Ιδέες βοήθειας..


Johner

Member
12 Δεκεμβρίου 2012
10
0
Γεια σου Γιάννη!

Γιάννη να σου πω την αλήθεια άργησες!
Άργησες γιατί έπρεπε να παίξεις σημαντικό ρόλο στην κοινωνικοποίηση της σκύλας σου!
Έπρεπε να ήσουν παρών, έπρεπε να ψάξεις καλύτερα αφού μπήκες στην διαδικασία της εκπαίδευσης τότε!
Θα σε ήθελα πριν 1 χρόνο εδώ να συμβουλευτείς και να ψάξεις!
Μην σκέφτεσαι για κακοποίηση από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη!Η "κακοποίηση" που υπέστει η σκύλα τόσο καιρό που την έχεις εσύ και το να είναι στο κτήμα δεν συγκρίνεται ούτε με το "ξύλο", πίστεψε με!Η σκύλα είναι έτσι Γιάννη επειδή δεν έχει γνωρίσει, δεν έχει γευτεί, δεν έχει μάθει, δεν έχει διδαχθεί στην ηλικία που έπρεπε!Ενώ έδειξες και ενδιαφέρθηκες τα παράτησες!Έπρεπε να συνεχίσεις και να επιμένεις στην ενημέρωση γύρω από το πως μεγαλώνουμε αλλά και στην εκπαίδευση!

Το θέμα είναι όμως τι κάνουμε από εδώ και πέρα!

Ας αρχίσουμε με το να την βάλεις στην ζωή σου!Και αυτό θα γίνει μόνο όταν θα είστε μαζί!
Μαζί εννοώντας ΜΑΖΙ ΣΟΥ!Η σκύλα θέλει ασχολία ειδικά σε αυτήν την φάση που βρίσκεται!
Το να είναι μόνη στο κτήμα δεν είναι σωστό!Δεν καταφέρνεις τίποτα!Στα λέω αυτά επειδή είπες ότι στεναχωριέσαι!
Αν λοιπόν θέλεις να ενημερωθείς σωστά θα πρέπει να ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ με την σκύλα αλλά προπαντώς να δουλέψεις με τον εαυτό σου!

Είσαι διατεθειμένος να την βάλεις στην ζωή σου?
Όχι έτσι όπως νομίζεις αλλά έτσι όπως πρέπει και αρμόζει!
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Στέλιο...Εγώ είμαι διατεθειμένος να ασχοληθώ μαζί της αλλά πως? έχω άλλα 5 αδέρφια και ασχολούνται όλοι μαζί της ..και το κυριότερο επειδή ο πατέρας μου έχει φτιάξει ένα μικρό κήπο για προσωπική χρήση μέσα στο οικόπεδο.. την βλέπει περισσότερες ώρες απ'όλους... Επίσης είμαι διατεθειμένος να εφαρμόσω σε οτιδήποτε νομίζεις εσύ(και ο οποιοσδήποτε) ότι είναι για το καλό της
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άρα το πρώτο που πρέπει να μάθεις είναι ότι σε όλα τα πράγματα στην ζωή δεν χρειάζεται η ποσότητα αλλά η ποιότητα!
Δεν φτάνει να υπάρχεις σαν παρουσία εκεί στον χώρο και ούτε για την σκύλα είναι καλό να βρίσκεται όλη μέρα σε έναν κήπο/χωράφι/οικόπεδο!Δεν φτάνει η παρουσία μόνο των αδερφών σου και του πατέρα σου!
Έχεις σκεφτεί τι σκύλο έχεις στα χέρια σου?Αυτά τα σκυλιά είναι δρομείς!Θέλουν σωματικές και πνευματικές προκλήσεις!Δεν είπε κανείς ότι κάνουν μόνο αυτό, αλλά δεν το πλησιάζεις καν αυτό που έχει ανάγκη αυτό το ζώο!
Πέρα όμως από της ανάγκες της φυλής αυτές καθ'αυτές, πρέπει να επουλώσεις τον χαμένο χρόνο!
Η φοβικότητα στον σκύλο είναι είτε γενετική που πέρασε ως χαρακτηριστικό, είτε επίκτητη που πέρασε λόγω των βιωμάτων όταν ήταν σε μικρότερη ηλικία!
Να σου πω την αλήθεια μόνος σου δεν θα μπορέσεις να κάνεις κάτι όσον αφορά το κομμάτι της φοβικότητας!Θα πρέπει λοιπόν να συμβουλευτείς κάποιον σοβαρό εκπαιδευτή!
Μέχρι τότε όμως, μπορείς παράλληλα να ασχολείσαι μαζί της, όχι με το να κάθεσαι στο οικόπεδο μαζί της αλλά να την βάλεις στην καθημερινότητα σου!Η σκύλα διψάει για επαφή προφανώς!Διψάει για καθοδήγηση!

