Ιστοσελίδα με Κτηνιατρικα ειδή


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τι να σου πω , ουτε εγω ξερω πολλά πράγματα απλά ακολουθώ "εντολές" , πάντως μου είπε να εμπλουτίζω τη διατροφή της και με ωμό κρέας (αυτός ταίζει BARF)
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Προσωπική γνώμη από τις λίγες γνώσεις που έχω είναι να μην δώσεις , πιστεύω μια καλή διατροφή αρκεί.

Καλή διατροφή είναι , όχι πολλα (εώς καθόλου) σιτηρα και μπόλικο κρέας (τουλάχιστον 60% κρέας στην τροφή του).
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εμείς κάναμε αγωγή κανονικά για δυσπλασία.. δεν τα πήραμε προληπτικά... είτε μέσω τροφής είτε αργότερα ως συμπλήρωμα
 


24 Απριλίου 2016
1
0
28
Παιδιά συγνώμη έχω πρόβλημα ο σκύλος μου έφαγε ενα ψωφιο ποντίκι, ειναι κακό αυτό; διάβασα στ φόρουμ οτ δεν μπορεί να του προκαλέσει τπτ. Γνωριζετε μήπως τπτ περισσότερο να με καθησυχασετε γτ δεν έχω ούτε το βιβλιάριο ουτε το τηλ του γιατρου
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Παιδιά συγνώμη έχω πρόβλημα ο σκύλος μου έφαγε ενα ψωφιο ποντίκι, ειναι κακό αυτό; διάβασα στ φόρουμ οτ δεν μπορεί να του προκαλέσει τπτ. Γνωριζετε μήπως τπτ περισσότερο να με καθησυχασετε γτ δεν έχω ούτε το βιβλιάριο ουτε το τηλ του γιατρου
Τι εννοείς δεν έχεις ούτε το βιβλιάριο όυτε το τηλ του κτηνιάτρου; Καλό θα ήταν να τα έχεις πάντα εύκαιρα αυτά τα δύο για κάτι τέτοιες περιστάσεις. Αν δεν βρίσκεις τον δικό σου κτηνίατρο, κάλεσε κάποιον άλλον. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς.. μπορεί να μην πάθει τίποτα το σκυλάκι σου αλλά μπορεί και να πάθει, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Εύχομαι περαστικά!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εξαρταται...γιατι ηταν ψοφιο εξαρχης το ποντικι?αμα ειχε φαει ποντικοφαρμακο δλδ κ ψοφησε εε ναι,θα υπαρξει θεμα...
Αν ηταν παθολογικα τα αιτια (που που να το ξερεις εσυ αυτο θα μου πεις) δε νομιζω ....
αλλα κ παλι...την λεπτοσπειρωση απτα τρωκτικα την κολλανε....

δε ξερω...στην θεση σου θα πηγαινα μια βολτα απο μια κλινικη,εστω ασχετου κτηνιατρου
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Παιδιά συγνώμη έχω πρόβλημα ο σκύλος μου έφαγε ενα ψωφιο ποντίκι, ειναι κακό αυτό; διάβασα στ φόρουμ οτ δεν μπορεί να του προκαλέσει τπτ. Γνωριζετε μήπως τπτ περισσότερο να με καθησυχασετε γτ δεν έχω ούτε το βιβλιάριο ουτε το τηλ του γιατρου
1. Που το ξέρεις ότι έφαγε ψόφιο ποντικό?
2. πηγες κτηνίατρο?
3. εγώ μονο ήσυχη δεν θα ήμουνα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Παιδιά συγνώμη έχω πρόβλημα ο σκύλος μου έφαγε ενα ψωφιο ποντίκι, ειναι κακό αυτό; διάβασα στ φόρουμ οτ δεν μπορεί να του προκαλέσει τπτ. Γνωριζετε μήπως τπτ περισσότερο να με καθησυχασετε γτ δεν έχω ούτε το βιβλιάριο ουτε το τηλ του γιατρου
Λοιπόν εδώ παίζουν ρόλο δύο πράγματα

1.) να είναι εμβολιασμένος για λεπτοσπείρωση
2.) το ποντίκι να μη πέθανε από ποντικοφάρμακο.

Αν το ένα δεν ισχύει συμβουλεύσου κτηνίατρο.
Στη περίπτωση που δε γνωρίζεις από τι πέθανε το ποντίκι καλό θα ήταν να είχες προκαλέσει εμετό στο σκύλο μόλις το έφαγε.

Ο δικός μου έφαγε δύο φορές. Τη πρώτη φορά τον πήγα στον κτηνίατρο κι έκανε εμετό και το έβγαλε γιατί είχα υποψίες ότι είχε πεθάνει από ποντικοφάρμακο.

Τη δεύτερη φορά το ποντίκι ήταν θύμα τροχαίου και έτσι δεν έκανα τίποτα. Ο σκύλος χαίρει άκρας υγείας...
Άλλο πράγμα τα καθαρόαιμα παιδιά, αν δεν έχει πεντιγκρί ο σκύλος δεν ξέρει να φάει μερακλίδικους ποντικομεζέδες!
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Σήμερα επισκεφτείκαμε τον νέον μας κτηνίατρο για να κάνουμε το πρώτο πενταπλο εμβολιασμό.Την έβαλε και αμπουλα vectra 3d μου είπε πως είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή μαζί με την advantix αλλά και είναι ποιό οικονομική.
Για σιτρονελα μου είπε να αρχίσω από τον επόμενο μήνα καθώς στην περιοχή μας Καστορια που είμαστε βόρεια είναι ακόμη νωρίς.
Και όσο αναφορά για συμπλήρωμα γλυκοζαμινη και χονδροιτινη είναι κάθετα αρνητικός καθώς το κουτάβι δεν είναι καν τριών μηνών και μπορεί να έχει επιπτώσεις στο συκώτι της και ύστερα από ορθοπεδικη εξέταση που την έκανε δεν τις χρειάζεται καθώς είναι υπόδειγμα το κουτάβι.
Ο νέος κτηνίατρος μου έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου.
Α και κάτι ακόμη ο προηγούμενος κτηνίατρος για τα ενδοπαρασιτα το έδινε χάπι milbactor και νέος κτηνίατρος το ξεκίνησε με milbemax
μου είπε πως είναι καλύτερο διότι πιάνει και το σκουλικι της καρδιάς (διροφιλαριωση)
 
  • Like
Reactions: mariakala




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3