Κάλλιο αργά παρά ποτέ :)






Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
65 +45=110
το Κανγκάλ μόνο του μπορεί να βγει τα 2/3 του συνολικού βάρους του ζευγαριού
δε βγαίνουν τα μαθηματικά...Η θα χωρίσει το παλικάρι ή θα προσευχηθεί το Κανγκάλ να βγει σαν τον Τύριον
 
  • Like
Reactions: GRDANE


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
γιαμενα απλα πριν φτασεις στο σημειο να ξεφυγει η κατασταση....
είμαι της φιλοσοφιας καλιο το προλαβαινει παρα το θεραπευειν....
Μαλλον εχεις μπερδεψει πραγματα, η δεν τα εχω πει εγω καλα......
Τον τυπο ΠΟΤΕ δεν τον εχω χωρισει απο καυγα, δεν χρειαστηκε. Κανει την μαλακια του, αρπαζει μια ξωφαλτση απο τον εκαστοτε σκυλο κ μαζευεται, μεχρι την επομενη φορα που θα ξαναδοκιμασει την ιδια μαλακια!!!!
Ειναι ενας σκυλος που συστηματικα δοκιμαζει τα ιδια πραγματα, να ξαναβρει δλδ τα ορια που ξερει οτι υπαρχουν!!!
Μην το μπερδευεις με τις σκυλες αυτο. Το εκανε σε ενα ημιαιμακι που ειχα μια σταλια σκυλο, πραγματικο αρνι. Σκυλι που προυπηρχε αυτου!!!
Δεν υπηρξε ΟΥΤΕ ΕΝΑ σκυλι που να συμβιωσε μαζι του κ να μην του εχει αφησει καποιο..... αναμνηστικο!
Ακομα κ για μενα που επιλεγω να παρατηρω εξ αποστασεως, ο τυπος ειναισυστηματικα προκλητικος!
Τι κανεις λοιπον στην περιπτωση αυτη;
Πως μπορεις (και πραγματικα ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ;;;) να εξηγησεις σε ενα σκυλο οτι αν κανει αυτο στον αλλο σκυλο θα παθει οτι επαθε κ την προηγουμενη;;;;;;
Εγω νομιζω οτι μια χαρα του το εχουνε εξηγησει, απλα επιλεγει συνειδητα να το κανει, να βεβαιωθει γι αλλη μια φορα οτι η θεση του ειναι αυτη που ειναι.

Σε οποιονδηποτε θελει να παρει δυναμικο σκυλο εχω μονο να του πω οτι αργα η γρηγορα θα πρεπει να επιβληθει στο σκυλο του. Με ΟΠΟΙΟ τροπο.
Δεν εχει σημασια αν μιλαμε για αντρα, γυναικα, 50 η 150 κιλα..... καμια για μενα.
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
65 +45=110
το Κανγκάλ μόνο του μπορεί να βγει τα 2/3 του συνολικού βάρους του ζευγαριού
δε βγαίνουν τα μαθηματικά...Η θα χωρίσει το παλικάρι ή θα προσευχηθεί το Κανγκάλ να βγει σαν τον Τύριον
Χρηστο, δεν ειναι ζυγαρια.
Εγω ειμαι 85κιλα.
Τα 3 μου σκυλια στο λουρι ειναι περιπου στα 160.
Δεν βγαινουνε τα μαθηματικα.
Κι ομως μπορω να τα βγαλω εξω ταυτοχρονα.
Να στο κανω ποιο δυσκολο;
Ασχοληθηκα πολλα χρονια με την ιππασια.
Το αλογο μου ηταν περιπου 600 κιλα.
Το εβγαζα εξ ισου ευκολα εξω ιππευοντας το, η οδηγωντας το με λουρι.
Πιστευεις οτι ηταν μυικη δυναμη;
Σιγουρα δεν ηταν γουτσου γουτσου κ πεταλουδιτσες.
Επιβολη ηταν.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Μην παίρνεις κάθε κουβέντα στα (απολύτως) σοβαρά.Λέμε και καμιά μ@λακία για να περνάει η ώρα...ΑΛΛΑ σε προηγούμενα ποστ σου μιλούσες για σωματική/φυζικαλ επιβολη & τώρα για άλλης μορφής επιβολή.Μπερδεύομαι λίγο ρε,όχι για τα δικά μου,αυτά τα χω ξεκάθαρα,για το τι θες να μου πεις
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
"τι θα συμβουλευες μια κοπελα 45 κιλων που απεκτησε ένα κανγκαλ?"

Να του επιβληθει απο μηνων!
Κ οταν ειναι μηνων φυσικα κ δεν μιλάω για "ξυλο" αλλα για "τρομοκρατηση"!
Να την φοβαται ωσαν ο διαολος το λιβάνι (κ ενω θα χτιζει αυτον τον "φοβο" πρεπει παραλληλα να δουλεψει εις διπλουν ωστε επισης να την αγαπησει τοσο που να μην ζει χωρίς εκεινη κ να την σεβεται τοσο ωστε να ντρεπεται ακομη κ να σκεφτει να την παρακουσει) ,ετσι,στο τελος οταν πια θα αποκτησει τον απαραιτητο ογκο να αντεπιτεθεί να μην το διαννοηθει καν, γιατι μονο μια αυστηρη ματια της θα αρκεί να συνετιστει!
Νομίζω ολοι οσοι συνειδητα εχουμε σκυλια ανω των 40 κιλων το ξέραμε εξαρχής, θα ερχοταν καποια στιγμη οπου ΜΠΟΡΕΙ κ να μας αμφισβητησουν,κ γιαυτο προετοιμαζομαστε για μηνες,ΟΤΑΝ κ ΕΑΝ λοιπον ερθει εκεινη η στιγμη ΠΡΕΠΕΙ να ημαστε ετοιμοι για ΟΛΑ!
Διαφοετικα θετουμε σε κινδυνο οχι μονο εμας αλλα ολη την κοινωνία!
Ειναι το λιγοτερο ανεύθυνο να επιλεξεις να εισαι χειριστης ενος τέτοιου καταπληκτικου πλασματος ενω ξερεις οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το διαχειριστεις, ειτε σωματικα ειτε ψυχολογικα!
 
  • Like
Reactions: east49


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κ οταν ειναι μηνων φυσικα κ δεν μιλάω για "ξυλο" αλλα για "τρομοκρατηση"!
Να την φοβαται ωσαν ο διαολος το λιβάνι (κ ενω θα χτιζει αυτον τον "φοβο" πρεπει παραλληλα να δουλεψει εις διπλουν ωστε επισης να την αγαπησει τοσο που να μην ζει χωρίς εκεινη κ να την σεβεται τοσο ωστε να ντρεπεται ακομη κ να σκεφτει να την παρακουσει)
Τρομοκράτηση, φοβος ωσαν ο διάολος το λιβάνι, αγάπη...
Πολύ Σαδομαζοχισμός πέφτει...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
@Μαρια&Ηρα ....σόρι αλλά έτσι όπως το περιγράφεις μου μοιάζει λίγο "αρρωστημένο"...σαν το σύνδρομο Στοκχόλμης ένα πράμα....σε φοβάμαι αλλά σε αγαπώ ταυτόχρονα. Από που συνάγεται το συμπέρασμα ότι ένας τρομοκρατημένος σκύλος δεν μπορεί να κάνει την βλακεία?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πολύ Σαδομαζοχισμός πέφτει...
Ρεαλισμος λεγεται κ προννοητικοτητα φιλτατε!
Δεν μπορεις να περιμενεις το σκυλι να φτασει 12-18 μηνων, μπορει να σου βγει "βουτυρο" ...ΕΑΝ ομως οχι ???
Τοτε τι?
Κανεις τον σταυρο σου? Τον δενεις σε ενα πασαλο κ του πετας τροφη απο μακριά? Το παρατας σε καμια αποθηκη, ταρατσα, βουνο κ ας τα βγαλουν οι αλλοι περα μαζι του?


@stamatia ποιο ειναι το αρρωστημενο?
Ημουν αρκετα ξεκαθαρη, απο νωρις χτιζεις σχεση με θεμελια την αγαπη τον (αλληλο) σεβασμο ΚΑΙ τον φοβο!
Το 40 φευγα σκυλι πρεπει ΚΑΙ να σε φοβαται,οχι μονο να σε φοβαται αλλα ΚΑΙ αυτο, γιατι αμα δεν κανει ζημια σε σενα μπορει να κανει σε καποιον αλλο κ χωρις να το θελει καν!
Ειναι ολα πολυ ωραια οσα λετε στην θεωρια κ μαζι σας...αλλα στην πραξη, οταν εχεις ενα ροτ, ενα κορσο, ενα καυκασιο, ενα κανγκαλ τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα!
 
Last edited:




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ρεαλισμος λεγεται κ προννοητικοτητα φιλτατε!
Δεν μπορεις να περιμενεις το σκυλι να φτασει 12-18 μηνων, μπορει να σου βγει "βουτυρο" ...ΕΑΝ ομως οχι ???
Τοτε τι?
Κανεις τον σταυρο σου? Τον δενεις σε ενα πασαλο κ του πετας τροφη απο μακριά? Το παρατας σε καμια αποθηκη, ταρατσα, βουνο κ ας τα βγαλουν οι αλλοι περα μαζι του?


