Καθαρισμός Αυτιών


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Το να καθαρίσεις τα αυτιά του σκύλου εξωτερικά με βαμβάκι, μαντηλάκι ή οτιδήποτε άλλο το θεωρώ εύκολο, ειδικά αν έχεις συνηθίσει τον σκύλο σου στο να τον ψαχουλεύεις..

Το να ρίξεις υγρό μέσα στον ακουστικό πόρο είναι μια άλλη ιστορία..:paja1:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Σωστο εν μερει,π.χ. αν παει καποιος απο εσας στον γιατρο για τα δικα του αυτια,υπαρχει περιπτωση ο ανθρωπογιατρος να του δωσει υγρο να βαζει μονος του στο αυτι,ρωταω,τι θα κανετε θα πατε στον κτηνιατρο να σας το βαλει?
Και κοληρια στα ματια σας βαζετε,και σταγονες στα αυτια σας,και τις πληγες σας μπορειτε να καθαρισετε.
Επειτα τι θα πει θελει,και τα παιδια δεν θελουν να τα κοβεις τα νυχια(ξεκινας ομως απο μικρο)και τα μωρα κουνιουνται οταν καθαριζεις τα αυτακια τους,πρεπει να τα μαθετε να καθονται.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Σωστο εν μερει,π.χ. αν παει καποιος απο εσας στον γιατρο για τα δικα του αυτια,υπαρχει περιπτωση ο ανθρωπογιατρος να του δωσει υγρο να βαζει μονος του στο αυτι,ρωταω,τι θα κανετε θα πατε στον κτηνιατρο να σας το βαλει?
Και κοληρια στα ματια σας βαζετε,και σταγονες στα αυτια σας,και τις πληγες σας μπορειτε να καθαρισετε.
Επειτα τι θα πει θελει,και τα παιδια δεν θελουν να τα κοβεις τα νυχια(ξεκινας ομως απο μικρο)και τα μωρα κουνιουνται οταν καθαριζεις τα αυτακια τους,πρεπει να τα μαθετε να καθονται.
Σωστοτατος
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
O γιατρός μας πρότεινε να ρίχνω λίγες σταγόνες φυσιολογικού ορού στο αυτί και.....τίναγμα. Το κάνω μάλλον σπάνια αλλά δεν έχω πρόβλημα. :)
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Καλησπέρα σε όλους και απο εμένα. Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας. Έχω ένα κουταβάκι 2,5 μηνών περίπου, ίσως και 3. Δέν ξέρω τι είναι γιατι το βρήκα στο δρόμο και το κράτησα, γι' αυτό μη με ρωτήσετε για ράτσα. Το πρόβλημά μου είναι ότι έχει εσωτερικά στο πτερύγιο των αυτιών κάτι καφέ κηλίδες και μάλιστα ξύνει τα αυτιά της εσωτερικά και τα έχει ψιλοκοκκινήσει. Δεν την έχω κάνει ακόμα μπάνιο. Πρίν μία εβδομάδα κάναμε τα πρώτα εμβόλια. Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε να πάρω και να ρίξω μέσα στο αυτί της "βαθιά" οξυζενέ και μπεταντίν, να τα τρίψω με μπαμπάκι και μάλιστα μου είπε να βάλω και "μπατονέτα"... για να φτάσω να καθαρίσω τη βρομιά που θα υπάρχει λέει και πιο μέσα. Εγώ αυτό φοβάμαι να το κάνω. Με μπαμπάκι εντάξει και χωρίς να ρίξω οξυζενέ μέσα στο αυτί. Μήπως είναι καλύτερα να βάλω λίγο οξυζενέ πάνω στο μπαμπάκι και απλά να της το καθαρίσω; Σας φαίνεται λογικό αυτό που μου είπε ο κτηνίατρος; Διότι εμένα μου φαίνεται πολύ παρατραβηγμένο γιατι φοβάμαι μην κάνω καμιά ζημιά στο σκυλάκι. Με διαβεβαίωσε βέβαια εκείνος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά πάλι .. δεν ξέρω..
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Όχι, με τίποτα. Αν δεν το έχεις ξανακάνει και ο σκύλος δεν κάθεται, όχι. Γιατί δεν τα καθάρισε εκείνος;
Θα σου πω επίσης ότι και epiotic να βάλεις μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό. Το έπαθα με τη μια κόρη τις γιορτές, ενώ ποτέ δεν είχε πρόβλημα, και της έβαλα αλοιφή για μωρά και πέρασε σε 2 μέρες.
Το καλύτερο και πιο απλό είναι να πάρεις μια γάζα ή μια πετσετούλα βρεγμένη με φυσιολογικό ορό και να της καθαρίσεις το αυτάκι. Όχι με μπατονέτα γιατί μπορεί να τραυματιστεί με το τίναγμα της ενόχλησης. Για να πετύχεις να καθαριστούν όλα τα σημεία, μπορείς να στάξεις λίγο ορό και να αφήσεις να τιναχτεί, οπότε και μαζεύεις με την πετσέτα ό,τι ''τρέξει''.
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Ευχαριστώ για την απάντηση Veronica. Στο τηλέφωνο μίλησα με τον κτηνίατρο και μου είπε να της τα καθαρίσω με αυτό το τρόπο γι'αυτό δεν της τα έκανε εκείνος. Αλλά καλύτερα γιατι δεν θα ήθελα να ρίξει οξυζενέ μέσα στα αυτάκια της. Δεν ξέρω μπορεί να ενδύκνειται αλλά εγώ φοβάμαι.
Τελικά πήρα ένα μπαμπάκι, το έβρεξα με χλιαρό χαμομήλι και της καθάρισα τα αυτάκια. Οι κυλήδες έφυγαν, άρα ήταν βρωμιά. Βέβαια μέσα μέσα δεν ξέρω τί γίνεται, αλλά δείχνει να μην τα ξύνει τώρα. Θα το παρατηρήσω τις επόμενες μέρες και θα δώ...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ωραία, να το κάνεις συχνά να συνηθίζει. Στάξε λίγο ορό μέσα και άσε την να τιναχτεί να δεις αν θα βγάλει κάτι απο μέσα. (αυτό μου θύμισε Shrek :p)
Τίποτα άλλο απο χαμομήλι και ορό.
 




Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Εμείς χρησιμοποιούμε το καθαριστικό της Vibrac για πρόληψη 1 φορά το μήνα!
Πιάνεις το αυτί βάζεις μπόλικο μέσα , κάνεις ένα γρήγορο μασάζ να κάνει σλάτσα σλούτσα και έγινε η δουλειά!
Μετά αν θες σκουπίζεις τα αυτιά με μια πετσετούλα!

Το θέμα είναι να γίνει γρήγορα η δουλειά για να μην του μείνει το απωθημένο!
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Να κάνω μια ερώτηση; Γιατί λένε ότι δεν πρέπει να μπαίνει νερό στα αυτιά του σκύλου, αφού απο την άλλη μπορούμε να ρίχνουμε μέσα διάφορα άλλα για καθαρισμό;
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κι εγώ τους έβαζα επιότικ πάντα, αλλά τις προάλλες η μία κοκκίνησε και ξεράθηκε στα ''πτερύγια''. Της έβαλα μπόλικη sudocrem και πέρασε αμέσως.
Γι΄αυτό μόνο με ορό πλέον.
Έχεις δίκιο, Δανέ. Πάντα καθαρίζουμε βράδυ πριν τον ύπνο, για να αποφύγουμε τα ρεύματα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να κάνω μια ερώτηση; Γιατί λένε ότι δεν πρέπει να μπαίνει νερό στα αυτιά του σκύλου, αφού απο την άλλη μπορούμε να ρίχνουμε μέσα διάφορα άλλα για καθαρισμό;
Άλλο το κυψελοειδές ειδικό καθαριστικό για τα αυτιά και άλλα το νερό!

Μπορεί να είναι και τα 2 υγρά αλλά είναι τελείως διαφορετικά!
 








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλό είναι να μην κάνουμε πειράματα με υγρά που μπορεί να μην ενδείκνυται!

Καθαρίζουμε έπειτα από συμβουλή γιατρού και με τα ειδικά καθαριστικά υγρά που υπάρχουν!
Είναι ειδικά φτιαγμένα ώστε όσο και να ρίξουμε έχουν την ιδιότητα να εγκλωβίζουν την όποια βρωμιά και να την απομακρύνουν!

Αυτό που ξέρω εγώ από τον γιατρό μου σε περίπτωση ωτίτιδας είναι ότι ρίχνουμε σεβαστή ποσότητα καθαριστικού στο αυτί μέσα, κάνουμε μαλάξεις στην βάση του αυτιού για λίγα δευτερόλεπτα και ακούμε ένα κλουτς-κλουτς συνέχεια!Έπειτα αφήνουμε τον σκύλο να τιναχτεί καλά!Δεν σκουπίζω προσωπικά τίποτα!
Επαναλαμβάνουμε την επόμενη μέρα την ίδια διαδικασία μέχρις ότου καθαρίσει τελείως το αυτί από την βρωμιά,να λάμψει μέσα το πτερύγιο!(Γεμίζουμε-μαλάξεις-αφήνουμε να τιναχτεί-τέλος!)
Μόλις καθαρίσει καλά το αυτί αρχίζουμε καθημερινή αγωγή για ωτίτιδα και μέρα παρά μέρα καθαρίζουμε το αυτί με την διαδικασία που είπα παραπάνω(γεμίζουμε-μαλάξεις-τινάζεται-τέλος)!
Δηλαδή 1η μέρα πρωί αγωγή, 2η μέρα πρωί αγωγή και απόγευμα καθαρισμός, 3η μέρα πρωί αγωγή, 4η μέρα πρωί αγωγή και απόγευμα καθαρισμός κτλ μέχρι να τελειώσει η φιάλη της αγωγής!

Όταν δεν έχει ωτίτιδα ο σκύλος δεν πειράζουμε το αυτί!
Αν βλέπουμε βρωμίτσα στα πτερύγια παίρνουμε λίγο βαμβάκι, ρίχνουμε καθαριστικό πάνω στο βαμβάκι και καθαρίζουμε το πτερύγιο!
 
Last edited:




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Άλλο να καθαρίσεις τα πτερύγια και όπου φτάνει το δάχτυλό σου με ένα βαμβάκι με φυσιολογικό ορό και άλλο τί θα ρίξεις μέσα στο αυτί. Το ζητούμενο είναι να βάλεις κάτι που να είναι αντισηπτικό και πτητικό (να μην επιβαρύνεις με υγρασία). Φυσιολογικό ορό εγώ δε θα έβαζα μέσα στο αυτί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf