Κέδρος - σοκολατί λάμπραντορ ριτρίβερ


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
"Σοβαρούλης" είναι ήπιος χαρακτηρισμός.
Τον λες και "στραβωμένο" :D
Ελα πες, πέφτει ξύλο μετά από κάθε φωτογράφιση ε;
Τις αρπάζεις και γι'αυτό δεν βάζεις συχνά φωτό; :p
Πόσο είναι τώρα το μωρό μας, ρε Τούμπανε;
 




vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Εμένα μου αρέσει, που όλα τα αξεσουάρ του, είναι σε matching χρώματα.

Φτου. :love:
όχι όλα! Το dummy που δουλεύουμε τις επαναφορές είναι κόκκινο! Για να μη λέτε ότι είμαι υπερβολική :p

Πόσο είναι τώρα το μωρό μας, ρε Τούμπανε;
Πατημένα 4 ο σκύλος μου! Τέσσερα!!
Έχω την εντύπωση ότι οι τριχούλες κάτω στό πηγούνι του είναι κάπως πιο ξανθές. Και σκέφτομαι μήπως αυτό σημαίνει ότι αρχίζει να ασπρίζει. Δεν μπορώ να αρνηθώ ότι στεναχωρήθηκα πάρα πολύ. Σκέφτομαι μήπως δεν περνάει καλά και στρεσσάρεται και ασπρίζει από το ζόρι του
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Είναι πιο όμορφος στη πραγματικότητα! Είμαι σίγουρη για αυτό που λέω, και τον Έλβις δεν μπορώ να τον πάρω φωτογραφία που να φαίνεται τι υπέροχη φατσάρα έχει πραγματικά!
Ωραία η φωτογραφία με το αδιάβροχο του !!! Να το χαίρεσαι το παλικάρι σου είναι κούκλος!!

Ρε συ Βαγγέλω μαδάει; Γιατί ο Έλβις δε σταματάει να μαδάει όλο το χρόνο!!! Ζούμε βέβαια και σε άλλο κλίμα.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πατημένα 4 ο σκύλος μου! Τέσσερα!!
Έχω την εντύπωση ότι οι τριχούλες κάτω στό πηγούνι του είναι κάπως πιο ξανθές. Και σκέφτομαι μήπως αυτό σημαίνει ότι αρχίζει να ασπρίζει. Δεν μπορώ να αρνηθώ ότι στεναχωρήθηκα πάρα πολύ. Σκέφτομαι μήπως δεν περνάει καλά και στρεσσάρεται και ασπρίζει από το ζόρι του
Πως και δεν ρώτησες τον εκτροφέα;:D:p


ΕDIT: Με προλαβε ο sea-mol!
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
δε νιώθετε ρε τον πόνο μου :D

....η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να του τηλεφωνήσω του εκτροφέα μου. Θα τον ενημερώσω σίγουρα, θέλω να ρωτήσω αν τα άλλα τσόκο της γέννας έχουν και αυτά τις ξανθοπές τρίχες. Ρε γαμώτο; Λες όντως να το στρεσσάρω το σκυλί;

Αν μαδάει Κυβέλη μου; Όπως όλα τα σκυλιά, κατά την περιόδο της άνοιξης μαδάει ΠΟΛΥ. Από κει και πέρα είναι νορμάλ η κατάσταση θα έλεγα. Όντως πάντως ότι το κλίμα μας είναι αρεκτά πιο δροσερό.

Είναι και λίγο το θέμα του χρώματος έτσι; Το χειρότερο μάδημα το κάνουν τα κίτρινα λαμπάκια. Τα σοκολά έχουν πιο πλούσιο υπόστρωμα και κυρίως υπόστρωμα μαζεύω όταν μαδάει. Τώρα τα μαύρα.... τι να σου πω. Έχουν την καλύτερη τρίχα - θεωρητικά. Τι μαδάει σε σένα; Μανδύας και υπόστρωμα μαζί;
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Είναι και λίγο το θέμα του χρώματος έτσι; Το χειρότερο μάδημα το κάνουν τα κίτρινα λαμπάκια. Τα σοκολά έχουν πιο πλούσιο υπόστρωμα και κυρίως υπόστρωμα μαζεύω όταν μαδάει. Τώρα τα μαύρα.... τι να σου πω. Έχουν την καλύτερη τρίχα - θεωρητικά. Τι μαδάει σε σένα; Μανδύας και υπόστρωμα μαζί;
Μανδύας! Δεν ξέρω αν φταίει η τροφή του ή το μόνιμο καλοκαίρι σε διάφορες διαβαθμίσεις που έχουμε πλέον στην Αθήνα.
 
  • Like
Reactions: vaggelo


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Να σου ζησει είναι πανεμορφο. Να εχετε παντα χαρές.
Σ'ευχαριστώ πολύυυυ:):)

Μανδύας! Δεν ξέρω αν φταίει η τροφή του ή το μόνιμο καλοκαίρι σε διάφορες διαβαθμίσεις που έχουμε πλέον στην Αθήνα.
το "μόνιμο καλοκαίρι" θα ψήφιζα εγώ. Ο Κέδρος και το χειμώνα ακόμα πέφτει σε λιμνούλες, καλά σε ρυάκια δε σταματάει ποτέ. Την άνοιξη το "wet look" είναι μόνιμη κατάσταση. Νομίζω βοηθάει στην τρίχα. Πέφτει αρκετή έξω στις βόλτες και άλλη τόση κάθε φορά που τον σκουπίζω όταν επιστρέφουμε. Τώρα, το χειμώνα ελάχιστες τρίχες πέφτουν, οι λιμνούλες είναι πολύ κρύες - όταν δεν είναι παγωμένες (σιγά που τον νοιάζει τον δικό μου). Οπότε σίγουρα βοηθάνε αυτές οι θερμοκρασίες
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Ο Κέδρος και το χειμώνα ακόμα πέφτει σε λιμνούλες, καλά σε ρυάκια δε σταματάει ποτέ. Την άνοιξη το "wet look" είναι μόνιμη κατάσταση. Νομίζω βοηθάει στην τρίχα. Πέφτει αρκετή έξω στις βόλτες και άλλη τόση κάθε φορά που τον σκουπίζω όταν επιστρέφουμε. Τώρα, το χειμώνα ελάχιστες τρίχες πέφτουν, οι λιμνούλες είναι πολύ κρύες - όταν δεν είναι παγωμένες (σιγά που τον νοιάζει τον δικό μου). Οπότε σίγουρα βοηθάνε αυτές οι θερμοκρασίες
Για γύρισε το σε "μόνιμες" φωτογραφήσεις που μας έχεις στη δίαιτα με μιά φωτογραφία ανά έτος, ειδικά από ποτάμια και περιπέτειες!!!!
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η λύση στην τριχοπτωση είναι η μπαρφ.
Έχω πάθει πλάκα με τον δικό μου. Δεν μαδαει καθόλου. Σπάνια θα βρω τρίχα του στο πάτωμα. Φυσικά όπου να ναι θα αρχίσει να αλλάζει τριχομα οπότε θα φεύγουν ολόκληρες τουφες αλλά όλο τον χειμώνα τίποτα ενώ παλιότερα μαδαγε όλο τον χρόνο.

@vaggelo Κούκλος ο μελαχρινος. Και πάνω από όλα σοβαρός. :p
Το αδιάβροχο που του φοράς κάνει δουλειά; ο δικός μου περισσότερο βρεχεται στην κοιλιά και στα πόδια παρά στην πλάτη.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@vaggelo, σόρυ που θα βγω off topic..

@manolo, στον πόσο καιρό είδες διαφορά; Γιατί δίνω κάνα δίμηνο τώρα και ενώ στην αρχή είπαμε σωθήκαμε, τώρα τελευταία ξαναγυρίσε στο μάδημα που ξέραμε, δυστυχώς..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Orilis Στο δίμηνο η μόνη διαφορά που μπορείς να δεις είναι στα κοπρανα του. Να έχει μειωθεί η ποσότητα τους στο μισό. Διαφορετική μέθοδος διατροφής είναι. Δεν είναι μαγικό φίλτρο. :)
Εγώ ταιζω σχεδόν 2 χρόνια. Τον πρώτο χρόνο εκτός στο ότι φαινόταν πιο ωραίο το τριχωμα, δεν είχε καμία διαφορά στο μαδημα.
Παντως και εμένα όπου να ναι θα αρχίσει να μαδαει. Αυτή την εποχή αλλάζουν τριχωμα. Τουλάχιστον δεν μαδαει τις άλλες εποχές ενώ παλιότερα όλο τον χρόνο.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πες τα όλα! Μην κρύβεις, γιατι έχουν σημασία όλα...
Πες και για τις ρακές που κουτσοπίνετε...
 
  • Like
Reactions: manolo


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
@vaggelo Κούκλος ο μελαχρινος. Και πάνω από όλα σοβαρός. :p
Το αδιάβροχο που του φοράς κάνει δουλειά; ο δικός μου περισσότερο βρεχεται στην κοιλιά και στα πόδια παρά στην πλάτη.
πόδια κοιλιά είναι μόνιμη κατάσταση, σταμάτησα να γκρινιάζω τον πρώτο χρόνο. Αλλά εδώ βρέχει ρε και ο Κέδρος χέστηκε για τις καιρικές συνθήκες. Γυρνάμε σπίτι όλο το χειμώνα -και το φθινόπωρο και την άνοιξη- και είναι μούσκεμα μέχρι το μεδούλι και τινάζεται χαρούμενος ΠΑΝΤΟΥ και εμένα μου βγαίνει η μέση μέχρι να τον στεγνώσω. Και αυτό να γίνεται δυο φορές τη μέρα ε; Και μετά δώς του να πλένω και τις πετσέτες του.
Το αδιάβροχο έχει βοηθήσει πολύ πολύ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
...είναι μούσκεμα μέχρι το μεδούλι και τινάζεται χαρούμενος ΠΑΝΤΟΥ ...
Αυτό!!! Αυτό!!! Γκρρρρρ :mad::mad::mad:

@manolo τα πόδια η ουρά και το κεφάλι δεν γλυτώνουν το βρέξιμο. Ο κορμός όμως, με την πολύ μαλλούρα, που κάνει και την "ζημιά" μετά, σώζεται. Εχω ένα της rogz, υπεργαμάτο, που πιάνει μεγάλο κομμάτι της κοιλιάς.

Αν τώρα, βρεις στο μέγεθός σας, κανά τέτοιο:

dafb5261b8cb3f2b1a25f41a719aad9d.jpg

:LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.744
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π