Ιστοσελίδα με Κτηνιατρικα ειδή


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Γνωρίζει κανείς από εσάς κάποια ιστοσελίδα με κτηνιατρικα ειδη για να παραγγείλω αντιπαρασιτικα έσω και έξω αλλά και βιταμίνες ασβεστίου
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Κτηνιατρικα αντιπαρασιτικα δε θα βρεις σε e-shop για αμεση αγορα καθως απαγορευεται η πωληση τους online ...μονο τα φυτικα ειναι διαθεσιμα για online αγορες
 




rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Ο κτηνίατρος μου σύστησε μετά από τον τρίτο μήνα να του δώσουμε βιταμίνες ασβεστίου(θηλυκό ροτβαιλερ)
Τα φυτικά αντιπαρασιτικα είναι αποτελέσματικα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ο κτηνίατρος μου σύστησε μετά από τον τρίτο μήνα να του δώσουμε βιταμίνες ασβεστίου(θηλυκό ροτβαιλερ)
Για ποιό λόγο, αν επιτρέπεται;
 
  • Like
Reactions: mariakala


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Για ποιό λόγο, αν επιτρέπεται;
Ο κτηνίατρος μου είπε πως τα ροτβαιλερ είναι επήρε πει στην δυσπλασία και προληπτικά να αρχίσουμε από τον τρίτο μήνα τις βιταμίνες.
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
προληπτικά μπορείς να δώσεις ΜΟΝΟ συμπληρώματα γλουκοζαμινης/χονδρειτινις και να προσέξεις βάρος και διατροφή ΌΧΙ ασβέστιο

Υπάρχουν άπειρα θέματα μέσα στο forum σε σχέση με την δυσπλασία του τι να προσέξεις τι να αποφύγεις πχ γλιστερά πατώματα ktlp. κανε μια αναζήτηση. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις γιατρό γιατί η μέθοδος του δίνουμε ασβέστιο προληπτικά είναι απαρχαιωμένη και αντιθέτως μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερα προβλήματα αντί να βοηθήσει
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Απαυτα που χεις γραψει κ στο παρελθον για τον κτηνιατρο σου...εγω θα σου λεγα να τον αλλαξεις παλι...
 
  • Like
Reactions: Orilis


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Πράγματι ρε παιδιά τι πω;την μια λαλάκια πίσω από την άλλη.
Δυστυχώς εδώ στην επαρχία δεν έχουμε πολλές επιλογές αριθμούν μόνο στους τέσσερις κτηνίατρους και το επίπεδο όλων είναι το ίδιο για όλους έχω ακούσει παράπονο. Και θεωρητικά είμαι στον καλύτερο.
Από ποίον μήνα μπορώ να αρχίσω την γλυκοζαμινη χονδροιτινη;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δωσε καλή τροφή και μετα τον 4ο-5ο μήνα αν δεν περιέχει η τροφή που δινείς καλη ποσότητα τοτε δωσε συμπληρωμα (αυτο μου τα εχει πει ο εκτροφέας της δικιάς μου δεν ειναι δικα μου λογια , rottweiler). Κάθε καλη τροφή περιέχει αρκετη γλυκοζαμινη κ χονδρ.
 
  • Like
Reactions: mariakala




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ισχύει αυτό που λέει ο @Asmodeus ότι οι καλές τροφές εμπεριέχουν και τα 2 συστατικά. Εγώ είχα δώσει τους πρώτους μήνες προληπτικά κτηνιατρική της royal μετά πήγα σε acana δεν του έκατσε καλά και νομίζω μετά τον τέταρτο είχα ξεκινήσει και συμπληρώματα δεν θυμάμαι όμως ακριβώς ποτε tah σε γελάσω...

επίσης αν δώσεις τελικά συμπληρώματα καλο είναι να μην τα δίνεις συνεχεια... πάλι δεν θυμάμαι την συχνότητα νομίζω ένα μηνα έδινα ένα μηνα έκανα off και πάλι ξανά πρέπει να το ψάξω και θα επανέλθω
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Είναι αρκετή αυτή ποσότητα γλυκοζαμινη και χονδροιτινη η χρειάζεται και συμπλήρωμα
http://www.fitmin.com/en/dogs/nutritional-programme-fitmin/maxi/fitmin-maxi-junior.html

250mg χονδροιτινη και 300mg γλουκοζαμίνη ειναι λιγο χαμηλά.

Οι καλές τροφες αν θυμαμαι καλα περιέχουν 900mg χονδροιτινη
και 1200mg γλουκοζαμίνη.
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δυστυχώς δεν το βρίσκω πρέπει να έχει γραφτεί μέσα στα θέματα περί δυσπλασίας...

παράδειγμα τροφής
acana puppy large breed
Glucosamine (min.) 1400 mg/kg
Chondroitin sulfate (min.) 900 mg/kg
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
H τροφη που κατέληξα εγώ (δεν εχω πάρει ακόμη το κουταβι) μετά από συμβουλη του εκτροφέα ειναι να δώσω τροφη χωρίς καθόλου γλυκοζ. και χονδρ. μέχρι τους 4-5 μήνες και μετα να το γυρήσω σε κάποιον κωδικό τις ίδιας εταιρίας με αρκετη ποσότητα γλυ. και χονδρ. (περίπου 1500mg / kg τροφής για το κάθε ένα συστατικό)
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Platinum για puppies

http://www.platinum.com/en/platinum.../puppy-chicken/ingredients-puppy-chicken.html

και μετα (περίπου στους 4 μήνες) να την αλλάξω σε ένα κωδικό adult που περιέχει αρκετή γλυκ. και χονδρ.

Μου είπαν ότι το κουτάβι σε τόσο μικρή ηλικία δεν τα χρειάζεται και βοηθά τον οργανισμό του να "μάθει" να τα παράγει μόνο του αυτά τα συστάτικα , μετά τους 4-5 μήνες το βοηθάμε με επιπλεόν ποσότητες λογώ το ότι είναι μεγαλόσωμη φυλή και έχει μεγαλύτερες ανάγκες.
 
  • Like
Reactions: mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ομολογώ πως αυτό πρώτη φορα το ακούω και δεν το γνωρίζω εμείς ως αδέσποτοι δεν είχαμε εκτροφέα οποτε ακολουθήσαμε συμβουλές κτηνιάτρου
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf