Καθαρισμός Αυτιών


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
. Επειδή ο δικός μου έπαθε δύο φορές ωτίτιδα, η κτηνίατρος μου το έδωσε για να του καθαρίζω δύο φορές την εβδομάδα τα αυτιά προληπτικά για να μην πάθει ξανά ωτίτιδα..
γιατρος δεν ειμαι, αλλα η αποψη μου ειναι πως οσο τους καθαριζεις -πειραζεις τα αυτια, τοσο πιο ευαισθητα θα γινονται.
εαν στο αυτι του μεσα εχει τριχες, τραβα τες με ενα τσιμπιδακι (εγω το κανω με πενσα) ωστε να αεριζονται.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ο καθαρισμός με το συγκεκριμένο προϊόν μου είπε οτι θα τον προφυλάξει από μελλοντικές ωτίτιδες, αλλά κάπου νιώθω οτι κάνουμε διαφήμιση του συγκεκριμένου προϊόντος, οπότε ας το αφήσουμε. Για τις τρίχες μέσα, μου το είπε και η κτηνίατρος να τις τραβάω, ευχαριστώ για τη συμβουλή:).
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Εχω ακούσει πως πρέπει να καθαρίζουμε με οινόπνευμα την εσωτερική επιφάνεια των αυτιών τους μια φορά τον μήνα. Ισχύει κάτι τέτοιο?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κανένας γιατρός δεν μου έχει συστήσει κάτι τέτοιο. Επεμβαίνω στα αυτιά μόνο όταν παίζει ωτίτιδα. Ο γιατρός καθαρίζει και τις τρίχες, αν υπάρχουν, δε θέλω να τον πονέσω περισσότερο απ' όσο χρειάζεται.
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Κανένας γιατρός δεν μου έχει συστήσει κάτι τέτοιο. Επεμβαίνω στα αυτιά μόνο όταν παίζει ωτίτιδα. Ο γιατρός καθαρίζει και τις τρίχες, αν υπάρχουν, δε θέλω να τον πονέσω περισσότερο απ' όσο χρειάζεται.
Δεν ξέρω τι να σου πω. Χθες που πήγα τις δικές μου για κουρεμα και ρώτησα την κτηνίατρο αν αληθεύει κάτι τέτοιο, μου είπε πως μπορώ να το κάνω. Φαίνεται πως οι γνώμες διίστανται μεταξύ κτηνιάτρων.
Τώρα για τις τρίχες, όσες φορές έχω επιχειρήσει να καθαρίσω το αυτί τους τραβώντας τες με το χέρι μου φαίνεται πως πονάνε αρκετά και σταματάω. Κάποιος/α είπε με πένσα ή τσιμπιδάκι. Είναι καλύτερα έτσι?
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μπορείς να ρωτήσεις την κτηνίατρο αλλά γενικά εξαρτάται πολύ από τη ράτσα και τις ανάγκες του καθε σκύλου. Πχ. ο δικός μου είναι μαλτέζ και τα αυτιά του είναι πεσμένα με αποτέλεσμα να μην αερίζεται καλά το τύμπανο και να κρατάει και την υγρασία. Αυτό τον κάνει πολύ πιο ευαίσθητο, όπως μου εξήγησε η κτηνίατρος, σε ωτίτιδες, εξού και η πρόληψη, και ο καθαρισμός δύο φορές τη βδομάδα. Μία μεγαλόσωμη ράτσα ή ένας σκύλος με σηκωμένα αυτιά ή μικρόσωμος αλλά κοντότριχος είναι πιστεύω, διαφορετικές περιπτώσεις, για αυτό και η εξιδικεύμενη άποψη της κτηνιάτρου σου είναι οτι καλύτερο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ας ξεθαψουμε λιγο το θεμα γιατι ηρθε η ωρα να καθαρισω τα αυτακια του μικρου!Παρατηρησα οτι εχει λιγο κερακι στο πτερυγιο του και δισταζω να το καθαρισω 1ον γιατι δεν εχω το καταλληλο φαρμακο και 2ον γιατι φοβαμαι στην "λαβη" που θα κανω για να τον πιασω να του το καθαρισω!