@stamatia ποιο ειναι το αρρωστημενο?
Ημουν αρκετα ξεκαθαρη, απο νωρις χτιζεις σχεση με θεμελια την αγαπη τον (αλληλο) σεβασμο ΚΑΙ τον φοβο!
Το 40 φευγα σκυλι πρεπει ΚΑΙ να σε φοβαται,οχι μονο να σε φοβαται αλλα ΚΑΙ αυτο, γιατι αμα δεν κανει ζημια σε σενα μπορει να κανει σε καποιον αλλο κ χωρις να το θελει καν!
Ειναι ολα πολυ ωραια οσα λετε στην θεωρια κ μαζι σας...αλλα στην πραξη, οταν εχεις ενα ροτ, ενα κορσο, ενα καυκασιο, ενα κανγκαλ τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα!
Ξερεις...(ή μάλλον δεν ξερεις...) Σ αυτά τα «παιχνίδια» πρεπει και οι δύο να απολαμβανουν και να αποζητούν τους «ρόλους» τους.
Γιατί αλλιώς μαυρο φιδι που έφαγε το σαδιστή, μόλις καταφέρει να πάρει το πάνω χέρι ό παρα φύσει μαζοχιστής!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
@stamatia ποιο ειναι το αρρωστημενο?
Ημουν αρκετα ξεκαθαρη, απο νωρις χτιζεις σχεση με θεμελια την αγαπη τον (αλληλο) σεβασμο ΚΑΙ τον φοβο!
Το 40 φευγα σκυλι πρεπει ΚΑΙ να σε φοβαται,οχι μονο να σε φοβαται αλλα ΚΑΙ αυτο, γιατι αμα δεν κανει ζημια σε σενα μπορει να κανει σε καποιον αλλο κ χωρις να το θελει καν!
Ειναι ολα πολυ ωραια οσα λετε στην θεωρια κ μαζι σας...αλλα στην πραξη, οταν εχεις ενα ροτ, ενα κορσο, ενα καυκασιο, ενα κανγκαλ τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα![/QUOTE]

Είναι τελείως διαφορετικό το κόνσεπτ...του να ξέρει το σκυλί ότι παρουσία του χειριστή του...ΔΕΝ του επιτρέπεται να κουνήσει τον κ@λο του με το κόνσεπτ ....δεν κουνάω τον κ@λο μου γιατί θα πέσουν ψιλοχοντρές και τρομοκρατία.
Εσένα ποιο από τα δύο σου φαίνεται πιο νορμάλ?
 
  • Like
Reactions: GRDANE and johnk




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το θεμα ειναι να μην παρει ΠΟΤΕ το πανω χερι ο...πως τον ειπες?"παρα φύσει μαζοχιστης"?
Δεν ξερω αμα τοχω ξανα αναφερει...αλλα ας το ξαναπω...η Ηρα δεν ξερει την δυναμη της, δεν εχει ιδεα για τι ειναι ικανη κ ετσι ακριβως το ηθελα κ γω...
Μια φορα λοιπον μπλεχτηκε σε εναν πολυ nasty σκυλοκαυγα οπου καλως ή κακώς βγηκε "κερδισμένη" ...το λοιπον υστερα η Ηρα εκει που ηταν το πιο φιλησυχο πλασμα ξαφνικα αρχισε να γαυγιζει να γρυλιζει κ να προσπαθει να επιτεθει σε οτιδηποτε ειχε ποδια κ απλα τυχαινε να την κοιταξει...
Δεν το θεωρησα τυχαιο που ακριβως μετα το συμβαν αρχισε αυτη η αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά, γιατι ειχε επιβεβαιωθει η ρουφιανα μεσα απο τον καυγα κ ειχε καταλαβει οτι "την παιρνει"...
περασα μηνες υστερα να την διορθωνω...κ δεν εννοω να την δερνω...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@stamatia προφανως κ εννοω το πρωτο "κονσεπτ"...το οποιο ομως για να φτασεις εκει καπως πρεπει να το δουλεψεις!

@ptf ωραια η ειρωνια κατι ουσιαστικο εχεις να πεις?
Η εσυ μπηκες με ποπ κορν κ κοκα κολα?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
@stamatia προφανως κ εννοω το πρωτο "κονσεπτ"...το οποιο ομως για να φτασεις εκει καπως πρεπει να το δουλεψεις!
Άρα λοιπόν χαίρομαι που καταλήγουμε στο συμπέρασμα, ότι είναι θέμα εκπαίδευσης. Και συνεχίζουμε στο θέμα...του αν η εκπαίδευση πρέπει να περιέχει και το συναίσθημα του φόβου....
Ποιο σκυλί εκπαιδεύεται πιο εύκολα? αυτό που φοβάται ή αυτό που δεν φοβάται?
 
  • Like
Reactions: GRDANE




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν μπορεις να περιμενεις το σκυλι να φτασει 12-18 μηνων, μπορει να σου βγει "βουτυρο" ...ΕΑΝ ομως οχι ???
Τοτε τι?
Κανεις τον σταυρο σου?
Προνοείς από μικρό που είναι να του μάθεις αυτά που επιτρέπονται και αυτά που δεν επιτρέπονται. Κάτω από όλες τις συνθήκες.
Οχι με μπούλινγκ και τρομοκρατία.

Το ενθαρρυντικό είναι πως δεν κρυβόμαστε πίσω από λέξεις.
Υπάρχει πλήρης ειλικρίνεια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf