από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη!Η "κακοποίηση" που υπέστει η σκύλα τόσο καιρό που την έχεις εσύ και το να είναι στο κτήμα δεν συγκρίνεται ούτε με το "ξύλο", πίστεψε με!Η σκύλα είναι έτσι Γιάννη επειδή δεν έχει γνωρίσει, δεν έχει γευτεί, δεν έχει μάθει, δεν έχει διδαχθεί στην ηλικία που έπρεπε!Ενώ έδειξες και ενδιαφέρθηκες τα παράτησες!Έπρεπε να συνεχίσεις και να επιμένεις στην ενημέρωση γύρω από το πως μεγαλώνουμε αλλά και στην εκπαίδευση!

Το θέμα είναι όμως τι κάνουμε από εδώ και πέρα!

Ας αρχίσουμε με το να την βάλεις στην ζωή σου!Και αυτό θα γίνει μόνο όταν θα είστε μαζί!
Μαζί εννοώντας ΜΑΖΙ ΣΟΥ!Η σκύλα θέλει ασχολία ειδικά σε αυτήν την φάση που βρίσκεται!
Το να είναι μόνη στο κτήμα δεν είναι σωστό!Δεν καταφέρνεις τίποτα!Στα λέω αυτά επειδή είπες ότι στεναχωριέσαι!
Αν λοιπόν θέλεις να ενημερωθείς σωστά θα πρέπει να ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ με την σκύλα αλλά προπαντώς να δουλέψεις με τον εαυτό σου!

Είσαι διατεθειμένος να την βάλεις στην ζωή σου?
Όχι έτσι όπως νομίζεις αλλά έτσι όπως πρέπει και αρμόζει!