Διαβασα και τις 3 σελιδουλες που ανεπτυξαν πριν καιρο τα παιδια και εχουμε 2 τροπους να καθαριζουμε τα αυτακια τους

1) Optitec
2) Λοσιον που ανεφερε η Κατερινα

Μεχρι στιγμης αυτα που ανεφεραν τα παιδια τα βρηκαν οι ιδιοι τους!Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει καποιο γνωστο καθαριστικο (ονομασια) που να μπορουμε να το εχουμε στο σπιτι ή καποιο ουδετερο υγρο που θα ειναι αποτελεσματικο για να μην αναγκαζομαστε να τρεχουμε στον κτηνιατρο!Μου το ειπε αλλωστε και ο ιδιος ο κτηνιατρος οτι καποια στιγμη θα του τα καθαριζω εγω τα αυτια του και να μην τρεχω σε αυτον:D!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ευχαριστω πολυ!Οποτε παραμενουμε σε αυτο το φαρμακο!;)

Οσο για τον μικρο κατι θα βρουμε...τι στο διαολο!:D

Την 1ⁿ φορα που του τα ειχε καθαρισει ο κτηνιατρος καθισε μια χαρα και εβγαλε κατα την διαρκεια και εναν ηχο ευχαριστησης με πλαγιασμενο κεφαλι!Μετα τον εγλυφε κιολας!:paja1::paja1::paja1:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν χρειαζετε να παλευετε με τα σκυλιά σας για να τα φροντίσετε....
καλά να έχετε σκυλακι μαλτεζακι ή πεκινουα, αν εχετε ροτβαιελερ, μολοσσό, λυκόσκυλο...???
φροντίζετε από την ηλικία του κουταβιού να κανετε ασκήσεις εμπιστοσύνης...
δηλαδή.. από κουτάβι όπως είναι το σκυλάκι... μετά από αρκετό παιχνίδι κι εφόσον μπορείτε να το ηρεμήσετε....το χαπλώενετε και το χαλαρωνετε.. μιλωντας του ήρεμα... και χαιδεύιντας το.
με προσοχή το ξαπλώνετε στο πλάι κι αρχιζετε να το χαιδευετε σε ολο το κορμί και παντού..
σιγά σιγά αρχίζετε να το ψαχνετε στα δαχτυλα, βαλτε τα δαχτυλα σας αν'αμεσα στα δικά του... ψαχουλευεστε όλο το κορμί πιθαμή προς πιθαμή... φταστε στο κεφαλι.. βαλτε τα δαχτυλα στο στομα του, παραμεριστε τα χείλια του, ακουμπήστε τα δοντια του...., ψαχουλευστε το κεφαλι του το αυτί του βαλτε το δαχτυλο σας στο αυτί του και χαιδευστε το εσωτερικό του...
όλα να γινονται με χαλαρες κινησεις κα μιλωντας στον σκυλο αργα σταθερα σιγα και τρυφερα.
έπειτα από λιγες επαναλήψεις ο σκύλος θα απολαμβάνει κι όλας την ενασχοληση σας μαζί του... κι εσεις θα μπορειτε να ελεγχετε την υγεια του ζωου σας.
μελλοντικα πιθανα να πατησει αγκαθι, να βαλετε φαρμακο στο αυτί κι άλλα...
καλύτερα να προνοείτε και να έχετε τον έλεγχο του ζωου σας παρά να χρειάζεστε λαβες και πτυχια κουνγκφου για να περιποιηθειτε το ζωο σας...
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω εδω και 20 χρονια καθαριζω μονο με μωρομαντηλα χαμομηλη παιδικα.
Οταν ειναι κουταβια μεχρι περιπου 1,5 χρονων,καθε εβδομαδα(αναπτυξη)μετα μια φορα τον μηνα με λιγο χαρτι τουαλετας εκτος και αν ειναι απο παιχνιδι σε χωματα πολυ χαλια οποτε παλι μαντηλακια,και παντα μονο οσο παει το δαχτυλο(δεικτης)αν ειναι πολυ υγρα μετα παλι χαρτι τουαλετας.
Ενταξει εχουμε και αυτια στα οποια μπορεις να βαλεις και βουρτσα αλλα το ευχαριστιουνται ολα και περιμενουν το ενα πισω απο το αλλο.
Φαρμακα η χημικα ποτε σε ενα υγιες αυτι.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Εμείς δυστυχώς είμαστε καμένοι στο θέμα αυτιά.. Είχε μια ωτίτιδα για αρκετό καιρό και τον ταλαιπώρησα αρκετά με το καθάρισμα, τις σταγόνες, κλπ..
Επίσης ο γιατρός μετά το τέλος της θεραπείας σύστησε το epiotic για πρόληψη.
Παρόλο που του έκανα από 2,5 μηνών περίπου τις ασκήσεις εμπιστοσύνης που ανέφερε ο GRDANE δεν κάθεται να του ρίξω το υγρό γιατί δικαιολογημένα τον ενοχλεί..

Στέλιο εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιήσεις ακόμη κάποιο υγρό καθαρισμού. Καλύτερα εξωτερικό καθάρισμα των πτερυγίων κάθε μια βδομάδα περίπου και να προσέχεις ΠΟΛΥ να μην έχουν υγρασία τα αυτιά..
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εχω περασει με την μπουλντοκινα μου πριν 20 χρονια,χρονια ωτιτιδα,αστα να πανε,φυσικο ειναι αφου ποναει να μην θελει να την καθαριζεις.
Αλλα εβγαζε πυο και ειχε μια μποχα αστα να πανε,αυτη παλι τιναζε το κεφαλι,το εξυνε,καθε εβδομαδα στον γιατρο ειμασταν,εβαζε ενα φαρμακο το εκανε μασαζ αυτη τιναζε το κεφαλι και μετα αυτος εβαζε ενα πατεντα μαρκουτσι τυλιγμενο με γαζα και εβγαζε και τι δεν εβγαζε.
Προς αποφυγην
παντα οταν κολυμπαει η πλατσουριζει σε νερα,καλο καθαρισμα των αυτιων ειδικα σε ρατσες με προβληματα,ακομη και απο βροχη,επισης οταν κοιματε τα αυτια πιεζονται και ιδρωνουν,μια δυο φορες τον μηνα να τα μυριζετε αν μυριζουν δυσαρεστα τοτε κατι τρεχει,επισης ξερα χορτα να γινετε παντα ελενχος μετα απο ξαπλες σε ξεροχορτα,μιλαμε περισσοτερο για ρατσες με γνωστα προβληματα σε αυτια.
 


Yannis1980

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
65
0
Περισσός
ρωτήστε το γιατρό σας...
εμένα πέρσι έκανε ωτίτιδες και μού είπε αυτό το διάλυμα, το οποίο μού πρότεινε να του το βάζω και προληπτικά, κάθε μήνα περίπου...
είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και δεν χώνω και τα δάχτυλά μου, μέσα στο αυτί του υιού μου, πράγμα επικίνδυνο, άσχετα από δείκτες και παράμεσους...
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κανένας γιατρός δεν μου έχει συστήσει κάτι τέτοιο. Επεμβαίνω στα αυτιά μόνο όταν παίζει ωτίτιδα. Ο γιατρός καθαρίζει και τις τρίχες, αν υπάρχουν, δε θέλω να τον πονέσω περισσότερο απ' όσο χρειάζεται.
Ακριβώς...συμφωνώ απόλυτα!!!
Τα Golden μου έχουν ωτίτιδα περίπου 3-4 φορές το χρόνο...λόγω ράτσας η μάλλον λόγω του σχήματος και της θέσης των αυτιών τους..
Ιδίως το καλοκαίρι που κολυμπανε συνέχεια και η υγρασία μένει...
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Yannis.Παιδια εχεις?τα πας στον γιατρο να καθαρισει τα αυτια τους?
Εχω ξαναπει ειναι πραγματα απλα,το να βαλεις ενα μαντηλακι στο δακτυλο και να καθαρισεις το αυτι(που σημαινει οτι δεν πας βαθια)δεν ειναι επιστημη,και μαλλον ουτε ο γιατρος χρειαστηκε 5-6 χρονια στο πανεπιστημιο για να μαθει πως καθαριζουν αυτια σκυλου μονο.
Και σε προηγουμενα ποστ ειχα αναφερει κατι για υποχονδριους και την γνωμη μου.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
... ειναι πραγματα απλα,το να βαλεις ενα μαντηλακι στο δακτυλο και να καθαρισεις το αυτι(που σημαινει οτι δεν πας βαθια)...
Ακριβως!
Τωρα, αν αντιστεκεται λιγο τι να κανουμε? Συνηθεια ειναι.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π