Μπορείς όμως να αναφερθείς στο πρόβλημα της φοβικότητας!Πως το παρουσιάζει?Περιστατικά εκτός των παραπάνω που ανέφερες?
Με εσένα πως συμπεριφέρεται?Με τα άλλα μέλη της οικογενείας?
 


Johner

Member
12 Δεκεμβρίου 2012
10
0
Άρα το πρώτο που πρέπει να μάθεις είναι ότι σε όλα τα πράγματα στην ζωή δεν χρειάζεται η ποσότητα αλλά η ποιότητα!
Δεν φτάνει να υπάρχεις σαν παρουσία εκεί στον χώρο και ούτε για την σκύλα είναι καλό να βρίσκεται όλη μέρα σε έναν κήπο/χωράφι/οικόπεδο!Δεν φτάνει η παρουσία μόνο των αδερφών σου και του πατέρα σου!
Έχεις σκεφτεί τι σκύλο έχεις στα χέρια σου?Αυτά τα σκυλιά είναι δρομείς!Θέλουν σωματικές και πνευματικές προκλήσεις!Δεν είπε κανείς ότι κάνουν μόνο αυτό, αλλά δεν το πλησιάζεις καν αυτό που έχει ανάγκη αυτό το ζώο!
Πέρα όμως από της ανάγκες της φυλής αυτές καθ'αυτές, πρέπει να επουλώσεις τον χαμένο χρόνο!
Η φοβικότητα στον σκύλο είναι είτε γενετική που πέρασε ως χαρακτηριστικό, είτε επίκτητη που πέρασε λόγω των βιωμάτων όταν ήταν σε μικρότερη ηλικία!
Να σου πω την αλήθεια μόνος σου δεν θα μπορέσεις να κάνεις κάτι όσον αφορά το κομμάτι της φοβικότητας!Θα πρέπει λοιπόν να συμβουλευτείς κάποιον σοβαρό εκπαιδευτή!
Μέχρι τότε όμως, μπορείς παράλληλα να ασχολείσαι μαζί της, όχι με το να κάθεσαι στο οικόπεδο μαζί της αλλά να την βάλεις στην καθημερινότητα σου!Η σκύλα διψάει για επαφή προφανώς!Διψάει για καθοδήγηση!

Μπορείς όμως να αναφερθείς στο πρόβλημα της φοβικότητας!Πως το παρουσιάζει?Περιστατικά εκτός των παραπάνω που ανέφερες?
Με εσένα πως συμπεριφέρεται?Με τα άλλα μέλη της οικογενείας?
Καταλαβαίνω... Γενικά είναι πολύ φιλική ..Σαν παιδάκι συμπεριφέρεται ..περιμένει όλο χάδια κτλ...Όταν όμως την μαλώνω φοβάται...Σε καμία περίπτωση δεν έχω σηκώσει χέρι ... από ένστικτο...
Υ.Γ Δεν με ακούει σχεδόν καθόλου ..προφανώς γιατί δεν ασχολήθηκα οσο έπρεπε
 


chris1981

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2012
52
1
ιωαννινα
Στο αντιγραφο οπως ακριβως το βρηκα καπου.

(Τα Χασκυ είναι πρόθυμα να αναλάβουν όποια ευθύνη τους ζητηθεί και χαίρονται να σε ακολουθούν σε αθλητικές δραστηριότητες. Παρουσιάζουν προβλήματα συμπεριφοράς αν τα παραμελήσεις ή αν δεν τα βγάζεις συχνά έξω -γίνονται κακότροπα και «αρχίζουν να μαραζώνουν». Είναι σκυλιά που έχουν ανάγκη τη συντροφιά και την κίνηση. )

Εδω φαινονται ολα τα λαθη που εχεις κανει,ξεκινα ενα ενα να τα διορθωνεις
και ζητησε ξανα βοηθεια απο εναν εκπαιδευτη για μπορεσεις να προλαβεις οσο ειναι ακομα νωρις.

φιλικα παντα.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Γιάννη, καλωσήρθες αν και μας ζόρισες λίγο με διάφορα άλλα θέματα όπως απόκτηση σκύλου και γέννες και άστα να πάνε τώρα. Θα τα μάθεις κι αυτά αν αποφασίσεις να μείνεις εδώ.
Επί του θέματος όμως, αν δεν ξέρεις πώς να ξεκινήσεις μόνος σου, σίγουρα υπάρχουν θέματα περί κοινωνικοποίησης στο φόρουμ που μπορούν να σε βοηθήσουν. Αν δε σε βοηθήσουν ούτε αυτά, θα χρειαστείς σίγουρα έναν καλό εκπαιδευτή. Και φυσικά αρκετό ποιοτικό χρόνο παρέα με τη σκύλα σου.

Οι 3 μήνες που έμεινε με τον ιδιώτη πριν την πάρεις,δεν πιστεύω ότι ήταν αρκετοί για να την εξελίξουν σε φοβικό σκυλί. Η φοβία δημιουργήθηκε (ή έστω συνεχίστηκε) λόγω δικής σου αντιμετώπισης προς τη σκύλα.
Στο λέω αυτό γιατί υπάρχουν πολλά σκυλιά (μαζί και το δικό μου) που κακοποιήθηκαν ως κουτάβια. Στη συνέχεια όμως, όταν πήγαν στα σωστά χέρια και με σωστή καθοδήγηση δεν έμεινε ίχνος φοβίας. Το αντίθετο μάλιστα.

Ελπίζω να παραμείνεις εδώ και να ενημερωθείς όπως θα έπρεπε να έχεις κάνει πριν ένα χρόνο.
 


Johner

Member
12 Δεκεμβρίου 2012
10
0
Γιάννη, καλωσήρθες αν και μας ζόρισες λίγο με διάφορα άλλα θέματα όπως απόκτηση σκύλου και γέννες και άστα να πάνε τώρα. Θα τα μάθεις κι αυτά αν αποφασίσεις να μείνεις εδώ.
Επί του θέματος όμως, αν δεν ξέρεις πώς να ξεκινήσεις μόνος σου, σίγουρα υπάρχουν θέματα περί κοινωνικοποίησης στο φόρουμ που μπορούν να σε βοηθήσουν. Αν δε σε βοηθήσουν ούτε αυτά, θα χρειαστείς σίγουρα έναν καλό εκπαιδευτή. Και φυσικά αρκετό ποιοτικό χρόνο παρέα με τη σκύλα σου.

Οι 3 μήνες που έμεινε με τον ιδιώτη πριν την πάρεις,δεν πιστεύω ότι ήταν αρκετοί για να την εξελίξουν σε φοβικό σκυλί. Η φοβία δημιουργήθηκε (ή έστω συνεχίστηκε) λόγω δικής σου αντιμετώπισης προς τη σκύλα.
Στο λέω αυτό γιατί υπάρχουν πολλά σκυλιά (μαζί και το δικό μου) που κακοποιήθηκαν ως κουτάβια. Στη συνέχεια όμως, όταν πήγαν στα σωστά χέρια και με σωστή καθοδήγηση δεν έμεινε ίχνος φοβίας. Το αντίθετο μάλιστα.

Ελπίζω να παραμείνεις εδώ και να ενημερωθείς όπως θα έπρεπε να έχεις κάνει πριν ένα χρόνο.
Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!! Θα προσπαθήσω να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου... Θα ανεβάσω κι ένα σχετικό video σύντομα
 


silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Καλησπερα κι απο μενα..
Αν και απανταω πολυ αργα.. σιγουρα θα βοηθησει αλλους ιδιοκτητες Χασκυ.
Ειμαι κι εγω κατοχος Χασκυ, και μπορω να πω εκ πειρας οτι η κοινονικοποιηση του σκυλιου ειναι το Α & το Ω. Αν το εχεις ελευθερο μεσα σε ενα χωρο που ξερει μονο αυτες τις μυρωδιες, πιστεψε με δε διαφερει σε τπτ απο ενα κακομαθημενο σκυλι που ειναι ολημεροις δεμενο σε ενα ξυλο, και το μονο που ξερει ειναι να τρωει να πινει νερο και να γαβγιζει σε ολους χωρις λογο. (και φυσικα φταιει 100% ο ιδιοκτητης και οχι ο σκυλος)
Παρε το Σκυλι σου, βγαλτο βολτα να μαθει να δεχεται αλλες υπαρξεις. Οτι υπαρχει κι αλλος κοσμος εκτος απο το οικοπεδο σου.
Εγω την Μαγκυ μολις εκλεισε ο κυκλος εμβολιων αρχισα τις βολτες σε καφετεριες, την αφηνα να παιζει με αλλα σκυλια, να τα μυριζει, γενικα την εμπιστευομαι. Κανε το ιδιο αν και αργα, καντο με μαλακο τροπο και οχι αποτομο. Το σκυλι ειναι τωρα σαν ενα παιδακι που μολις βγηκε απο το δωματιο του και ειδε οτι υπαρχουν ΑΠΕΙΡΑ πραγματα εκτος απο το ιδιο και το φαγητο.
Η μυτη του σκυλου ειναι οτι και τα ματια σε σενα. Η χαρα τους ειναι να βλεπουν γυρω τους αλλα ατομα και σκυλια, να μυριζουν συνεχεια.
Τα χασκυ ειναι σκυλια που ζουν σε αγελη. Δεν τσακονονται, δεν γαβγιζουν, δεν κρατανε κακια, δεν ξερουν τι παει να πει "Κακο".
Αυτα απο μενα. Καλη επιτυχια γιατι πραγματικα τα Χασκυ ειναι μια ρατσα πολυ ιδιαιτερη και απιστευτοι χαρακτηρες (αν και ατιθασα)
 
  • Like
Reactions: leonzoump


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf